aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Zelenski amenință că va ataca Kremlinul

Zelenski amenință că va ataca Kremlinul

la 25 September 2025 18:45
5 Comentarii

Zelenski amenință că va ataca Kremlinul

Foto: Facebook/Volodimir Zelenski
25 September 2025 18:45
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a amenințat joi într-un interviu că va ataca Kremlinul dacă Rusia continuă războiul împotriva țării sale, iar fostul președinte rus Dmitri Medvedev i-a replicat cu o amenințare similară, relatează agenția DPA.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a amenințat joi într-un interviu că va ataca Kremlinul dacă Rusia continuă războiul împotriva țării sale, iar fostul președinte rus Dmitri Medvedev i-a replicat cu o amenințare similară, relatează agenția DPA.

Trimite articolul

X

 

‘Ei trebuie mai întâi să știe unde le sunt adăposturile antiaeriene. Dacă nu opresc războiul, vor avea nevoie de ele’, a spus Zelenski în interviul dat la New York pentru The Axios Show.

Președintele ucrainean și-a manifestat speranța că va primi din partea SUA arme cu rază lungă de acțiune, despre care nu a dat detalii. Dar el a exclus să atace ținte civile în Rusia. ‘Noi nu suntem teroriști’, a spus Zelenski, însă a insistat că armata ucraineană dispune acum de drone de atac cu o rază de acțiune de până la 3.000 de kilometri, iar Kremlinul se află la numai aproximativ 450 de kilometri de granița ruso-ucraineană.

Fostul președinte rus Dmitri Medvedev, în prezent vicepreședinte al Consiliului de Securitate al Federației Ruse, i-a replicat lui Zelenski de asemenea cu o amenințare cu un atac asupra sediului președinției de la Kiev și a ținut în plus să transmită un avertisment Washingtonului.

‘Dependentul de droguri de la Kiev spune că Kremlinul trebuie să știe unde are un adăpost antiaerian pentru ca ocupanții săi să se poată ascunde când el va folosi arme americane cu rază lungă de acțiune. Ceea ce ciudatul ar trebui să știe este că Rusia poate folosi arme în fața cărora un adăpost antiaerian nu-l va proteja’, a scris Medvedev pe rețeaua socială X.

‘Americanii ar trebui la rândul lor să țină cont de acest lucru’, a completat fostul președinte rus, făcând referire la cererile lui Zelenski de a primi arme americane cu rază lungă de acțiune.

Venit la New York pentru Adunarea Generală a ONU, Zelenski a avut acolo marți o întâlnire cu președintele american Donald Trump, după care acesta din urmă a transmis un mesaj prin care și-a contrazis pozițiile exprimate anterior cu privire la războiul din Ucraina și s-a poziționat clar de partea acesteia.

După ce până de curând afirma că Ucraina trebuie să facă pace cu Rusia întrucât nu are capacitatea militară de a recupera teritoriile pierdute, într-un mesaj pe care l-a scris pe Truth Social după întâlnirea cu Zelenski președintele SUA a estimat că, dimpotrivă, Ucraina poate recuceri toate teritoriile sale ocupate de Rusia, și chiar să meargă dincolo de acestea.

Mai mult, Trump a îndemnat Ucraina să acționeze în acest sens acum, pentru a profita de dificultățile economice ale Rusiei, dar să facă acest lucru ‘cu sprijinul Uniunii Europene’, dând de înțeles din nou că Washingtonul nu mai dorește să contribuie financiar la ajutorul pentru Ucraina și că susținătorii europeni ai Kievului trebuie să plătească mai mult pentru acest ajutor financiar și militar, inclusiv cumpărând arme americane.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
atac Kremlin ,
dmitri medvedev ,
Rusia ,
Ucraina ,
Volodimir Zelenski
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. tare declaratie says:
    September 26, 2025 at 7:43 am

    Maine poimaine, Zelenski va spune ca va fi nevoit, din cauza pierderilor teritoriale, sa ocupe Moldova si Romania si sa isi relocheze conationalii. Sa vedem ce vom face atunci in fata unei armate cu experienta de razboi si inarmata pana in dinti de occident.

    Reply
    • Hader says:
      September 26, 2025 at 11:10 am

      Zelenski nu are treaba cu Romania sau Rep. Moldova, nici cu alte tari europene. Are treaba cu Rusia care i-a invadat teritoriul, astfel incalcand tratatele semnate. Era si timpul sa vada si oligarhii putinisti cum e sa fii in razboi, sa-ti pice bomba in cap cand stai in Duma de stat la Kremlin.

      Reply
      • eu says:
        October 5, 2025 at 11:43 am

        “astfel incalcand tratatele semnate” Te referi la Minsk 1 si Minsk 2 ?

        Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      September 26, 2025 at 3:45 pm

      Intreaba-i pe rusi cum fac fata unei armate cu experienta de razboi si inarmata pana in dinti de occident, ca de aia tot “cuceresc” Ucraina in 3 zile de mai bine de 3 ani

      Reply
  2. anonim says:
    September 27, 2025 at 11:12 am

    Au atacat bolsevicii Kievul ??????…… o da ! si nu o singura data , de N ori mizerile ruse au atacat capitala Ucrainei , deci au dreptul si ucrainenii sa atace moscova ???………………

    Sau doar rusii au acest drept de a ucide civili nevinovati din Ucraina ?
    Aici a gresit Ucraina grav , nu a facut sa simta rusul de rand ce inseamna sa fii intr un razboi pornit in mod gratuit de dictatorul care te conduce si care te obliga sa i dai crezare , trebuie ca si rusul de rand sa simta ce simte ucraineanul

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Nicușor Dan: România implementează strategia pentru industria de apărare. Luăm în serios revigorarea acestei zone
    3
    Atenție la fraude online, înainte de Black Friday
    4
    Incendiu la o casă din Aluniș
    5
    Licitații contestate pe drumurile Sâmbăteni-Ghioroc și Lipova-Neudorf
    6
    Înscrieri la Cupa „Moş Crăciun”, ediţia a 18-a
    7
    Cele mai mari reduceri din an la aparatele auditive Philips – doar pe 7 și 14 noiembrie, la Audiogram!
    8
    Grindeanu, ales președinte al PSD. A fost validată și echipa propusă de el
    9
    Câte „păcănele” are Aradul? Doar trei localități din județ le pot „găzdui”
    10
    Secretarul general al NATO, primit la Cotroceni de președintele Nicușor Dan

    România

    Mii de oamenii au participat, în Piața Victoriei, la protestul pentru independența justiției
    Mii de oameni au participat, sâmbătă seară, la protestul din Piața Victoriei pentru independența justiției, unde manifestanții au scandat lozinci împotriva președintei Înaltei Curți de Casație și Justiție, Lia Savonea, și a ministrului Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu.

    ARADON Sport local

    Foto. Succes facil pentru FCC UAV cu Sportul și revenire pe primul loc
    FCC Baschet UAV Arad a marcat pentru a 5-a oară peste 100 de puncte în acest campionat, în ultimul meci de acasă din acest an.

    Local

    Atac la rezervoare! Trei tineri din Arad au lăsat fără motorină dubițe parcate în Oșorhei
    Un burghiu, niște flacoane goale, câteva perechi de mănuși și o pâlnie. Astfel „înarmați”, trei bărbați din comuna arădeană Zimandu Nou au bătut drumul până în Bihor ca să fure motorină din autoutilitare parcate pe străzi din Oșorhei.

    Local

    Bărbat din Cintei, condamnat după ce a dus în țară o pușcă pe care a ținut-o ilegal
    Un bărbat de aproximativ 45 de ani, din Cintei, a fost condamnat la închisoare cu suspendare după ce a adus în țară, din Austria, o pușcă și mai multe gloanțe, pe care le-a deținut ilegal.

    România

    O judecătoare din Craiova anunță că se alătură protestelor: Știu că poate însemna finalul carierei mele
    Sorina Marinaș, judecătoare la Secția Penală de la Curtea de Apel Craiova, a anunțat că va protesta sâmbătă, în fața judecătoriei Craiova, cu un mesaj că „așa nu se mai poate”, deși este conștientă că gestul său poate însemna sfârșitul carierei de magistrat.

    Local

    Crăciunul confiscat și salvarea emoției în epoca lui Moș Gerilă, la Complexul Muzeal Arad
    Sărbătorile autentice din satul tradițional românesc - cu vechi colinde și miros de cozonac și sobrietatea cenușie a epocii comuniste - în care spiritul Nașterii Domnului a fost mascat de figura impusă a lui Moș Gerilă, sunt puse față în față de Complexul Muzeal Arad, într-o expoziție care dezvăluie o fascinantă radiografie a sărbătorilor de iarnă din secolul al XX-lea. 2

    România

    Premierul Bolojan, mesaj la final de an. Le mulțumește românilor pentru răbdare și spune că efectele corecțiilor economice se vor vedea în 2026
    Premierul Ilie Bolojan a transmis, vineri, un mesaj către români la final de an, cu prilejul vizitei pe șantierele tronsoanelor de autostradă din județul Bihor. 5

    Local

    A încălcat ordinul de protecție
    Un arădean, aflat în arest preventiv, a fost trimis în judecată de Judecătoria Lipova după ce, la doar 12 ore după emiterea unui ordin de protecție împotriva sa, a încălcat măsura.

    Mapamond

    Rusia acuză România şi Polonia că ar fi ajutat la transportul componentelor unei „bombe murdare” pentru Ucraina
    Şeful trupelor ruse de apărare radiologică, chimică şi biologică (NBC), Aleksei Rtişcev, a acuzat România şi Polonia că ar fi ajutat la transportul componentelor unei „bombe murdare” pentru Ucraina, care la rândul său ar fi pregătit detonarea unui astfel de dispozitiv, a relatat vineri TASS. 5
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.