aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Amenințarea rusă în Europa nu este teoretică, avertizează ministrul francez de externe, amintind de alegerile din România

Amenințarea rusă în Europa nu este teoretică, avertizează ministrul francez de externe, amintind de alegerile din România

la 25 March 2025 20:05
6 Comentarii

Amenințarea rusă în Europa nu este teoretică, avertizează ministrul francez de externe, amintind de alegerile din România

Foto: EPA-EFE/Kim Ludbrook
25 March 2025 20:05
Amenințarea unei agresiuni ruse în Europa „nu este una teoretică”, a avertizat marți ministrul francez de externe Jean-Noel Barrot, după ce emisarul președintelui american Donald Trump pentru Orientul Mijlociu, Steve Witkoff, a spus că nu crede într-o astfel de eventualitate, relatează France Presse.
Amenințarea unei agresiuni ruse în Europa „nu este una teoretică”, a avertizat marți ministrul francez de externe Jean-Noel Barrot, după ce emisarul președintelui american Donald Trump pentru Orientul Mijlociu, Steve Witkoff, a spus că nu crede într-o astfel de eventualitate, relatează France Presse.

Trimite articolul

X

În acest sens, șeful diplomației franceze a evocat războiul hibrid dus de Rusia în Europa și a menționat că România a trebuit să anuleze în decembrie anul trecut primul tur al alegerilor prezidențiale în urma acuzațiilor de imixtiune rusă.

Steve Witkoff, căruia președintele american Donald Trump i-a încredințat și discuțiile cu Moscova, a declarat duminică, într-un interviu pentru Fox News, că nu-l vede pe președintele rus Vladimir Putin ‘să-și dorească să cucerească întreaga Europă’ și consideră această amenințare drept una ‘teoretică’, întrucât, în opinia sa, președintele rus ‘vrea pacea’.

Aflat într-o vizită în Singapore, Barrot, care s-a exprimat în limba engleză, a respins în fața jurnaliștilor această analiză a emisarului american.

‘Noi observăm faptele, iar faptele sunt că astăzi Rusia alocă 10% din PIB-ul său cheltuielilor de apărare, ceea ce reprezintă 40% din cheltuielile sale bugetare’, a declarat el.

‘Agresivitatea sa în cursul ultimilor trei ani s-a extins mult dincolo de Ucraina, în special prin manipularea informațiilor, ceea ce a afectat inclusiv Franța, dar mai ales, într-un mod chiar și mai grav, țări europene precum România, unde a fost nevoie de anularea alegerilor prezidențiale din cauza campaniilor de dezinformare desfășurate de actori ruși’, a adăugat ministrul francez de externe.

În decembrie, Curtea Constituțională a României a anulat primul tur al alegerilor prezidențiale în urma acuzațiilor de interferență rusească și de propagandă masivă pe rețelele de socializare în favoarea politicianului de extrema dreaptă Călin Georgescu, reamintește AFP.

Europa s-a confruntat de asemenea cu ‘acte de sabotaj’ rusești, în special în țările din estul continentului, potrivit lui Barrot.

‘Prin urmare, agresivitatea Rusiei nu este una teoretică. Ea este foarte concretă, iar foarte multe țări europene au suferit deja consecințele sale, consecințe foarte tangibile’, a subliniat el.

Ministrul francez a adăugat că linia frontului s-a ‘apropiat’ de Europa de când Rusia a atacat cu trei ani în urmă Ucraina.

‘Noi vrem pace, de aceea trebuie să descurajăm orice amenințare, indiferent dacă vine dinspre Rusia sau din altă parte’, a adăugat el.

La începutul lunii martie, Uniunea Europeană a aprobat un plan pentru mobilizarea a până la 800 miliarde de euro în patru ani pentru a consolida securitatea pe continent și a ajuta Ucraina, în timp ce SUA amenință să-și reducă angajamentul în cadrul NATO.

Barrot a anunțat că se va deplasa miercuri în Indonezia, de unde își va continua turneul asiatic print-o vizită în China – joi la Beijing, iar vineri la Shanghai – în prima sa deplasare în această țară de la preluarea funcției, notează AFP.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
franta ,
Jean-Noël Barrot ,
ministru ,
ministrul francez de externe ,
Rusia
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Gabi says:
    March 25, 2025 at 10:04 pm

    Francezi nu dorm de dragul României. Câtă implicare pentru alegerile anulate din România și câtă zbatere să nu piardă și colonia România după ce rușii i-au scos din Africa.
    Francofonia aceasta ne-a lăsat fără vizele pentru SUA și cu cea de a 3 tranșă din PNRR blocată de astăzi de Comisia Europeană.
    Se pare că mergem în direcția bună cu actualii conducători.

