aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
UT Arad
Şi-au făcut singuri viaţa grea

Şi-au făcut singuri viaţa grea

De Daniel Scridon
la 26 July 2020 19:45
34 Comentarii

Şi-au făcut singuri viaţa grea

26 July 2020 19:45
UTA pierde, pe teren propriu, cu Rapid şi promovarea în Liga 1 se decide în ultima etapă.
Scris de Daniel Scridon - UTA pierde, pe teren propriu, cu Rapid şi promovarea în Liga 1 se decide în ultima etapă.

Trimite articolul

X

Având aproximativ 200 de susţinători cocoţaţi pe schelele din curtea auto-service-ului de lângă stadionul Motorul, alţi 500 de fani în Piaţa Avram Iancu vizionând meciul pe ecran de cinematograf şi mii de alţi utişti cu sufletul lângă ei, jucătorii ,,Bătrânei Doamne” au abordat cu calm şi încredere jocul cu Rapid, conştienţi că un egal le-ar fi adus, matematic, promovarea în Liga 1.

Băieţii pregătiţi de Laszlo Balint s-au mulţumit să controleze ostilităţile, în timp ce rapidiştii nu au arătat forţă, ocaziile clare de gol lipsind cu desăvârşire. Prima repriză se îndrepta spre o remiză albă, dar a fost suficientă o eroare majoră în defensiva oaspeţilor pentru ca UTA să dea lovitura: Ioniță şutează din 8 metri lateral stânga, portarul Popa atinge balonul care nimerește bara, iar Miculescu, pe fază, împinge balonul în plasă din 2 metri, 1-0 (min. 38). Pauză.

Emoţiile revin în min. 56, când la o fază ce nu anunţa nimic, Mallo se înalţă peste inertul Melinte şi înscrie din 8 m cu capul, 1-1. Nu trec decât zece minute şi portarul Iacob are o intervenţie formidabilă la şutul lui Sefer din 20 m. În min. 70, acelaşi Iacob salvează UTA în două rânduri, Mallo fiind aproape de dublă, după o nouă greşeală a visătorului Melinte. În min. 77, la o lovitură de colţ a oaspeţilor, Melinte îl scapă pe Mallo, care aduce Rapidul în avantaj, 1-2.Rezultat final.
Al 10-lea joc consecutiv din play-off în care gazdele nu câştigă şi UTA aşteaptă ultima etapă pentru a spera să desfacă şampania promovării.

UTA-Rapid 1-2 (1-0)
Au marcat: Miculescu min. 38, respectiv, Mallo min. 56 şi min. 77.
Formaţii – UTA: Iacob – Bustea, Melinte, Ilie, Simo – Ursu (min. 80, Ciucur), Moise, Isac, Miculescu (min. 80, Oroian) – Ioniță (min. 68, C. Rus), Buhăcianu (min. 68, Jebari). Rapid: Popa – Bonnin, Mallo, Iacob, Goge – Cârstocea – Jorza (min. 55, Sefer), Crețu (min. 55, R. Lazăr), Alami (min. 24, Labeau) – Drăghiceanu (min. 55, V. Alexandru), Hlistei (min. 85, Manole).
A arbitrat: Radu Petrescu (Bucureşti) – centru, Vladimir Urzică (Piatra Neamţ) şi Adrian Vornicu (Iaşi). Rezervă: Kovacs Szabolcs (Satu Mare). Obs FRF: Dan Jiga (Bistriţa) şi Daniel Sabou (Zalău).

Trimite articolul

X
Taguri:
fotbal masculin ,
liga 2 ,
rapid bucureşti ,
uta
34 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cristi says:
    July 26, 2020 at 7:52 pm

    Din pacate, nu am văzut atitudine de Liga 1. Iar Rapidul, ne-a Fecundat (Mallo). Sper ca macar in ultimul meci sa se trezească! Toate ce bune!

