aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Delgaz Grid a testat, în premieră în România, încălzirea locuinţelor cu un amestec de hidrogen şi gaze naturale

Delgaz Grid a testat, în premieră în România, încălzirea locuinţelor cu un amestec de hidrogen şi gaze naturale

la 26 September 2023 12:45

Delgaz Grid a testat, în premieră în România, încălzirea locuinţelor cu un amestec de hidrogen şi gaze naturale

Foto: Delgaz Grid facebook
26 September 2023 12:45
Un amestec de hidrogen şi gaze naturale a fost testat de distribuitorul de gaze naturale Delgaz Grid în localitatea Dârlos, din judeţul Sibiu, se arată într-un comunicat al companiei, membră a Grupului E.ON România, transmis marţi AGERPRES.
Un amestec de hidrogen şi gaze naturale a fost testat de distribuitorul de gaze naturale Delgaz Grid în localitatea Dârlos, din judeţul Sibiu, se arată într-un comunicat al companiei, membră a Grupului E.ON România, transmis marţi AGERPRES.

Trimite articolul

X

Sibiu. Potrivit sursei citate, testul a făcut parte din ultima etapă a proiectului 20HyGrid de la Dârlos, prin testarea funcţionării unui segment de reţea din polietilenă cu amestec de hidrogen (20%) şi gaze naturale (80%), primele teste de acest fel efectuate în România. Această etapă a proiectului a constat în injectarea amestecului direct în reţeaua de distribuţie a gazelor naturale care alimentează peste 50 de imobile situate pe strada Morii din localitatea sibiană.

„Pentru a demonstra în mod credibil că amestecul de hidrogen şi gaz poate fi o soluţie fezabilă şi sigură în condiţii reale, testele pe teren împreună cu clienţii sunt esenţiale. Pentru noii combustibili sustenabili, cum ar fi hidrogenul, este vorba despre a le oferi clienţilor experienţă şi cunoştinţe direct de la specialişti cu privire la modul în care funcţionează instalaţiile şi aparatele acestora”, a declarat Cristian Ifrim, directorul general adjunct al Delgaz Grid.

Înainte de efectuarea testelor, alimentarea cu gaze naturale a fost sistată pe strada Morii, iar reţeaua a fost alimentată dintr-o baterie de butelii cu amestec, pregătită în prealabil. Testele au durat circa şase ore, iar specialiştii companiei au urmărit mai mulţi parametri de funcţionare a reţelei, au verificat procesul de ardere la toate aparatele de utilizare din fiecare imobil alimentat din reţea şi au măsurat parametrii de ardere la peste 80% dintre centralele termice.

„Nu există nicio diferenţă notabilă faţă de 100% gaze naturale în ceea ce priveşte funcţionarea infrastructurii de distribuţie şi a instalaţiilor respectiv aparatelor pe care le-am testat acasă la clienţi. Testările din teren validează 100% rezultatele testelor efectuate în poligonul din centrul nostru de instruire profesională de la Mediaş”, a spus Cristian Călin, manager tehnic gaz, coordonatorul proiectului.

Proiectul 20HyGrid continuă pe o stradă din Gorneşti, judeţul Mureş, localitate cu reţea de gaze naturale din oţel, unde compania începe testele la clienţii casnici pentru a verifica funcţionarea instalaţiilor interioare şi a aparatelor de utilizare existente cu amestec de gaze naturale (80%) şi hidrogen (20%).

Delgaz Grid şi-a asumat, în premieră în România, realizarea primului proiect care are ca obiectiv testarea încălzirii sustenabile a locuinţelor pe baza unui amestec de gaze naturale (80%) şi hidrogen (20%).

Proiectul, denumit 20HyGrid, se desfăşoară în perioada noiembrie 2022 – octombrie 2024 şi urmăreşte să demonstreze că, din punct de vedere tehnic, este posibilă şi sigură adăugarea de hidrogen, în proporţie de 20% din volum, în reţelele de distribuţie şi instalaţiile de utilizare a gazelor naturale existente în România. Instalaţiile de utilizare ale consumatorilor şi elementele componente ale sistemului de distribuţie nu vor fi modificate pentru acest proces. Rezultatele proiectului vor servi drept model de bună practică pentru viitoarele proiecte şi pentru utilizarea hidrogenului în diferite domenii, inclusiv pentru încălzire, prepararea apei calde menajere şi a hranei.

Printre promotorii şi susţinătorii proiectului 20HyGrid se află: Ministerul Energiei, Comisia de Industrii şi Servicii a Camerei Deputaţilor din Parlamentul României, Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE), Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti, Universitatea de Petrol şi Gaze din Ploieşti, Asociaţia pentru Energia Hidrogenului şi Asociaţia Energia Inteligentă.

