aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Ilie Bolojan: Vor fi luate măsuri de corecţie a deficitului. Majoritatea sunt nepopulare, dar necesare

Ilie Bolojan: Vor fi luate măsuri de corecţie a deficitului. Majoritatea sunt nepopulare, dar necesare

la 13 June 2025 20:21
5 Comentarii

Ilie Bolojan: Vor fi luate măsuri de corecţie a deficitului. Majoritatea sunt nepopulare, dar necesare

Foto: presidency.ro
13 June 2025 20:21
Preşedintele interimar al PNL, Ilie Bolojan, a declarat vineri că vor fi luate măsuri de corecţie pentru reducerea deficitului bugetar care majoritatea sunt nepopulare, dar necesare şi şi-a exprimat speranţa că săptămâna viitoare discuţiile între partide se vor finaliza.
Preşedintele interimar al PNL, Ilie Bolojan, a declarat vineri că vor fi luate măsuri de corecţie pentru reducerea deficitului bugetar care majoritatea sunt nepopulare, dar necesare şi şi-a exprimat speranţa că săptămâna viitoare discuţiile între partide se vor finaliza.

Trimite articolul

X

„Vor fi luate măsuri de corecţie care majoritatea sunt nepopulare, dar care, din păcate, sunt necesare, pentru care este nevoie de o masă critică, în primul rând de o susţinere parlamentară, şi cred că în această săptămână se conturează această masă critică şi aştept ca săptămâna viitoare să se închidă aceste discuţii, în aşa fel încât în termenul cel mai scurt să existe o susţinere pentru acest pachet de măsuri”, a spus Bolojan într-o conferinţă de presă susţinută la Palatul Parlamentului.

El a prezentat situaţia economică în care se află România, arătând că este vorba de o situaţie complicată.

„Avem un deficit bugetar foarte mare. Adică, diferenţa dintre veniturile pe care le încasăm şi cheltuieli este cea mai mare din Europa. (…) Deficitul bugetar a fost anul trecut la 9,3% din PIB. Este un deficit foarte mare, care este acumulat pe mai mulţi ani, care înseamnă o presiune puternică pe contractarea de credite, pe plata dobânzilor”, a spus liberalul.

Bolojan a precizat că anul trecut cheltuielile au fost cu 152 de miliarde de lei mai mult decât au fost veniturile la bugetul de stat, respectiv 575 de miliarde de lei, diferenţa fiind acoperită prin creditele pe care le-a contractat România. El a arătat că în acest context nu se va putea renunţa la contractarea de credite.

Reducerea deficitului, a indicat el, nu poate fi făcută decât printr-o combinaţie de creştere a veniturilor şi de scădere a cheltuielilor. Bolojan a pledat pentru urgentarea absorbţiei fondurilor europene.

Potrivit liderului PNL, cheltuim mult mai mult decât avem venituri.

„Gândiţi-vă că în 2024 faţă de 2023, veniturile au crescut cu puţin peste 10%, iar cheltuielile generale ale statului au crescut cu aproximativ 19% şi ne putem da seama ce înseamnă această creştere de diferenţă. Pe ce s-au dus în principal aceste creşteri? Sunt trei componente principale care au absorbit aceste creşteri, care nu au ţinut seamă de venituri. Am avut o creştere a cheltuielilor cu salariile în România mai mare atât faţă de rata inflaţiei, cât şi faţă de veniturile statului. Aici ne referim, în mod evident, la cheltuielile cu salariile din sectorul public. 2024 faţă de 2023 a însemnat o creştere de venituri de puţin peste 10% şi o creştere a fondului de salarii de 24%. Asta înseamnă, cu siguranţă, că în anumite sectoare avem prea mulţi angajaţi şi asta înseamnă că, tot în anumite sectoare, există privilegii, există instituţii unde, în mod cert, fondurile de salarii pot fi corectate, fără să se afecteze în felul acesta activitatea instituţiei”, a mai arătat Bolojan.

El a vorbit şi despre creşterea cheltuielilor cu pensiile.

