aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Tăierile ilegale de arbori în orașe, pedepsite cu închisoare: România trece la protecția reală a spațiilor verzi

Tăierile ilegale de arbori în orașe, pedepsite cu închisoare: România trece la protecția reală a spațiilor verzi

la 25 November 2025 14:15 Reactualizat la: 25 November 2025 14:45
13 Comentarii

Tăierile ilegale de arbori în orașe, pedepsite cu închisoare: România trece la protecția reală a spațiilor verzi

Foto: Greenpeace România
25 November 2025 14:15 Reactualizat la: 25 November 2025 14:45
Tăierea ilegală a arborilor din parcuri și spații verzi urbane ar putea deveni infracțiune pedepsită cu închisoare de la 6 luni la 3 ani, conform unui proiect de Ordonanță de Urgență publicat duminică în transparență decizională de Ministerul Mediului.
Tăierea ilegală a arborilor din parcuri și spații verzi urbane ar putea deveni infracțiune pedepsită cu închisoare de la 6 luni la 3 ani, conform unui proiect de Ordonanță de Urgență publicat duminică în transparență decizională de Ministerul Mediului.

Trimite articolul

X

Anunțul a fost făcut de ministrul Diana Buzoianu, care a precizat că inițiativa vizează stoparea fenomenului tot mai frecvent al defrișărilor abuzive în orașe, au transmis apuseni.info .

Proiectul prevede modificarea art. 140 alin. (1) din Legea nr. 331/2024 – Codul Silvic, astfel încât tăierile, distrugerile sau degradările fără drept ale vegetației forestiere instalate pe spațiile verzi din intravilanul localităților să fie încadrate ca infracțiuni.

Noua propunere legislativă prevede explicit că:

„Tăierea, distrugerea, degradarea, în orice mod, fără drept, a vegetației forestiere instalate pe spațiile verzi din intravilanul localităților, având o suprafață de peste 500 mp, aflate în proprietatea publică sau privată, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.”

Această măsură este introdusă ca răspuns la numeroase situații recente de defrișări în parcuri și zone verzi, intens criticate de comunitate. Cel mai notoriu exemplu fiind tăierile efectuate în Parcul IOR din București.

Citește mai mul pe Bihon.ro!

Trimite articolul

X
Taguri:
arbori ,
inchisoare ,
infractiuni ,
orase ,
romania ,
taieri ilegale ,
tăieri ilegale de arbori
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Nicu says:
    November 25, 2025 at 3:04 pm

    “închisoare de la 6 luni la 3 ani” inseamna in 99.9% din cazuri inchisoare cu suspendare… adica 0 barat si nimic ce sa bage frica in oameni…
    De ce nu se pun pedepse la care automat infractorii sa fir bagati la puscarie? Si asta e valabil nu numai la taierile ilegale…

    Reply
  2. Radu says:
    November 25, 2025 at 3:04 pm

    Aha, deci unul care taie un pom sălbatic (specii invazive), sau unul bolnav care riscă să cadă, òn oraș, face pușcărie.
    Cei care au tăiat ZECI DE MII DE HECTARE DE PĂDURE, golind vesanți întregi, care mai apoi s-au surpat, devin “respectabili oameni de afaceri sau chiar politicieni” !
    Și-atunci mai ziceți că nu trăim DEJA în Rusia, la începuturi ?

    Reply
    • clarimente says:
      November 25, 2025 at 4:03 pm

      E clar ca traiesti in Rusia, dar comentezi pe un site din Arad

      Reply
      • Ppa says:
        November 26, 2025 at 4:25 am

        Clarimente traiesti in codru.

        Reply
        • papa says:
          November 26, 2025 at 2:04 pm

          macar nu traieste in stepa rusa ca tine

          Reply
      • rrr says:
        November 26, 2025 at 10:40 am

        mucusori spalati pe crieier lovesc din nou … ia apa in gura ca faci praf.

        Reply
        • Suveranistul frustrat says:
          November 26, 2025 at 6:21 pm

          crieier… micdrop

          Reply
  3. GR says:
    November 25, 2025 at 3:05 pm

    Din pacate pe mal deja s-au taiat copaci sanatosi cum se poate inca vedea pe butucii ramasi.. La seceta care este, puietii plantati cu greu se mai prind, Dar da, firmele care livreaza, ies pe profit. O super defrisare s-a facut si in noul parc Micala, incit a disparut toata fauna expusa pe indicatoarele care acum nu-si mai au rostul. Chiar asa exces de zel, nu inteleg, sper sa se opreasca la nivelul parcului!

    Reply
  4. Fery says:
    November 25, 2025 at 9:06 pm

    Si pana acuma nu a fost interes pentru a proteja padurile mai bine as ciuruite toate.

    Reply
  5. Ppa says:
    November 26, 2025 at 4:24 am

    Alta Lege facuta prea tarziu . Cu aprobare de la Primarie se pot taia in continuare pentru ca Primarul este deasupra Legii.Evident Cererea se pune in plic.