    Reply
    • Paul says:
      July 27, 2020 at 2:11 pm

      Văd mulți plângăciosi utisti pe aici toată lumea are ceva cu uta ba federația ba tribunalul sportiv ba arbitrii ba televiziunile etc.cred că vă simțiți prea importanți când de fapt sunteți zero

      Reply
    • unAradeanGetBeget says:
      July 28, 2020 at 1:52 pm

      oricum, dezamagitor s-au comportat suporterii aradeni fata de rapidistii bucuresteni: sa incerci sa-i iei la bataie si sa le adresezi injurii din cauza ca te-au batut la fotbal, asta e o crasa dovada de SALBATICI ! Tocmai ati dovedit ,ultrasilor, ca sunteti niste SALBATICI !!! Iata cine face dexbinare in tara asta si de unde se pleaca !! Cu Poli asa, cu Rapid asa… FOARTE URAT , necivilizatilor !!

      Reply
  2. doru says:
    July 26, 2020 at 7:53 pm

    Balint,antrenor umflat cu pompa,zero!merem la baraj si pierdem ca de fiecare data,in 5 meciuri a compromis tot!

    Reply
  3. geo says:
    July 26, 2020 at 7:59 pm

    “UTA pierde, pe teren propriu, cu Rapid şi promovarea în Liga 1 se decide în ultima etapă” , dl Daniel Scridon , inainte sa afirmi asta fa niste calcule inainte :

    Daca

    Turris – Mioveni X
    SAU
    Petrolul – Arges 1,X

    suntem promovati de Marti inainte de ultima etapa

    Reply
    • Miki says:
      July 26, 2020 at 8:15 pm

      Serios, și cum rămâne dacă..
      Turis-Mioveni 1
      Petrolul-Arges 2

      Iar în ultima etapa
      Turis – Rapid 1
      Arges – Uta 1
      Baraj scrie pe noi
      Mai cslculeaza

      Reply
      • utist says:
        July 26, 2020 at 9:29 pm

        Manca-te-ar frasu! Tu ti cu dracu! Mars ma gunoiule.

        Reply
      • geo says:
        July 27, 2020 at 8:56 am

        Tocmai de aceea am spus “DACA” . Citeste nene toata fraza . E clar ca DACA nu va fi asa totul se va decide in ultima etapa in care bineinteles putem ajunge si la baraj

        Reply
  4. Unu' altu' says:
    July 26, 2020 at 7:59 pm

    Jucatori de doi bani, antrenori, la fel, de conducere, nu
    mai zic nimic.
    Si astia vor sa joace in Liga 1 si intr-un stadion unde, nici la adunatul mingilor, nu i-as pune.
    Vomit!

    Reply
  5. Petru says:
    July 26, 2020 at 8:03 pm

    O echipă de penibili in frunte cu Balint.Uta nu a jucat nimic in aceste meciuri iar la Mioveni au câștigat cu noroc.Astazi după ce au dat un gol norocos , au început repriză secundă plictisiți, fără chef de joc di fără să alerge.Ionita a făcut figurație cu pase greșite, R.Moise trăgea aiurea din orice poziție iar ceilalți aruncau mingile in fata la întâmplare.Cu asa stil de joc este imposibilă promovarea.Sau nu se vrea?

    Reply
  6. aradean says:
    July 26, 2020 at 8:13 pm

    O echipa de lingai platiti de mitici sa piarda calificarea in A

    Reply
  7. Kakat sportiv says:
    July 26, 2020 at 8:16 pm

    Sa n-ai nici un sut pe spatiul portii in ultima repriza, spune totul despre valoarea echipei mUTA !
    Macar sa fi dat o autobara ! 🙂

    Reply
  8. batranu says:
    July 26, 2020 at 8:42 pm

    meci aranjat…..

    Reply
  9. helmut says:
    July 26, 2020 at 8:52 pm

    Uta a aratat ca nu are fata de prima liga!!
    falca ai distrus si acest vis al promovarii, sau nu e gata stadoinul, ce mai minte balcea??
    nu va este rusine??
    afara cu falcosu din arad!!

    Reply
    • mig29 says:
      July 27, 2020 at 8:48 am

      Deci tu tovarase helmut nu esti ilogic in ce spui ci complet “ilogic”!!! Deci afirmi ca UTA nu are fata de prima liga (la ceea ce subscriu si eu cu toata convingerea dupa jocul si valoarea individuala-intr-o prima liga care este dezastru ca si valoare in europa) apoi spui ca Falca a distrus visul acestei promovari! Deci ce legatura are tovarasul Falca cu jocul dezastruos al UTA! Sau el a aranjat jocul cu Rapid? Tu gandesti tovarase cand scrii?? Oricum UTA nu are ce cauta cu un astfel de joc pe noul stadion (cand o fii el gata; la toamna sau in iarna. Oricum pe noul stadion nu se stie cand va fi voie la “imbulzeala”)!Ce are pe motorul (chiar si la Siria) ii este prea mult!!!!!!!!!!!!!

