aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
USR dă ultimatum partidelor pro-europene: 8 propuneri pentru intrarea la Guvernare, inclusiv demisia lui Iohannis

USR dă ultimatum partidelor pro-europene: 8 propuneri pentru intrarea la Guvernare, inclusiv demisia lui Iohannis

la 19 December 2024 00:34
11 Comentarii

USR dă ultimatum partidelor pro-europene: 8 propuneri pentru intrarea la Guvernare, inclusiv demisia lui Iohannis

Foto: EPA-EFE/Robert Ghement
19 December 2024 00:34
Preşedinta USR, Elena Lasconi, a prezentat, miercuri, la Palatul Victoria, la negocierile cu liderii politici, o listă de opt puncte pentru intrarea Uniunii la guvernare.
Preşedinta USR, Elena Lasconi, a prezentat, miercuri, la Palatul Victoria, la negocierile cu liderii politici, o listă de opt puncte pentru intrarea Uniunii la guvernare.

Trimite articolul

X

Lasconi a precizat, într-o declaraţie acordată presei, că reprezentanţii partidelor au anunţat că au luat act de aceste propuneri.

„Ei nu au înţeles nimic din votul românilor. Practic, se încearcă să se facă exact acelaşi lucru şi noi să avem aşteptări diferite. Nu se poate aşa ceva. Am venit cu opt puncte astăzi, care, practic, se regăsesc şi în programul de guvernare. (…) Mi s-a părut că în tot acest timp în care am discutat despre buget a fost un dialog al surzilor, în sensul că nu ai cum să le promiţi oamenilor că vei face lucruri pentru ei, dacă nu te poţi asigura că ai bani pentru asta. Primul, cel mai important, este adoptarea urgentă a bugetului pe 2025, în Parlament, până luni. Se poate face asta, dacă există dorinţă politică, pentru că Guvernul a depăşit termenul legal, cel de 15 octombrie. Nota de informare privind situaţia bugetului şi nevoile de finanţare pentru 2025 trebuie făcute publice imediat, pentru că acest Guvern a secretizat-o practic. Adică nu doresc să ne spună care este adevărul”, a susţinut Elena Lasconi.

Alte solicitări ale USR vizează demiterea în Parlament a preşedintelui AEP şi constituirea unei comisii de anchetă privind condiţiile de organizare a alegerilor şi de prevenire a “influenţelor străine”.

„Cum ne putem aştepta ca, după trei luni sau după şase luni, când o să avem alegeri prezidenţiale, nu o să fie exact acelaşi rezultat şi nu o să se anuleze din nou şi acele alegeri? Dacă sunt probleme, atunci trebuie făcut acum ceva”, a explicat ea.

USR mai cere demiterea imediată a conducerii serviciilor secrete; organizarea unui grup de lucru privind refacerea legilor securităţii naţionale, “pentru un control civil real şi eficient” al acestora; reformarea şi depolitizarea CCR; adoptarea imediată de către Guvern a unei ordonanţe privind măsuri fiscale pentru anul viitor.

Uniunea Salvaţi România mai vrea ca toate partidele din alianţă să ceară demisia preşedintelui Klaus Iohannis la data finalizării mandatului legitim, urmată de alegerea de comun acord a unui preşedinte al noului Senat care să asigure interimatul. Elena Lasconi a menţionat însă că la această propunere “au strâmbat din nas” toţi cei prezenţi.

A opta propunere este declanşarea procedurilor de organizare a referendumului “Fără penali”, iniţiativă susţinută prin semnătura a peste un milion de cetăţeni. Acest referendum ar urma să fie organizat în 30 de zile sau simultan cu primul tur al alegerilor prezidenţiale în 2025.

