aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Zelenski dorește participarea UE la negocieri de pace cu Rusia, dar nu ca mediator

Zelenski dorește participarea UE la negocieri de pace cu Rusia, dar nu ca mediator

la 9 June 2026 21:39
14 Comentarii

Zelenski dorește participarea UE la negocieri de pace cu Rusia, dar nu ca mediator

Foto: captură video/Volodimir Zelenski
9 June 2026 21:39
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a apreciat marți că Europa trebuie să fie reprezentată la masa negocierilor pentru a pune capăt războiului dintre Ucraina și Rusia, dar consideră periculos ca Uniunea Europeană să acționeze ca mediator, întrucât aceasta ar putea să o oblige să renunțe la presiunile asupra Rusiei, transmite agenția EFE.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a apreciat marți că Europa trebuie să fie reprezentată la masa negocierilor pentru a pune capăt războiului dintre Ucraina și Rusia, dar consideră periculos ca Uniunea Europeană să acționeze ca mediator, întrucât aceasta ar putea să o oblige să renunțe la presiunile asupra Rusiei, transmite agenția EFE.

Trimite articolul

X

Ucraina. „Europa trebuie să fie implicată în orice fel de negociere. Dar, în opinia mea, Europa nu poate pur și simplu să medieze, întrucât este de partea noastră. Le-am împărtășit acest lucru partenerilor noștri. Este foarte periculos să medieze pur și simplu. Pentru că, de exemplu, dacă UE mediază se va aduce în discuție dacă să impună sau nu (noi) sancțiuni, întrucât, în calitate de mediatori, trebuie să fie la mijloc”, a explicat Zelenski la o conferință de presă în capitala estonă Tallinn, după un summit regional cu liderii statelor nordice și baltice.

Președintele rus Vladimir Putin a avut vineri la Kremlin o întâlnire cu fostul cancelar german Gerhard Schroder, un politician apropiat de Rusia și care a deținut funcții de conducere în companii petroliere de stat rusești. Luna trecută, Putin a sugerat că Schroder ar putea fi un mediator din partea UE în negocierile ruso-ucrainene, o idee respinsă atât de Ucraina, cât și de marile capitale europene.

Dar UE este departe de a fi pregătită să acționeze ca mediator în orice proces de pace între Ucraina și Rusia, întrucât pare a fi concentrată mai mult pe continuarea războiului, a declarat, tot marți, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

El a făcut acest comentariu în urma unei întrebări din partea presei despre posibilitatea ca UE să acționeze ca mediator, pe fondul blocajului în negocierile de pace ruso-ucrainene mediate de SUA.

„În primul rând, inițierea eforturilor de mediere prin impunerea unor condiții Rusiei este ilogică și greșită. Și, desigur, aceasta este inacceptabil pentru noi”, a remarcat purtătorul de cuvânt al lui Putin, referindu-se la pozițiile exprimate de aliații europeni ai Ucrainei.

Cât despre medierea realizată de SUA, Dmitri Peskov a spus că nu există în prezent planuri pentru o convorbire telefonică între președintele american Donald Trump și președintele rus Vladimir Putin, dar a adăugat că emisarii americani Steve Witkoff și Jared Kushner continuă să mențină contacte atât cu Rusia, cât și cu Ucraina.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
aliati europeni ,
europa ,
negocieri de pace ,
razboi Ucraina ,
Rusia ,
Ucraina ,
Volodimir Zelenski
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Nu se potrivește says:
    June 10, 2026 at 7:23 am

    Partenerii europeni si-au pierdut credibilitatea și imparțialitate după ce Merkel a spus clar ca a girat tratatul de pace Minsk 2 doar ca să dea timp Ucrainei să se regrupeze și înarmeze.
    Nici SUA nu poate fi mediator. Poate India sau Pakistanul sau chiar Iranul.

    Reply
    • Sugereanu says:
      June 10, 2026 at 12:31 pm

      Trombonesti prostii mai mari ca tine, dar era de asteptat, cei ca tine emana idiotenii propagandistice de filiera rusa fara oprire. Ti-ai vinde tara, mama si familia doar sa pupi talpa gunoiului rus

      Reply
      • @Sugereanu luzăru says:
        June 10, 2026 at 2:12 pm

        Argument ad hominem.

        Reply
        • @ luzaru says:
          June 11, 2026 at 9:23 am

          Esti mai trist decat colonul lui Bacovia

          Reply
      • mda says:
        June 10, 2026 at 3:29 pm

        Citeste, documenteaza-te, cauta si vei vedea ca ce scriu este Adevarul. Daca nu-ti convine, mars in SUA!

        Reply
        • Sugerescu says:
          June 11, 2026 at 9:21 am

          Este doar ceea ce crezi tu ca este adevarul. Si atat

          Reply
  2. Cetatean says:
    June 10, 2026 at 7:33 am

    Ce treaba are dictatorul de la Kiev cu UE ? A adus numai rele uniunii. Ar fi cazul sa reduca din obraznicie. Nu are decat sa se inteleaga cu celalalt dictator, fara sa ne amestece si pe noi.

