aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
RAR, afectat de o avarie majoră. Stațiile ITP din toată țara nu funcționează, după ce serverele au picat în urma unei alerte de incendiu

RAR, afectat de o avarie majoră. Stațiile ITP din toată țara nu funcționează, după ce serverele au picat în urma unei alerte de incendiu

la 23 November 2024 14:50
3 Comentarii

RAR, afectat de o avarie majoră. Stațiile ITP din toată țara nu funcționează, după ce serverele au picat în urma unei alerte de incendiu

Foto: Facebook/Registrul Auto Român
23 November 2024 14:50
Stațiile de inspecție tehnică autorizată ale Registrului Auto Român (RAR) sunt blocate, iar interacțiunea cu Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări este afectată, în urma unui „incident neprevăzut“.
Stațiile de inspecție tehnică autorizată ale Registrului Auto Român (RAR) sunt blocate, iar interacțiunea cu Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări este afectată, în urma unui „incident neprevăzut“.

Trimite articolul

X

Toate serverele centrale ale RAR au fost afectate de un incident neprevăzut, apărut în cursul zilei de joi, la serverele centrale, avarie care perturbă activitatea tuturor stațiilor din țară. Conducerea Registrului Auto Român anunță că a mobilizat toată logistica necesară pentru a diminua efectele generate de această situație. RAR a apelat și la specialiști externi, experți în IT, pentru suport tehnic, însă nici până la această oră nu au reușit să rezolve problema.

„Până la remedierea situației apărute, clienții se pot prezenta la sediile RAR conform programărilor pe care le-au efectuat, iar documentele solicitate (ex: CIV) le vor fi eliberate ulterior, după ce vor putea fi procesate și în sistemul informatic. Angajații RAR îi vor anunța pe cei care au de ridicat documente când pot fi acestea eliberate, în ordinea cronologică a programărilor pe care le-au avut pentru efectuarea prestațiilor sau, după caz, în alte situații speciale“, transmite RAR.

Totodată, RAR a luat decizia ca plata pentru serviciile efectuate să fie făcută doar în momentul în care se vor fi eliberate documentele în format fizic. Avaria a afectat atât site-ul RAR, cât și aplicația informatică destinată înregistrării la nivel național a ITP de către stațiile de inspecție tehnice autorizate, precum și schimbul de date cu Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări. În acest moment, activitatea stațiilor ITP este complet sistată.

Pentru că situația continuă și în cursul zilei de sâmbătă, Jurnal bihorean și Bihon.ro a contactat purtătorul de cuvânt al instituției, Roxana Dima, care a declarat că „în prezent, se lucrează non-stop pentru remedierea situației“.

„Nu a fost un incendiu“

Incidentul a fost semnalat joi, în data de 21 noiembrie, în jurul orei 14:00, atunci când sistemele de prevenire și stingere a incendiilor s-au declanșat și au provocat o întrerupere a echipamentelor vitale care susțin infrastructura IT a RAR.

A doua zi, după ce RAR a anunțat incidentul printr-un comunicat de presă inclusiv pe pagina de Facebook, un cititor ne-a transmis o fotografie care, spune el, ar fi făcută la sediul RAR București, în camera în care erau ținute serverele. Sursa susține că, în momentul în care alarma a fost declanșată, încăperea era plină de fum.

Întrebată dacă fotografia este făcută la sediul RAR și dacă în acea cameră a existat un incendiu, Roxana Dima a răspuns următoarele:

„Eu nu recunosc această poză. Nu a fost trimisă de biroul de presă! În camera serverelor nu a fost incendiu, prin urmare nu avea cum să fie fum! Vă pot spune că în camera serverelor s-a declanșat sistemul antiincendiu special conceput pentru aparatură care emană o pulbere specială“, a declarat purtătorul de cuvânt al RAR, fără a oferi detalii concrete dacă fotografie este sau nu de la locul incidentului.

Nici atac cibernetic…

În cursul zilei de vineri, RAR a transmis că „situația NU a fost generată de un atac cibernetic, că NU a existat un incendiu în camera serverelor și că nicio persoană nu a avut de suferit în urma activării sistemelor de stingere care utilizează pulberi speciale pentru inhibarea arderii. Ne prezentăm scuzele pentru această situație fără precedent și vă asigurăm că facem tot ce este tehnic posibil pentru a o putea remedia cât mai rapid, motiv pentru care toți angajații care au atribuții în gestionarea unei astfel de situații au lucrat în mod continuu de la apariția incidentului și vor fi mobilizați, prin rotație, 24 de ore din 24 până când vor fi restabilite toate sistemele informatice“.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
atac cibernetic ,
incendiu ,
itp ,
rar ,
registrul auto roman ,
statie ITP
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim says:
    November 23, 2024 at 7:00 pm

    Ami pun si eu o intrebare : OARE CE SPECIALISTI AU IN DOMENIUL IT CEI DE LA RAR DE NU POT REMEDIA DEFECTIUNEA ????? ; am de facut ITP dar saitulu nu le merge ; merg cu masina si ma opreste politia si conatata ca ITP meu este expirat cu toate ca eu am fost sa-l fac dar a cazut sistemul ? ce vina am eu ca si conducator auto de acest lucru ?