      Reply
  10. Blabla says:
    July 26, 2020 at 8:55 pm

    Dupa cum joaca nu merita sa promoveze

    Reply
  11. ady says:
    July 26, 2020 at 9:13 pm

    Dupa cum am mai spus nu se vrea promovarea…….politic….Totul e mizerie ..pacat de suporterii care mai cred in simbolul UTA. Asta nu e echipa UTA ci un Fake….!!!! RUSINE…!!!

    Reply
  12. Florin says:
    July 26, 2020 at 9:20 pm

    Tot fotbalul mondial,tenisul,baschetul,etc…sânt niște piese de teatru cu deznodământul stabilit în funcție de profiturile care pot fi obținute.Dacă UTA marca în ultimă fază era deranj mare.Cred că multora le-a stat inima în loc când a dat copilul ăla cu capul pe lângă poartă :)))

    Reply
  13. dinamo says:
    July 26, 2020 at 9:26 pm

    DE CAND PANA CAND SE POATE ARBITRU BUCURESTEAN LA UN MECI CU RAPID?ANGHELUTZA-PUTA SA ITI FIE RUSINE SA INTRI VREODATA IN ARAD..CUM TE BUCURI LA GOLUL 2 AL IUBITEI TALE(MUJE POLI) ????CUM>

    Reply
  14. Nastasache Flavius says:
    July 26, 2020 at 9:28 pm

    Dincolo de rezultat, jocul aradenilor lasă de dorit. Dezamăgire totală…

    Reply
  15. Haha says:
    July 26, 2020 at 9:31 pm

    Balint trebuia dat afara după primul meci pierdut acasă cu Turisul, promovare ratata, niște penibili, rușine, a stricat tot în 4 meciuri acest incompetent fricos, conducere ZERO, echipa ZERO, plecați cu totii

    Reply
    • ighi says:
      July 27, 2020 at 2:19 pm

      Balint trebuia dat afara?????
      Si pe cine Pu…la mea sa pui?
      Dintre toti, el s-a ocupat cel mai bine de UTA…
      La ultimele meciuri nu stiu ce s-a intamplat…
      Vorba lui “Aveti incredere… Sustineti-i pe baieti…”. Ii sustinem ca altii nu avem si oricum nu avem ce face….
      Dar palpitatiile la inima sunt tot mai dese si greu de dus…

      Reply
  16. Lenin says:
    July 26, 2020 at 9:41 pm

    Voi astia care acum aduceti injurii la adresa jucatoriilor si al staff-ului puteti dormi noapte? Pun pariu ca nici macar nu ati cumparat un bilet la meci pana la suspendarea campionatului! Acum sunteti mari fani UTA, si sunteti suparati?

    Reply
  17. ionel says:
    July 26, 2020 at 9:45 pm

    suntem promovati 100% si cu 29 de puncte de pe locul 2,analizati mai bine clasamentul si meciurile ramase,daca bate ARGES tot face 29 de puncte,dar noi avem avantajul punctului scazut din sezonul regulat,iar una dintre TURRIS si MIOVENI pica pentru ca au meci direct.Asta daca nu schimba ceva Federatia peste noapte

    Reply
  18. Cosmin says:
    July 26, 2020 at 10:00 pm

    E un meci pierdut și atât! Pana la urma s-a muncit enorm sa ajungem aici. Pentru noi singura contracandidata este FC Argeș. Primul criteriu de departajare este rotunjirea iar UTA și FC Argeș nu au beneficiat. Restul da – Turris, Mioveni și Rapid. La egalitate nu mai contează meciul direct decât cu FC Argeș. Marți au meci – Argeș

