aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
UT Arad
Altă „bombă”: Recepția stadionului nu se poate face încă!

Altă „bombă”: Recepția stadionului nu se poate face încă!

De Leo Sfâra
la 3 September 2020 08:20
27 Comentarii

Altă „bombă”: Recepția stadionului nu se poate face încă!

3 September 2020 08:20
Arena „Francisc Neuman” mai trebuie să aștepte până la „binecuvântarea” Primăriei. Problema omologării revine în actualitate: va juca UTA cu „Poli” Iași la Arad?
Scris de Leo Sfâra - Arena „Francisc Neuman” mai trebuie să aștepte până la „binecuvântarea” Primăriei. Problema omologării revine în actualitate: va juca UTA cu „Poli” Iași la Arad?

Trimite articolul

X
ARAD. Așa cum era de anticipat, lucrurile nu au devenit limpezi la Arena „Francisc Neuman”, odată cu disputarea primului meci de pe teren propriu al celor de la UTA. Chiar deloc, dacă ne luăm după răspunsul Primăriei cu privire la recepția lucrării. De fapt, e o întreagă procedură, care implică și alte firme, în afara celor de la „Drast Company”, care în cinci luni și jumătate au făcut minuni. E vorba chiar și de cea care a lucrat înainte la stadion, mai precis „Tehnodomus”, care s-a chinuit cinci ani să-l ridice.
Însă, lipsa recepției lucrării face mai mult rău. Tot ce se întâmplă pe stadion e într-o oarecare ilegalitate, deoarece beneficiarul nu a preluat lucrarea, iar constructorul și-a terminat treaba. E ceva tipic românesc, doar la noi se poate întâmpla așa ceva. Vă vom oferi doar un exemplu (dar mai sunt și altele), legat de lifturi, care arată că povestea stadionului e departe de a încheia. Să le luăm, însă, pe rând…
Cum stăm cu omologarea
Pe data de 15 septembrie, comisia Ligii Profesioniste de Fotbal va descinde, din nou, la Arad, pentru omologarea definitivă a stadionului. La prima vizită, a existat o mare deschidere față de arădeni, iar meciul cu FC Voluntari s-a putut juca. De notat că cei de la LPF au mai venit și înainte de joc, deoarece nu au prea avut încredere în ce le-au spus cei de la Primărie. Dar, lucrurile au ieșit bine, totul a fost în regulă.
Însă, problemele apar acum, pentru că măcar una din cele patru probleme care au termen de remediere 15 septembrie este „în aer”. Dacă turnicheții și parcările vor fi gata (ieri, am fost la stadion și parcarea din spate era de jumătate gata, iar cea din față a fost terminată chiar în ziua meciului cu FC Voluntari), iar îngrădirea sectorului galeriei oaspete ar putea fi realizată până atunci sau va mai fi păsuită, deoarece se joacă fără spectatori, situația precablajului pentru carurile TV este extrem de delicată. Omul Primăriei, Ioan Ignat, a promis că până la jocul cu „Poli” Iași se va rezolva totul, doar că până acum nu s-a mișcat absolut nimic. Și nu e o lucrare ce se poate face de azi pe mâine. Cine răspunde dacă UTA nu va juca acasă meciul din etapa a IV-a?
Măcar pe ultima temă, așteptăm un răspuns din partea Primăriei (am făcut o solicitare în acest sens), iar imediat ce îl vom primi vă vom informa.
Recepția, mai așteaptă!
O altă problemă e legată de recepția efectivă a stadionului. S-a făcut una parțială, care nu înseamnă nimic pentru Inspecția în Construcții. Recepția parțială nu există, de fapt, a fost doar o șmecherie, pentru ca UTA să poată juca meciul cu FC Voluntari la Arad.
Am întrebat la Primărie când se va recepționa, totuși, lucrarea. A venit și răspunsul, prin Biroul de Presă.
„Recepția construcțiilor reprezintă un proces complex, acesta cuprizând totalitatea activităților derulate pentru realizarea obiectivului de investiție, astfel că nu doar lucrările executate în baza contractelor de execuție, se supun recepției. În ceea ce privește obiectivul de investiție „Mărirea capacității peluzelor Stadionului UTA – modificări și completări”, documentele referitoare la execuția, recepția şi exploatarea ulterioară (parte a Cărții Tehnice a construcției) sunt în proces de verificare. Estimăm că până la finalul săptamânii curente se va fixa data recepției la terminarea lucrărilor”.
Cine se ocupă de „punctele fierbinți”
Dacă mâine s-ar juca un meci, nu că nu ar fi fost deja unul, Primăria nu are oameni care să se ocupe de instalațiile de la stadion. La partida cu FC Voluntari, oamenii firmelor care au lucrat la stadion au stat lângă fiecare obiectiv, pentru ca lucrurile să meargă ca pe roate. Dar, la următorul meci, Primăria trebuie să aibă oameni instruiți la centrala termică, instalația de gaz, instalații electrice, iluminat, nocturnă. Doar cel de la tabelă a fost la meci și chiar dacă a ieșit totul prost, spun telespectatorii (nu s-a văzut mai nimic pe micile ecrane), lipsurile vor fi remediate, pentru că se știe unde s-a greșit. Dar, de celelalte cine se ocupă, că nimeni nu a venit să fie instruit?

