aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Proiectul privind reforma pensiilor magistraților a trecut de CCR

Proiectul privind reforma pensiilor magistraților a trecut de CCR

la 18 February 2026 12:50 Reactualizat la: 18 February 2026 18:51
8 Comentarii

Proiectul privind reforma pensiilor magistraților a trecut de CCR

18 February 2026 12:50 Reactualizat la: 18 February 2026 18:51
Curtea Constituțională a României a respins miercuri sesizarea Înaltei Curți de Casație și Justiție referitoare la noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților și a stabilit că actul normativ este constituțional, au precizat, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR.
Curtea Constituțională a României a respins miercuri sesizarea Înaltei Curți de Casație și Justiție referitoare la noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților și a stabilit că actul normativ este constituțional, au precizat, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR.

Trimite articolul

X

Curtea Constituțională a României a respins miercuri sesizarea Înaltei Curți de Casație și Justiție referitoare la noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților și a stabilit că actul normativ este constituțional, au precizat, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR.

Decizia a fost luată după cinci amânări.

La ședința CCR din 16 ianuarie, toți cei nouă judecători constituționali au fost prezenți, însă luarea unei decizii a fost amânată pentru a putea fi studiate mai multe documente, printre care și o expertiză contabilă extrajudiciară depusă de Instanța supremă cu o zi înainte.

Anterior, două ședințe nu s-au putut desfășura deoarece patru dintre cei nouă judecători nu s-au prezentat. Cristian Deliorga, Gheorghe Stan, Bogdan Licu și Mihai Busuioc, propuși de PSD la CCR, au invocat mai multe motive printre care faptul că au fost chemați la serviciu în zile nelucrătoare, iar ședințele au fost programate prea repede.

Instanța supremă a anunțat, la rândul ei, pe 15 ianuarie că a realizat o expertiză cu ajutorul unui expert contabil, care ar arăta că prin aplicarea proiectului Guvernului pensia de serviciu a magistraților va fi mai mică decât cea calculată pe bază pe contributivitate, iar documentul a fost trimis judecătorilor CCR.

Noul proiect de modificare a pensiilor magistraților adoptat de Guvern prevede creșterea etapizată a vârstei de pensionare la 65 de ani, iar cuantumul pensiei nu poate depăși 70% din indemnizația netă primită în ultima lună de activitate.

Proiectul a primit aviz negativ din partea Consiliului Superior al Magistraturii. Judecătorii și procurorii au solicitat ca pensia lor să fie aproape la același nivel cu ultimul salariu încasat, în timp ce premierul Ilie Bolojan a insistat ca pensia să nu fie mai mare de 70% din ultimul salariu net încasat.

Primul proiect al reformei pensiilor magistraților a fost declarat neconstituțional de CCR pe 20 octombrie, ca urmare a unei sesizări depuse de Înalta Curte de Casație și Justiție. CCR a motivat atunci că Guvernul nu a solicitat în intervalul de timp prevăzut de lege aviz de la CSM, chiar dacă acesta este consultativ.

La începutul lunii decembrie, judecătorii de la Instanța supremă au decis cu unanimitate de voturi să sesizeze Curtea Constituțională și în legătură cu noul proiect propus de Guvern.

Magistrații au fost convocați de președintele ICCJ, Lia Savonea, pentru a-și exprima poziția, în cadrul Secțiilor Unite.

Toți cei 102 judecători prezenți la ședință au votat pentru sesizarea CCR.

‘(Proiectul) anulează de facto pensiile de serviciu, creând pentru magistrații care nu îndeplinesc condițiile de pensionare la data intrării în vigoare a legii reducerea până la anulare a caracterului pensiei de serviciu, iar pentru generațiile viitoare va deveni chiar inferioară celei din sistemul public de pensii. Legea încalcă independența justiției raportat la standardele statutului stabilite prin Deciziile CJUE, CEDO și ale CCR. Toate aceste instanțe au pronunțat decizii exprese și explicite care fac ca soluția legislativă să fie incompatibilă cu garantarea independenței justiției. Legea încalcă decizii anterioare ale CCR care au sancționat expres soluții normative identice cu cele cuprinse în proiectul actual și prin aceasta încalcă principiul supremației Constituției și caracterului obligatoriu al deciziilor CCR’, considera Instanța supremă.

Sursa: AGERPRES

Citește și:

CCR: Proiectul privind reforma pensiilor magistraților asigură o trecere graduală la noile condiții de vechime și de vârstă

Premierul salută decizia CCR: Confirmă corectitudinea demersului Guvernului

Președintele Dan: Decizia CCR, un gest de echitate, așteptat de societatea noastră

Surse: Decizia CCR privind reforma pensiilor magistraților, luată cu 6 voturi la 3

Trimite articolul

X
Taguri:
au decis sesizarea Curții Constituționale ,
Curtea Constituţională ,
Curtea Constituţională a României ,
legea pensiilor de serviciu ,
pensii speciale
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Helmut says:
    February 18, 2026 at 1:23 pm

    Mulțumim Bolo

    Reply
    • Willi says:
      February 18, 2026 at 2:54 pm

      Nu Bolo a dat soluția! Iar bați câmpii..

