aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Călin Georgescu: Dacă Nicolae Ceaușescu ar fi avut Curtea Constituțională, probabil că azi era președinte democratic

Călin Georgescu: Dacă Nicolae Ceaușescu ar fi avut Curtea Constituțională, probabil că azi era președinte democratic

la 23 February 2026 21:51 Reactualizat la: 24 February 2026 01:09
9 Comentarii

Călin Georgescu: Dacă Nicolae Ceaușescu ar fi avut Curtea Constituțională, probabil că azi era președinte democratic

Foto: captură video/YouTube
23 February 2026 21:51 Reactualizat la: 24 February 2026 01:09
Fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu a cerut din nou desecretizarea ședinței CSAT care a avut loc înainte de anularea turului al doilea al scrutinului din decembrie 2024, afirmând în context că „dacă Nicolae Ceaușescu ar fi avut Curtea Constituțională, probabil, azi era președinte democratic”.
Fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu a cerut din nou desecretizarea ședinței CSAT care a avut loc înainte de anularea turului al doilea al scrutinului din decembrie 2024, afirmând în context că „dacă Nicolae Ceaușescu ar fi avut Curtea Constituțională, probabil, azi era președinte democratic”.

Trimite articolul

X

Călin Georgescu a fost prezent luni, la Curtea de Apel București, la un nou termen al procesului aflat în faza de cameră preliminară, în care este judecat alături de gruparea mercenarului Horațiu Potra pentru acțiuni împotriva ordinii constituționale.

Ședința de judecată a durat aproximativ 5 ore, situația de pe holurile instanței fiind tensionată după ce zeci de susținători s-au poziționat în fața sălii și au scandat lozinci în favoarea lui Georgescu.

‘Fără Dumnezeu, democrația se dezintegrează și se vede asta cu ochiul liber. Eu sunt aici, la Curtea de Apel, cum am fost și la Judecătoria Sectorului 1 și la tribunal, pe niște dosare inventate, pentru că sistemul și clasa politică se tem de democrație și se tem de poporul român. Ei vă vor slabi, nu puternici, vă vor sclavi, nu oameni liberi, vă vor obedienți, nu inteligenți. Și pentru că știu că poporul român, în noiembrie – decembrie 2024, a învins. Și se tem de poporul român. Și atunci, fiind lași, utilizează instituțiile de forță, pentru a lovi pe la spate. Asta este definiția lașului. Există o instanță superioară celei în fața căreia eu am fost adus și anume instanța conștiinței. Eu rog toți judecătorii, înainte de a se pronunța, să treacă prin fața ei, pentru că lupta pentru adevăr nu se oprește la porțile tribunalului. (…) Pentru milioane de români, cărora li s-a furat libertatea, democrația și prosperitatea, eu cer, în numele lor, desecretizarea ședinței CSAT și a întâlnirii informale a Curții Constituționale, dinainte de anularea alegerilor din 6 decembrie 2024. Știți cum e – dacă Nicolae Ceaușescu ar fi avut Curtea Constituțională, probabil că azi era președinte democratic’, a susținut Georgescu, la ieșirea de la proces.

Curtea de Apel București a stabilit că se va pronunța la data de 9 martie pe cererile și excepțiile ridicate de avocații lui Georgescu.

În esență, apărarea solicită ca dosarul să fie retrimis la Parchetul General.

Călin Georgescu a fost trimis în judecată în acest al doilea dosar de Parchetul General pentru complicitate la tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale și comunicarea de informații false, în formă continuată (două acte materiale), alături de Horațiu Potra și 20 de mercenari din gruparea acestuia.

Procurorii susțin că mercenarii lui Potra urmăreau să se infiltreze în protestele organizate imediat după anularea alegerilor prezidențiale din decembrie 2024 pentru a crea haos.

Planul de acțiune ar fi fost pus la punct de Călin Georgescu și apropiații săi în cadrul întâlnirii clandestine care a avut loc la o fermă din Ciolpani, imediat după anularea alegerilor prezidențiale.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Calin Georgescu ,
Curtea Constituţională ,
fost candidat la prezidentiale ,
lider suveranist ,
nicolae ceausescu
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Are dreptate says:
    February 23, 2026 at 10:55 pm

    Aici ii dau dreptatea. CCR e mai tare ca CC al PCR.
    Sincer asta nu mai e democrație – poate democrația LOR da nu a majorității.

    Reply
    • Nanasu says:
      February 24, 2026 at 12:04 pm

      Democratia lui este de tip sovieto-putinist!😡🤢🤮

      Reply
  2. Marius says:
    February 24, 2026 at 11:53 am

    Intr-o tara plina de analfabeti functionali, nostalgici ai comunismului si idioti utili ai Rusiei, bineinteles ca Ceausescu ar fi revenit la putere. Kremlin Georgila este exact asta, un Ceausescu mic si frustrat, cu nadragi rosii, iar masele de prosti il aclama ca pe Mesia. Macar a reusit un lucru si georgilianul asta: a facut recensamantul prostilor din Romania.

