aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Iohannis: Vaccinarea anti-COVID este voluntară şi aşa va rămâne 

Iohannis: Vaccinarea anti-COVID este voluntară şi aşa va rămâne 

la 9 July 2021 14:00
41 Comentarii

Iohannis: Vaccinarea anti-COVID este voluntară şi aşa va rămâne 

9 July 2021 14:00
Vaccinarea anti-COVID este voluntară şi aşa va rămâne, a precizat, vineri, preşedintele Klaus Iohannis, referindu-se la o declaraţie a sa anterioară. 
Vaccinarea anti-COVID este voluntară şi aşa va rămâne, a precizat, vineri, preşedintele Klaus Iohannis, referindu-se la o declaraţie a sa anterioară. 

Trimite articolul

X

“Vaccinarea se impune, adică este de dorit, este importantă, este necesară. Nu, eu nu sunt adeptul vaccinării obligatorii şi noi, de fapt, de la început de când spunem de diferite tipuri de vaccin, am spus că vaccinarea este voluntară şi aşa va rămâne, însă sunt de părere că este nevoie de mai multă vaccinare. România este dintre statele care are un grad mic de vaccinare şi prin asta automat suntem mult mai expuşi în faţa valului patru care se vede că vine. Deja, sunt state europene unde valul patru se poate măsura. Eu îmi doresc tare mult ca românii să înţeleagă foarte bine că pandemia nu s-a terminat. Acum suntem într-o pauză de vară, dar pandemia revine cu noi şi noi variante, mutaţii ale virusului şi singura protecţie este vaccinul. De aceea repet: vaccinaţi-vă până sunteţi sănătoşi!”, a afirmat Iohannis, la Sofia.

Înainte de participarea la Summitul Iniţiativei celor Trei Mări din capitala Bulgariei, şeful statului a declarat că nu crede că ar trebui impuse noi măsuri restrictive în contextul răspândirii variantei Delta a noului coronavirus, dar vaccinarea da.

“Sincer, nu cred că măsurile restrictive trebuie impuse acum, dar vaccinarea da. Am trecut printr-un an şi jumătate de pandemie şi am repetat acest lucru de multe ori şi o să o repet şi acum. Ieşirea din pandemie şi prevenirea revenirii pandemiei, pentru că de asta vorbim acum, stă în vaccinare. La noi vaccinarea este posibilă, vaccinul este disponibil fără programare, fără niciun fel de birocraţie. Eu recomand în continuare fiecărui român să se vaccineze dacă nu doreşte să ajungă la spital. Atât de simplu este”, susţinea Iohannis.

SURSA: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
COVID ,
Iohannis ,
Vaccinarea ,
voluntara
41 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anonim says:
    July 9, 2021 at 2:10 pm

    Zguduitii nu se vor vaccina pt ca, vezi Doamne, nu stiu ce contine vaccinul, in conditiile in care ei habar nu au ce e H2O.
    Multe victime face Internetul, plin de zguduiti!😂

    Reply
    • Ion says:
      July 9, 2021 at 2:42 pm

      Ce pandemie e aceea unde tre-sa declari morti in accidente rutiere ca morti de Covid, ca sa ai un numar mare de morti Covid (cunosc cazuri)? Eu am platit o viata intreaga asigurarea de sanatate la stat, dar si cand am fost in spital nici macar un pansament nu am primit de la ei, totul trebuia sa cumparam noi de la farmacie, deci nici macar cele necesare nu iti platesc ei, chiar daca ai cotizat lunar peste 1000 lei la sanatate. Acum nu te mira ca nici eu nu mai cred in vaccinul de >20 euro/doza oferit gratuit. Ceva e putred la mijloc! PS: Am studii superioare si m-am informat cat de bine am putut, totusi nu am incredere in aceste vaccinuri. Explica-mi de ce in Anglia in ultimele 2 luni sunt mai multi morti de Covid vaccinati decat nevaccinati? Adica despre vaccin se promitea ca te apara de moarte, totusi aia vaccinati statistic se pare ca mor mai repede de Covid. Pe de alta parte, din milioanele de persoane infectate de Covid au murit 2-3%. Din oamenii vaccinati in ultimele luni au murit mult mai multe persoane din cauza reactiilor adverse, deci daca Covid-ul are 3% probabilitatea sa te omoare, vaccinul te omoara cu probabilitate de 7-10% (se pot verifica statisticile cu morti de la vaccin, sunt mai putini la numar decat mortii de Covid, dar s-au vaccinat si mult mai putini decat cati au fost infectati cu Covid).

