aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Zeci de nave plutesc în largul coastelor europene, în aşteptarea creşterii preţului la gaze

Zeci de nave plutesc în largul coastelor europene, în aşteptarea creşterii preţului la gaze

la 6 November 2022 09:40
7 Comentarii

Zeci de nave plutesc în largul coastelor europene, în aşteptarea creşterii preţului la gaze

Foto: freepik.com
6 November 2022 09:40
Peste 30 de nave cu gaze naturale lichefiate (GNL) plutesc în largul coastelor Europei, în timp ce comercianţii de energie pariază pe creşterea preţurilor în viitorul apropiat. Navele, care transportă GNL în valoare totală de 2 miliarde de dolari, aşteaptă sau navighează încet în nord-vestul Europei şi în Peninsula Iberică, potrivit companiei de analiză a transportului maritim Vortexa. Numărul de nave care transportă GNL în apele europene s-a dublat în ultimele două luni.
Peste 30 de nave cu gaze naturale lichefiate (GNL) plutesc în largul coastelor Europei, în timp ce comercianţii de energie pariază pe creşterea preţurilor în viitorul apropiat. Navele, care transportă GNL în valoare totală de 2 miliarde de dolari, aşteaptă sau navighează încet în nord-vestul Europei şi în Peninsula Iberică, potrivit companiei de analiză a transportului maritim Vortexa. Numărul de nave care transportă GNL în apele europene s-a dublat în ultimele două luni.

Trimite articolul

X

Comercianţii care controlează aceste nave se aşteaptă la preţuri mai mari în lunile următoare, când temperaturile se vor răci în timpul iernii şi când va începe să se reducă surplusul de gaze naturale din depozitele europene. Alte 30 de nave sunt pe drum, în prezent traversează Atlanticul şi se aşteaptă să se alăture cozii înainte de iarnă, arată datele Vortexa.

Coada a apărut în condiţiile în care ţările europene şi-au umplut rezervoarele de stocare până aproape de limitele lor înainte de iarnă. Acest lucru a fost realizat prin achiziţii de GNL pentru a înlocui gazul rusesc, care a fost tăiat ca represalii la sancţiunile occidentale, informează Financial Times.

Temperaturile mai ridicate decât în mod obişnuit pentru această perioadă a anului au redus, de asemenea, cererea de încălzire, ceea ce a contribuit la menţinerea depozitelor pline şi la scăderea preţurilor. La sfârşitul lunii octombrie, instalaţiile de stocare europene aveau o capacitate de 94%, Belgia atingând 100%, Franţa 99% şi Germania 98%, potrivit Gas Infrastructure Europe.

Aceasta reflectă o situaţie similară din industria petrolieră în perioada de vârf a crizei coronavirusului, când o supraofertă de ţiţei i-a determinat pe comercianţi să îşi stocheze petrolul pe nave ca depozit plutitor, aşteptând ca preţurile să crească din nou.

Acţiuni similare au mai fost observate pe piaţa GNL, a declarat un trader, inclusiv în luna septembrie a anului trecut, când preţul gazelor naturale europene a început să crească rapid.

Contractele futures olandeze la gaz TTF, contractul de referinţă european, s-au prăbuşit în ultimele luni, vremea mai blândă decât de obicei şi depozitele europene, în mare parte pline, cântărind asupra preţurilor. Contractele TTF pentru livrare în noiembrie, care au expirat recent, se tranzacţionau sub 85 de euro pe megawatt/oră, cu aproximativ 70% mai puţin faţă de vârful atins la sfârşitul lunii august.

Reţinerea încărcăturilor a dus la o penurie de nave disponibile, ceea ce a dus la creşterea preţurilor de transport şi a făcut ca GNL să fie tot mai inaccesibil pentru cumpărătorii asiatici, care au concurat cu Europa pentru încărcături pe tot parcursul anului.

Costul de transport de pe coasta Golfului SUA către nord-estul Asiei a fost evaluat la 478.000 de dolari pe zi, iar către nord-vestul Europei la 468.000 de dolari pe zi la 31 octombrie, potrivit furnizorului de date Argus Media. Ambele sunt recorduri şi sunt de două ori mai mari decât în urmă cu un an.

Sursa: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
GNL ,
preturi gaze
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. eu says:
    November 6, 2022 at 9:56 am

    “Costul de transport de pe coasta Golfului SUA către nord-estul Asiei a fost evaluat la 478.000 de dolari pe zi, iar către nord-vestul Europei la 468.000 de dolari pe zi ”
    “Comercianţii care controlează aceste nave se aşteaptă la preţuri mai mari în lunile următoare, când temperaturile se vor răci în timpul iernii şi când va începe să se reducă surplusul de gaze naturale din depozitele europene. Alte 30 de nave sunt pe drum, în prezent traversează Atlanticul şi se aşteaptă să se alăture cozii înainte de iarnă, arată datele Vortexa.”
    Actiuni in stil american. In timp ce ei impun Europei sistarea achizitionarii gazului rusesc, pregatesc pe de alta cale, specula in stil mafiot la livrarea gazelor proprii, la preturi exorbitante.
    Vorba aia :” nu e prost cel care cere, e prost cel care cumpara”.