    Reply
  2. Ce vreți să ascundeți ? says:
    November 24, 2024 at 8:32 am

    Oare ce se vrea a fi mușamalizat ?

    Reply
  3. rf says:
    November 24, 2024 at 9:03 am

    de servere redundante oare au auzit? e totusi anul 2024. sau pe foaie existau si s-au furat niste banii si de acolo? e totusi Romania.

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Licitație pentru reabilitarea unor blocuri din Ineu
    3
    Federația Română de Gimnastică: Ana-Maria Bărbosu nu a fost suspendată, dar există o sancțiune propusă
    4
    Tatiana Gallova continuă pe banca Aradului
    5
    Comunicat de presă privind lansarea proiectului „Revitalizare și regenerare urbană oraș Pâncota”
    6
    Sentință definitivă pentru pastorul care fură lemne
    7
    Veniţi cu... corturile la Debela Gora!
    8
    FOTO| Modernizarea malurilor Mureşului, mai scumpă cu 433 de mii de lei
    9
    Gheorghe Seculici, reales președinte al Camerei de Comerț Arad
    10
    Kelemen Hunor (UDMR): Săptămâna viitoare probabil că acest guvern va pica și încep negocierile

    Local

    FOTO
    FOTO| Consiliul Județean are planuri ambițioase pentru Moneasa
    Baza sportivă, tabăra din stațiune, dar și dispensarul medical se află pe lista de priorități a Consiliului Județean, pentru care au fost alocate și finanțări.

    Local

    FOTO
    FOTO| Luna, câinele salvator al ISU Arad, prima intervenție la un cutremur simulat
    Exercițiul a avut loc la Lipova, iar Luna, care are un an, fiind încă în perioada de pregătire și dresaj, a reușit să găsească una dintre victime.

    România

    Bolojan: Mulţumesc celor care ies astăzi în stradă pentru valorile democratice
    Premierul interimar Ilie Bolojan, preşedinte al PNL, transmite un mesaj de Ziua Europei, arătând că modernizarea României este „o luptă grea” şi mulţumindu-le celor care ies astăzi în stradă pentru a susţine valorile democratice.

    România

    VIDEO
    VIDEO| Incendiu la Cabana Gențiana din Retezat. Construcția a ars în totalitate
    Cabana Gențiana de pe Valea Pietrele din Masivul Retezat a ars în totalitate în urma unui incendiu izbucnit în noaptea de vineri spre sâmbătă.

    Mapamond

    Rusia va organiza o paradă de Ziua Victoriei redusă, sub pază strictă
    Moscova urmează să marcheze Ziua Victoriei sâmbătă cu tradiţionala sa paradă militară, dar se aşteaptă ca festivităţile să aibă loc în condiţii de securitate sporită şi într-o atmosferă discretă, informează dpa.

    Mapamond

    Trump nu exclude trimiterea în Polonia a trupelor pe care le va retrage din Germania
    Preşedintele american Donald Trump nu a exclus vineri posibilitatea redistribuirii trupelor pe care Statele Unite le vor retrage din Germania în Polonia, consolidând astfel flancul estic al Alianţei Nord-Atlantice (NATO), transmite sâmbătă EFE.

    Mapamond

    VIDEO
    9 Mai - Ziua Europei
    Ziua Europei este sărbătorită, în fiecare an, la 9 mai, și celebrează pacea și unitatea în Europa, recunoscând realizările UE și privind spre viitor.

    Local

    Primăria Moneasa a preluat temporar singurul ștrand din stațiune pentru a-l salva de la închidere
    Primăria Moneasa a preluat singurul ștrand din stațiunea montană, prin închiriere timp de un an, pentru a-l salva de la închidere, în condițiile în care proprietarii au anunțat că nu au posibilitatea de a-l deschide în această vară. 2

    Ştiri sportive

    Echipa feminină de tenis de masă a României, calificată în semifinalele Mondialelor de la Londra
    Selecționata feminină a României s-a calificat în semifinalele Campionatelor Mondiale de tenis de masă pe echipe de la Londra, vineri seara, după ce a învins Franța cu scorul de 3-1.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.