Un exemplu e cel al lifturilor. Cei de de la televiziune nu au avut cu ce urca materialele la etajul 2. Repede, au apărut câțiva băieți și au început să care sus cabluri. Apoi, a fost sunat reprezentantul firmei care s-a ocupat de lifturi și a venit să le dea drumul, pentru ușurarea muncii. Dar, știți ce? Nici nu avea voie să ridice siguranța de la tabloul de curent, atâta timp cât nimic nu e recepționat, iar cei de la Primărie nu au ISCIR-ul făcut. Și, „frișca de pe tort” e la final: a stat omul cu liftul până la 12 noaptea, când s-a terminat de coborât totul jos. A doua oară, nu credem că o va mai face.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arena „Francisc Neuman” ,
cablaje TV ,
comisie ,
liga profesionista de fotbal ,
omologare stadion ,
primaria arad ,
receptia stadionului ,
uta arad
27 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. poseidon says:
    September 3, 2020 at 8:53 am

    O lucrare TIPIC PNL-istă.Totul este de suprafață,cu un conținut găunos.

    Reply
    • balciu says:
      September 3, 2020 at 10:08 am

      ajungem la vesnica tehnodomus firma care se piate numi complice la distrugerea aradului a facut jocul corupt al pnl ului la arad e clar dragnea e copil pe langa mafia lui falca dar ciudat nimeni nu investigheaza nimic parca legea la arad e suspendata procurori politie dna nu intereseaza pe nimeni faptele penale ale lui falca!

      Reply
      • Galatus says:
        September 3, 2020 at 3:42 pm

        Toti sint in hora😜tehnodomus, silcotrans, proiect s. a.

        Reply
  2. Le are cu.... says:
    September 3, 2020 at 9:12 am

    Controlorii LPF ar trebui sa mai pasuiasca Neumanul la unele lucrari intarziate si sa permita disputarea pe acesta a meciului cu moldovenii lui Pancu.Se zice ca apoi Primaria AR.v-a percepe o imensa taxa UTA-ei pentru meciurile de acasa…..!!!!Gazonul pe Neuman arata bine in comparatie cu cel din Tg Jiu caree uscat pe multe portiuni….Hai UTA baga material in jucatori ca e pericol de retrogradare,caci doar Albu si Rosu si mai cativa…. au jucat excelent !Felicitari Aradon ca va implicati in terminarea lucrarilor la Neuman !

    Reply
  3. ARADEAN says:
    September 3, 2020 at 9:22 am

    o sa joace pe Motorul că nu moare

    Reply
    • Bym-dum says:
      September 3, 2020 at 3:56 pm

      Nu-i omologat pentru liga I… mai informează-te entelejentule!

