aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Treizeci cetăţeni străini, depistați de polițiștii de frontieră arădeni

Treizeci cetăţeni străini, depistați de polițiștii de frontieră arădeni

De Andreea Pintea
la 29 September 2021 12:06
1 Comentarii

Treizeci cetăţeni străini, depistați de polițiștii de frontieră arădeni

29 September 2021 12:06
Ascunși în automarfare sau pe jos, migranții au încercat să ajungă în țările din Occident.
Scris de Andreea Pintea - Ascunși în automarfare sau pe jos, migranții au încercat să ajungă în țările din Occident.

Trimite articolul

X

NĂDLAC. Poliţiştii de frontieră arădeni din cadrul Punctelor de Trecere a Frontierei Nădlac I și Nădlac II au depistat treizeci de cetăţeni din Bangladesh, Turcia și Afganistan care au încercat să treacă ilegal frontiera în Ungaria, ascunşi în automarfare sau pe jos.

„În ultimele 24 de ore, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II, s-au prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră pe sensul de ieşire din ţară, doi cetăţeni turci, aflați la volanul unor ansambluri rutiere înmatriculate în Turcia. Șoferii transportau, conform documentelor de însoţire a mărfii, diverse bunuri și produse din vată minerală pentru societăți din Germania și Polonia. În urma efectuării controlului amănunţit al mijloacelor de transport, au fost descoperiţi, ascunşi în compartimentele pentru marfă, doisprezece cetăţeni străini. Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru cercetări unde, în urma verificărilor, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Afganistan și Turcia”, transmite Inspectoratul.

De asemenea, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac I, poliţiştii de frontieră au efectuat controlul amănunţit asupra unui automarfar condus de un cetățean bulgar, care era încărcat cu hârtie pentru o societate din Elveția. În urma controlului, au fost descoperiţi, ascunși în compartimentul pentru marfă, cinci cetăţeni străini. În cadrul verificărilor preliminare, polițiștii de frontieră au stabilit că sunt cetățeni din Afganistan.

Pe jos, prin Peregu Mare

În plus, marți în jurul orei 11.00, „poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Nădlac au observat, pe raza localității de frontieră Peregu Mare, judeţul Arad, treisprezece persoane care se deplasau pe jos. Deoarece acestea nu îşi justificau prezenţa în zonă, au fost conduse la sediul punctului pentru efectuarea verificărilor. În urma cercetărilor a fost stabilit faptul că sunt cetăţeni din Bangladesh. În toate cazurile, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în vederea stabilirii întregii activități infracționale, urmând ca la finalizare să fie dispuse măsurile legale care se impun”.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
ascunsi ,
frontiera ,
migranti ,
tir
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anonim says:
    September 30, 2021 at 7:25 am

    Cea mai buna masura legala ce ar trebui sa fie impusa ar fi expedierea lor de urgenta in tarile de origine cu inscrierea infractorilor intr-o baza de date internationala si interdicitia de a mai intra vreodata in Romania .
    Politia locala unde e , de ce nu face razii pe strazile Aradului, ce brusc s-au umplut de o vreme de barbati dubiosi, intunecati la fata, ce circula in ciopor si vorbesc o limba ciudata. Nu vrem trupe de comando clandestine in tara noastra ati vazut atentatele din vestul europei din anii trecuti, asta vreti si la noi ? Si are bani tara asta saracita de hotii nostri sa ii tina pe banii luati ca impozite de la romanii ce nuncesc, pe indivizii ăstia ce ne potopesc in numar tot mai mare ? .

    Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Dennis Man a marcat pentru PSV în ultima etapă din Eredivisie
    3
    „Nadia 10 – Perfecțiunea inspiră” ajunge la Arad
    4
    Patru ore de luptă cu flăcările, în Arad
    5
    Consultări la Cotroceni. Kelemen Hunor: La prima încercare nu cred că se poate reface coaliția
    6
    ANUNȚ DE PARTICIPARE
    7
    UPDATE. Incendiu la un apartament, în Micălaca 300
    8
    De ce UTA primește doar șase milioane de lei?
    9
    Fermă cu peste 150 de bovine, sancționată de Garda de Mediu cu 65.000 de lei
    10
    9 medalii la „Naționalele” de Taekwon-do

    Local

    Patru ore de luptă cu flăcările, în Arad
    Pompierii arădeni au intervenit, sâmbătă dimineață, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din municipiu.

    UT Arad

    UTA a primit mai puţini bani de la CMC Arad
    Secţia de sambo de la CS Universitatea Arad nu a primit finanţare, deşi a avut patru sportivi în TOP 10 pe 2025.

    Local

    PS Emilian Crișanul va fi înmormântat la Mănăstirea Neamț
    Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va fi înhumat la Mănăstirea Neamț. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost depus în Catedrala Veche din Arad.

    Local

    Programul UNDERGROUND 16. Sâmbătă, 26 iunie 2026

    UT Arad

    Ce surpriză! Alexi Pitu, la UTA

    UT Arad

    Arădeanca Roxana Barbu a pictat mingile oferite de LPF

    Local

    Festivalul Berii: vânzări cu 7% mai mari ca anul precedent
    Organizatorii Festivalului Berii Arad au declarat că au câștigat „pariul cu aeroportul”, vânzările abonamentelor fiind în creștere față e anul trecut.

    România

    PNL: PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării
    PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză, susțin reprezentanții Partidului Național Liberal într-un comunicat de presă.

    România

    Radu Marinescu (PSD): PNL - USR vor doar ei, minoritari și, dacă se poate, veșnici
    Social democratul Radu Marinescu, fost ministru al Justiției, afirmă că PSD are un comportament responsabil în actuala criză politică, la fel ca în 2021 când a venit la guvernare în urma certurilor dintre PNL și USR, spre deosebire de cele două formațiuni, care au păstrarea puterii ca „unică miză cinică”.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.