aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
George Simion estimează o participare de 50.000 de oameni la protestul de duminică

George Simion estimează o participare de 50.000 de oameni la protestul de duminică

la 12 January 2025 12:49
2 Comentarii

George Simion estimează o participare de 50.000 de oameni la protestul de duminică

12 January 2025 12:49
Preşedintele AUR, George Simion, apreciază că mitingul de duminică ar putea fi „cel mai mare din ultimii ani” şi estimează o participare de minimum 50.000 de oameni, iar acţiunile de protest vor continua în perioada următoare până la îndeplinirea revendicărilor - reluarea turului II al alegerilor prezidenţiale şi plecarea din funcţie a preşedintelui Klaus Iohannis.
Preşedintele AUR, George Simion, apreciază că mitingul de duminică ar putea fi „cel mai mare din ultimii ani” şi estimează o participare de minimum 50.000 de oameni, iar acţiunile de protest vor continua în perioada următoare până la îndeplinirea revendicărilor - reluarea turului II al alegerilor prezidenţiale şi plecarea din funcţie a preşedintelui Klaus Iohannis.

Trimite articolul

X

Protestul organizat de Alianţa pentru Unirea Românilor împotriva deciziei de anulare a alegerilor prezidenţiale va începe la ora 14:00, în Piaţa Universităţii. La ora 15:00 coloana de manifestanţi va porni pe traseul Piaţa Victoriei – Pod Basarab – Palatul Cotroceni.

Simion a declarat duminică, într-o conferinţă de presă susţinută în Piaţa Universităţii, că în peste 30 de locaţii din Europa de Vest se organizează manifestaţii de solidaritate cu protestul din Bucureşti. El a subliniat că au fost urmaţi toţi paşii legali pentru organizarea protestului şi a mulţumit forţelor de ordine pentru cooperare.

„Avem unele autocare din ţară care nu sunt lăsate să oprească aici, pentru a coborî pasagerii. Fac un apel la forţele de ordine să ţină legătura cu noi pe tot parcursul zilei. Manifestanţii nu sunt plătiţi. Ba din contră, şi-au plătit ei singuri drumul pentru a fi prezenţi astăzi în Piaţa Universităţii. Vin şi peste 500 de români pe care îi cunoaştem, dar probabil vor fi şi mai mulţi, din diaspora. Au venit special la acest sfârşit de săptămână pentru a participa la acest protest. Noi nu ne eschivăm din a ne asuma responsabilitatea pentru organizarea protestului, dar nu este un protest al AUR. Este un protest al poporului român, al oamenilor nemulţumiţi”, a afirmat Simion.

El a subliniat că AUR doreşte să ofere platforma legală pentru desfăşurarea în bune condiţii, fără incidente, a unui protest de amploare împotriva „loviturii de stat date pe 6 decembrie”. Manifestanţii solicită „revenirea la democraţie, prin reluarea alegerilor, începând cu turul doi”, a mai spus Simion. El a criticat măsurile guvernamentale din ultimele săptămâni, inclusiv „ordonanţa trenuleţ”, menţionând că aceasta afectează mai multe categorii sociale.

Simion a subliniat că protestele vor continua săptămâna viitoare şi că vor înceta după ce revendicările vor fi îndeplinite. În acest sens, a declarat că, „într-o Românie normală”, un pas normal ar fi ca la finalul acestei zile preşedintele Klaus Iohannis să îşi anunţe demisia.

„Într-o Românie normală, la finalul zilei de astăzi, locatarul ilegitim de la Cotroceni, Klaus Werner Iohannis, îşi va anunţa demisia şi vom reintra în cadrul instituţional, pentru a respecta voinţa poporului român. Acesta este efectul pe care ar fi normal să îl obţinem în urma protestului mare, foarte mare, de astăzi. Protestele vor continua până la îndeplinirea tuturor cerinţelor acestui miting. Săptămânii viitoare, în Bucureşti, vor fi organizate proteste de amploare, şi de către partenerii sociali, şi de către sindicate. Sâmbăta viitoare, la ora 14.00, în faţa prefecturilor din fiecare judeţ, vor fi proteste masive. La fel, de Ziua Unirii Principatelor, la Iaşi şi Focşani, vom avea zeci de mii de oameni în stradă”, a spus el.

George Simion a mai precizat că a fost vineri şi sâmbătă la Varşovia, unde a discutat cu partenerii AUR despre situaţia din România.

„Sper ca aceia care au reflexe totalitare şi au anulat alegerile să îşi revină, pentru că oamenii sunt nemulţumiţi şi o mare parte din poporul român vrea să vadă schimbări. Trebuie să arate bunăvoinţă şi să plece de bunăvoie din scaunele pe care le ocupă ilegitim”, a spus el.

El a mai precizat că în perioada următoare, în calitate de lider AUR, va continua şirul întâlnirilor cu omologii internaţionali, „cu preşedinţi, cu prim-miniştri şi cu lideri conservatori din Europa şi din cele două Americi”.