    Reply
    • LuciN says:
      February 24, 2026 at 7:43 pm

      Democrația înseamnă opinii diferite, nu jignirea celor care gândesc altfel. Insultele colective sunt semn de intoleranță, nu de superioritate intelectuală

      Reply
      • Florin says:
        February 24, 2026 at 9:05 pm

        Simt că mi-a dat o lacrimă, văzând că te-ai simțit atât de tare afectat. Problema e că voi nu vreți democrație, deși de bine de rău locuiți într-una, voi susțineți din toate puterile Rusia, un stat agresor și terorist, un regim totalitar care a declanșat un război în secolul XXI în Europa și care atacă predilect ținte civile. Așa că mai ușor cu pianul pe scările europene, poate mergi în Rusia cu orchestra asta a opiniilor, iar acolo vei avea dreptul să spui ce vrei și cui vrei, fără niciun fel de restricții.

        Reply
      • Nadal says:
        February 25, 2026 at 11:24 am

        Spune asta fanilor AUR care amenință aici cu bătaia sau mpoartea pe cei care nu sunt de acord cu ”opiniile” lor. Nu te-am văzut postând mesaje în acele cazuri.

        Reply
  3. Fitile says:
    February 24, 2026 at 12:42 pm

    Turul doi înapoi!

    Reply
    • AUR says:
      February 24, 2026 at 12:55 pm

      turu doi ânapoi !!

      Reply
  4. darius lazurean says:
    February 24, 2026 at 12:56 pm

    Iarasi vorbeste nebunul.

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Rusia șantajează rudele prizonierilor de război ucraineni, aflați în închisori rusești, pentru a obține acces la Starlink
    2
    A murit ultimul supravieţuitor din generaţia UTA 1953-1954!
    3
    Report la Joker de 10,03 milioane de euro, duminică; la Loto 6/49 de 4,18 milioane de euro
    4
    Accident cu victimă, pe pasajul de la Polivalentă
    5
    FOTO | Campionii roboților: trei echipe din Arad merg la naționala de robotică
    6
    Clădirile și terenurile neîngrijite riscă supraimpozitarea cu până la 500%
    7
    Studiu: Băuturile cu cofeină ar putea contribui la protejarea creierului
    8
    Tâlharul de la UTA a fost arestat preventiv
    9
    Spitalul Județean: Dozatoare de apă fără pahare. Sau pahare contra cost de la tonomatul de cafea
    10
    Ziua Europeană 112. De câte ori au apelat arădenii numărul unic?

    Local

    Accident cu victimă, pe pasajul de la Polivalentă
    În accident au fost implicate trei autoturisme. Victima, un bărbat de 30 de ani, a fost transportată la UPU.

    Mapamond

    Trump avertizează Iranul împotriva taxării navelor care tranzitează strâmtoarea Ormuz: Nu așa ne-am înțeles!
    Președintele american, Donald Trump, a avertizat joi Iranul împotriva perceperii de taxe pentru navele care vor să tranziteze strâmtoarea Ormuz, cale navigabilă crucială controlată de Teheran, care a blocat-o în ultimele săptămâni, relatează AFP și Reuters.

    Mapamond

    Doi morți și trei răniți în atacuri ruse în regiunea Dnipro, înaintea armistițiului anunțat de Paști
    Cel puțin două persoane au fost ucise și alte trei rănite în atacuri aeriene ruse asupra unor districte din regiunea Dnipro din estul Ucrainei, a anunțat vineri administrația regională pe Telegram, transmite AFP.

    România

    SĂRBĂTORI: Sfânta și Marea Vineri (Denia Prohodului Domnului)
    Slujbele din această zi cuprind: Denia de Joi seara (în timpul căreia se citesc cele douăsprezece Evanghelii care vorbesc de Pătimirile Domnului), Ceasurile împărătești (de vineri dimineața), Vecernia (în timpul căreia se face și Punerea în mormânt sau scoaterea Epitafului în mijlocul bisericii, spre închinare) și Pavecernița.

    ARADON Sport local

    Câte puncte vor aduna echipele arădene în Liga 3?
    Viitorul, Pecica și Sântana caută să obțină câte ceva în play-off/out, în Vinerea Mare.

    Local

    Proiectul de buget al județului: -86 de milioane la venituri/cheltuieli
    Consiliul Județean Arad a publicat proiectul de buget pe anul 2026, un proiect cu cheltuieli mai mari cu 86 de milioane decât veniturile.

    Local

    Lege fără concedieri, la CJA
    Posturile vacante acoperă necesarul concedierilor pe care ar fi trebuit să le facă cei de la Consiliul Județean Arad. 1

    Local

    Au deschis lista greșită și nu au știut ce votează
    Cele două consiliere județene care au umflat sumele primite de comunitățile lor nu au știut, de fapt, ce au votat. 2

    Mapamond

    Trump ia în calcul retragerea unei părţi a trupelor SUA din Europa pe fondul tensiunilor cu NATO
    Preşedintele SUA, Donald Trump, nemulţumit de faptul că aliaţii din NATO nu au contribuit la asigurarea securităţii Strâmtorii Ormuz şi supărat că planurile sale de a prelua controlul asupra Groenlandei nu au avansat, a discutat cu consilierii săi opţiunea retragerii unei părţi din trupele americane din Europa, a declarat joi pentru Reuters un înalt oficial al Casei Albe. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.