aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Guvernul acordă 800 de lei pensionarilor vulnerabili: Detalii despre noua măsură socială

Guvernul acordă 800 de lei pensionarilor vulnerabili: Detalii despre noua măsură socială

la 17 May 2025 14:11 Reactualizat la: 17 May 2025 18:44
21 Comentarii

Guvernul acordă 800 de lei pensionarilor vulnerabili: Detalii despre noua măsură socială

17 May 2025 14:11 Reactualizat la: 17 May 2025 18:44
Începând cu 1 iulie 2025, Guvernul României introduce un nou mecanism de sprijin destinat pensionarilor cu venituri modeste, în contextul eliminării actualei scheme de plafonare și compensare a prețurilor la energie.
Începând cu 1 iulie 2025, Guvernul României introduce un nou mecanism de sprijin destinat pensionarilor cu venituri modeste, în contextul eliminării actualei scheme de plafonare și compensare a prețurilor la energie.

Trimite articolul

X

Potrivit anunțului oficial al ministrului Energiei, Sebastian Burduja, de acest ajutor vor beneficia doar pensionarii ale căror venituri lunare nu depășesc suma de 2.574 de lei. Această sumă reprezintă salariul minim net pe economie, iar autoritățile au stabilit acest prag ca reper pentru definirea categoriilor vulnerabile. Guvernul, prin Ministerul Muncii, a explicat că pensia este un venit de înlocuire, motiv pentru care sprijinul se acordă doar celor care trăiesc cu venituri mai mici sau egale cu salariul minim.

Ce presupune ajutorul financiar

Sprijinul financiar va fi acordat în valoare totală de 800 de lei, împărțit în două tranșe egale. Plata se va face prin intermediul caselor teritoriale sau sectoriale de pensii. Pentru cei care devin pensionari după 1 aprilie 2025, ajutorul va fi acordat integral în luna decembrie, sub forma unei singure tranșe de 400 de lei.

Ajutorul este oferit strict pentru acoperirea cheltuielilor legate de utilități și vine ca o măsură de protecție socială într-un context economic dificil, în care prețurile la energie continuă să pună presiune pe bugetele gospodăriilor cu venituri reduse.

Important de menționat este faptul că acest ajutor financiar nu influențează accesul beneficiarilor la alte forme de sprijin. Nu este luat în calcul la stabilirea plafonului pentru compensarea medicamentelor, pentru acordarea venitului minim de incluziune sau pentru obținerea biletelor de tratament balnear prin Casa Națională de Pensii Publice.

Aproape 2,7 milioane de pensionari eligibili

Datele actuale arată că aproximativ 2,7 milioane de pensionari români au venituri care se încadrează în plafonul stabilit. Dintre aceștia, peste 86.000 locuiesc în afara țării, dar au domiciliul declarat în România, ceea ce le permite accesul la acest ajutor.

Finanțarea acestui program provine din bugetul de stat, prin intermediul mai multor instituții: Ministerul Muncii, Ministerul Apărării Naționale, Ministerul Afacerilor Interne și Serviciul Român de Informații, în funcție de categoria de pensie și de sistemul din care provine beneficiarul.

Noua schemă de sprijin reflectă intenția autorităților de a direcționa resursele către cei mai vulnerabili, într-o perioadă marcată de incertitudini economice și sociale.

Sursa: Bihon.ro

Trimite articolul

X
Taguri:
Pensii ,
pensionar ,
persoana vulnerabila ,
sprijin financiar
21 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Stefan51 says:
    May 17, 2025 at 7:23 pm

    aproximativ 2,7 milioane de pensionari români au venituri care se încadrează în plafonul stabilit. 2,7 milioane de pensinari+aprox 1 milion de angajati pe salariul minim=3,7 milioane de romani traiesc la limita saraciei, multumim conducerilor intelepte din ultimii 35 de ani

    Reply
    • Cetatean says:
      May 18, 2025 at 8:11 am

      Mintea si lenea nu i-a ajutat, nu guvernele. Cand esti tanar, pune mana pe carte si invata o meserie – asa nu ajungi, dupa 40 de ani de lucru, in situatii limita. Minim pe economie insemna ca tu nu te-ai straduit, nu guvernele. Ele pot fi mai rele sau mai bune, dar nu de la ei ytrebuie sa astepti un trai bun.