      Reply
      • Bilbao says:
        July 9, 2021 at 5:05 pm

        Tu realizezi ce prostii debitezi? In Germania de pilda este vaccinata 41,5% din populatie si culmea e ca nu mor pe capete.

        Reply
        • Hans says:
          July 9, 2021 at 5:41 pm

          Bilbao, was weist du schon von Deuschland ??? Nu se raporteaza decesele, de acea nu se stie, ca si in multe state europene. Altfel cine pwla s-ar mai vaccina… Dar nicio problema, cine vrea sa o faca mult succes.

          Reply
          • anonim says:
            July 9, 2021 at 6:39 pm

            Ni se ascunde realitatea😂😂
            Hans esti prost ? Sper ca doar faci pe prostul. Dar oricum iti vine manusa rolul de prost😂

          • Bilbao says:
            July 9, 2021 at 7:50 pm

            Ja. Ich weiß schon ganz genau aber die Dummen sterben leider nicht aus.

      • anonim says:
        July 9, 2021 at 5:36 pm

        Ioane, esti cutremurat maxim. La bidonul care iti tine loc de cap. Pacat ca e gol😂

        Reply
      • SN says:
        July 10, 2021 at 2:00 am

        @Ion, care sunt datele care arată că în Anglia, în ultimele două luni, sunt mai mulți morți dintre cei vaccinați, comparativ cu cei nevaccinați?

        Reply
      • SN says:
        July 10, 2021 at 2:31 am

        @Ion, zău așa, nu știu ce fumezi sau ce studii ai, dar bați câmpii epic.
        La nivel mondial au fost complet vaccinați 937,5 milioane indivizi (https://ourworldindata.org/covid-vaccinations). Dacă rata de decese de la vaccin ar fi cum spui tu, adică între 7-10% asta ar însemna între 65,6-93,7 milioane decese din Decembrie până acum, adică de 2-3 ori mai mult decât au decedat în realitate. Rata medie de decese zilnice e în jur de 153.000. Dacă considerăm 7 luni pline a câte 30 zile ar însemna 32,13 milioane decese. După procentele tale au murit din cauza vaccinurilor mai mulți indivizi decât au decedat în total la nivel global 😂. Ești dus rău.
        Rata zilnică și decesele totale pe 2021 le găsești aici: https://www.medindia.net/patients/calculators/world-death-clock.asp
        Serios acum, dacă nu le ai cu statistica…mai bine 😴

        Reply
      • SN says:
        July 10, 2021 at 3:08 am

        @Ion, dacă cu acele 7-10% te referi la rata de decese de Covid-19 a celor vaccinați (deși așa cum ai formulat nu e prea clar), iar bați câmpii.
        Până și datele invocate de antivaccinisti nu sunt atât de absurde. De exemplu, în UK, în perioada 1 Februarie-21 Iunie 2021, datele colectate de PHE arată că au decedat de Covid-19 doar 70 persoane vaccinate cu una sau ambele doze dintr-un total de 27.192 spitalizate, adică 0,26%.
        În SUA, datele preliminare publicate de CDC indică 160 decese la 10.262 vaccinați și care s-au infectat ulterior, adică 1,55% (https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7021e3.htm).
        Aș fi curios de unde ai dedus tu acei 7-10%…

        Reply
      • SN says:
        July 12, 2021 at 10:00 pm

        Ia vezi ce zic datele oficiale: https://www.google.com/amp/s/www.cnbctv18.com/healthcare/in-last-6-months-995-of-people-killed-in-us-due-to-covid-19-not-vaccinated-report-9862731.htm/amp, exact opusul aberațiilor tale

        Reply
    • Vasile says:
      July 9, 2021 at 10:10 pm

      Anonimul cretin s-a trezit din nou. La noapte e furtună.

