Așa cum anunțam, în exclusivitate, UTA s-a adresat instanței, pentru a intra în concordat preventiv, asta pentru a-și face viața mai ușoară.
Azi, Tribunalul Arad a dat undă verde cererii clubului arădean, cu mențiunea că există căi de apel, timp de o săptămână, însă e greu de crezut că se va întâmpla ceva.
Timp de două luni, UTA va trebui să-și creioneze un plan de redresare a situației, știindu-se faptul că datoriile sunt mari, cu preponderență către ANAF, din cauza căreia, de fapt, s-a recurs la acest concordat. Planul trebuie dus la bun sfârșit în cei trei ani de concordat preventiv, sub atenta supraveghere a instanței.
Administratorul concordatar este RTZ & Partners SPRL, o casă de avocatură belgiană, cu filială și în România. Este cunoscut faptul că Răzvan Zăvăleanu, reprezentant al belgienilor în țara noastră, a avut pe mână mai multe cluburi, ultimul fiind Dinamo, cu care Mircea Rednic s-a războit ceva vreme, pentru bani.
Ce spune Tribunalul
Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de debitorul Asociaţia Fotbal Club UTA Arad şi în consecinţă: În baza art. 17 alin. 1 şi art. 23 alin. 5 din Legea nr. 85/2014, deschide procedura de concordat preventiv față de debitorul Asociaţia Fotbal Club UTA Arad.
Desemnează în calitate de administrator concordatar pe RTZ & Partners SPRL, Filiala Bucureşti, care va exercita atribuţiile prevăzute de art. 19 din Legea nr. 85/2014, urmând ca în baza art. 20 din lege, onorariul acestuia să se stabilească de comun acord cu debitorul, cu respectarea criteriilor prevăzute la art. 38 din OUG nr. 86/2006 şi se suportă din averea debitorului.
În baza art. 24 din Legea nr. 85/2014, în termen de 60 zile de la deschiderea procedurii, administratorul concordatar va elabora sau, după caz, va asista debitorul în elaborarea planului de restructurare. Pune în vedere administratorului concordatar că are obligația de a comunica planul de restructurare creditorilor ale căror creanţe sunt afectate, prin mijloace de comunicare rapidă, care permit dovedirea recepționării documentelor transmise.
Planul de restructurare va fi depus la dosarul cauzei, iar despre depunerea şi notificarea acestuia se face mențiune în registrul în care este înregistrat debitorul. Conform art. 25 alin. 1 şi 3 din Legea nr. 85/2014, de la data deschiderii procedurii de concordat, cu excepția executării silite a creanţelor salariale, se suspendă de drept toate executările silite îndreptate împotriva debitorului sau acestea nu încep, indiferent de natura creanţei, pe o perioadă de 4 luni.
În baza art. 17 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, stabileşte termen administrativ pentru examinarea stadiului procedurii la data de 19.11.2025. Executorie. Cu apel în 7 zile de la comunicare, apel care se va depune la Tribunalul Arad. Pronunţată azi, 19.08.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei”