Edi Iordănescu a spus că a ştiut ce îl aşteaptă la Arad, o echipă şi un public entuziast, a lăsat acasă 9 oameni, iar unii dintre jucători s-au cerut afară, în timpul meciului, tocmai pentru că nu au jucat de ceva vreme.
„Felicit UTA pentruv jocul făcut, pentru curajul de a lupta până la capăt. Mă bucur de faptul că am reuşit calificarea, dar doream să o obţinem în 90 de minute, căci ne aşteaptă un meci foarte greu în campionat, la Craiova. Am lăsat acasă 9 jucători, iar în teren am avut patru oameni care nu au jucat de ceva vreme. Din această cauză, Săpunaru s-a cerut afară, Alexandru Dan a trebuit să-l scot pentru a-l mai menaja, iar Enrico Da Silva nu a mai fost pe teren de 9 luni. Am mai spus-o, suntem o echipă în reconstrucţie, trebuie să vedem exact ce şi cât putem face, că nu avem un lot care să ne permită să mergem pe mai multe fronturi. Cupa este un obiectiv secundar, dar mă bucur pentru calificare. UTA a făcut un joc entuziast, are jucători de calitate, a reuşit să ducă meciul în prelungiri, dar noi ştiam acest lucru, deoarece ştiu că la Arad e o echipă cu o tradiţie în spate. Ştiam că există entuziasm în tribune, ştiam ce paşi importanţi a făcut Roli Nagy cu această echipă. Am mai fost la Arad cu ASA Tg. Mureş şi ştiam ce ne aşteaptă” – a spus Edi Iordănescu.
La rândul său, Roland Nagy a declarat: „Îl felicit pe Edi pentru ce face la Târgu Jiu, mă bucur că am dat peste o echipă frumoasă a ligii I, care e preocupată să joace fotbal. Pandurii are jucători care au evoluat în Europa League, la naţională, aşa că prestaţia noastră e cu atât mai îmbucurătoare. Am fost la doar un pas pentru ca visul nostru frumos să continue. Felicit jucătorii şi publicul la acest meci, chiar dacă am pierdut, cred că am făcut un joc bun, ne-am ridicat la nivelul lor, am avut ocazii multe, a fost un meci care a lipsit publicului arădean, un meci cu o echipă de primă ligă. Nu doream nici noi să jucăm mai mult de 90 de minute, dar aşa a fost să fie. Am exersat loviturile de departajare, la antrenamente, să fiu sincer, însă cred că lipsa de concentrare a făcut ca să ratăm de trei ori. Iar când ratezi trei de 11 metri, e imposibil să te califici. Trebuie să ne ridicăm, deoarece sâmbătă ne aşteaptă un meci important în campionat, pe teren propriu, şi dorim să spargem gheaţa în faţa propriilor fani. Jucătorii noştri sunt mai tineri, se regenerează mai repede şi cred că putem ridica capul în meciul cu vâlcenii”.
S-au felicitat reciproc şi nu vroiau prelungiri
S-au felicitat reciproc şi nu vroiau prelungiri
La finalul meciului UTA - Pandurii, cei doi tehnicieni, Edi Iordănescu şi Roland Nagy, s-au felicitat reciproc şi au spus, la unison, că nu-şi doreau să se ajungă la loviturile de departajare, deoarece sâmbătă, ambele au meciuri grele şi importante în campionat.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.
Local
Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
Local
Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel.
UT Arad
MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.
Local
O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor.
România
Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare”, prin care se cere demisia „Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, a fost depusă, vineri, la Parlament.
1
România
Judecătorii de la Instanța supremă au decis, vineri, sesizarea Curții Constituționale în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!