„Am avut o inflaţie cumulată în patru ani de 36% şi o creştere a fondului de pensii de 53%. În ultimul an, fondul de pensii a crescut cu 19%, dar gândiţi-vă că ultima creştere, cea mare, s-a aplicat doar din septembrie şi, practic, anul acesta va fi efectul integral pe toate cele 12 luni. E un lucru bun că au crescut pensiile, dar, din nou, trebuie să ne gândim la capacitatea ţării noastre de a le plăti şi, de asemenea, de a vedea distribuţia lor, pentru că sunt nişte inechităţi foarte mari în sectorul de pensii. Avem pensia medie de aproximativ 550-600 de euro şi avem pensii în sistemul de justiţie, medii, cu o pensionare la 48, de 5.000 de euro, ceea ce înseamnă nişte diferenţe şi nişte inechităţi foarte mari”, a mai spus liberalul.

O altă problemă destul de mare este că „avem prea puţini oameni care sunt în economia românească, prea puţini oameni care muncesc”.

Bolojan a precizat şi că asigurarea unei ponderi importante a bugetului de investiţii va fi o provocare pentru fiecare guvern, dar şi o necesitate în aşa fel încât să avem o creştere economică susţinută.

El a menţionat că avem venituri scăzute la bugetul de stat din cauza unei legislaţii permisive, uneori proastă, a evaziunii fiscale sau a performanţei scăzute în administraţie în materie de colectare.

În acest context, liderul PNL a arătat că nu există soluţii simple.

„Cei care au promis până acum sau cei care promit soluţii magice cred că suntem convinşi toţi oamenii responsabili că sunt nişte profeţi falşi. Nu avem cum să schimbăm totul dintr-o dată, toate aceste acumulări negative, putem repara ce este greşit, dar rezolvând treptat problemele. Nu folosim cuvinte mari, ci atacând constant fiecare lucru greşit şi îmbunătăţind permanent modul în care facem aceste lucruri în fiecare zi, în aşa fel încât prin schimbări mici să ajungem la schimbările mari, pentru că nu există o soluţie, aşa cum v-am spus, măreaţă care rezolvă toate problemele”, a mai declarat el.

Bolojan a pledat pentru recâştigarea încrederii în instituţii.

Preşedintele PNL a menţionat că sunt măsuri care trebuie luate în regim de urgenţă şi pe termen mediu.

„În primul rând, este vorba de urgentarea accesării fondurilor europene. E nevoie ca să renegociem planul după care accesăm fondurile europene, pentru că nu îl mai putem respecta, anumite ţinte nu mai pot fi îndeplinite. E nevoie, apoi, să urmărim ca jaloanele, ca angajamentele, de fapt, pe care nu le-am respectat să le îndeplinim cât mai repede posibil. Ultima tranşă de bani nu ne-a fost virată integral, avem aproape 900 de milioane de euro care au fost reţinuţi până la rezolvarea problemelor ce ţin de pensiile speciale, ce ţin de conducerea companiilor de stat, de aşa-numita guvernanţă corporativă şi, dacă vrem, deci, să ne luăm aceşti bani, trebuie să rezolvăm aceste probleme şi celelalte care ţin de încasarea diferenţelor de bani pe care vi le-am precizat anterior. Trebuie înlocuite cât mai repede proiectele care nu pot fi terminate”, a subliniat el.

O altă urgenţă importantă este recâştigarea încrederii pieţelor financiare, inclusiv a Comisiei Europene, în ceea ce priveşte reducerea deficitului, a indicat Bolojan: „E nevoie să facem o eşalonare de investiţii”.

Fiecare instituţie din România, potrivit acestuia, poate fi auditată imediat şi este nevoie de o evaluare a programelor de subvenţii, a schemelor de sprijin.

„E nevoie de o transparentizare a tuturor cheltuielilor la instituţiile publice, la companiile de stat şi la instituţiile care spun că sunt autofinanţate”, a adăugat el.

Liderul PNL a pledat şi pentru o reformă a pensiilor speciale şi nu poate fi evitată creşterea impozitului pe proprietăţi, care va intra în vigoare de la 1 ianuarie anul viitor.

„E nevoie să combatem evaziunea fiscală într-o formă în care ceea ce trebuie plătit să fie plătit, iar atunci când se ajunge la o evaziune care depăşeşte o limită a bunului simţ, cred că trebuie combătută cu cea mai mare forţă”, a adăugat Bolojan.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Bolojan ,
Cotroceni ,
criza bugetara ,
deficit ,
semnal de alarma
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cetatean says:
    June 14, 2025 at 7:40 am

    Anulati comenzile militare nefiresti de mari, si castigati minim 2% ;a PIB. Aduceti investitori in industrie. Deschidere spre BRICS. Eliminati pensiile “speciale” (tradus in limba romana – “nerusinate”). Simplificati legislatia ultra-birocratica, cea ce va atrage dupa sine simplificarea aparatului administrativ.

