aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Călin Georgescu a contestat controlul judiciar. Nu a fost găsit acasă de polițiști

Călin Georgescu a contestat controlul judiciar. Nu a fost găsit acasă de polițiști

la 28 February 2025 19:40
13 Comentarii

Călin Georgescu a contestat controlul judiciar. Nu a fost găsit acasă de polițiști

Foto: EPA-EFE/Robert Ghement
28 February 2025 19:40
Călin Georgescu a contestat în instanță controlul judiciar, măsură pe care o are în dosarul în care este cercetat pentru instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale.
Călin Georgescu a contestat în instanță controlul judiciar, măsură pe care o are în dosarul în care este cercetat pentru instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale.

Trimite articolul

X

După ce avocații săi au depus contestația la Judecătoria Sectorului 1, magistrații i-au trimis acasă o citație prin Poliție, însă agenții nu l-au găsit la locuința din Buftea.

‘În cursul zilei de astăzi, polițiști din cadrul Poliției Orașului Buftea au îndeplinit procedura de citare a unei persoane, la solicitarea Judecătoriei Sectorului 1 București. Având în vedere că nicio persoană nu a fost găsită la domiciliu, polițiștii au procedat, conform normelor legale în vigoare, la afișarea unei înștiințări, cu privire la citația în cauză’, a transmis vineri IPJ Ilfov.

Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale, a fost pus miercuri sub control judiciar de procurorii de la Parchetul General pe o perioadă de 60 de zile, el având mai multe interdicții, printre care să părăsească țara fără încuviințarea autorităților judiciare și nu are voie să posteze pe rețelele de socializare conținut cu caracter legionar, fascist, antisemit, rasist sau xenofob.

Georgescu este urmărit penal pentru săvârșirea a șase infracțiuni, cea mai gravă fiind cea de instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, în formă tentată.

Concret, Georgescu este acuzat că a pus la cale un plan de destabilizare a României cu ajutorul mercenarilor conduși de Horațiu Potra, după ce Curtea Constituțională a anulat rezultatele primului tur al alegerilor prezidențiale.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Buftea ,
Calin Georgescu ,
citatie ,
contestat ,
control judiciar ,
fost candidat prezidential ,
locuinta ,
politisti
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Am încredere în justitie says:
    March 1, 2025 at 7:39 am

    Se știe nevinovat și acționează că atare, ca un om liber.
    Justiția română își va face datoria și îi va demonstra nevinovăția. Astfel bolojan nu ne va băga în război.

    Reply
    • Ion says:
      March 1, 2025 at 1:06 pm

      E in drum spre Moscova

      Reply
    • Aradean says:
      March 1, 2025 at 1:08 pm

      După cum ai scris se pare că ești unul dintre idioți lui georgica

      Reply
      • anonim says:
        March 1, 2025 at 3:15 pm

        Se pare? E cvasi cert. E un cultist CG sadea.

        Reply
    • Ovi says:
      March 1, 2025 at 7:15 pm

      Calin Giorgescu puscarie!!!

      Reply
      • ioan says:
        March 2, 2025 at 9:22 am

        si tu in Ucraina ,la razboi

        Reply
  2. Tuluz-Lotrec says:
    March 1, 2025 at 9:17 am

    S-a ascuns Gigescul in tunelurile dacice, de unde comunica telepatic cu Stefan cel Mare, Zamolxe si Mos Craciun

    Reply
  3. anonim says:
    March 1, 2025 at 10:43 am

    Probabil se vrea în arest că or fi supărați rușii că au stricat banii pe campania lui cu 0 lei 🤷🏻‍♂️

    Reply
  4. zorro says:
    March 1, 2025 at 2:04 pm

    El e suveranist, urmasul lui Burebista si al lui Mihai Vitazu. Casa lui e in Viena.

    Reply
    • anonim says:
      March 1, 2025 at 3:18 pm

      Mai degrabă sugeranist: suge bani de unde poate doar să ajungă la putere, cu “campania cu 0 lei” 😁
      Aspectul cel mai problematic aici, nu e că există indivizi precum CG, ci că există indivizi care mai cred și votează așa țăcăniți…

      Reply
      • miha says:
        March 2, 2025 at 9:23 am

        campanie de zero lei a avut si Becali cand a candidat ,el a recunoscut la tv, dar deh, el e Becali si nu e rusnac

        Reply
        • Anonim says:
          March 2, 2025 at 12:30 pm

          Becali nu e rusnac, ci doar tolomac. Totuși are un simț al oamenilor din moment ce a mirosit că Georgescu e un impostor.