      Reply
  4. gg says:
    September 3, 2020 at 9:30 am

    de afara palat din ‘nauntru buda turceasca…Romania 2020….niiiice country!! :)) nimic bine facut cap coada…ca si cei care le fac…nimic bun

    Reply
    • lui gg says:
      September 3, 2020 at 10:10 am

      atata minte n-ai sa gandesti ca buda turceasca e cea mai igienica. Nu iti pui c.u.r.u.l unde l-au pus si altii măi ocosule!

      Reply
      • mike says:
        September 3, 2020 at 4:09 pm

        in schimb pot iesi sobolani din buda ta turceasca o toaleta de ceramica se dezinfecteaza mai usor ca una turceasca ma nebunule

        Reply
  5. MsDos says:
    September 3, 2020 at 9:46 am

    Pai si cam ce ai vrea sa se intample? Daca arunci un ochi la orice lucrare facuta in oras, poti vedea cum s-au facut receptiile.

    Reply
  6. Chris says:
    September 3, 2020 at 11:34 am

    Mai votati o tura cu liberalii ma handicapatilor, ca o fi bine.

    Reply
    • vinitura says:
      September 3, 2020 at 12:38 pm

      eu cu cine sa votez? pe cine imi propui?
      multumesc anticipat pentru sugestie

      Reply
      • sfinx says:
        September 3, 2020 at 3:58 pm

        pe oricine este nou in polichie

        Reply
      • Ioan Jupanu says:
        September 3, 2020 at 4:10 pm

        Eu zic sa votezi ciolanul, ca la jambon (soanca ) n-ai nici o sansa .Acolo sunt altii ,europarlamentari, presedinti de Consilii judetene, primari, mancatori de fecale si multi altii.Tu sa te bucuri daca prinzi un ciolanel sau un soric

        Reply
    • Sorin says:
      September 3, 2020 at 10:02 pm

      Mai du-te-n mortii ma-tii.Te pricepi si la fotbal,peste tot esti prezent si comentezi,boschetar de Anglia care schimba scutece la batrani.Ce-ar fi sa dispari definitiv de aici?In afara de laude cat esti tu de bogat si de bazat nu vad nimic,in fond esti un paduche,cu mintea mai innapoiata ca o lebada muribunda.

      Reply
  7. Barondebrad says:
    September 3, 2020 at 12:35 pm

    Încă o teapa marca Falca-PNLașa ca arădenii nu trebuie sa se mire.Sa stie pe cine voteaza în septembrie,căci mai cinstit e omul care acum răscolește la ghena de gunoi decit orice alt politician

    Reply
  8. Arădeanul says:
    September 3, 2020 at 12:51 pm

    PNL forță PNL!!!!
    Cionca tata nostru….. Încă 4 ani!!!

    Reply
    • cleopatra says:
      September 3, 2020 at 3:59 pm

      ce ai baut, nebunule

      Reply
      • Andras says:
        September 5, 2020 at 10:39 pm

        Votăm Meszar Alexandru, candidat UDMR!!!!

        Reply
  9. anotimp says:
    September 3, 2020 at 12:59 pm

    pana la meciul cu poli iasi mai este…

    Reply
  10. Ion says:
    September 3, 2020 at 1:39 pm

    27 septembrie PNL trebuie sa plece!

    Reply
  11. Aradeanu' says:
    September 3, 2020 at 2:22 pm

    Banii de la guvern de care PNL-ul spune ca au fost blocati de unii si altii, se deblocheaza doar cand este receptionata lucrarea. Acum se vede mai bine cine a mintit.

    Reply
    • mike says:
      September 3, 2020 at 4:10 pm

      s au dat de gol idiotii pnl cionca falca bibart

      Reply
  12. cjaArad says:
    September 3, 2020 at 7:12 pm

    Numai minciuni. Mă mir într-una cate minciuni se spun despre primarul nostru adevărat GHITAAAA FALCAAAA. Chiar credeți că moțul nostru face ce se zice pe aici??? Azi a venit hartile de omologare. Baiu e la aia de la construcții care ia polisti și nu vor sa omologheze. Dar discut eu mâne cu ei și îi rezolv. Și că un spoiler. La sfârșitul lu septembrie o să joace aici un amical Barcelona cu selecționata Vestului. Sa nu ziceți că n-ați știut.