    Reply
    • Nicu says:
      June 14, 2025 at 10:34 pm

      Nu esti dumneata prim ministru sau deputat sau senator sa le spui dumnealor ce sa faca, stiu ei cel mai bine, de aceia i-am ales.

      Reply
    • Dani says:
      June 15, 2025 at 10:14 am

      Sa le taie “popota” la parlamentarii si ceilalti trantori care se infupta zilnic aproape gratis !

      Reply
  2. Nelu says:
    June 14, 2025 at 4:43 pm

    Incepeti cu Parlamentarii,Bugetari, Serviciile nerentabile, angajati din Primarii, etc.

    Reply
  3. pe ei pe mama lor says:
    June 16, 2025 at 6:49 am

    Plecați hoților si lăsați-ne să ne alegem noi conducătorul si destinul nostru, ne-am săturat de minciunile voastre și de voi până peste cap.

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Mai multe școli și instituții publice din Ungaria au primit amenințări cu bombă în ucraineană
    2
    E vremea jocurilor amicale
    3
    Ultimele bilete: Nikos Vertis aduce la Oradea cel mai mare show al anului
    4
    Cât de mare este riscul unei răspândiri la nivel global a virusului Nipah. Ce declară OMS
    5
    Aproximativ o mie de persoane au participat la un protest împotriva majorării taxelor și impozitelor, la Odorheiu Secuiesc
    6
    FCC UAV Arad și-a continuat parcursul perfect pe teren propriu
    7
    MIPE: Peste 310 milioane de lei încărcate pe cardurile educaționale pentru anul școlar 2025-2026
    8
    „O performanță care merită mai mult decât un titlu”
    9
    Ungaria contestă REPowerEU la CJUE, anunță ministrul de externe ungar
    10
    Se acoperă gropile de pe DN79 şi DN7

    Advertorial

    Ultimele bilete: Nikos Vertis aduce la Oradea cel mai mare show al anului

    România

    Nicușor Dan: Anul acesta - crucial pentru finalizarea ecosistemului de carte electronică de identitate și a portofelelor digitale
    Cetățenii români, inclusiv cei din diaspora, au dreptul la servicii publice moderne, digitalizate și de calitate, iar anul acesta este crucial pentru finalizarea ecosistemului de carte electronică de identitate și a portofelelor digitale, a afirmat, duminică, președintele Nicușor Dan. 1

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 22-03-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Slovenia restricţionează vânzările de carburanţi
    Premierul sloven, Robert Golob, a anunţat duminică restricţii la vânzările de carburanţi, în contextul presiunilor create de conflictul din Orientul Mijlociu asupra aprovizionării benzinăriilor, transmite dpa.

    Local

    Un arădean a fost tâlhărit în Vlaicu! Hoțul a fugit cu 5.500 de lei, dar acum e arestat
    În dimineața de sâmbătă, în jurul orei 3:00, un bărbat a fost tâlhărit în Vlaicu, fiindu-i sustrasă suma de 5.500 de lei. 3

    România

    Biroul Permanent Naţional al PSD - luni. Se decide calendarul consultării interne privind ieşirea sau nu de la guvernare
    Biroul Permanent Naţional al PSD se reuneşte luni la sediul central, unde urmează să decidă calendarul pentru consultarea internă cu privire la ieşirea sau nu de la guvernare a partidului.

    Mapamond

    Ultimatum de 48 de ore de la Trump pentru Iran: dacă Strâmtoarea Ormuz nu e deschisă, lovește centralele electrice
    Președintele american, Donald Trump, a amenințat sâmbătă că SUA vor lovi centralele electrice iraniene dacă Iranul nu redeschide în 48 de ore Strâmtoarea Ormuz, transmite dpa. 1

    Local

    Tâlharii din benzinărie, condamnați
    Bărbații care au furat 30 de mii de euro și au spart un Rolls Royce într-o benzinărie din Arad, în august 2023, au fost condamnați. 2

    ARADON Sport local

    Fotbal – Liga 3, etapa 21
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.