aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Sindicatele își mențin poziția după întâlnirea de la Guvern. Greva generală din învăţământ va fi declanşată luni

Sindicatele își mențin poziția după întâlnirea de la Guvern. Greva generală din învăţământ va fi declanşată luni

la 21 May 2023 19:34 Reactualizat la: 21 May 2023 20:18
4 Comentarii

Sindicatele își mențin poziția după întâlnirea de la Guvern. Greva generală din învăţământ va fi declanşată luni

21 May 2023 19:34 Reactualizat la: 21 May 2023 20:18
Greva generală din învăţământ va fi declanşată luni, 22 mai, şi va continua până când sindicaliştii vor primi din partea Guvernului o soluţie credibilă, care să ofere perspective foarte clare, a declarat duminică preşedintele Federaţiei Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret”, Marius Ovidiu Nistor, la finalul negocierilor de la Palatul Victoria.
Greva generală din învăţământ va fi declanşată luni, 22 mai, şi va continua până când sindicaliştii vor primi din partea Guvernului o soluţie credibilă, care să ofere perspective foarte clare, a declarat duminică preşedintele Federaţiei Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret”, Marius Ovidiu Nistor, la finalul negocierilor de la Palatul Victoria.

Trimite articolul

X

„Noi o să le punem la dispoziţie colegilor noştri în momentul de faţă exact comunicatul care pleacă din partea Guvernului, acest comunicat va ajunge în toate organizaţiile noastre, iar membrii de sindicat se vor pronunţa foarte rapid, dar cu certitudine vă spuneam că pe această ofertă mâine va fi grevă generală”, a precizat preşedintele Federaţiei Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret”, Marius Ovidiu Nistor.

Potrivit preşedintelui Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI), Simion Hăncescu, oferta Guvernului vizează rezolvarea revendicărilor salariale în Legea salarizării, „altceva în plus nimic”.

„Anexa 8 se va pune în practică, mai concret personalul didactic va primi salariu prevăzut de Legea 153, să ajungă la nivelul maxim. Asta înseamnă o creştere de 7-8% a salariilor”, a spus Hăncescu. El a precizat că data de când se va aplica această creştere depinde de Executiv.

„Urmează să dea Executivul un act normativ, nu se ştie exact când, probabil de la 1 iunie, dar decizia aparţine Executivului”, a mai spus liderul sindical.

Nu vor fi plătiți

Liderii sindicali au fost întrebaţi ce se întâmplă cu salariile greviştilor pe perioada grevei, iar preşedintele FSE „Spiru Haret” a răspuns: „Exact ce prevede legea. Conform legislaţiei în vigoare pe perioada grevei se suspendă contractul individual de muncă, deci nu vor fi plătiţi, cu atât mai mult trebuie să înţelegeţi că şi-au asumat cu toţii acest lucru, ne-am asumat cu toţii acest lucru, pentru a înţelege foarte clar care este starea de nemulţumire. Este vorba de peste 150.000 de cadre didactice, la care se adaugă 60.000 – 70.000 personal didactic şi auxiliar”.

Potrivit sursei citate, în perioada următoare vor continua negocierile dintre sindicatele din Educaţie şi autorităţi, însă acestea trebuie să vină cu „oferte foarte tranşante şi clare ca termen şi ca sume”.

„Chiar dacă sunt intenţii bune, noi discutăm doar despre intenţii. Vorbim despre o viitoare Lege a salarizării, o Lege a salarizării care va începe să fie negociată abia din 15 iulie, iar ea, ca şi adoptare, poate să ajungă pe undeva pe la sfârşitul lunii octombrie, poate chiar sfârşitul anului 2023, ca aplicabilitate de la 1 ianuarie, eventual, şi nu se ştie, pentru că nu ni s-a dat un răspuns tranşant dacă o grilă care va fi discutată, pesemne va fi negociată, va fi aplicată într-o singură tranşă sau în tranşe. Discutăm în momentul de faţă doar despre posibilităţi”, a afirmat Nistor.