Simion a mai precizat că o mie de participanţi la protest au responsabilităţi în ce priveşte respectarea ordinii publice. Aceştia vor purta banderole albe pe mâna dreapta. De asemenea, coloana de participanţi va fi împărţită în 41 de grupuri, pentru o mai bună organizare. Simion a făcut apel la participanţi să respecte forţele de ordine şi jurnaliştii.

Iniţial, AUR anunţase că la mitingul de duminică din Bucureşti se estimează o participare a cel puţin 30.000 de manifestanţi.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
aur ,
bucuresti ,
george simion ,
proteste ,
romania
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. aradean 1 says:
    January 12, 2025 at 8:37 pm

    laba fearta criminalul care nu a muncit un minut…criminal !!

    Reply
  2. Anonimul arădean says:
    January 18, 2025 at 10:52 am

    Cred că Simion a confundat Varșovia cu Minsk, că pe-acolo sunt partenerii lor politici 😁

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Patru ore de luptă cu flăcările, în Arad
    2
    Bahrain și Kuweit denunță noi atacuri iraniene, iar Manama cere acțiune internațională
    3
    Zelenski a discutat cu Vucic în prima sa vizită în Serbia, o țară aliată a Rusiei
    4
    POLITIC. Falcă: „România, beneficiar al investițiilor strategice”
    5
    Arhitectul şef Sorin Ciurariu a demisionat
    6
    Serbia: Președintele Vucic anunță că va demisiona în curând și că vor urma alegeri generale anticipate
    7
    Două medalii la CN de atletism Under 18
    8
    MApN: Dronă cu încărcătură explozivă, descoperită în zona comunei Luncavița din județul Tulcea
    9
    Patriarhul Daniel, propus prim-ministru. „Ar fi votat cu o largă majoritate în Parlamentul României”
    10
    Radu Marinescu (PSD): PNL - USR vor doar ei, minoritari și, dacă se poate, veșnici

    Mapamond

    Zelenski a discutat cu Vucic în prima sa vizită în Serbia, o țară aliată a Rusiei
    Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a discutat sâmbătă, în Serbia, un aliat tradițional al Moscovei, cu omologul său Aleksandar Vucic despre energie, securitate și Uniunea Europeană, în contextul în care Ucraina încearcă să își consolideze sprijinul internațional pe fondul intensificării atacurilor rusești, informează EFE.

    Mapamond

    Iranul solicită SUA compensații pentru încălcarea memorandumului din iunie în schimbul redeschiderii Strâmtorii Ormuz
    Iranul a condiționat sâmbătă redeschiderea Strâmtorii Ormuz de acordarea unor compensații din partea Statelor Unite pentru presupuse încălcări ale memorandumului de înțelegere convenit în iunie, în timp ce Republica Islamică și Omanul avansează în negocierile pentru stabilirea unei noi rute de navigație pe această cale navigabilă strategică, informează EFE.

    Mapamond

    Diplomația rusă susține că Ucraina și UE încearcă să atragă Georgia într-un nou război cu Moscova
    Kievul și Bruxelles-ul încearcă să atragă Tbilisi într-un nou conflict armat cu Rusia, a declarat sâmbătă Ministerul rus de Externe, cu ocazia marcării războiului din 2008 din Georgia și a tensiunilor nerezolvate dintre statul georgian și republicile separatiste Abhazia și Osetia de Sud, informează EFE.

    Mapamond

    Drona prăbușită în Bulgaria este un aparat de zbor „utilizat pe scară largă” de armata ucraineană

    UT Arad

    Noul portar al echipei UTA, Marcio Rosa, la primele impresii după sosirea la Arad
    Noul portar al UTA-ei, Marcio Rosa, a semnat astăzi contractul cu clubul arădean și vorbește despre primele impresii după sosirea la Arad, motivele pentru care a ales UTA, experiența de la Campionatul Mondial și obiectivele sale în România. 1

    România

    MApN, despre drona explodată în Bulgaria: Radarele noastre nu au detectat niciun vehicul aerian
    Ministerul Apărării Naționale (MAp) precizează, în legătură cu explozia produsă pe teritoriul Bulgariei sâmbătă, în jurul orei 8:20, în proximitatea frontierei cu România, că sistemele de supraveghere radar ale sale nu au detectat niciun vehicul aerian care să fi traversat spațiul aerian românesc către Bulgaria.

    România

    O dronă a intrat din România în Bulgaria și a explodat la 100 de metri de graniță
    5

    Local

    „Noi” autobuze second-hand pentru CTP
    Compania de Transport Public Arad continuă să își „înnoiască” parcul auto cu autobuze rulate, cumpărate de pe piața second-hand. 2

    Local

    „Inteligența artificială și problema libertății umane”
    Istoricul și jurnalistul arădean Antoniu Martin vorbește despre momentul în care inteligența artificială va ajunge să decidă în locul omului, dar și despre posibila dispariție a liberului arbitru. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.