Liderii USR au plecat de la negocierile de la Palatul Victoria la mai puţin de o jumătate de oră de la sosirea la discuţii. Reuniunea continuă cu participarea reprezentanţilor PSD, PNL, UDMR şi ai Grupului parlamentar al minorităţilor naţionale. Din partea PSD participă Marcel Ciolacu, Paul Stănescu, Sorin Grindeanu şi Alfred Simonis, iar PNL este reprezentat de Ilie Bolojan, Adrian Veştea şi Ciprian Ciucu. De la UDMR sunt prezenţi Kelemen Hunor şi Cseke Attila, iar Varujan Pambuccian este reprezentantul grupului minorităţilor naţionale la negocierile de la Palatul Victoria.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
demisie ,
Elena Lasconi ,
guvernare ,
Iohannis ,
partide pro-europene ,
usr
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cetatean says:
    December 19, 2024 at 6:17 am

    Iohannos a regizat totul. Si pana acum, i-au reusit toate sforariile.
    Iar in privinta bugetului- daca nu se reduc substantial aparatul functionaresc bugetar,conditionata de modificarea prealabila a legislatiei ultra-birocratizate, nu se va face nimic. Alte conditii de “carpire” a bugetului ar fi reducerea substantiala a cheltuielilor militare, reducerea sprijinului pentru guvernarea Zelenski, masuri reale pentru sprijinirea investitiilor productive.

    Reply
  2. unul says:
    December 19, 2024 at 6:17 am

    Doamna asta e nebuna. Sa nu primeasca nimic.

    Reply
  3. anulare la infinit says:
    December 19, 2024 at 8:21 am

    Elena Ceausescu a mirosit ca Iohannis s-a instaurat ca dictator pe viata prin lovitura de stat CCR. De acolo si recunoasterea faptului ca se poate repeta anularea votului romanilor daca asta nu convine actorilor statali de peste ocean.
    Elena Ceausescu ar fi dorit sa fie ea dictatoare, de acolo si amenintarile contra celor ca mine care inteleg ca Rusia a fost si este o mare putere cu care Romania poate trata doar intelept, precum Ungaria si nu fara creier precum catelusii de la guvernare.

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      December 19, 2024 at 12:53 pm

      Iar ai avut un vis umed cu tovarășii Putin și Kiril 😁

      Reply
    • ironicul says:
      December 19, 2024 at 2:50 pm

      Mosule, romanii se pisa pe rusi. Pricepi?

      Reply
      • intrebare says:
        December 19, 2024 at 5:08 pm

        Se pisa pe rusi dar dupa sau inainte de a fi deportati in Siberia pentru reeducare, denazificare si rusificare?
        Intreb pentru un amic.

        Reply
        • Expertologul says:
          December 19, 2024 at 8:19 pm

          Rușii nu pot “denazifica” Ucraina de peste 2 ani…. 😂 Încetează cu propaganda rusă în România

          Reply
  4. ioan says:
    December 19, 2024 at 10:18 am

    Bugetul pe 2025?? Mai putini membri in parlament si camera deputatilor pt ca si asa nu fac nimic decat sa doarma si sa faca burta mare pe bani poporului. Aveti nevoie de un buget? de anul viitor se scumpesc toate cu pana la 40-60% si voi tot nu aveti bani. Sa va platiti voi campania pt alegeri, de ce sa plateasca poporul si voua tot nu va ajung bani, bani sunt la TV, pe acei fluturasi, galeti si ulei, etc. Cautati sponsori pt campanii.

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      December 19, 2024 at 12:58 pm

      Nu poți schimba numărul parlamentarilor după ce au fost deja votați. Asta se poate aplica doar din mandatul următor. Lasă prezicerile și generalizările alarmiste că îți obosești neuronul degeaba 😁

      Reply
      • pt șoldo veanu aciuat prin vest says:
        December 20, 2024 at 4:51 am

        Ai apărut șoldo vene!.

        Reply
  5. Marțafeia says:
    December 19, 2024 at 4:12 pm

    Marș la ghena istoriei politice a României, lgbt-istilor
    Știți ca singura șansă a evitării recesiunii economice în România, este sa tai în carne vie prin asumarea unor masuri care includ înghețarea salariilor și pensiilor prin amânarea indexarii, pe model Emil Boc, în criză. De asta faceți scandal, trotinetistilor, fugiți ca dracu de tamâie de guvernare, acum, ca suntem în prag de criză. Sunteți penibili, marțafoilor

