aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
UT Arad
Meszar și Grădinariu, despre trecut, prezent și viitor

Meszar și Grădinariu, despre trecut, prezent și viitor

la 23 May 2019 09:57

Meszar și Grădinariu, despre trecut, prezent și viitor

23 May 2019 09:57
Aseară, la recepția oferită de UTA, responsabilii clubului au avut vorbit despre ce s-a întâmplat până acum, dar și despre situația actuală și cea viitoare.
Scris de Leo Sfara - Aseară, la recepția oferită de UTA, responsabilii clubului au avut vorbit despre ce s-a întâmplat până acum, dar și despre situația actuală și cea viitoare.

Trimite articolul

X

“Părintele” proiectului UTA, Alexandru Meszar a spus: “Mai sunt două etape de jucat din acest campionat. Chiar dacă aceste jocuri sunt fără miză deosebită, dorim ca echipa să joace pentru suporteri, pentru UTA, pentru ei înșiși, să demonstreze fiecare că poate face parte din proiectul nostru pentru următorul sezon. Înainte de a trece la noul sezon competițional, câteva idei despre campionatul care urmează să se încheie. Pot să spun că acum, spre final de an, nu plângem, dar nici nu râdem. Nu plângem, în mare parte, datorită lui Popa Ionuț, care în ciuda problemelor existente, a format o echipă solidă, competitivă, cu jucători de caracter. Mister, ca să ajute echipa, să fie lângă băieți, a venit la stadion lăsând la o parte recomandarea medicilor. Mulțumim Popa Ionuț! Vă dorim însănătoșire grabnică și vă așteptăm cât mai repede lângă noi, avem nevoie de experiența și de carisma dumneavoastră. Mulțumim, Cristi Păcurar, ție și staffului tău, că într-o perioadă grea, când ai rămas fără mentor, fără lot complet datorită accidentărilor și suspendărilor, nu ai abandonat. Și, în final, te-ai descurcat. Ai adunat 15 puncte, fără care acum ne era foarte greu. Ai detronat liderul Sportul Snagov, și echipa ta a dominat categoric Chindia Târgoviște promovată în liga I-a. Pe lângă toate cele enumerate, în această perioadă UTA a terminat majoritatea meciurilor cu 4 – 6 juniori în teren, unii fiind chiar debutanți. Sunt sigur că Păcurar nu va duce lipsă de oferte pentru noul sezon. Îi înaintăm și noi o funcție în cadrul clubului, sperăm să răspundă pozitiv. Mulțumim suporterilor fideli prezenți la toate meciurile UTA-ei, indiferent de vreme, de oră, dacă meciul e televizat sau nu, care sunt prezenți la stadion și după înfrângeri, vin din Arad, din județ, din Deva sau Oradea. Ei sunt membri ai familiei UTA, care te ajută să te ridici și să mergi în continuare după ce ai căzut. Mulțumim Suporter Club UTA. Mulțumim jucătorilor, care au demonstrat că au valoare și, în ciuda micilor greutăți financiare, și-au respectat blazonul de profesioniști. Mulțumim partenerilor și sponsorilor. Așteptăm ca familia UTA-ei, cum este și azi prezentă aici – juniori, seniori, antrenori, legende, autorități și sfera privată – să fie cât mai numeroasă și puternică în anul competițional care urmează. Proiectul cu administrația locală este unul stabil și puternic. Așteptăm ca și sfera privată să fie cât mai prezentă în viața UTA-ei. Pentru că doar împreună putem fi puternici și face diferența!”

