aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
O singură medie pe an și fără teze semestriale, din anul viitor școlar

O singură medie pe an și fără teze semestriale, din anul viitor școlar

De Eugen Rogojan
la 30 May 2022 11:21
10 Comentarii

O singură medie pe an și fără teze semestriale, din anul viitor școlar

30 May 2022 11:21
Elevii vor scăpa de un rând de teze, în anul școlar 2022-2023, care va începe luni, 5 septembrie 2022.
Scris de Eugen Rogojan - Elevii vor scăpa de un rând de teze, în anul școlar 2022-2023, care va începe luni, 5 septembrie 2022.

Trimite articolul

X

Conform unei declarații date de Sorin Cîmpeanu, ministrul educației, începând cu anul viitor școlar se va renunța la mediile – și implicit la tezele – semestriale, urmând să fie necesară o singură medie generală, la finalul anului școlar.

„Va fi necesară o singură medie generală la sfârșitul anului școlar. S-a agreat că minimul de note este N+3, unde N este numărul de ore pe săptămâna. Altfel spus, pentru o disciplină care are două ore pe săptămână într-un întreg an școlar vor fi necesare cel puțin cinci note”, a spus Cîmpeanu, luni dimineață, în cadrul unui briefing de presă.

„Profesorul va avea mult mai multă autonomie în scopul unei evaluări ritmice pe parcursul întregului an școlar”, a mai declarat ministrul.

Anul viitor școlar va începe pe 5 septembrie, iar prima vacanță va fi de sâmbătă, 22 octombrie, până duminică, 30 octombrie. Vacanța de iarnă va fi între 23 decembrie și 8 ianuarie. Următoarea vacanță va fi una „mobilă”, în sensul că fiecare inspectorat școlar județean a avut dreptul să aleagă o săptămână din perioada 6-26 februarie, în care elevii din județ să aibă vacanță.

„A fost stabilită poziționarea vacanței mobile din luna februarie. Sunt 30 de județe care au decis că vacanța să fie în ultima săptămână, sunt 10 care au decis că vacanța să fie în a treia săptămână, iar două (Ilfov și Suceava) au decis că vacanța să fie in a două săptămână din februarie”, a declarat Sorin Cîmpeanu.

Astfel, în săptămâna 6-10 februarie vor avea vacanță elevii din județele Suceava și Ilfov, în săptămâna 13-17 februarie elevii din județele Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Călărași, Cluj, Dâmbovița, Gorj, Hunedoara, Teleorman, Prahova, iar în perioada 20-24 februarie elevii din tot restul țării.

Anul școlar va continua după această „vacanță mobilă” până pe 7 aprilie 2023, când toți elevii din țară vor intra în vacanța de primăvară/Paști. Vor reveni la cursuri pe 19 aprilie, miercurea, urmând să ia vacanța de vară pe 17 iunie.

Tot în conferința de luni, 30 mai, Cîmpeanu a anunțat că va propune un program integrat național numit „Masă sănătoasă în școli“, pe o durată de 5 ani, începând cu anul școlar 2022-2023, în parteneriat cu Ministerul Agriculturii, „pentru reducerea abandonului școlar”. Va avea o finanțare de un miliar de euro și va cupla surse de finanțare de la bugetul național cu fonduri nerambursabile.

Trimite articolul

X
Taguri:
an scolar 2022-2023 ,
elevi ,
Masă sănătoasă în școli ,
medie generala ,
ministrul educatiei ,
modificari ,
note ,
program national ,
Sorin Cîmpeanu ,
vacante
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ss says:
    May 30, 2022 at 11:36 am

    Ar trebui fara invatare , doar scoala si distractie .

    Reply
  2. Gogu says:
    May 30, 2022 at 11:51 am

    Un cretin care va distruge de tot sistemul de invatamant. Notele, tezele sunt o motivatie pentru elevi sa invete, daca se vor scoate se va duce de tot in cap sistemul.

    Reply
    • Chris. says:
      May 30, 2022 at 1:43 pm

      de multe ori sistemul de calculare a tezelor inseamna mai putin decat o nota in medie.

      Reply
  3. admirator says:
    May 30, 2022 at 12:06 pm

    Eu cred ca ar trebui ca scoala sa fie frecventata numai de profesori,elevii nu au ce cauta acolo,iar daca vor merge,sa fie sanctionati drastic ! Un exemplu de sanctiune ar fi sa mearga seara de seara la discoteca,dar sa nu traga pe nas nimic timp de doua saptamini.