          Reply
    • Expertologul says:
      March 1, 2025 at 7:30 pm

      Casa domnului Georgescu este la Moscova, e șopronul de lângă palatul lui Putin

      Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Alarmă la UTA! Cine apără poarta cu Botoșani?
    2
    Costache a adus trei puncte la despărțirea de UTA!
    3
    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    4
    Primăria are la dispoziție 60 de zile ca să adune deșeurile pe de Tarafului
    5
    94 de intervenții pentru pompierii arădeni, în weekend
    6
    „Lovitură de teatru” în cazul lui Valentin Costache
    7
    Reforma administrației publice și pachetul de relansare economică vor fi adoptate prin OUG
    8
    Alte probleme pentru Adrian Mihalcea
    9
    Croația a respins solicitarea Ungariei și Slovaciei de a permite transportul de petrol rusesc prin oleoductul Adria
    10
    În caz de pace în Ucraina, Europa va trebui „să-și definească regulile de coexistență” cu Rusia, declară Macron

    Mapamond

    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    Iranul nu are „intenţia de a negocia”, ci de a „continua să reziste”, a afirmat miercuri seară la televiziunea de stat ministrul de externe Abbas Araghchi, respingând la rândul său afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump privind existenţa unor tratative, notează AFP.

    România

    Mirabela Grădinaru a discutat cu Marta Nawrocka despre educaţia copiilor în era inteligenţei artificiale
    Mirabela Grădinaru, partenera de viaţă a preşedintelui Nicuşor Dan, s-a întâlnit, la Washington, cu Marta Nawrocka, soţia preşedintelui Poloniei, Karol Nawrocki, informează, miercuri, Administraţia Prezidenţială.

    Mapamond

    VIDEO
    Stephen Colbert va colabora la scrierea scenariului unui nou film din franciza „Stăpânul inelelor”
    Comedianul Stephen Colbert a anunțat, într-o înregistrare publicată marți, că din luna mai, după ce nu va mai fi gazda emisiunii „The Late Show” de la CBS, va colabora la scenariul și la dezvoltarea unui nou film din franciza „Lord of the Rings” („Stăpânul inelelor”), informează Reuters.

    Mapamond

    Casa Albă dă asigurări că „discuțiile continuă” cu Iranul, dar că Trump este pregătit să „dezlănțuie infernul”
    Casa Albă a dat asigurări miercuri că discuțiile cu Iranul continuă pentru a se pune capăt războiului, după ce televiziunea de stat iraniană a transmis că Teheranul a respins un plan de pace propus de SUA, relatează AFP.

    România

    Motorina ar putea scădea sub 9,50 lei/l: efectul măsurilor de criză anunțate de Guvern
    Guvernul a anunțat că în perioada următoare va fi declarată stare de urgență pe piața țițeiului și a produselor petroliere, urmând să stabilească măsurile necesare pentru reducerea prețului la pompă. 2

    Mapamond

    Media: Iranul va deschide „un nou front” în Bab el-Mandeb în cazul unei invazii terestre americane
    Iranul va deschide „un nou front”, în cazul unei invazii terestre americane, în Bab el-Mandeb, o strâmtoare crucială pentru traficul maritim mondial, legând Marea Roşie de Golful Aden, a avertizat miercuri o sursă militară citată de agenţia iraniană Tasnim, potrivit AFP. 1

    Mapamond

    Iranul examinează totuși propunerea americană de plan de pace, în pofida răspunsului inițial negativ, afirmă un oficial
    Iranul încă analizează o propunere de plan de pace primită din partea SUA prin intermediul Pakistanului pentru a pune capăt războiului declanșat de SUA și Israel, în pofida unui răspuns inițial negativ, a declarat miercuri agenției Reuters un oficial iranian de rang înalt, care a dat de înțeles că, cel puțin până în prezent, Teheranul nu a respins categoric propunerea în toate elementele acesteia.

    Mapamond

    Cine sunt cei patru astronauți care vor porni într-o călătorie în jurul Lunii
    Americanii Reid Wiseman, Victor Glover și Christina Koch, împreună cu omologul lor canadian Jeremy Hansen, se pregătesc să se îmbarce pe 1 aprilie pentru o călătorie de aproximativ zece zile care îi va purta în jurul Lunii, fără aselenizare, în cadrul misiunii Artemis 2, conform unui material de prezentare a echipajului publicat miercuri de AFP.

    Mapamond

    Planul american în 15 puncte a fost transmis Iranului prin intermediul Pakistanului, afirmă oficiali pakistanezi
    Un plan în 15 puncte, care conține propuneri ale SUA pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, a fost transmis Teheranului prin intermediul unor mediatori pakistanezi, au declarat miercuri pentru AFP doi înalți oficiali de la Islamabad. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.