    Reply
    • Nono says:
      March 26, 2025 at 8:08 am

      Lasa ca prietenii tai de la Moscova abia asteapta sa te imbratiseze!

      Reply
      • eu says:
        March 26, 2025 at 9:32 pm

        ” a menționat că România a trebuit să anuleze în decembrie anul trecut primul tur al alegerilor prezidențiale în urma acuzațiilor de imixtiune rusă.” Acuzatii care nu au fost pana acum dovedite. Nu-i o problema, stim si din ce motive au fost anulate alegerile si NU a fost “imixtiune rusa”. A fost ordin de la Bruxelles.

        Reply
        • augustus says:
          March 27, 2025 at 10:02 am

          Imixtiunea rusă se manifestă în Europa de ani de zile. Recent foarte puternic și în România prin trezirea conservei ruse Călin Georgescu și a Potrelor care-l urmau

          Reply
  2. Gornicu says:
    March 26, 2025 at 12:12 pm

    Avem noi psd pnl usr sa ne culce la pământ , pana vin rusii noi suntem una cu pământul.

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      March 26, 2025 at 2:12 pm

      Rusia este un imperiu revizionist, revansard, un permanent pericol pentru vecinii sai, imperiu in care violenta, minciuna, manipu larea reprezinta normalitatea

      Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Ştim echipele calificate în sferturile Cupei României
    2
    Fidesz a înaintat un proiect de lege pentru a permite autorităţilor să mai ţină aurul şi banii ucraineni confiscaţi
    3
    Bunicul minorului ucis la Cenei, sub control judiciar după ce ar fi lovit-o pe mama unui inculpat
    4
    O treime dintre adolescenți spun că au văzut în familie lipsă de respect față de mamă (sondaj)
    5
    Incendiu la mansarda unei case din satul Leasa
    6
    Academia UTA, fără victorie la reluarea play-offului
    7
    Un sistem de apărare antiaeriană Patriot a fost desfășurat în centrul Turciei
    8
    AAC solicită suspendarea sau reducerea accizelor la combustibili, în contextul conflictului din Golf
    9
    Ambasadori în domeniul competenţelor ecologice
    10
    Hoț din Timiș, prins după ce a furat o mașină din Șimand

    România

    Bunicul minorului ucis la Cenei, sub control judiciar după ce ar fi lovit-o pe mama unui inculpat
    Bunicul minorului de 15 ani ucis în luna ianuarie în comuna Ceneia fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile, de către Judecătoria Timișoara, după ce ar fi lovit-o cu palma peste față pe mama unuia dintre cei doi inculpați.

    România

    Bugetul de stat și bugetul asigurărilor sociale pe 2026, publicate în Monitorul Oficial
    Legea bugetului de stat și cea a asigurărilor sociale de stat pe acest an au fost publicate vineri seara în Monitorul Oficial.

    Mapamond

    Rubio spune că SUA își pot atinge obiectivele în Iran fără trupe terestre
    Secretarul de stat Marco Rubio a declarat vineri că Statele Unite își pot atinge obiectivele în Iran fără utilizarea de trupe terestre și se așteaptă ca operațiunea lor să se încheie în câteva săptămâni, în ciuda desfășurărilor recente de forțe suplimentare în regiune, relatează Reuters. 2

    Evenimente

    Aradul, sub „asaltul” a 5.000 de machete
    Orașul nostru găzduiește un târg dedicat celor care iubesc machetele, jucăriile și întregul univers al hobby-urilor.

    România

    CCR a publicat motivările deciziilor prin care a stabilit că legile bugetului sunt constituționale
    Curtea Constituțională a României a publicat, vineri, motivările deciziilor prin care a stabilit că legile bugetului de stat și bugetului asigurărilor sociale pentru acest an sunt constituționale.

    Local

    VIDEO
    VIDEO | Noi detalii în cazul polițistului găsit împușcat la Secusigiu
    Potrivit informațiilor obținute, polițistul s-ar fi sinucis cu arma din dotare, un pistol Beretta, în care se afla un singur glonț.

    ARADON Sport local

    Paletă de bronz pentru Adela Strună
    BUCUREŞTI. Secţia de tenis de masă de la CS Municipal Arad, coordonată de Cristian Dodean, a obţinut o medalie la Campionatul Naţional de seniori.

    România

    Preşedintele Nicuşor Dan a promulgat legile bugetului
    Preşedintele Nicuşor Dan a promulgat vineri legea bugetului de stat pe anul 2026 şi pe cea a asigurărilor sociale de stat.

    România

    Proiect: Fermierii vor putea achiziționa motorină la preț redus, fără accize și TVA
    Fermierii vor putea achiziționa motorină la preț redus, fără accize și TVA, pentru lucrările agricole mecanizate din sectorul vegetal, potrivit unui proiect de ordonanță de urgență lansat vineri în dezbatere publică de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR). 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.