    Reply
  4. Cetatean says:
    May 30, 2022 at 1:32 pm

    Din tampenie in tampenie. Asa – zisa “REFORMA” a distrus absolut tot ceea ce era bun in invatamantul romanesc. Chiar, nu se mai gaseste nimeni care sa initieze o CONTRAREFORMA, si sa aduca inapoi prestgiul invatamantului romanesc ?

    Reply
  5. Profesorul says:
    May 30, 2022 at 4:29 pm

    Cel mai nociv și rău ministru al învățământului din 1991 până în prezent …… A promovat incompetenta și corupția la maxim ….a încărcat aparatul central cu zeci de funcții de tăiat frunza la câini și totul pe banii publici……infect și diabolic !!!

    Reply
    • ROMANIA says:
      May 31, 2022 at 2:46 am

      Aia au promovat-o colegii lui din psd, incepand cu 1990, de a ajuns un absolvent de facultate cu 10 plin in timpul anilor de studii, examenul de licenta si cel de promovare pe post sa nu aiba catedra din cauza pilelor sefilor isj psd care nu sunt in stare nici numele pe foaia de examenul de titularizare sa il scrie corect cu CI in fata!

      Reply
  6. Impresii says:
    May 30, 2022 at 7:19 pm

    Teoria formelor fără fond! Nimic constructiv! În afară de vorbe goale, noua conducere a Ministerului Educației nu aduce nimic consistent.

    Reply
  7. ROMANIA says:
    May 31, 2022 at 2:53 am

    Si Genunche si Abramburica au distrus sistemul de invatamant, dar fata de Timpeanu, toti psd-istii dinaintea lui joaca la pitici!

    Reply
  8. cas says:
    May 31, 2022 at 7:17 am

    in schimb domnii profesori meditatori și cu rezultatele muncii 60% analfabeți funcțional, cu 20 ore săptămânal și 4luni pe an vacante plătite integral ,NU protestează decât pt salarii. iar părinții care vor rezultate indiferent de metodele prin care le obțin ,ies in stradă să nu se vaccineze ….asta e rezultatul inevitabil

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Dimineață de iunie cu temperaturi sub 10 grade
    3
    Carmen Căprucean și-a preluat mandatul în CLM Arad
    4
    Cu ochii pe munca la negru
    5
    „Careu de aşi” stabilit în Liga 6
    6
    Adrian Veștea: Poziția mea nu se schimbă - nu îmi depun mandatul
    7
    Trump declară că SUA ar putea reimpune în curând sancțiunile împotriva petrolului rusesc
    8
    Underground Festival 16 începe vineri
    9
    Povestea arhitectului care a schimbat Aradul, pe marile ecrane
    10
    Pista de atletism de pe „Gloria”, (re)deschisă pentru public

    Local

    Cu ochii pe munca la negru
    ITM Arad a depistat mai multe cazuri de muncă nedeclarată în rândul companiilor de transport pasageri, livrări şi curierat.

    Local

    Cod portocaliu de caniculă în Arad!
    Temperaturile vor ajunge până la 37 de grade, vineri, în Arad, fiind emis și un cod portocaliu de caniculă.

    Local

    Detalii despre CFR-iștii arădeni acuzați de delapidare
    Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad a dat detalii despre cei patru CFR-iști acuzați de delapidare în formă continuată și o femeie acuzată de complicitate.

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Joi, 24 iunie 2026

    ARADON Sport local

    Cinci convocări sub panoul tricolor juvenil
    ARAD. Secția de baschet a CSŞ Gloria Arad primește o nouă confirmare a valorii sale, dovadă cele cinci convocări sub tricolor.

    Mapamond

    Cel puţin 32 de morţi şi peste 700 de răniţi, în urma cutremurelor din Venezuela
    Președintele interimar a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a anunțat joi că cel puțin 32 de persoane și-au pierdut viața și alte peste 700 au fost rănite în urma a două seisme cu magnitudinea 7,2, respectiv 7,5, care au zguduit țara miercuri seara (ora locală), transmit agențiile EFE și Reuters.

    Evenimente

    Drumeţie în Parcul Natural Lunca Mureşului
    ARAD. Iubitorii de mişcare în natură sunt invitaţi sâmbătă, 27 iunie, la o drumeţie în Parcul Natural Lunca Mureşului, organizată de Asociaţia pentru Turişti Nefumători şi de Ocrotire a Naturii „Veniţi cu Noi!” Arad.

    Local

    Opt parohii vacante în Arad
    Între acestea se află şi două destul de... tentante – una în Protopopiatul Arad, alta în Protopopiatul Lipova.

    Mapamond

    Cutremure devastatoare în Venezuela
    Două cutremure de magnitudine foarte mare au lovit Venezuela, clădiri prăbuşite în Caracas. Numărul victimelor poate fi de zeci de mi.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.