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    Vitraliile Primăriei Arad, realizate de Sever Frențiu, vor apărea pe timbre
    2
    Mihai Jurca: Obiectivul principal al achizițiilor prin programul SAFE este să dezvoltăm industria de apărare
    3
    183 de sancțiuni pe Autostrada A1 Deva-Nădlac
    4
    Convocarea Adunării Generale Ordinare și Extraordinare a Acționarilor Lion Capital din data de 29/30 aprilie 2026
    5
    Medalii pe de sambo din Ungaria
    6
    Fiscul a lansat-o pe ANA: asistentul virtual al contribuabililor
    7
    FOTO/VIDEO | Primăria curăță “rămășițele” zidului prăbușit 
    8
    Ce jucător ar putea pleca de la UTA?
    9
    Rezultatele extragerilor Loto
    10
    Profesorii se pregătesc de proteste

    Advertorial

    Convocarea Adunării Generale Ordinare și Extraordinare a Acționarilor Lion Capital din data de 29/30 aprilie 2026

    Mapamond

    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    Iranul nu are „intenţia de a negocia”, ci de a „continua să reziste”, a afirmat miercuri seară la televiziunea de stat ministrul de externe Abbas Araghchi, respingând la rândul său afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump privind existenţa unor tratative, notează AFP.

    România

    Mirabela Grădinaru a discutat cu Marta Nawrocka despre educaţia copiilor în era inteligenţei artificiale
    Mirabela Grădinaru, partenera de viaţă a preşedintelui Nicuşor Dan, s-a întâlnit, la Washington, cu Marta Nawrocka, soţia preşedintelui Poloniei, Karol Nawrocki, informează, miercuri, Administraţia Prezidenţială.

    Mapamond

    VIDEO
    Stephen Colbert va colabora la scrierea scenariului unui nou film din franciza „Stăpânul inelelor”
    Comedianul Stephen Colbert a anunțat, într-o înregistrare publicată marți, că din luna mai, după ce nu va mai fi gazda emisiunii „The Late Show” de la CBS, va colabora la scenariul și la dezvoltarea unui nou film din franciza „Lord of the Rings” („Stăpânul inelelor”), informează Reuters.

    Mapamond

    Casa Albă dă asigurări că „discuțiile continuă” cu Iranul, dar că Trump este pregătit să „dezlănțuie infernul”
    Casa Albă a dat asigurări miercuri că discuțiile cu Iranul continuă pentru a se pune capăt războiului, după ce televiziunea de stat iraniană a transmis că Teheranul a respins un plan de pace propus de SUA, relatează AFP.

    România

    Motorina ar putea scădea sub 9,50 lei/l: efectul măsurilor de criză anunțate de Guvern
    Guvernul a anunțat că în perioada următoare va fi declarată stare de urgență pe piața țițeiului și a produselor petroliere, urmând să stabilească măsurile necesare pentru reducerea prețului la pompă. 3

    Mapamond

    Media: Iranul va deschide „un nou front” în Bab el-Mandeb în cazul unei invazii terestre americane
    Iranul va deschide „un nou front”, în cazul unei invazii terestre americane, în Bab el-Mandeb, o strâmtoare crucială pentru traficul maritim mondial, legând Marea Roşie de Golful Aden, a avertizat miercuri o sursă militară citată de agenţia iraniană Tasnim, potrivit AFP. 1

    Mapamond

    Iranul examinează totuși propunerea americană de plan de pace, în pofida răspunsului inițial negativ, afirmă un oficial
    Iranul încă analizează o propunere de plan de pace primită din partea SUA prin intermediul Pakistanului pentru a pune capăt războiului declanșat de SUA și Israel, în pofida unui răspuns inițial negativ, a declarat miercuri agenției Reuters un oficial iranian de rang înalt, care a dat de înțeles că, cel puțin până în prezent, Teheranul nu a respins categoric propunerea în toate elementele acesteia.

    Mapamond

    Cine sunt cei patru astronauți care vor porni într-o călătorie în jurul Lunii
    Americanii Reid Wiseman, Victor Glover și Christina Koch, împreună cu omologul lor canadian Jeremy Hansen, se pregătesc să se îmbarce pe 1 aprilie pentru o călătorie de aproximativ zece zile care îi va purta în jurul Lunii, fără aselenizare, în cadrul misiunii Artemis 2, conform unui material de prezentare a echipajului publicat miercuri de AFP.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.