aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
UT Arad
Fiscul, in capul masei credale

Fiscul, in capul masei credale

la 20 November 2013 12:51 Reactualizat la: 20 November 2013 20:13
20 November 2013 12:51 Reactualizat la: 20 November 2013 20:13
UPDATE ora 17:30. Liderul SCU, Dan Proca, alături de administratorul judiciar Dan Urse au ieșit în fața stadionului și au explicat celor aproximativ 25 de suporteri concluziile sedintei adunării creditorilor. Imediat dup aceea fanii, în marea lor majoritate, au părăsit platoul din fața stadionului UTA. La această ora vreo 7-8 suporteri mai sunt prezenți în preajma stadionului, acolo unde se mai afla și acum atât polițiști cât și jandarmi.
Scris de Leo Sfara - UPDATE ora 17:30. Liderul SCU, Dan Proca, alături de administratorul judiciar Dan Urse au ieșit în fața stadionului și au explicat celor aproximativ 25 de suporteri concluziile sedintei adunării creditorilor. Imediat dup aceea fanii, în marea lor majoritate, au părăsit platoul din fața stadionului UTA. La această ora vreo 7-8 suporteri mai sunt prezenți în preajma stadionului, acolo unde se mai afla și acum atât polițiști cât și jandarmi.

Trimite articolul

X

Ora 17:17. Adrian Marțian a anunțat că va face contestație deoarece are mult mai mulți bani bagați în club și acte doveditoare. În același timp finanțatorul ne-a declarat că NU va muta echipa UTA în alt oraș. În sală s-a trecut la discuții libere dar – deși atmosfera pare destinsă – administratorul judiciar prezent la Arad, Dar Urse, a anunțat că sigur vor exista contestații. Acestea se pot face în termen de 15 zile.


 Ora 16:45. Punct final al ședinței adunării creditorilor FC UTA SA. S-a stabilit masa credală: Finanțele dețin 27,40%, salariații 2,31%, creditori salariali și chirografarii 36,84%, Marțean Adrian 22,34%, CF Atletico Arad 2,48%, Dan Proca 0,01%. S-a aprobat un comitet de creditori compus din cinci membrii. Aceștia sunt CS Atletico Arad, Administrația Județeana a Finanțelor Publice Arad, Dorin Stana, Dan Proca și Adrian Marțean.


Ora 16:35. La stadion a reapărut un grup de 25 de fani însă ei sunt pe platoul din fața clubului, iar la ușă, cinci polițiști se asigură că nimeni să nu intre peste creditori. În sală, discuțiile sunt aprinse, sedința fiid în plină desfășurare. Printre creditori, se afla Giovanni Catanzariti, Alexandru Meszar, Dorin Stana și bineînțeles Adrian Marțian.


Ora 16:05. Lucrurile s-au liniștit la stadion. Fanii au început să părăsească zona, iar firmă de pază lui Marțian păzește strașnic ușa clubului. Șoferul lui Marțian susține că suporterii i-au zgâriat mașina, un Audi, nu Mercedesul cu care venea deobicei la Arad. În sală, gura lui Marțian se aude cel mai des.


Ora 15:45. La intervenția lui Marțian gărzile sale de corp s-au mai liniștit, Dan Proca a reușit să intre la ședința care a început chiar în aceste momente. Între timp, pe lângă polițiști, la club au apărut și jandarmii.


Ora 15:35. Gărzile de corp ale lui Marțian nu îl lasă să intre în club pe șeful SCU, Dan Proca. Chiar în aceste momente a intrvenit poliția pentru a lămurii lucurile. Și activitatea de la AJF pare a fi paralizată deoarece mai nimeni nu poate să intre în clădirea de la UTA.


Ora 15:25. A apărut Adrian Marțian, însă nu singur ci însoțit de 10 gărzi de corp (angajați ai firmei de pază BIG Security). Finanțatorul s-a oprit doar un minut în fața fanilor unde a avut schimb de replici acid cu aceștia, după care a intrat în club. A sosit și avocatul său Dan Idita.


 Ora 15:20. Doi polițiști au ajuns deja la stadion și s-au cerut și alte întăriri de la secția de Poliție de pe calea Aurel Vlaicu deoarece Marțian este așteptat din clipă în clipă la stadion, iar numărul fanilor care îl așteaptă s-a dublat.


 Ora 15:05. Ședința adunării creditorilor nu a început încă. Deși majoritatea creditorilor au ajuns la club Adrian Marțian și avocatul sau Dan Idita nu și-au făcut încă apariția. Cei doi sunt așteptați să vină în jurul orei 18.30. În fața stadionului aproximativ 15 fani par că îl așteaptă pe Marțian. Din câte se pare, Giovanni Catanzariti are câțiva ași în mânecă chiar împotriva fostului său partener.


 De la ora 15.00, la UTA va avea loc adunarea creditorilor, pentru a se stabili masa credală în cazul procedurii de insolvență al clubului. În frunte vor fi Finanțele.