Perspective pentru sezonul 2019-2020

La rândul său, directorul general al clubului, Decebal Grădinariu a declarat: “Toate acțiunile noastre sunt posibile doar pentru că în spatele acestui brand , pe care avem imensa responsabilitate de a-l gestiona, există consolidată și reconfirmată deja, susținerea acestui oraș, din care fac parte administrația locală, mediul privat și suporterii. Aceștia au susținut echipa necondiționat, aproape indiferent de sincopele din prestația acesteia. Administrația locală are un rol determinant  în susținerea financiară a clubului, fără acest vector de constanță neputand fi aici în acest moment. Mediul privat, reprezentat aici de mai multe persoane, este cel așteptat în continuare pentru a se implica în dezvoltarea acestui proiect, pentru că, fără această susținere pe termen mediu si lung, unei entități sportive, mai ales de dimensiunea clubului nostru, îi va fi foarte dificil să performeze. Și pentru că vorbim de stabilitate și dezvoltare, anul competitional 2019-2020 este unul în care clubul își propune ca obiective, step by step: 1. O clasare mult mai bună decât în campionatul precedent; 2. Crearea condițiilor pentru ca tinerii jucători legitimați în cadrul clubului să promoveze și să debuteze în fotbalul mare. Acum, clubul are aproximativ 280  jucători legitimați, niciun copil nu plătește taxa lunară. În acest sens, trebuie să vă reamintesc că în acest an îi avem la loturile naționale pe Vulturar Cătălin la U15, pe Miculescu David, Isac Damian, Hrezdac Denis, Gavrilă Ionuț și Oroian Alexandru la U18. 3. Continuarea construcției acestui club prin formarea unui grup puternic (în vestiar) și prin formarea unui club puternic, conditia sine-qua-non, perenității acestui proiect. În virtutea acestei perspective de dezvoltare a clubului, singura acceptată de noi, cei din conducerea administrativă, am plăcerea să vă prezint CV-ul și apoi persoana celui care va fi din sezonul 2019-2020, antrenorul principal al echipei noastre, UTA Arad. S-a afirmat în tricoul unei echipe de tradiție, FC Brașov, pentru care a jucat timp de patru sezoane. La jumătatea anilor 2000, a fost echipierul CFR-ului din Cluj, care-și începea, exact în acel moment, ascensiunea ce avea s-o transforme în multipla campioană de astăzi. În campionatul 2006-2007, a reprezentat echipa noastră, UTA Arad, pe prima scenă a fotbalului românesc, apoi a devenit campion național cu revelația Unirea Urziceni. După o aventură în Ungaria, la Diosgyor, a făcut pasul spre noua carieră, mai întâi ca antrenor-jucător al Unirii Tărlungeni. La scurt timp, din postura de antrenor principal, promova micuța echipă din județul Brașov în liga secundă. De aici a făcut pasul pe banca tehnică a galben-negrilor de la FC Brașov, ca antrenor secund. Ca antrenor principal a mai condus echipele Academica Clinceni, ASA Târgu Mureș (Liga I) și FK Miercurea Ciuc. Prima jumătate a sezonului în curs, 2018-2019, a terminat-o ca lider al Ligii secunde, pe banca Sportului Snagov, iar din retur a resuscitat o echipă cotată cu șanse minime să se mențină, Metaloglobus București. Cu două etape înainte de final, a strâns nu mai puțin de 71 de puncte cu cele două echipe, punctaj ce implică în lupta pentru promovare în acest moment!
Protagnistul principal al celor descrise mai sus este Laszlo Balint. Îi spunem bine ai revenit în mijlocul familiei Bătrânei Doamne și mult succes în viitoarea postură, de antrenor principal al UTA-ei”.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
uta ,
viitor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Report de peste 18 milioane de lei la Loto 6/49 şi de aproape 6 milioane de lei la Noroc
    3
    Bolojan: Violarea, din nou, a spațiului aerian românesc de către Rusia, un act iresponsabil și o încălcare a dreptului internațional
    4
    Premierul Ilie Bolojan va conduce interimar Ministerul Energiei
    5
    MApN: Atac cu drone rusești în Ucraina, lângă frontiera cu România. Fragmente căzute în municipiul Galați
    6
    Și Ambulanța a lansat un apel de ajutorare, după incendiu
    7
    ANRE: Garanția de racordare crește la 20 % din valoarea tarifului de racordare. Garanție nouă pentru participarea la licitațiile de alocare de capacitate
    8
    Ghidul eleganței - cum să alegi perechea potrivită de Pantofi barbati
    9
    PNL Arad îi cere demisia subprefectului PSD, Marius Sulincean
    10
    Consultări la Cotroceni/ Fritz: USR nu va putea să susțină un guvern din care face parte PSD

    România

    Consultări la Cotroceni/ Fritz: USR nu va putea să susțină un guvern din care face parte PSD
    USR nu va putea să susțină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marți, președintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan.

    România

    Consultări la Cotroceni/Bolojan: Un pact pentru România - o formulă realistă prin care putem avea guvern
    Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat marți, după consultările cu președintele Nicușor Dan, că un Pact pentru România reprezintă o formulă realistă prin care se poate avea în termen scurt un guvern învestit.

    România

    Consultări la Cotroceni/George Simion: Fără AUR nu se poate
    Președintele AUR, George Simion, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că partidul său este „atașat valorilor românești” și că fără acesta nu se poate rezolva criza guvernamentală.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
    Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți, în urma consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să își asume guvernarea.

    Advertorial

    Legendele fotbalului românesc ajung la Atrium Mall!

    Evenimente

    Ziua Drapelului României, sărbătorită cu ceremonial militar în Piața Catedralei
    Ziua Drapelului Național va fi marcată și în acest an printr-un ceremonial militar și religios organizat în Piața Catedralei din municipiu, în perioada 25–26 iunie 2025, sub coordonarea Instituției Prefectului – Județul Arad.

    Local

    George Călinescu va da numele unei străzi din Pârneava
    Este vorba despre o stradă nou înființată, iar proiectul privind atribuirea numelui se află în procedură de transparență.

    ARADON Sport local

    Alesia Sferlea, până în „optimi” la europenele Under 21
    Sportiva de la CS Municipal Arad a făcut o figură frumoasă în proba de dublu.

    ARADON Sport local

    Andrei Haloș, de la Progresul Pecica la Unirea Sântana!
    SÂNTANA. O mutare poate surprinzătoare a avut loc azi, când unul din cei mai buni jucători ai Progresului Pecica, Andrei Haloș, a fost anunțat la o altă echipă arădeană de Liga a III-a, Unirea Sântana.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.