      Reply
      • DIANA says:
        May 18, 2025 at 12:58 pm

        NU MAI SPUNE! SI DACA AM CANCER SI NU AM VOIE SA MUNCESC DECAT CU 4 ORE, CUM POT TRĂI DIN LEI?

        Reply
      • jack says:
        May 19, 2025 at 3:06 pm

        cetatean esti dus cu pluta!dar de ce nu putem renunta la furat si sa poti trai decent din orice salar ai avea fie ala minim?ea suntem sclavi…bun

        Reply
  2. Etc says:
    May 17, 2025 at 7:27 pm

    Sa inteleg ca cei cu minim pe economie nu-s vulnerabili?!

    Reply
    • anotimp says:
      May 17, 2025 at 11:05 pm

      Nu pentru ca ar putea face o calificare dacă ar vrea, dupa care să câștige mai bine, dar nu vor

      Reply
      • Etc says:
        May 18, 2025 at 6:22 pm

        Eu doar as vrea sa am cate un leu de aia cu calificare si minim pe economie…

        Reply
  3. Leu says:
    May 17, 2025 at 7:48 pm

    Mita electorală? Așa e bine.

    Reply
  4. ajutorul e binevenit says:
    May 17, 2025 at 9:25 pm

    Guvernul acorda 800 de lei – acelasi guvern care-ti ia 2/3 (două treimi) din banii cu care ai contribuit tu intrega ta viata activa.
    Guvernul iti vrea evident binele si da bani de la el, nu din munca noastra a tuturor.

    Reply
    • Marga says:
      May 19, 2025 at 7:43 pm

      Nu cred ca cineva a plătit 2/3 din salar la fondul de pensii,nu acum și nu pe vremea lui Ceaușescu!!!!

      Reply
  5. Marin says:
    May 17, 2025 at 9:46 pm

    Ce sa faci cu 800 lei cand numai caldura oe o luna e 400-500 lei? Firimituri electorale.

    Reply
    • Diana says:
      May 18, 2025 at 1:00 pm

      Exact! Nu toti oamenii sunt apți de 8 ore de muncă! Mai sunt si bolnavi cronici si atunci cum sa trăiască? Unii mai sunt singuri, fara familie si ajutor si platesc facturi și mâncare, medicamente pana nu mai pot

      Reply
  6. Cetatean says:
    May 18, 2025 at 8:06 am

    Pensionarii vulnerabili – cei care nu au lucrat destul. Acum stau cu caciula intinsa. Mai ales la un barbat, care a lucrat peste 40 de ani, nu cred ca se poate pune problema unei pensii sub limita de supravietuire. Nu sunt de acord cu pomeni electorale.

    Reply
    • Gustirom says:
      May 18, 2025 at 9:13 am

      De acord !!

      Reply
    • Expertologul says:
      May 18, 2025 at 11:49 pm

      Destul de rar sunt de acord cu dumneata, în acest caz sunt. Există bineînțeles și excepții, oamenii bolnavi care trebuie luați în considerare, dar în rest ai dreptate

      Reply
      • Leu says:
        May 19, 2025 at 9:17 am

        Nu avem nevoie de părerea ta. Aparțin sistemului

        Reply
        • Paraleu says:
          May 19, 2025 at 1:06 pm

          Nu ești tu cel care poate permite sau nu unui om să-și spună părerea. Știm că ați fi vrut voi suveraniștii să blocați, cum făceau sovieticii și naziștii, orice opinie contrară, dar nu s-a arătat.

          Reply
  7. pensionar says:
    May 18, 2025 at 1:42 pm

    Multumim si pentru acesti bani, pentru efortul facut. Totusi e un efort sa dai atitia bani la atita multime de oameni. E bine si atit daca mai mult nu se poate. Nu sunt de acord sa deie la cei din strainatate, sa vina sa stea in tara sa vada cum e ca sa beneficieze de acesti bani.