Delgaz Grid, compania de distribuţie din cadrul Grupului german E.ON, operează o reţea de gaze naturale de 25.000 km în 20 de judeţe din partea de Nord şi de Vest a României (Cluj, Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Satu Mare, Sălaj, Timiş, Arad, Bihor, Caraş-Severin, Hunedoara, Mureş, Sibiu, Alba, Harghita, Iaşi, Botoşani, Vaslui, Suceava, Neamţ şi Bacău) şi o reţea de electricitate de peste 81.000 km în şase judeţe din Moldova: Bacău, Botoşani, Iaşi, Neamţ, Suceava şi Vaslui.

De la intrarea pe piaţa locală, în anul 2005, E.ON a investit 2,1 miliarde de euro în principal pentru modernizarea reţelelor de gaze naturale şi electricitate şi a virat către stat impozite şi taxe de în valoare de trei miliarde de euro.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
amestec hidrogen-gaz ,
Dârlos ,
delgaz grid ,
Sibiu ,
teste
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Pastorala IPS Părinte Timotei la Nașterea Domnului: ,,Moștenire sfântă”
    2
    Vacanţă scurtă pentru UTA. Pleacă portarul Iliev?
    3
    Resturi metalice de la un aparat de zbor neidentificat, găsite pe plajă în stațiunea Mamaia
    4
    Doliu în familia UTA! A murit Lazăr Pârvu
    5
    A murit scriitorul și politicianul Radu F. Alexandru
    6
    Un nou tip de cerere la Spitalul Judeţean Arad: ora exactă a naşterii, pentru harta astrală
    7
    Doi arbitri de fotbal arădeni pe lista FIFA
    8
    CCR: Sesizarea ICCJ pe noul proiect privind reforma pensiilor magistraților - amânată pentru luni
    9
    Sprijinul electoratului din Serbia pentru aderarea la UE a scăzut la 35,8%
    10
    Aradul are un campion la Jiu Jitsu brazilian

    România

    Resturi metalice de la un aparat de zbor neidentificat, găsite pe plajă în stațiunea Mamaia
    CONSTANȚA. Resturi metalice ce ar proveni de la un aparat de zbor neidentificat au fost găsite luni seară pe plajă, în stațiunea Mamaia, a informat Garda de Coastă.

    Mapamond

    Studiu: Băuturile cu cofeină ar putea contribui la protejarea creierului
    Câteva cești de cafea sau de ceai băute în fiecare zi ar putea ajuta într-o oarecare măsură la conservarea puterii creierului și la prevenirea demenței, au raportat luni oamenii de știință din Statele Unite, informează Reuters.

    România

    Prognoza ANM: Intervale cu vreme geroasă și perioade de încălzire accentuată a vremii, în următoarele două săptămâni
    Regimul termic pentru perioada 9 - 22 februarie va fi deosebit de oscilant, la nivelul întregii țări, cu perioade în care vremea va deveni rece, chiar geroasă în unele zone, dar și cu intervale cu valori termice pozitive ridicate, de până la zece grade, pe timpul zilelor, timp în care probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi mai ridicată între 13 și 15 februarie, reiese din prognoza de specialitate, publicată luni de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

    România

    Dosarul lui Georgescu pentru propagandă legionară merge mai departe la judecata pe fond
    Un complet de la Tribunalul București a respins, luni, contestația depusă de avocații fostului candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu și a dispus începerea judecării pe fond în dosarul în care acesta este acuzat de propagandă legionară. 2

    ARADON opinii

    SFATURILE LUI RELI: Luna iubirii lui Dragobete
    Cea mai scurtă lună din calendar și cea mai nehotărâtă: 28 sau 29 de zile? Plumburie și posacă. Copaci dezgoliți, străzi murdare. Atârnată undeva între ger, zăpezi și primăvară, ciripit de sticleți și pițigoi, energie solară ce risipește neguri și pâcle sufletești.

    Local

    Au curățat strada Feleacului de adăposturi improvizate și deșeuri
    Poliția Locală estimează că vor fi colectate în jur de două tone de deșeuri. Doi oameni ai străzii au refuzat cazarea la Adăpostul de Noapte.

    Local

    Rețea de prostituție care activa și în Arad, spartă de DIICOT Oradea
    Cinci persoane acuzate de trafic de minori, trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat, au fost arestate de procurorii DIICOT Oradea. Aceștia activau în Bihor, Arad, Cluj și Bacău.

    Local

    Canalizarea din Arad, "sufocată" de șervețele umede 
    Compania de Apă Arad anunță că au fost extrase, din nou, cantități uriașe de șervețele umede din rețeaua de canalizare. 5

    Local

    Primarul Aradului nu a găsit soluții legale pentru transport public gratuit și cere modificări legislative
    Primarul Aradului, Călin Bibarț, anunță că nu a găsit soluții legale pentru inițiativa sa de a face transportul public gratuit în oraș și cere modificări legislative care să permită administrației locale să ia o asemenea decizie, iar pentru asta face un apel la parlamentarii din județ să îl sprijine. 11
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.