    Reply
    • Max says:
      November 6, 2022 at 11:12 am

      Corect!

      Reply
      • Shorkan says:
        November 6, 2022 at 7:18 pm

        O torpiluta micuța sa le dea Putin și să vezi ce artificii faine O să aibă nemernicii

        Reply
    • anonim says:
      November 6, 2022 at 11:39 pm

      🎺 putinistă mereu la datorie…

      Reply
      • eu says:
        November 7, 2022 at 8:23 pm

        Dromaderul , iarasi la datorie ? Troll infirm ce esti !

        Reply
        • anonim says:
          November 9, 2022 at 9:26 am

          Sublimă autoironia ta involuntară 😂

          Reply
  2. prosti says:
    November 7, 2022 at 9:18 am

    de ar astepta pana le mor copii….sa aiba rost atunci sa o mai arda aiurea

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Rezultatele extragerilor Loto
    3
    Președinta Parlamentului European a fost informată de criza politică din România în timpul Summitului de la Erevan (surse)
    4
    Bolojan, despre o candidatură a sa la prezidențiale: Voi rămâne un om activ, care va lupta să facă ce trebuie pentru România
    5
    Saci de gunoi împărțiți „grătaragiilor”, la Vladimirescu
    6
    Sorin Grindeanu: AUR a fost votat de către cetățeni. E al doilea partid din România
    7
    Pică sau nu pică Bolojan? - SONDAJ ARADON
    8
    Utistul Burchardt, decisiv pentru junii tricolori
    9
    Trump trimite o scrisoare Congresului în care susține că războiul împotriva Iranului s-a încheiat
    10
    Arahide cu aflatoxine retrase din magazine

    România

    Președinta Parlamentului European a fost informată de criza politică din România în timpul Summitului de la Erevan (surse)
    Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a fost informată de către președintele Nicușor Dan de criza politică din România în timpul Summitului Comunității Politice Europene, care a avut loc pe 4 mai, la Erevan (Armenia), context în care șefa Legislativului european a amânat vizita în România, au declarat, luni, surse oficiale.

    Advertorial

    Avantajele și dezavantajele investițiilor în ETF-uri
    Investițiile în ETF-uri au devenit tot mai populare în ultimii ani, atât în rândul investitorilor aflați la început de drum, cât și al celor cu experiență. ETF-urile (Exchange Traded Funds) sunt fonduri tranzacționate la bursă, care urmăresc evoluția unui indice, sector economic, materii prime sau alte clase de active. Popularitatea lor se datorează în special accesibilității, diversificării și costurilor reduse comparativ cu alte instrumente financiare. Totuși, ca orice investiție, acestea vin la pachet atât cu beneficii, cât și cu riscuri ce trebuie înțelese înainte de a lua o decizie.

    Local

    FOTO
    Jocurile de noroc, la mâna consilierilor locali: se va număra Aradul printre municipiile care spun NU acestei industrii?
    „Cum veți vota proiectul de hotărâre privind interzicerea jocurilor de noroc și a pariurilor sportive pe raza municipiului Arad?” a fost întrebarea pe care am adresat-o consilierilor locali municipali. Iar răspunsurile au fost doar pe alocuri tranșante.

    Local

    Adventiştii arădeni se extind în Sânicolaul Mic
    Biserica a primit din partea CLM dreptul de folosinţă gratuită asupra unui teren şi a unei construcţii în cartier. 1

    UT Arad

    Știm ziua și ora meciului Unirea Slobozia – UTA!
    BUCUREȘTI. Liga Profesionistă de Fotbal a făcut public programul etapei cu numărul 9 din play-off și play-out, rundă care poate decide noua campioană a Superligii, dar și echipele retrogradate și cele care merg la baraj.

    Evenimente

    FOTO
    Un Stradivarius, în concert la Liceul Special din Arad
    Un turneu național, dedicat elevilor nevăzători, va trece și prin orașul nostru, pe la Liceul Special „Sfânta Maria”.

    ARADON Sport local

    Liga 5 – Victoria Ineu, promovată matematic!
    ARAD. Dacă în Seriile A şi B din al doilea eşalon valoric al fotbalului judeţean lupta pentru promovarea în Liga 4 este una acerbă, în Seria C, Victoria Ineu este virtual campioană, cu patru etape înainte de finalul sezonului 2025-2026. Dar iată ce s-a întâmplat în etapa din week-end...

    ARADON Sport local

    Medalie de bronz pentru Temerarii
    BRAŞOV. Recent, în Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibași” din Braşov a avut loc Final Four-ul Campionatului Naţional de Baschet în Fotoliu Rulant.

    Local

    „Pașaport pentru Europa”
    Program educațional la Biblioteca Județeană „A.D. Xenopol” Arad.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.