Adunarea creditorilor de la UTA va stabili, azi, masa credală, în cazul procedurii de insolvență al clubului. Va fi o zi lungă, la finele căreia vom ști cine și cât a băgat la UTA, dar mai ales cât are de primit. Vor fi discuții îndelungi, cu administratotul judiciar și cel special de față. Cel mai probabil, vor existat și contestații, iar Adrian Marțian a anunțat că va recurge inclusiv la plângeri penale, dacă se va „lucra” împotriva sa.

Este cert că Fiscul are de recuperat cei mai mulți bani de la FC UTA, așa că va fi în fruntea masei credale. Un reprezentant al salariaților, dar și alți creditori, precum Giovanni Catanzariti, vor fi prezenți la adunarea creditorilor. Marțian a anunțat că va fi prezent la întâlnire, deoarece este unul din creditorii de frunte ai clubului. Va fi, cel mai probabil, și o bătălie infernală a actelor, deoarece fiecare creditor trebuie să demonstreze că a dat banii care-i pretinde. Iar pentru asta e nevoie de acte.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
creditori ,
fisc ,
masa ,
uta
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Procurorii extind ancheta în cazul dronei maritime care a explodat în Portul Constanța
    2
    Șoferul de TIR din Oradea care a provocat un accident în lanț la Constanța, bătut cu picioarele de polițiștii locali
    3
    Aradul are program multianual de combatere a violenței domestice
    4
    Arbitru tânăr și fără experiență la UTA – Rapid!
    5
    FOTO| Sindicaliștii din sănătate au intrat în grevă japoneză. Angajații spun că pot pierde până la 5.000 de lei din venituri
    6
    FOTO| „Insulele de excelență” din administrația Aradului
    7
    Bărbat înarmat cu un cuțit, imobilizat de polițiștii locali, în centrul Aradului
    8
    FOTO| „Bravii” din Arad au înotat pentru „valuri de bine”
    9
    Model de educaţie modernă la Buteni
    10
    A fost Cupa Viitorul, ediţia I

    UT Arad

    Arbitru tânăr și fără experiență la UTA – Rapid!
    Comisia Centrală de Arbitri a făcut o alegere cel puțin interesantă pentru meciul din această seară, dintre UTA și Rapid, de pe Arena Francisc Neuman, la ora 21.00.

    România

    Suspendarea permisului pentru amenzile neplătite, blocată temporar de instanță. Ce se întâmplă acum cu șoferii
    Șoferii care nu și-au achitat amenzile de circulație nu riscă, cel puțin pentru moment, suspendarea permisului de conducere prin noul mecanism pregătit de Guvern.

    Mapamond

    Atac armat la o școală din Thailanda soldat cu morți și răniți
    Trei profesori și trei studenți au decedat și alte 15 persoane au fost rănite în urma unui schimb de focuri care a avut loc într-un liceu din nordul Thailandei, în care atacatorul - un elev - s-a sinucis, potrivit informațiilor furnizate de poliție și citate de EFE.

    România

    Ilie Bolojan: Când în joc este soarta României, interesele personale, de partid şi electorale nu trebuie să mai existe
    Premierul interimar Ilie Bolojan a afirmat că atunci când în joc este soarta României, interesele personale, de partid şi electorale nu trebuie să mai existe, ci doar interesul ţării, subliniind că deciziile agenţiilor de rating care evaluează ţara noastră în această perioadă vor fi influenţate de trei factori-cheie, datele bugetare, stabilitatea politică şi perspectiva pentru anii 2027-2028.

    UT Arad

    Lovitură de teatru: Varga se gândește să vină la UTA!
    Patronul lui CFR Cluj a anunțat că îi dă pe toți afară, iar de la anul ar putea veni la Arad. 6

    România

    România, Bulgaria și Spania au semnat un acord pentru misiuni comune de poliție aeriană
    Forțele aeriene din România, Bulgaria și Spania au semnat un acord tehnic trilateral pentru desfășurarea de operațiuni transfrontaliere de poliție aeriană în cadrul NATO, afirmă joi Ministerul bulgar al Apărării într-un comunicat, relatează agenția EFE.

    Mapamond

    Zelenski susține că Ucraina e aproape să-și dezvolte propriul scut antirachetă
    Ucraina face progrese în dezvoltarea propriului sistem de apărare împotriva rachetelor balistice, a declarat joi președintele Volodimir Zelenski, în contextul în care țara sa continuă să se confrunte cu atacuri aeriene zilnice din partea Rusiei, relatează dpa. 5

    România

    Un român este în stare critică după ce și-a dat foc în fața casei fostei iubite din Italia
    Un român în vârstă de 35 de ani se află în stare critică la spitalul Niguarda din Milano, după ce și-a dat foc în noaptea de miercuri spre joi, în timp ce se afla într-o mașină parcată în fața locuinței fostei sale iubite din orașul Cinisello Balsamo, în apropiere de Milano, informează ANSA.

    România

    Comisia Europeană va evalua impactul amendamentelor adoptate de Parlament la legea decarbonizării din România
    Comisia Europeană va evalua dacă modificările aduse de Parlamentul României la legea decarbonizării pot afecta îndeplinirea jalonului 114 din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), privind reforma sectorului energetic și eliminarea treptată a capacităților de producție pe bază de cărbune și lignit, a declarat joi pentru AGERPRES un purtător de cuvânt al CE.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.