      Reply
    • amonin says:
      July 10, 2021 at 10:55 pm

      Om cu creierul murdar, esti imbecil sau numa te faci? Tovarase mai schimba-ti masca ca s-a imputit. Ai dreptate, multe victime, esti una dintre ele.

      Reply
    • SustinVaccinul says:
      July 10, 2021 at 11:05 pm

      Azi maine o sa stea cu vaccinu la semafor, urmeaza dozatorul de vaccin cum is alea de apa; mergi cu masina la service, Doriti un vaccin pana asteptati? Nu, ca am facut Dar mai poftiti la unul ca apare tulpina romaneasca, cu mutatia Arad. Daca nici asa, cand pleci sa primesti mesaj pe telefon Va aflati la 50m de Centrul de Vaccinare Protejati-va. Mai trebuie sa te caute acasa ca Martorii lui Iehova :))))) Puteti pune cateva Centre si in tramvaie dar nu pe linia 3 ca din Vlaicu pana in Aradul Nou apare alta tulpina

      Reply
  2. Petrica says:
    July 9, 2021 at 2:27 pm

    Asa a început pandemia lui Iohanis &co…OMS …cu impunere ,apoi a venit botnița,restricțiile,vaccinul , asa va continua …..nu e obligatoriu dar eu au întocmit minim 60% din populație sa fie imunizata……,,CINE te mai crede tov Klaus Merkel Iohanis

    Reply
  3. Johnes says:
    July 9, 2021 at 3:20 pm

    Daca asa zice dictatorul , inseamna ca sa va fi !!

    Reply
    • loriac says:
      July 10, 2021 at 8:24 am

      Nu e bine sa ne vaccinam.

      Reply
  4. Florica vlaicu says:
    July 9, 2021 at 3:39 pm

    Eu nu cred nimic din ce spune individul asta.

    Reply
    • Aris_tom says:
      July 9, 2021 at 3:48 pm

      mai usor cu teoria conspiratiei :))) , daca te obliga la vaccin urlai , nu te obliga tot urli ….

      Reply
    • Bilbao says:
      July 9, 2021 at 5:07 pm

      Poate il crezi pe popa cand iti va canta la capatai

      Reply
      • marcel says:
        July 9, 2021 at 5:47 pm

        Va inteleg foarte bine reactia pe voi astia cu zeama minunata injectata. Trebuie sa fie foarte naspa sa auzi si sa citesti ca mor oamenii pe capete de la vaccin, stiind ca oricand poate veni cosasul dupa tine. De acea este firesc ca cei vaccinati sa nu accepte nicio varianta de discutii care sa nu fie in beneficiul vaccinului. Ce drac poti sa mai faci cand ai mizeria in tine ? Sa fie 99% fake din toate stirile contra vaccin, dar minim 1 % este si trebuie sa fie adevarat. Sincer , 1% ar trebui sa i-ti de-a de gandit….Sau nu 😉

        Reply
        • anonim says:
          July 9, 2021 at 5:49 pm

          Mor oamenii pe capete de la vaccin? Esti cretin , amice!

          Reply
          • marcel says:
            July 9, 2021 at 5:56 pm

            Idiotule , respiri aerul planetei degeaba. Doi ( 2 ) prieteni buni am pierdut imediat ( cateva zile ) dupa vaccin. Sper ca te-ai vaccinat anonimule..sa fi primul la rapelul nr 3, sper sa mai apuci

          • marcel says:
            July 9, 2021 at 5:58 pm

            Exact ce ziceam, morcovul este adanc de tot ;-))))

          • anonim says:
            July 9, 2021 at 6:41 pm

            @marcel
            Esti zguduit maxim, sper sa te refaci.