    Reply
  8. Mirel says:
    May 19, 2025 at 11:03 am

    Numai mințiți atâta.De unde guvern🤬🤬🤬

    Reply
  9. Ben says:
    May 19, 2025 at 11:19 am

    ….unde ma pot inregistra ca pensionar….vulneribili…??

    Reply
  10. Erika Billot says:
    May 19, 2025 at 12:55 pm

    Eu lucrez pe mai putin de 2574 de lei! Eu ce primesc?

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Ducu Bertzi cântă, vineri, în Piaţa Catedralei
    3
    Comunicat de presă
    4
    NATO va avea în România a doua platformă de aprovizionare militară a Ucrainei, după cea din Polonia
    5
    Săptămâna viitoare va fi decisivă pentru Ucraina, avertizează Ursula von der Leyen
    6
    Depozitare ilegală de deșeuri la marginea Pădurii Ceala: amendă de 40.000 de lei și obligație de salubrizare
    7
    La Sanocare Home – îngrijire medicală la domiciliu!
    8
    O judecătoare din Craiova anunță că se alătură protestelor: Știu că poate însemna finalul carierei mele
    9
    Teodor Țigan, obligat să restituie prima de pensionare
    10
    Direcția Silvică Arad vinde brazi la prețuri mici

    Mapamond

    NATO va avea în România a doua platformă de aprovizionare militară a Ucrainei, după cea din Polonia

    România

    Prețurile la carburanți vor crește din nou. Vezi cât va costa benzina și motorina începând cu 1 ianuarie
    Vacanța de iarnă începe cu vești bune pentru șoferi: prețurile la pompă sunt mai mici. Din păcate, această reducere nu va dura mult. 1

    România

    Femeie bătută crunt de două tinere în fața Hotelului Continental din Timișoara. Au stropit-o cu un lichid și i-au furat telefonul
    Atenție! Imagini cu puternic impact emoțional! Două tinere au fost reținute de polițiștii din Timișoara, fiind acuzate de lovire sau alte violențe, tulburarea ordinii publice și furt. Acestea ar fi agresat o femeie de 35 de ani, în fața Hotelului Continental, pe fondul unui conflict mai vechi, și i-ar fi sustras telefonul mobil.

    Mapamond

    VIDEO
    Ucraina afirmă că a lovit pentru prima dată un petrolier al „flotei fantomă” ruse în Mediterana, cu drone
    Ucraina a lovit pentru prima dată un petrolier al „flotei fantomă” ruse „în apele neutre” ale Mediteranei, a anunțat vineri o sursă din cadrul Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU), informează AFP. 3

    UT Arad

    "Vrem să ne apropiem de play-off"
    Din Alomerovic spune că acesta este obiectivul echipei UTA.

    UT Arad

    Cine arbitrează meciul UTA - Dinamo?
    Comisia Centrală de Arbitri a afișat, de câteva minute, brigada care va conduce partida de mâine seară, de la Arad, dintre UTA și Dinamo.

    Local

    GALERIE FOTO
    130 de pachete au ajuns... acolo unde este nevoie
    ARAD. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, prin lucrarea Sectorului Social–Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului, 130 de pachete cu produse neperisabile au ajuns la persoane și familii aflate în dificultate.

    Advertorial

    Stilul care te însoțește: cum alegi geanta perfectă pentru orice ocazie
    O geantă nu este doar un accesoriu, ci un element care definește stilul și personalitatea. Într-o lume în care mobilitatea și confortul contează, geanta crossbody a devenit un must-have pentru femeile active. Practică, versatilă și ușor de purtat, această geantă se potrivește atât ținutelor casual, cât și celor elegante.

    UT Arad

    "Câinii roșii" anunță că invadează Aradul
    Suporterii peluzei "Cătălin Hâldan" îndeamnă fanii lui Dinamo să cumpere bilete lângă sectorul galeriei oaspete. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.