aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Prețurile pentru energia electrică și gazele naturale vor rămâne plafonate. Discuții aprinse în plen

Prețurile pentru energia electrică și gazele naturale vor rămâne plafonate. Discuții aprinse în plen

De Lorena Păcurar
la 25 March 2025 00:24 Reactualizat la: 25 March 2025 00:51
3 Comentarii

Prețurile pentru energia electrică și gazele naturale vor rămâne plafonate. Discuții aprinse în plen

Foto: Pixabay
25 March 2025 00:24 Reactualizat la: 25 March 2025 00:51
Prețurile la energie electrică și gaze naturale vor rămâne plafonate în aceleași condiții ca și în prezent, pentru perioada 1 aprilie 2025 - 30 iunie 2025 (pentru energia electrică) și 1 aprilie 2025 - 31 martie 2026 (pentru gaze naturale). Aceste măsuri vor fi aplicate după expirarea reglementărilor actuale de plafonare, conform unui proiect legislativ adoptat luni de Senat, care are ca scop reglementarea OUG nr. 6/2025 privind instituirea unui cadru legal pentru plafonarea prețurilor la energie electrică și gaze naturale pentru clienții finali, relatează Agerpres.
Scris de Lorena Păcurar - Prețurile la energie electrică și gaze naturale vor rămâne plafonate în aceleași condiții ca și în prezent, pentru perioada 1 aprilie 2025 - 30 iunie 2025 (pentru energia electrică) și 1 aprilie 2025 - 31 martie 2026 (pentru gaze naturale). Aceste măsuri vor fi aplicate după expirarea reglementărilor actuale de plafonare, conform unui proiect legislativ adoptat luni de Senat, care are ca scop reglementarea OUG nr. 6/2025 privind instituirea unui cadru legal pentru plafonarea prețurilor la energie electrică și gaze naturale pentru clienții finali, relatează Agerpres.

Trimite articolul

X

Proiectul a fost adoptat cu 71 de voturi „pentru”, trei „împotrivă” și 47 de abțineri.

Conform raportului favorabil al comisiilor de specialitate, acest proiect reglementează continuarea plafonării prețurilor la energie electrică și gaze naturale în aceleași condiții ca și în prezent, pentru perioadele specificate. De asemenea, sunt aduse modificări și completări OUG nr. 27/2022, pentru clarificarea procedurilor de decontare a sumelor datorate furnizorilor de energie electrică și gaze naturale, în cadrul schemei de plafonare valabile până la finalul perioadei reglementate de OUG 27/2022, respectiv 31 martie 2024. Modificările aduse Legii energiei electrice și gazelor naturale nr. 123/2012 au ca scop asigurarea lichidității și predictibilității pe piața angro de energie electrică.

Proiectul de act normativ propune măsuri temporare similare celor din OUG nr. 27/2022, incluzând facturarea prețurilor finale și compensarea diferenței din buget pentru consumatorii de energie electrică în perioada 1 aprilie 2025 – 30 iunie 2025. De asemenea, se propune plafonarea prețurilor finale pentru gaze naturale și compensarea diferenței pentru consumatorii de gaze naturale între 1 aprilie 2025 și 31 martie 2026.

Un amendament acceptat prevede că, în cazurile în care Republica Moldova nu își poate asigura consumul național de energie electrică prin producție proprie, producătorii de energie electrică vor fi obligați să încheie contracte bilaterale cu furnizori desemnați de Guvernul Republicii Moldova, la prețul de referință prevăzut în ordonanță, la care se adaugă costul certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră. Energia electrică vândută în aceste condiții va acoperi exclusiv necesarul consumatorilor finali din Republica Moldova.

Schimb de replici în plen

În timpul dezbaterilor din plen, senatoarea USR Violeta Alexandru a criticat această schemă de plafonare, acuzând Guvernul de manipulare, susținând că prețurile sunt deja mari încă de la producători, iar Guvernul nu are o viziune clară asupra ce se va întâmpla după această perioadă de prelungire a plafonării.

„Să încetăm cu manipularea cum vine Guvernul și face bine populației și să o spunem pe de-a dreptul: prețurile sunt deja mari când ei vorbesc despre plafonare. Nu există nicio informație, nicio gândire, nicio viziune, nicio comunicare pentru populație, ce se întâmplă după aceste trei luni de zile în care se prelungește schema de plafonare (…). Este o schemă populistă, prin care Guvernul se laudă că are grijă de populație”, a afirmat ea.

Senatorul AUR Petrișor Peiu a susținut că Guvernul implementează o schemă „ipocrită” și bazată pe „minciuni”, argumentând că, deși Guvernul are datorii de 5 miliarde de lei către furnizori, continuă să propage ideea unei scheme care nu poate fi susținută pe termen lung.