          • Bilbao says:
            July 9, 2021 at 7:54 pm

            @anonim
            Nici o sansa. Astia ca Marcel & Co. nu se mai refac pana-i lumea

          • SN says:
            July 13, 2021 at 11:02 pm

            Ia vezi unde e morcovul, Marcele!
            https://www.google.com/amp/s/www.businessinsider.com/us-coronavirus-deaths-nearly-all-among-unvaccinated-cdc-head-2021-7%3famp

  5. marcel says:
    July 9, 2021 at 5:48 pm

    Va inteleg foarte bine reactia pe voi astia cu zeama minunata injectata. Trebuie sa fie foarte naspa sa auzi si sa citesti ca mor oamenii pe capete de la vaccin, stiind ca oricand poate veni cosasul dupa tine. De acea este firesc ca cei vaccinati sa nu accepte nicio varianta de discutii care sa nu fie in beneficiul vaccinului. Ce drac poti sa mai faci cand ai mizeria in tine ? Sa fie 99% fake din toate stirile contra vaccin, dar minim 1 % este si trebuie sa fie adevarat. Sincer , 1% ar trebui sa i-ti de-a de gandit….Sau nu 😉

    Reply
    • Covid says:
      July 10, 2021 at 1:59 pm

      Zeama e la tine la tertecuta. Cred ca e de la caldura. Uite, eu m-am vaccinat si singurul efect advers este ca mi-a crescut scula cu vreo 5 cm. Zici ca-s negru. Si e si mai groasa. A trebuit sa-mi schimb chilotii ca nu mai incape!!! Bai analfabetilor, din cauza voastra o sa mai avem pandemie ceva ani de acum inainte. Daca v-ati fi vaccinat scapam anul asta de ea. Dar, oricum, restrictiile o sa fie tot pentru voi, doctorii in virusologie. Noi astia modificati genetic o sa revenim la normal.

      Reply
  6. anonim says:
    July 9, 2021 at 5:50 pm

    Mor oamenii pe capete de la vaccin? Esti cretin , amice!

    Reply
  7. anonim says:
    July 9, 2021 at 5:51 pm

    Mare pacat ca nu e obligatoriu!

    Reply
  8. Marcel says:
    July 9, 2021 at 5:53 pm

    Daaa, este o Pandemie…..una politica, dar nicidecum medicala. Si am mari sperante in realizarea proiectului final de 70%-30% sau chiar mai bine adica un 80% – 20% . Doar asa se va face un pic de loc pe planeta . Bun si vaccinul asta

    Reply
    • anonim says:
      July 9, 2021 at 6:00 pm

      😂😂😂😂

      Reply
    • SN says:
      July 10, 2021 at 8:05 am

      Marcele, ții să ocupi rolul lăsat vacant de Mda, ca responsabil cu delirul antivaccinist!?

      Reply
  9. Pastor Cristian Ionescu says:
    July 10, 2021 at 12:02 am

    Asa, asa, benevol modificati-va genetic. V-ati facut singuri antene 5G . Dupa 4 sau 5 vaccinuri de-astea toti vaccination devin….. internet providers, controlati de la distanță.

    Reply
    • Bilbao says:
      July 10, 2021 at 12:48 pm

      Te doare rau prostia?

      Reply
    • anonim says:
      July 10, 2021 at 1:41 pm

      Ciupercute 🍄🍄🍄🤦🏻‍♂️😁

      Reply
    • Covid says:
      July 10, 2021 at 1:53 pm

      Ai dreptate pastore! Daca imi spui unde predici idioteniile tale, vin sa iti dau internet gratis. Mai scazi din cheltuieli la biserica, ca nu prea ai mai avut incasari cu pandemia asta, asa-i? Daca ar fi dupa tine, eram in epoca de piatra si acum, vad ca te opui la tot ce inseamna stiinta, ca toti cei ca tine. Ia zi, ai auzit ca se lipeste metalul de locul vaccinarii, este?