    Reply
  13. mig29 says:
    September 4, 2020 at 8:08 am

    Si care este baiul tovarasi comunisti care tot baunati pe aicea??Voi afirmati ca stadionul nu va fi gata nici in 10 ani de acuma incolo, ca numai minciuni si promisiuni, etc.!! Si acuma ce baunati pe aicea? Eu ziceam ca o fi gata cumva pe la toamna-iarna!! Asa ca comunistii de pe aici care tot bauna ca nu se face nimic ar putea sa ia o pauza de la comentarii pe acest forum exact vreo …10 ani! Can ziceau ei ca se va termina stadionul! Nu va este rusine la obraz! Cat priveste receptia nu au decat sa o faca temeinic , de calitate, nu in pripa si tot ce mai trebuieste remediat si executat sa se faca si impuna! AsA CA COMUNISTILOR NU ESTE NICI O GRABA CU STADIONUL, daca tot este pe finalizare (nu cum prooroceati voi ca nu va fi ) sa se faca cum trebuieste! Si daac nu se joaca pe noul stadion cu Poli care este necazul? Oricum la “buluceala” (asa cum v-am mai spus aicea dar vad ca nu pricepeti) nu se va da drumul curand! Asa ca nu vad unde este problema! Dar daca LPF a inchis un ochi la meciul cu Voluntari, daca mai trebuie o data o va mai face si pentru meciul cu Poli! Articol scris ca sa se bage in seama aici pe forum cei care nu au alta treaba decat sa spuna ca nu se face nimic si cand acel “nimic’ s-a finalizat in ciuda previziunilor lor atunci tot trebuie sa latre ei ceva ca nu-i bine neavand habar ce este aceia o receptie la terminarea lucrarilor sau o receptie finala si neparticipand vreodata la asa ceva!!!!!

    Reply
    • alexuta says:
      September 4, 2020 at 8:58 am

      Deci dupa tine faptul ca un stadion care trebuia finalizat in 2017 (lucrari incepute in 2014) nu este gata, nu este nicio problema, trebuie sa “inchidem” ochii! Ce daca sau tot suplimentat fondurile de nenumarate ori fata de pretul initial, tot trebuie sa “inchidem” ochii! Ma mir ca nu se da vina pe psd, ca tot sunt infectati cei de la pnl de acest virus (psd). Apropo, ceva “pepsiglas” nu trebuie pus niciunde?

      Reply
    • Gerula says:
      September 4, 2020 at 9:42 am

      mig29…,ce dracu iar ai baut cu lumina stinsa….,arunca sticla aia de inalbitor ca pana la urma o sa te omoare !!!!

      Reply
  14. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Cotizație de 1.400 de euro pentru ESN
    3
    FOTO/VIDEO | UPDATE. Tânăr înjunghiat cu un cutter, la Piața Sârbească
    4
    135 de ani de la dezvelirea „Statuii Libertății”
    5
    O dronă a lovit un turn de răcire al unei centrale nucleare din Rusia
    6
    Doi tineri au fost reținuți după altercația de la Biserica Sârbească
    7
    A fost Arad Trophy la gimnastică ritmică
    8
    FOTO. Seniorii nădlăcani au petrecut peste șapte ore la Balul Pensionarilor
    9
    Friedrich Merz îl acuză pe Putin că duce un război hibrid împotriva Germaniei
    10
    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE

    Mapamond

    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE
    Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.

    Ştiri sportive

    România ar putea juca în Grupa D la CM 2026, alături de SUA, Paraguay și Australia
    Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.

    Mapamond

    Mii de elevi au participat la proteste în Germania, împotriva planurilor guvenului privind serviciul militar
    Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.

    Local

    Reținut după ce a furat un telefon, la Pâncota
    PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.

    Local

    VIDEO
    Cinci bărbați reținuți pentru furt de motorină
    Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.

    Local

    FOTO
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei
    Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel. 2

    UT Arad

    Clipe cumplite, accidentare horror: se zbate între viață și moarte după ce s-a ciocnit cu portarul echipei UTA
    MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA. 1

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor. 1

    Advertorial

    Top criptomonede cu potențial pentru 2026
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.