aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Impozitarea pensiilor speciale a trecut de deputați: 85% impozit pentru pensiile peste 7 mii lei

Impozitarea pensiilor speciale a trecut de deputați: 85% impozit pentru pensiile peste 7 mii lei

la 17 June 2020 15:27
14 Comentarii

Impozitarea pensiilor speciale a trecut de deputați: 85% impozit pentru pensiile peste 7 mii lei

17 June 2020 15:27
BUCUREȘTI. Plenul Camerei Deputaților a adoptat, miercuri, proiectul de lege care prevede impozitarea cu la 85% a pensiilor speciale de peste 7.001 de lei. Concret, va fi impozitată diferența între pensia specială și cea realizată pe baza contributivității.
BUCUREȘTI. Plenul Camerei Deputaților a adoptat, miercuri, proiectul de lege care prevede impozitarea cu la 85% a pensiilor speciale de peste 7.001 de lei. Concret, va fi impozitată diferența între pensia specială și cea realizată pe baza contributivității.

Trimite articolul

X

Decizia deputaților a fost luată cu voturi 307 „pentru” și unul „împotrivă”.

Membrii Comisiei de buget-finanțe din Camera Deputaților au decis, miercuri, cu unanimitate de voturi, impozitarea diferenței între pensia specială și cea realizată pe baza contributivității.

Astfel, se va aplica un impozit de 10% pentru pensiile speciale între 2001 lei și 7000 de lei, iar pentru cele de peste 7001 lei se va aplica un impozit de 85%.

Liderul deputaților PNL, Florin Roman, a afirmat că este „miercurea albă, pentru că Parlamentul a recâștigat încrederea românilor”.

„Fără un consens politic acest lucru nu s-ar fi putut întâmpla. Suntem cu conștiința împăcată că am făcut ceea ce trebuie pentru românii de acasă”, a mai spus el.

Legea adoptată de Camera Deputaților va merge la președintele Klaus Iohannis, la promulgare.

SURSA: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
85% ,
deputati ,
Pensii ,
speciale
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Roman says:
    June 17, 2020 at 4:07 pm

    o tampenie sa impozitezi pensii de 2-3000 de lei cand sunt pensii de 70 mii de lei si peste …
    Vi se pare ca de ex. 2600 este o pensie ce trebuie taiata? jenant domnilor!
    PS da impozitati pensiile mari dar nu cele in jur de 2000-2500 lei dupa 45 de ani de munca.
    Asta se grabesc parlamentarii sa o voteze dar despre marirea pensiilor cu 45 % nu zice nimeni nimic…

    Reply
    • Vanea says:
      June 17, 2020 at 8:19 pm

      Se refera la pensiile speciale de peste 2000 lei. Nu la alea prin contributivitate. De exemplu omu ia o pensie de 1500 lei prin contributivitate. La astea se adauga inca 2000 lei pensie speciala. La aia se refera. Pe langa impozitul nomal la aia 2000 se mai impoziteaza inca 10%

      Reply
  2. zar says:
    June 17, 2020 at 4:19 pm

    sa o credeti voi ca ati recastigat increderea noastra. trebuia impozit de 70% la pensiile 2000 – 7000. auzi acolo la nesimtitii

    Reply
  3. Osteanul says:
    June 17, 2020 at 5:44 pm

    Ptr. acest cretin din parlament, magistrați, militari, aviatori si alte categorii nu sunt ,, romani de acasa”. Dar când i-a luat casa foc, când i-sau furat bunurile s-au se urca in avion apelează,la cei care pentru dobitoc nu sunt ,,români de acasa”. Acesti politicieni infecti, analfabeti si hoti ( a se vedea declarațiile lor de avere inainte de a intra in politica si dupa) fac un spectacol grotesc in procesul legislativ ptr. interese electorale. DIN ACEST SPECTACOL PROSTI DE LA P.S.D. au pierdut cel putin 500000 DE VOTURI , oricum p.n.l. nu are voturi in rândul acestor categorii profesionale.