    Reply
  6. u 3 o ia la m u 3 says:
    November 26, 2025 at 6:36 am

    Si firma Holzindustrie de ce nu o opriți din tăierea abuzivă a pădurilor noastre a romanilor și mai ales toți motocicliștii enduro ce sunt aduși de prin haustria, jermania, si alte țări păgânești să se ,, dea cu motorul prin pădurile noastre ” căci la ei este interzis aces lucru iar gunoaiele de aici spun că iese banu ca la ei nu pot sa facă ce fac la noi prin păduri cu motocrosurile lor.
    Trebuie schimbati urgent toți ilegalii si sa ne apărăm resursele noastre naționale care sunt ale noastre a românilor și a României.

    Reply
    • Aradeanu' says:
      November 26, 2025 at 9:02 am

      Ilegalii, noi romanii, ale noastre, brucselu, nino-nino, tik-toku, rupt in c..r dar cu pretentii…

      Reply
  7. un nimeni says:
    November 26, 2025 at 2:21 pm

    problema este la export .. veche de sute de ani ! lemnul romanesc trebuie consumat aici doar de cetățenii romani .. dacă nu ați extins rețeaua de gaz în toate orașele limitrofe !! dar exportul de gaz românesc este de interes național pentru unele state din vecinătățile noastre .. aici vorbim de CSAT .. HAI vă rog dați cu perversa cocoși expirați de la prăvălia din colț …

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Noi atacuri asupra infrastructurilor energetice în Ucraina
    3
    Valentin Voicilă, internat în stare gravă la spital
    4
    Ungaria: Salariul minim va creşte cu 11% în 2026, în pofida stagnării economiei
    5
    Comisia Europeană suspendă temporar procedura privind deficitul excesiv în cazul României
    6
    Campionatul de tenis de masă al profesorilor
    7
    Fiscul a luat la „puricat” și platformele pentru adulți
    8
    Au câştigat nouă medalii balcanice
    9
    Vestea care a căzut ca un trăznet în vestiarul echipei UTA
    10
    Şase coruri în festival, în Parohia Micalaca Veche II

    Mapamond

    Ungaria: Salariul minim va creşte cu 11% în 2026, în pofida stagnării economiei
    Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi majorarea salariului minim cu 11% în 2026, după ce angajaţii şi angajatorii au ajuns la un acord, în pofida stagnării economiei care forţează Guvernul să înrăutăţească previziunile economice din 2025 şi 2026, transmite Reuters.

    Mapamond

    Administraţia Trump reduce durata de valabilitate a permiselor de lucru pentru imigranţi
    Administraţia Trump a anunţat joi reducerea duratei de valabilitate a permiselor de lucru pentru numeroase categorii de imigranţi, în cadrul unei serii de restricţii decretate în urma atentatului mortal care a avut loc săptămâna trecută la Washington, imputat unui afgan, informează vineri AFP.

    Mapamond

    Asistenţii conversaţionali bazaţi pe AI sunt capabili să schimbe părerile alegătorilor, dezvăluie două studii ştiinţifice
    Asistenţii conversaţionali bazaţi pe inteligenţa artificială (AI) pot fi deosebit de convingători în a determina un alegător să îşi schimbe afilierea politică, chiar şi atunci când aceste programe informatice se bazează pe informaţii eronate, potrivit concluziilor formulate în două studii ştiinţifice publicate joi, informează AFP.

    România

    Alegeri, vedete și jucării virale: ce au căutat românii pe Google în acest an
    Google a făcut publice listele cu cele mai populare căutări ale românilor în anul 2025, iar rezultatele reflectă atât interesul pentru evenimentele majore din societate, cât și pentru divertisment și trenduri internaționale.

    Local

    12 biserici arădene sunt ocrotite de Sfântul Ierarh Nicolae
    Sărbătorit mâine, 6 decembrie, Sfântul Nicolae este unul dintre cei mai populari sfinţi ai creştinătăţii.

    România

    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026
    Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal, pot plăti salarii și achiziționa stocuri până în aprilie 2026, a precizat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 3

    Mapamond

    Media despre noile discuții americano-ucrainene în Florida. De fapt delegației Kievului i se va comunica ce au discutat Witkoff și Kushner cu Putin
    Responsabili americani și ucraineni urmează să poarte noi discuții joi în Florida pentru a încerca să găsească o soluție negociată la războiul declanșat de Rusia în Ucraina, într-un moment în care Washingtonul a relaxat sancțiunile împotriva companiei petroliere ruse Lukoil, relatează AFP. 5

    Mapamond

    Putin: Negocierile cu SUA privind Ucraina sunt complexe, dar este nevoie de implicare
    Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi, într-un interviu difuzat de un post de televiziune indian la începutul vizitei sale oficiale în India, că negocierile cu privire la încheierea războiului în Ucraina aflate în desfășurare cu SUA sunt „complexe”, dar pentru reușita acestora este nevoie de implicare, nu de obstrucționarea lor, după ce anterior el a acuzat aliații europeni ai Ucrainei că fac tot posibilul să împiedice acest proces, relatează AFP. 3

    România

    Președintele Dan retrimite în Parlament legea privind combaterea extremismului
    Legea privind combaterea extremismului a fost trimisă la reexaminare de către președintele Nicușor Dan, acesta apreciind că actuala formă a actului normativ ar putea duce la 'amplificarea tensiunilor'. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.