aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Președintele condamnă atacul asupra unui cetățean străin: Oricine trăiește aici merită tratament egal

Președintele condamnă atacul asupra unui cetățean străin: Oricine trăiește aici merită tratament egal

la 28 August 2025 17:31
8 Comentarii

Președintele condamnă atacul asupra unui cetățean străin: Oricine trăiește aici merită tratament egal

Foto: EPA/Clemens Bilan
28 August 2025 17:31
Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, că atacarea unui cetățean străin în București este un act „intolerabil”, iar „oricine trăiește și muncește aici merită protecție și tratament egal”.
Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, că atacarea unui cetățean străin în București este un act „intolerabil”, iar „oricine trăiește și muncește aici merită protecție și tratament egal”.

Trimite articolul

X

„Condamn cu fermitate agresiunea asupra unui tânăr venit la muncă în București, care a fost lovit și umilit doar pentru că nu s-a născut aici. Asemenea fapte sunt intolerabile. În ultimele săptămâni, s-au propagat în spațiul public voci care instigă la ură împotriva străinilor. Iar cuvintele au consecințe reale, uneori dramatice”, a scris șeful statului pe platforma X.

El arată că asemenea acte de violență xenofobă, ‘oricât de izolate ar părea, constituie un atac la adresa valorilor fundamentale ale societății noastre’.

Autoritățile ar trebui să trateze acest caz cu maximă seriozitate, ca o infracțiune motivată de ură, afirmă șeful statului.

„Felicit polițistul aflat în timpul liber care a intervenit rapid și cu mult curaj pentru a opri atacatorul, împiedicând astfel incidentul să degenereze”, a adăugat Nicușor Dan.

Președintele s-a referit și la diaspora română și a reconfirmat faptul că toți oamenii care trăiesc și lucrează în România au drepturi egale.

„Mulți români sunt, la rândul lor, plecați la muncă în străinătate. Tocmai de aceea știm prea bine ce înseamnă să fii nevoit să îți cauți șansa departe de țară și de familie. Îmi reafirm angajamentul pentru o Românie care respectă drepturile fiecărei persoane, indiferent de naționalitate, etnie sau statut. Oricine trăiește și muncește aici merită protecție și tratament egal. Nu ura ne definește pe noi, românii, ci solidaritatea, ospitalitatea și toleranța”, a spus Nicușor Dan.

Un tânăr a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat că a agresat, pe motive rasiale, un cetățean din Bangladesh, care a avut nevoie de îngrijiri medicale.

„La data de 26 august, în jurul orei 22:30, în timp ce se afla în București, Sector 2, din motive rasiale și xenofobe, în scopul de a o determina să părăsească teritoriul țării, inculpatul a exercitat acte de violență fizică asupra persoanei vătămate, cetățean originar din Bangladesh, lovind-o pe aceasta cu pumnul în zona feței, provocându-i astfel leziuni traumatice care au necesitat pentru vindecare 1-2 zile de îngrijiri medicale”, a transmis Biroul de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2.

În 19 august, deputatul AUR Dan Tanasă a scris pe Facebook: „Refuzați comanda dacă nu e livrată de un român. Nu mai încurajați importul de muncitori necalificați din Asia și Africa. Treziți-vă!”.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
act 'intolerabil' ,
atacarea unui cetățean ,
bucuresti ,
nicusor dan ,
romania
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. aradean says:
    August 28, 2025 at 6:42 pm

    Traiasca cenzura ruseasca!!!!

    Reply
  2. Catalin says:
    August 28, 2025 at 9:35 pm

    Doar romanii care sunt născuți aici, oameni demni, cu coloana, oameni care și iubesc țara și o respecta merita sa fie batjocoriți și nedreptățiți, in rest toți merita mai mult.. atâta mâna de lucru românească avem.. Numa ca nu pune nimeni șpițul sa ii împingă din spate pe cei apți și tineri sa o facă.. și cum munca nu a omorât pe nimeni de ce sa riscam sa muncim..

    Reply
  3. Expertologul says:
    August 29, 2025 at 12:01 pm

    Asa si? Bunica a fost violata de rusi. Crezi ca era mai bine? Asta pana i-a furat cineva bicicleta si nu a mai avut cu ce sa mearga in rusia.

    Reply
    • Radu says:
      August 30, 2025 at 3:02 am

      Mai expertule! Immigratia necontrolata , sub pretextul ca romanii sunt puturosi este doar un pretext pentru a implementa ideologia liberala impusa de un grup restrins de miliardari globlisti cre vor sa controleze intreaga lume. Nevasta-ta are noroc ca musulmanii prefera europa occidentala unde sistemul de asigurari sociale le da mai multi bani.

      Reply
      • Expertologul says:
        August 30, 2025 at 1:14 pm

        Nu ma intereseaza, nu imi plac femeile.