    Reply
  4. #cugetdecinumairezist says:
    June 17, 2020 at 6:12 pm

    Ei, acum sa vedem daca se promulga repede au nu

    Reply
  5. anonim says:
    June 17, 2020 at 7:01 pm

    Vad cateva comentarii a unora care nu fac sau nu pot face diferenta intre pensiile speciale si cele pe baza de contributie !!!!!…….din ce citesc eu in articol , nimeni nu va impozita o pensie fie ea si de 2000 -2500 de ron , pensie care rezulta din contributia reala la fondul de pensii , problema e ca multi iau pensie mai mare decat poate au avut salariu ( fara bonificatiile nesimtite de tot felul ) in sfarsit parlamentul a facut un lucru bun

    Reply
    • Agrișulmijlociu says:
      June 17, 2020 at 7:28 pm

      Iauzi una,singurul deputat care sa opus impozitării pensiilor speciale este …..wow…CĂPRĂRUȚ de la ARAD….infractorul,cumpărător de diplome,șpăgarul..mai nou Conservatorul….BLEAHH

      Reply
    • Vanea says:
      June 17, 2020 at 8:22 pm

      Asta-i nivelul de intelegere a unora la citirea unui text. N-ai ce sa le faci. Mai demult le zicea prosti, acum le zice neatenti.

      Reply
  6. Special says:
    June 17, 2020 at 7:23 pm

    Principial,legea e corecta,echitabila,căci încălcarea principiului contributivitatii este de fapt un furt în toată regula.Desigur vor fi nemulțumiți, însă nu trebuie uitat ca intre pensionari diferenta o face nivelul și durata contribuției la fondului de pensii,și nu alte criterii.Sa vedem cine va sesiza CCR,căci profitorii sistemului nu se vor resemna,nu vor accepta sa li se ia ciolanul din blid,deși sunt hoți.

    Reply
  7. #cugetdecinumairezist says:
    June 17, 2020 at 8:35 pm

    Eu sunt sigur ca dintr-un motiv sau altul legea asta nu va intra in vigoare asa cum e. Daca o promulga prezidentul sa nu sa faca de mirul lumii o sa ajunga la CCR si pica acolo cu toate ca e corecta, deocamdata sunt doar curios cat de repede o promulga, daca o promulga…. ca nu cred ca ar vrea sa supere prea mult nici judecatorii nici procurorii care tin la sertar unele dosare penale pe care inca le are.

    Reply
  8. anonim says:
    June 17, 2020 at 11:07 pm

    Oare de ce nu mai ma poate surprinde nimic despre acest pacalici ??? nici daca maine se afla ca a facut parte dintr o banda organizata in traficul de draoguri , sau ca e proxenet , ca face camatarie , etc.etc. acest personaj pentru mine e ca inexistent , pacat ca nu si pentru cei care l au trimis in parlament , de cand am vazut cat de lingau poate fii , imi e scarba ca de un rahat

    Reply
    • Ariana says:
      June 18, 2020 at 12:45 am

      De’lungul anilor aceste pensii trebuiau date dupa principiu cotributivitatii.
      Erau sporuri bune , in functie de domeniul unde ai lucrat.
      Era sporul de vechime care insemna ceva.
      In timp ,toți care au fost pe la putere au avut grijă sa-si facă si salarii uriase si mai apoi pensii nesimțite.

      Era prin 2000-2004 când Năstase a spus ca trebuie sa mărească consistent salariile la magistrați pentru ca acestia să nu mai fie tentați de a lua mită!

      Cei din armata si poliție iesau la pensie la 47 ani.

      Si am ajuns acum la pensii de sub 1000 lei si pensii de 75000 lei . Acestia din urmă cred ca au trăit mai multe vieți ⁉
      Unde e contributivitatea?
      Preoții , nu iti îngroapă mortul dacă nu iti plătești cultul pe tot anul.

      Profesorii cu meditațiile ,fam.johannes, sau dat exemplu. Dar să o spună. ….
      Si multe altele făcute cu girul autorităților , legiuitorilor.
      Pacate !!!