      Reply
  10. Mda says:
    July 11, 2021 at 9:41 am

    Iaca vaccinistii care stiu ce e bine pentru omenire https://rumble.com/vjjlvr-corul-gay-va-cheama-la-vaccinare.html

    Reply
    • SN says:
      July 12, 2021 at 8:36 pm

      Ar fi trebuit să avertizezi cititorii că dacă accesează linkul postat de tine vor fi izbiți de o duhoare pestilențială de 💩 antivaccinist…😉

      Reply
    • SN says:
      July 12, 2021 at 10:02 pm

      Ia vezi ce indică datele oficiale referitor la situația din SUA: https://www.google.com/amp/s/www.cnbctv18.com/healthcare/in-last-6-months-995-of-people-killed-in-us-due-to-covid-19-not-vaccinated-report-9862731.htm/amp

      Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    Întâlnirea privind Ucraina de la Geneva este probabil cea mai bună de până acum, declară Rubio
    2
    Conferința națională cu participare internațională, la UAV
    3
    Laureata Premiului Nobel pentru Pace, considerată fugară dacă părăsește țara pentru a primi premiul
    4
    Spania: Un tren lovește un zid prăbușit peste calea ferată în Catalonia, mai mulți răniți
    5
    După un gol anulat discutabil, UTA a pierdut cu Universitatea Cluj
    6
    Trump acuză Ucraina că nu dă dovadă de „nicio recunonștință” față de SUA
    7
    Planul Trump: Kievul discută cu Paris, Londra și Bruxelles „următorii pași”
    8
    Premier: Dacă primim avizul CSM, ne propunem să declanșăm săptămâna viitoare angajarea răspunderii pe pensiile magistraților
    9
    Putin spune că a primit planul de pace american, care ar putea fi baza unei soluţii paşnice „definitive”
    10
    Frații Adrian și Alin Văcean au ieșit din arest

    Mapamond

    Spania: Un tren lovește un zid prăbușit peste calea ferată în Catalonia, mai mulți răniți
    Un tren suburban a lovit marți un zid de sprijin prăbușit peste șine în provincia Barcelona, făcând mai mulți răniți, a anunțat Protecția Civilă a regiunii Catalonia, în nord-estul Spaniei, relatează AFP.

    Local

    Tentativă de suicid în Arad: o tânără a vrut să se arunce de la etajul 9!
    Femeia de 24 de ani, din Timișoara, se afla "într-o stare de tulburare". Negociatorii IPJ Arad au reușit să o facă să se răzgândească. Tânăra a fost preluată de un echipaj medical și transportată la spital.

    România

    Nazare: Ținta de deficit bugetar pentru 2026 este spre 6%
    Ținta de deficit bugetar pentru anul 2026 este spre 6%, a anunțat, marți, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, într-o conferință de presă.

    Local

    Președintele anunță începerea unei analize privind implicațiile „Board of Peace” în raport cu angajamentele asumate de România
    Președintele Nicușor Dan a salutat, marți, inițiativa președintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, de promovare a păcii și securității internaționale și a anunțat că a demarat „un aprofundat proces de analiză a conținutului și implicațiilor Cartei Board of Peace” pentru „stabilirea gradului de compatibilitate a noii inițiative cu obligațiile existente ale statului român”. 2

    Local

    FOTO
    FOTO. Aurora boreală, vizibilă din Arad
    În culori deosebite de roșu, roz, violet şi verde, a fost vizibilă în noaptea de luni spre marți în județul Arad.

    ARADON Sport local

    Puștii de la Fortuna Arad, la Moneasa!
    Primul cantonament în stațiune a aparținut grupelor 2013-2015. La Hotel Parc au avut de toate.

    Local

    Se așteaptă până la două luni pentru un RMN la Spitalul Județean
    Pentru că există un singur aparat, iar unele scanări durează chiar și 80 de minute, timpii de așteptare pot fi destul de mari, având în vedere că există și o prioritizare a pacienților, în funcție de urgențe. 2

    Local

    FOTO
    GALERIE FOTO | Adăpostul de noapte, locul de refugiu al oamenilor străzii
    Temperaturile scăzute din ultima perioadă au determinat conducerea DAS să le permită oamenilor străzii să rămână în adăpostul de noapte și pe timp de zi. 1

    ARADON Sport local

    Vados Arad, la Gala Centenarului FR de Şah
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.