El a reiterat că nu s-a discutat nimic concret despre sume în cadrul negocierilor, s-a vorbit mai mult de bonusuri pentru profesorii debutanţi şi pentru personalul didactic care lucrează în zone defavorizate.

În ceea ce priveşte încheierea anului şcolar în contextul grevei, sindicaliştii au transmis că Guvernul este cel care trebuie să răspundă la această întrebare şi că „rămâne de văzut” dacă se vor încheia situaţiile elevilor.

„Suntem deschişi negocierilor, noi nu le-am respins niciodată şi aşteptăm implicarea tuturor factorilor decidenţi în rezolvarea problemelor care sunt atât de binecunoscute. Au cerut astăzi foarte clar să urgenteze discuţiile pe Legea salarizării. Vina este a Guvernului. Ştiţi foarte bine că în primă fază această lege trebuia să fie gata la 30 iunie. Era suficient timp. Au început discuţii în septembrie 2022. Nu ştim din ce raţiuni au tărăgănat. Poate nu se ajungea aici, dacă acum aveam oglinda clară, fidelă, a ceea ce se intenţionează cu salarizarea în învăţământ. Deocamdată sunt doar promisiuni şi necunoscute”, a mai punctat preşedintele FSLI.

Pe de altă parte, liderul FSE „Spiru Haret” a atras atenţia că nu numai componenta salarială este importantă, ci şi cum va arăta pachetul legislativ, pentru că sunt propuneri înaintate de federaţiile sindicale reprezentative care încă nu au fost luate în calcul.

Nu în ultimul rând, liderii sindicatelor din învăţământ au mai transmis că totul depinde de Guvernul României şi că speră să se găsească soluţii în aşa fel încât elevii să nu fie afectaţi. „Vă amintesc că au fost două greve mari în învăţământ, în România, în ultimii 30 de ani, una de 5 săptămâni în anul 2000 şi una de 3 săptămâni în anul 2005, aşa că sunt necunoscute. Totul depinde de Guvernul României. Mingea este la Guvernul României aşa cum am mai spus bineînţeles (…) sperăm să găsim soluţii în aşa fel încât să nu fie afectaţi elevii. Nimeni nu îşi doreşte, aşteptăm această minune”, a concluzionat preşedintele FSLI, Simion Hăncescu.

Reprezentanţii Guvernului au propus în întâlnirea cu liderii sindicatelor, de duminică, stimulente financiare pentru debutanţi şi cadrele didactice titulare din unităţile de învăţământ aflate în zone defavorizate.

Executivul şi-a menţinut totodată angajamentul de a majora salariile până la maximul grilei personalului nedidactic inclus în Anexa 8, in completarea aplicării Legii salarizării nr. 153, a precizat un comunicat al Guvernului.

Această măsură care vizează creşterea veniturilor, va fi extinsă şi pentru celelalte categorii de salariaţi din Anexa 8, susţine sursa citată.

„Guvernul îşi asumă ca Educaţia să continue a fi prioritatea numărul unu în îndeplinirea obiectivelor prin programul de guvernare şi în eliminarea inechităţilor din legea salarizării. În acest sens, va fi asumat un calendar astfel încât, până la data de 15 iulie, la nivelul Ministerului Muncii să fie finalizat proiectul noii legi a salarizării, pentru a putea demara dialogul cu partenerii sociali, astfel încât la 1 septembrie să poată fi înaintat Parlamentului României pentru aprobare”, precizează comunicatul.

Guvernul va continua dialogul cu reprezentanţii sindicatelor din educaţie, pentru definitivarea pachetului legislativ, care va oferi garanţiile că Educaţia rămâne prioritate pentru actuala coaliţie de guvernare, potrivit comunicatului.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Greva invatamant ,
guvern ,
negocieri esuate ,
sindicate invatamant
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. .,.... says:
    May 21, 2023 at 7:45 pm

    Degeaba e grevă dacă îi obligă pe elevi diriginții lor să meargă la școală/liceu, nu ști in pana mea ce ore se fac și ce nu

    Reply
  2. Emil says:
    May 22, 2023 at 9:18 am

    Angajez salahor, in cazul in care profesorii vor sa se reprofileze.