        Reply
  4. Sektor says:
    August 29, 2025 at 12:45 pm

    ar trebui arestati cei care au orchestrat bataia de joc seamana mai degraba a mineriada

    Reply
  5. Name says:
    August 29, 2025 at 1:35 pm

    Era clar ca batausul este un adept al cultului AURist extremist. Astia le au doar cu violenta de pe stadion adusa in viata de zi cu zi.

    Reply
    • aradean says:
      August 29, 2025 at 5:28 pm

      Mă lache dar de femeile abuzate zilnic nimic? Nici idolul tau mucea?

      Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    Vitraliile Primăriei Arad, realizate de Sever Frențiu, vor apărea pe timbre
    2
    Mihai Jurca: Obiectivul principal al achizițiilor prin programul SAFE este să dezvoltăm industria de apărare
    3
    183 de sancțiuni pe Autostrada A1 Deva-Nădlac
    4
    MApN: O dronă deviată de apărarea antiaeriană ucraineană s-a prăbușit în România, la 4 km de graniță
    5
    Medalii pe de sambo din Ungaria
    6
    Fiscul a lansat-o pe ANA: asistentul virtual al contribuabililor
    7
    FOTO/VIDEO | Primăria curăță “rămășițele” zidului prăbușit 
    8
    Ce jucător ar putea pleca de la UTA?
    9
    Rezultatele extragerilor Loto
    10
    Profesorii se pregătesc de proteste

    România

    MApN: O dronă deviată de apărarea antiaeriană ucraineană s-a prăbușit în România, la 4 km de graniță
    O dronă militară a pătruns 4 kilometri în spațiul aerian național și s-a prăbușit în apropierea localității Parcheș, după ce a fost deviată de apărarea antiaeriană ucraineană, informează, joi, Ministerul Apărării Naționale (MApN).

    Advertorial

    Convocarea Adunării Generale Ordinare și Extraordinare a Acționarilor Lion Capital din data de 29/30 aprilie 2026

    Mapamond

    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    Iranul nu are „intenţia de a negocia”, ci de a „continua să reziste”, a afirmat miercuri seară la televiziunea de stat ministrul de externe Abbas Araghchi, respingând la rândul său afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump privind existenţa unor tratative, notează AFP.

    România

    Mirabela Grădinaru a discutat cu Marta Nawrocka despre educaţia copiilor în era inteligenţei artificiale
    Mirabela Grădinaru, partenera de viaţă a preşedintelui Nicuşor Dan, s-a întâlnit, la Washington, cu Marta Nawrocka, soţia preşedintelui Poloniei, Karol Nawrocki, informează, miercuri, Administraţia Prezidenţială.

    Mapamond

    VIDEO
    Stephen Colbert va colabora la scrierea scenariului unui nou film din franciza „Stăpânul inelelor”
    Comedianul Stephen Colbert a anunțat, într-o înregistrare publicată marți, că din luna mai, după ce nu va mai fi gazda emisiunii „The Late Show” de la CBS, va colabora la scenariul și la dezvoltarea unui nou film din franciza „Lord of the Rings” („Stăpânul inelelor”), informează Reuters.

    Mapamond

    Casa Albă dă asigurări că „discuțiile continuă” cu Iranul, dar că Trump este pregătit să „dezlănțuie infernul”
    Casa Albă a dat asigurări miercuri că discuțiile cu Iranul continuă pentru a se pune capăt războiului, după ce televiziunea de stat iraniană a transmis că Teheranul a respins un plan de pace propus de SUA, relatează AFP.

    România

    Motorina ar putea scădea sub 9,50 lei/l: efectul măsurilor de criză anunțate de Guvern
    Guvernul a anunțat că în perioada următoare va fi declarată stare de urgență pe piața țițeiului și a produselor petroliere, urmând să stabilească măsurile necesare pentru reducerea prețului la pompă. 3

    Mapamond

    Media: Iranul va deschide „un nou front” în Bab el-Mandeb în cazul unei invazii terestre americane
    Iranul va deschide „un nou front”, în cazul unei invazii terestre americane, în Bab el-Mandeb, o strâmtoare crucială pentru traficul maritim mondial, legând Marea Roşie de Golful Aden, a avertizat miercuri o sursă militară citată de agenţia iraniană Tasnim, potrivit AFP. 1

    Mapamond

    Iranul examinează totuși propunerea americană de plan de pace, în pofida răspunsului inițial negativ, afirmă un oficial
    Iranul încă analizează o propunere de plan de pace primită din partea SUA prin intermediul Pakistanului pentru a pune capăt războiului declanșat de SUA și Israel, în pofida unui răspuns inițial negativ, a declarat miercuri agenției Reuters un oficial iranian de rang înalt, care a dat de înțeles că, cel puțin până în prezent, Teheranul nu a respins categoric propunerea în toate elementele acesteia.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.