    Reply
  3. Gornicu says:
    June 10, 2026 at 10:22 am

    Înțeleg ca războiul escaladează. Zelevogue are nevoie disperata de o încă o tara care sa între în razboi împotriva rușilor. Oare care o fi aia?
    Pălărie într-un picior , ghici ciuperca ce e? 😆

    Reply
    • AUR ruginit says:
      June 10, 2026 at 12:36 pm

      Ca de obicei, cadelnitesti prostii incomensurabile. De cand a inceput invazia Ruzznaciei in Ucraina, blambecii sugeranisti cu capete de paie au tot urlat ca descreieratii ca intram in razboi. Inca ati si dat zile si ore exacte, apoi, cand nu s-a intamplat nimic, le-ati schimbat cu alte zile si date si tot asa… Coceni, malai, paie, meniul vostru de ‘telectuali rumegatori

      Reply
      • Gornicu says:
        June 10, 2026 at 4:28 pm

        Ce întârzie,😅 cică nu trece

        Reply
        • Maimutzoiul suveranist says:
          June 11, 2026 at 9:24 am

          Ti-e cam greu sa te concentrezi cand citesti peste 10 cuvinte

          Reply
  4. eu says:
    June 11, 2026 at 7:16 pm

    „Europa trebuie să fie implicată în orice fel de negociere.” Europa trebuie sa-si vada de saracie , in primul rand. Apoi trebuie sa se uite bine in planul de remigrare a persoanelor fara drept de sedere in Europa sau a infractorilor. Asta e prioritatea Europei, nu Ukraina.

    Reply
    • migratie says:
      June 12, 2026 at 1:32 pm

      Vezi ca te trimite Europa inapoi in coclaurii de unde ai migrat

      Reply
      • eu says:
        June 16, 2026 at 7:07 pm

        Nu se scrie “coclaurile” ? Intreb doar asa, sa sa nu ramai mai talamb decat esti.

        Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Bolojan: Parteneriatul strategic cu Statele Unite contribuie direct la securitatea și dezvoltarea țării noastre
    2
    Franța, calificată în sferturi la Cupa Mondială, după o victorie la limită cu Paraguayul (1-0)
    3
    ONRC: Peste 3.850 de firme și PFA au intrat în insolvență în primele șase luni ale acestui an
    4
    Nu au trecut de grupe la CN de minifotbal
    5
    Erupția vulcanului Etna provoacă închiderea parțială a spațiului aerian din zona Siciliei
    6
    PUG-ul Aradului, la transparență. Propunerile pot fi depuse până în 14 iulie
    7
    Fostul polițist Stelian Paven, ridicat de foștii colegi
    8
    Abonamente „la liber”, la UTA
    9
    Polițiștii bihoreni, despre cazul fostului polițist arădean. Stelian Paven a fost arestat preventiv
    10
    Von der Leyen cere să se găsească noi venituri pentru bugetul UE aferent perioadei 2028-2034

    România

    ONRC: Peste 3.850 de firme și PFA au intrat în insolvență în primele șase luni ale acestui an
    Numărul societăților comerciale și al persoanelor fizice autorizate (PFA) intrate în insolvență în primele șase luni din acest an a fost de 3.855, în creștere cu 12,36% față de perioada similară din 2025, când au fost înregistrate 3.431 de insolvențe, conform datelor publicate pe site-ul Oficiului Național al Registrului Comerțului (ONRC).

    Local

    Silvestru Rafiroiu, sub „lupa” Asociației Turism Alternativ
    Aradul interbelic, la pas: o nouă ediție „Turist la tine acasă”, de data aceasta dedicată arhitectului Silvestru Rafiroiu, va avea loc sâmbătă.

    UT Arad

    Mihalcea, nemulțumit de rumoarea după două etape
    Antrenorul UTA-ei nu înțelege de ce sunt murmure de nemulțumire așa de repede. 3

    Local

    Cum avansează lucrările pe calea ferată Caransebeș – Timișoara – Arad. CFR: Trenurile vor circula cu până la 160 km/h
    Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a transmis, vineri, că lucrările de modernizare a liniei feroviare Caransebeș – Timișoara – Arad continuă pe toate cele patru loturi ale proiectului, unul dintre cele mai importante din vestul țării. 1

    România

    Scumpirea carburanților poate lovi supermarketurile. Ce produse riscă primele majorări de preț
    Creșterea prețurilor la carburanți, pe fondul opririi livrărilor de țiței din Kazahstan și al tensiunilor internaționale, ar putea duce la scumpirea alimentelor și a altor produse. Feliciu Paraschiv, vicepreședintele ANCMMR, avertizează că primele afectate ar putea fi produsele de import și cele ambalate în plastic.

    România

    Încă o dronă intrată ilegal în spațiul aerian românesc a fost doborâtă de militarii români
    Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, a confirmat, sâmbătă, că încă o dronă intrată ilegal în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă de militarii români 2

    Mapamond

    Președintele Trump anunță o anchetă împotriva UE, care a amendat „ilegal” Google
    Președintele american Donald Trump a condamnat vineri Uniunea Europeană pentru amenda de 890 de milioane de euro aplicată corporației Google, parte a conglomeratului Alphabet, și a anunțat că Statele Unite vor declanșa o anchetă ca retorsiune, transmite Reuters. 1

    UT Arad

    UTA a egalat în extremis, după care situația s-a tensionat!
    Arbitrul Vădana nu a mai lăsat ultima fază, un corner pentru arădeni, iar de acolo lucrurile au degenerat! 5

    Local

    Spitalul Județean explică tarifele de parcare de până la 30 lei/oră prin achiziția de echipamente medicale
    Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad (SCJU) a fost nevoit să explice de ce practică tarife ridicate la parcare, de până la 30 de lei/oră, arătând că banii adunați în ultimii trei ani, respectiv 1,2 milioane de lei, au fost folosiți pentru cumpărarea unui echipament medical esențial și că se dorește descurajarea staționării îndelungate cu mașina. 10
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.