Ea va avea miercuri după-amiază o întâlnire informală cu președintele ales, Nicușor Dan.
Potrivit programului oficial anunțat pe site-ul Centrului multimedia al Parlamentului European, joi, Metsola va fi la Timișoara, la invitația primarului Dominic Fritz, pentru a primi Premiul Timișoara pentru Valori Europene.
‘Aștept cu nerăbdare să călătoresc în România într-un moment atât de important pentru țară. Sunt mândră să accept Premiul Timișoara pentru Valori Europene în numele Parlamentului European. Este un omagiu adus nu numai valorilor noastre europene comune, ci și luptei noastre zilnice de a le proteja. În vremuri de incertitudine, Europa rămâne un far al speranței, al demnității și al democrației. Spiritul Timișoarei întruchipează aceste valori, amintindu-ne că libertatea nu este niciodată un dat, este câștigată și trebuie apărată. Angajamentul României față de proiectul european continuă să ne inspire pe toți’, a declarat Roberta Metsola, înaintea vizitei.
Cu ocazia vizitei la Timișoara, Roberta Metsola și Dominic Fritz vor avea un dialog cu 800 de elevi și studenți din Timișoara și din regiune despre Europa și provocările actuale, care se va desfășura la Filarmonica Banatul.
Premiul Timișoara pentru Valori Europene, aflat la a doua ediție, este acordat personalităților internaționale care susțin activ valorile fundamentale ale Europei.
Laureata de anul acesta a fost aleasă de un juriu format din figuri marcante ale scenei culturale, diplomatice și juridice românești: Iulia Motoc (Haga), judecător al Curții Penale Internaționale, Cristian Măcelaru (Koln), director muzical al Orchestrei Naționale a Franței, Simona Miculescu (Paris), ambasador, președinte al Conferinței generale a UNESCO, Anca Miruna Lăzărescu (Munchen), regizoare și scenaristă, Adriana Babeți (Timișoara), scriitoare și critic literar, Dominic Fritz, primarul Timișoarei..
Roberta Metsola a fost apreciată pentru ‘leadership-ul său ferm în momente de criză, sprijinul necondiționat pentru Ucraina și Moldova și eforturile sale continue pentru aderarea României la spațiul Schengen’.
Premiul Timișoara pentru Valori Europene este însoțit și de un premiu în bani în valoare de 30.000 de euro. Anul acesta, la solicitarea președintei Metsola, premiul în bani nu va fi încasat, urmând să fie realocat pentru ediția din 2026.
Sursa: AGERPRES
Citiți principiile noastre de moderare aici!