    Reply
    • Bubulache says:
      May 22, 2023 at 3:45 pm

      Altul caruia i-a placut scoala ca si cainelui sarea.

      Reply
  3. Real says:
    May 23, 2023 at 9:49 am

    sindicatelor nu le pasa decat de bunastarea lor, mai putin de soarta tarii! Angajati pensionari cu studii superioare in locul acestor milogi slab pregatiti profesional si veti vedea ca rezultatele vor fi mult mai bune si nici nu vor cersi tot timpul, mariri de salarii!!

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    „Jurnal arădean a scris, la propriu, istorie”
    2
    Trei șpăgi primite de polițistul din Arad
    3
    Bolojan: România ar putea participa la misiuni de deminare în Strâmtoarea Ormuz, după ce se ajunge la un armistiţiu
    4
    Andrei Gorcea şi-a prelungit contractul cu UTA
    5
    „Vladi” are ambiţii mari în retur
    6
    Prima replică a autobuzului „Marta”, fabricat în urmă cu un secol, va circula până la vară
    7
    Human Rights Watch: Donald Trump transformă SUA într-un stat autoritar
    8
    UTA are destule regrete după meciul cu CFR Cluj
    9
    Marinos Tzionis, discuții pentru un transfer de la UTA!
    10
    Senatul și-a ales noul Birou permanent

    România

    Bolojan: România ar putea participa la misiuni de deminare în Strâmtoarea Ormuz, după ce se ajunge la un armistiţiu
    Premierul Ilie Bolojan declară că România ar putea participa la misiuni de deminare în vederea deblocării Strâmtorii Ormuz, dar numai după ce se va ajunge la un armistiţiu în Orientul Mijlociu.

    România

    Bolojan: PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, marți, că este evident că PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției, menționând că i s-a părut normal ca PNL să-i avertizeze pe social-democrați că își asumă o răspundere pentru o dinamitare a unui guvern, fără motive.

    Mapamond

    Trump afirmă că Statele Unite negociază „în acest moment” cu Iranul
    Statele Unite negociază „în acest moment” cu Iranul o încetare a focului în războiul dintre cele două țări, a declarat marți președintele Donald Trump, relatează AFP. 1

    Mapamond

    Surse: Statele Unite ar urma să trimită mii de militari în Orientul Mijlociu
    Pentagonul ar urma să trimită mii de militari din Divizia 82 Aeropurtată în Orientul Mijlociu, au declarat marți pentru Reuters două persoane familiarizate cu situația.

    România

    Bolojan: Ordonanța privind situația de criză pe piața carburanților urmează să fie adoptată miercuri sau joi
    Premierul Ilie Bolojan a anunțat că ordonanța de urgență privind declararea situației de criză pe piața carburanților ar urma să fie adoptată de către Guvern miercuri după amiaza sau în cursul zilei de joi.

    Mapamond

    O româncă a fost arestată în Germania pentru spionaj în favoarea Rusiei. Un ucrainean, arestat în Spania în același caz
    Parchetul german a anunțat marți arestarea unei românce în Germania și a unui ucrainean în Spania, ambii suspectați de spionaj în favoarea Rusiei în același dosar, transmit agențiile AFP și EFE. 1

    Mapamond

    Putin autorizează utilizarea armelor de foc de către grupuri private pentru a proteja instalațiile energetice rusești
    Președintele rus Vladimir Putin a promulgat marți o lege care permite firmelor private de securitate să folosească arme de foc pentru a apăra instalații energetice de importanță critică, a anunțat guvernul, extinzând astfel gama de arme utilizate pentru o astfel de protecție, relatează Reuters. 1

    Local

    FOTO
    Alcool, deșeuri ori prostituție, pe „lista” Poliției Locale
    Poliția Locală Arad anunță că a aplicat 146 de sancțiuni contravenționale pe parcursul unei săptămâni.

    Local

    FOTO
    Arădeni la Congresul Tinerilor Pro Viaţă
    Preşedintele filialei ASCOR Arad şi un elev al Seminarului Teologic Ortodox au participat la evenimentul de la Bucureşti.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.