      Reply
      • Cetățean Valea says:
        February 18, 2026 at 3:21 pm

        Dar Bolo a fost cu presiunea. În sfârșit, o măsură bună, după câteva luni. Rămâne de văzut ce urmează, concret.

        Reply
      • Romania says:
        February 19, 2026 at 6:47 am

        @williov: Bolo a pus presiune pe sclavetii psd de la CCR! De 1 putem scapa urgent! Ceilalti 2 pot sa mai astepte 2 ani!

        Reply
  2. Brenciu says:
    February 18, 2026 at 2:37 pm

    Praf in ochii ! In ochii prostilor !
    Ca-n jocul copilariei : ” Da-i mai departe sa nu ramai prost” !

    Reply
  3. Werder says:
    February 18, 2026 at 3:41 pm

    15 ani perioada de tranziție…

    Reply
  4. anotimp says:
    February 18, 2026 at 11:12 pm

    DECI…

    Asa ceva nu se poate! Asta e de iesit in Strada! dar vor iesi oare oile in Strada? sau ramane turma linistita?

    Nu e batator la ochi?

    Impozite 80-100%? Si apoi pensii speciale aprobate? ca este acum de unde, nu-i asa?

    Nezo-u vostru Impostorilor!

    Reply
    • anotimp says:
      February 19, 2026 at 10:27 am

      ah stai asa! am gresit!
      stergeti va rog postarea! mersi!

      Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Rata anuală a inflației a scăzut la 10,42% în luna iunie
    2
    O arădeancă a creat tortul aniversar pentru J.Lo!
    3
    ONRC: Aproape 75.000 de persoane fizice și juridice, înmatriculate în primele șase luni din 2026
    4
    Linda Noskova a câștigat turneul de la Wimbledon
    5
    Londra și Bruxellesul anunță sancțiuni împotriva Rusiei pentru atacuri cibernetice
    6
    Toate locurile de cazare din Moneasa, rezervate pentru perioada Paradei Clătitelor
    7
    Reguli stricte pentru micii fermieri
    8
    Încep lucrările la fostul Gimnaziu Român de Fete, de pe strada Eminescu 
    9
    Dosar penal pentru lucrări de reabilitare neconforme la „Casa cu ghiulele” – Casa Beller, din Aradul Nou
    10
    Rata de promovare: creștere de 2,1%, în Arad

    România

    ONRC: Aproape 75.000 de persoane fizice și juridice, înmatriculate în primele șase luni din 2026
    Numărul înmatriculărilor de persoane fizice și juridice a crescut în primele șase luni din 2026 cu 7,86% comparativ cu aceeași perioadă din 2025, totalizând 74.953 de înmatriculări, din care 41.491 SRL, conform datelor publicate pe site-ul Oficiului Național al Registrului Comerțului (ONRC), consultate de AGERPRES.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 26-07-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Ministrul german de interne afirmă că atacul împotriva Pride din Berlin a fost un atentat terorist
    Anchetatorii consideră că atacul cu mașină asupra mulțimii adunate pentru Pride la Berlin este un „atentat terorist islamist”, a declarat duminică ministrul german de interne, Alexander Dobrindt, menționând că toate dovezile indică spre această concluzie, relatează dpa și AFP. Un bărbat în vârstă de 21 de ani este suspectat că, sâmbătă seară, a intrat cu un vehicul în mulțime, omorând cel puțin o persoană și rănind alte 16 persoane.

    Local

    FOTO
    FOTO. Palatul Kintzig și-a recăpătat frumusețea
    Bijuteria Secession de pe strada Lucian Blaga și-a recăpătat frumusețea. Istoria neștiută a palatului care a găzduit conți, premieri și bănci de elită revine la lumină 2

    Local

    Grupul de cateheză din Curtici, în excursie la Murani
    Copiii de la Curtici au avut parte de o excursie care i-a ajutat să înțeleagă învățăturile Bibliei în contextul naturii și comunității.

    Local

    Peste 1.300 de angajări în 2026, prin Agenția de Ocupare
    Din 3.248 de persoane incluse în măsurile active a AJOFM, 1.315 au fost încadrate pe piața muncii în prima jumătate de an.

    Local

    Alerte Cod galben de intensificări ale vântului și averse torențiale în Arad, luni
    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, duminică, o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, intensificări ale vântului, vijelii, averse torențiale însemnate cantitativ, valabilă pe parcursul zilei de luni în mai multe zone din țară.

    România

    Țoiu: Ambasadorul Federației Ruse - chemat la MAE, în urma încălcărilor repetate ale spațiului aerian al României
    Ministrul interimar al afacerilor externe, Oana Ţoiu, a anunţat că ambasadorul rus la Bucureşti a fost chemat la MAE, în urma încălcărilor repetate de către Federaţia Rusă a spaţiului aerian al României. 4

    UT Arad

    Un fost arbitru FIFA îl incriminează pe Sorin Vădana
    Cristi Balaj explică greșeala comisă de „centralul” din Cluj, argumentând cu articol din regulile jocului. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.