În replică, senatorul PSD Daniel Zamfir a susținut că mecanismul de plafonare este „singurul” care protejează cetățenii de fluctuațiile de preț.

Proiectul de lege pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 6/2025 privind măsurile aplicabile clienților finali din piața de energie electrică între 1 aprilie 2025 – 30 iunie 2025 și din piața de gaze naturale între 1 aprilie 2025 – 31 martie 2026 va fi dezbătut și votat în plenul Camerei Deputaților, care este forul decizional în acest caz.

Trimite articolul

X
Taguri:
energie electrica ,
gaze naturale ,
plafonare ,
plafonare preturi ,
preturi
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cetatean says:
    March 25, 2025 at 12:43 pm

    De ce dispar de pe aradon.ro comentarii decente, chiar constructive ?

    Reply
    • Aradeanu' says:
      March 25, 2025 at 3:15 pm

      Nu le mai place de tine. Au vazut ca bati campii si iti taie microfonu’.

      Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        March 27, 2025 at 4:13 pm

        Ca tot iti place tie de rusnaci te anuntam ca la urmatoarele greseli te paste aruncarea de la fereastra aka “ferestroika”

        Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    Uniunea Europeană desemnează Gardienii Revoluției din Iran drept organizație teroristă
    2
    POLITIC. Mai puțin praf în Arad, provenit din șantierele de construcții
    3
    Nicușor Dan: Suntem supuși, ca toată Europa, unui război informațional. Știm și cine îl face - Rusia
    4
    La un pas de tragedie: Prinsă între ușile tramvaiului
    5
    Guterres avertizează statele membre cu privire la un „colaps financiar iminent” al ONU
    6
    WhatsApp lansează modul „Lockdown”: protecția extremă pentru utilizatorii vizați de hackeri. Cum se activează
    7
    Cutremur de magnitudinea 3,2, produs vineri seara în județul Vrancea
    8
    POLITIC. Geanina Pistru, de partea lui Bolojan
    9
    Biserica, instituția în care românii au cea mai mare încredere
    10
    Rezultatele extragerilor Loto

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Suntem supuși, ca toată Europa, unui război informațional. Știm și cine îl face - Rusia
    România este supusă unui „război informațional” orchestrat de Rusia, care afectează inclusiv încrederea oamenilor în medici, a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan, la Gala Colegiului Medicilor din România - „Medic pentru România. România medicală contează”. 2

    Ştiri sportive

    România ratează o nouă calificare la Cupa Mondială după ce a fost învinsă de Turcia cu 1-0
    Naționala de fotbal a României a ratat o nouă calificare la Cupa Mondială, după ce a fost învinsă de Turcia cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Beșiktaș Park din Istanbul, în semifinalele barajului de calificare la turneul final din 2026. 2

    România

    Ministerul Finanțelor: Deficit bugetar de 0,7% din PIB după două luni, la jumătate față de ianuarie-februarie 2025
    Execuția bugetului general consolidat în primele două luni ale anului 2026 s-a încheiat cu un deficit în termeni nominali de 14,23 miliarde lei, respectiv 0,70% din PIB, în scădere la jumătate față de deficitul de 30,24 miliarde lei, respectiv de 1,58% din PIB, aferent celor două luni ale anului 2025, a anunțat joi Ministerul Finanțelor.

    Mapamond

    Premierul slovac Robert Fico vine în România
    Premierul slovac, Robert Fico, va efectua vineri o vizită oficială în România, urmând să aibă discuții cu prim-ministrul Ilie Bolojan, la Palatul Victoria.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: În orizontul imediat nu se pune problema de raționalizare a carburanților
    Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, că, în orizontul imediat, nu se pune problema de raționalizare a carburanților. 3

    România

    Pensiile vor fi plătite mai devreme în luna aprilie
    Toate pensiile care se achită prin intermediul factorilor poștali vor fi distribuite până la data de 9 aprilie, iar conturile bancare pentru beneficiarii care au optat pentru această modalitate de plată vor fi alimentate pe data de 8 aprilie, a anunțat joi, Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTS). 1

    Mapamond

    Washingtonul nu a informat aliații NATO că urma să atace Iranul de teama unor scurgeri de informații, susține Rutte
    Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat joi că președintele american Donald Trump nu și-a informat aliații că urma să atace Iranul întrucât dorea „să păstreze secretă campania” inițială de bombardamente și se temea de scurgeri de informații, relatează agenția EFE.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 26-03-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Media: Iranul a transmis un răspuns la planul propus de Statele Unite
    Iranul a transmis un răspuns la planul în 15 puncte propus de Statele Unite pentru încheierea războiului din Orientul Mijlociu, a relatat joi agenţia oficială iraniană Tasnim, citând o sursă familiarizată cu subiectul, căreia i s-a păstrat anonimatul - potrivit dpa. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.