      Reply
  9. edy says:
    June 18, 2020 at 12:54 am

    Si totusi decat cu pensiile ale necastigate drept , a bine si o impozitare 85%. Dar sa fie!
    Ar mai trebui ca averile acestora să fie si controlate de cinevaza⁉
    Cum acestia au timp si de serviciu si universitate…..doctorii ,magistrații, profesorio etc ?

    Reply
  10. gigi says:
    June 18, 2020 at 1:04 pm

    Impozitarea pensiilor speciale este praf in ochii romanilor acei 10% i v-or primi in toamnă inapoi odată cu creșterea pensiilor iar cei cu peste 7001 lei sunt minoritari față de ceilalți . Dacă vreți să faceți ceva reduceți numărul parlamentarilor la 300 și caștigăm aproape 287 de pensii speciale , a vem mai mulți parlamentari ca SUA .

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    Polițist din Arad, posibil beat, fugărit de Poliția Locală
    2
    Marina britanică a vânat un submarin rusesc trei zile în Canalul Mânecii
    3
    Nicușor Dan: Discuții extrem de cordiale cu președintele Macron, inclusiv despre industria de apărare
    4
    Raportorul special al ONU consideră necesară crearea unei coaliţii împotriva Consiliului pentru Pace al lui Trump
    5
    Procurorii din CSM au o poziție diferită de judecători și solicită verificarea informațiilor din materialul Recorder
    6
    POLITIC. Falcă: Sistemul de alegeri ar trebui revizuit odată cu reorganizarea administraţiei publice
    7
    Proveniența centralismului românesc
    8
    Se întrerupe apa în Vladimirescu
    9
    CCR: Sesizarea ICCJ pe noul proiect privind reforma pensiilor magistraților - amânată pentru 28 decembrie
    10
    Bărbat din Cintei, condamnat după ce a dus în țară o pușcă pe care a ținut-o ilegal

    Mapamond

    Raportorul special al ONU consideră necesară crearea unei coaliţii împotriva Consiliului pentru Pace al lui Trump
    Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE.

    Mapamond

    Iranul nu va renunța la îmbogățirea uraniului, chiar și în caz de război, declară șeful diplomației iraniene
    Iranul nu va renunța la îmbogățirea uraniului, subiect de conflict cu SUA, „chiar dacă ni se va impune un război”, a declarat duminică șeful diplomației iraniene, la două zile după negocieri cu Washingtonul asupra programului său nuclear, informează AFP.

    România

    Report la Joker de 10,03 milioane de euro, duminică; la Loto 6/49 de 4,18 milioane de euro
    Noi trageri loto sunt programate duminică, fiind în joc reporturi care depășesc milioane de euro la Joker și Loto 6/49, ambele la categoria I.

    ARADON Sport local

    Ştim campioanele judeţene la ONSŞ, disciplina volei

    ARADON Sport local

    Pe podium la un concurs naţional şcolar de şah

    Local

    Patru ani de închisoare pentru ecstasy și canabis
    O traficantă de droguri din Arad, concubina unui alt traficant, care în 2024 a fugit de polițiști și a lovit două mașini ale Direcției de Operațiuni Speciale, a fost condamnată la închisoare.

    Mapamond

    Cuba trece la săptămâna de lucru de patru zile din cauza penuriei energetice produse de blocada SUA
    Guvernul comunist din Cuba a decis vineri o serie de măsuri prin care încearcă să continue activitatea economică în ciuda embargoului petrolier impus tot mai strict de Statele Unite, după ce au preluat controlul asupra livrărilor de ţiţei din Venezuela, semnalează AFP şi dpa.

    Ştiri sportive

    Primii cinci campioni de la JO 2026 au câștigat aurul olimpic în premieră
    Sâmbătă s-au dat primele cinci titluri la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, de la Milano-Cortina, campionii câștigând în premieră medalia olimpică de aur. Elvețianul von Allmen a luat primul titlu pus în joc, la coborâre. Italia, Japonia și Norvegia au câte o medalie din fiecare metal.

    România

    Oana Țoiu: România are o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze din UE
    România își asumă o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană și are misiunea de a crește producția pentru a scădea prețurile acasă și a contribui la protejarea regiunii împotriva utilizării prețurilor la energie ca armă de șantaj politic, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.