    Reply
  19. Costel says:
    July 26, 2020 at 10:35 pm

    I mult mai bine asa ,decat o echipa slaba in liga 1 ,mai bine o echipa tare in liga a 2 a deci UTA mai bine ramai acolo unde esti adica buna in liga a 2 a

    Reply
  20. Adrian'70 says:
    July 26, 2020 at 10:36 pm

    Chiar nu vă este rușine domnule antrenor? Chiar nu va este rusine stimați jucători? O echipa lesinata care nu a fost capabilă măcar sa fugă cat de cat, zero strategie, zero tactica, zero conditie fizica. Cu această țurcă doriți să promovați? Ați fost cea mai penibila echipa din cele șase – nu că ceilalți ar fi fost cine știe ce, dar măcar au vrut și au fugit mai mult. RUȘINE!

    Reply
  21. Miki says:
    July 26, 2020 at 11:17 pm

    Totul e politic, așa cere Primăria fiindcă stadionul nu va fi gata la timp. După pauză s-a văzut pe față atitudinea echipei, probabil Primăria a ridicat tonul și au zis NU.

    Reply
  22. Costa dani says:
    July 27, 2020 at 12:44 am

    Dăruire zero! Valoare unii fotbaliști zero ! Antrenor zero! Ce sa facă echipa asta in divizia a? Sa fie Ciuca bătăilor?

    Reply
  23. Markus says:
    July 27, 2020 at 7:18 am

    Uta,uta,uta…uraaaaaaa

    Reply
  24. Brav says:
    July 27, 2020 at 9:15 am

    Cum poți să-l ți în teren pe Melinte când vezi ca e pe invers, asa antrenor, asa echipa. Hai la pariuri, la UȚĂ asta se face de ani de zile. Toți niște neserioși ca să nu zic altfel! Rușine pt cei din conducere, antrenor și echipa!

    Reply
  25. suporter says:
    July 27, 2020 at 10:38 am

    In ultima etapa Arges-UTA 3-0, ca sa fie de promovare.

    Reply
  26. funfotbal says:
    July 27, 2020 at 10:59 am

    Jucatorii de la UTA NU sunt fotbalisti, nu au nici o legatura cu fotbalul . Ceea ce am vazut pana cuma, mai ales in jocurile de play-off se numeste tzurca, nicidecum fotbal. Mai degraba s-ar angaja pe banda la Takata sau ca si gunoieri, ar face treaba mai buna. NU stiu sa dea o pasa la coechipier, nu stiu sa faca o preluare, nu stiu sa dea o centrare, nu stiu sa stea in teren, nu rezista mai mult de 30 minute , dupa care sunt morti, n-au nici o vlaga, nici dorinta de a juca. Sunt niste elemente de baza in fotbal pe care trebuie sa le stapanesti cand ai ajuns deja la 16 ani. NU poti sa joci fotbal daca tu nu ai aceste elemente de baza. Trebuie sa vedem lucrurile asa cum sunt si nu sa n legam de niste scuze, cum ca ar fost pandemie si nu s-au putut antrena, ca terenul e sintetic, ca afara e soare sau ca ploua …etc.
    Suporterii ar trebui sa le de-a o lectie si sa nu mai fie prezenti la nici un meci , o perioada de timp. Atunci, sau se pun pe treaba si arata ca macar au vointa si dorinta de joc, iar antrenorul sa- i puna sa exerseze elementele de baza pana la epuizare, pana le vor sti si noaptea in somn, sau se apuca de alte meserii ….

    Reply
  27. Sandu says:
    July 27, 2020 at 1:24 pm

    Supararea e mare si e justificata si pe rezultat, dar mai nult pe joc. Din nou linia de mijloc si rezistenta fizica ne-au tradat. Fundasul Ilie ce era sa faca la primul gol cand e incojurat de patru rapidisti din care autorul golului se sprijina initial pe el. Nu am observat unde erau ceilalti jucatori ce trebuiau sa sustina apararea. Al doilea gol primit a fost ca si al nostru pe baza de deviere si hazard. Suntem o echipa de contraatac atat timp cat mijlocul nu are consistenta, forta si stiinta sa tina si sa construiasca cu mingea in regim de pressing. Sefer ne-a facut viata grea, pe cand Argesul a gasit mijloace sa-l blocheze. Am atacat cu Bustea si Simo si nu cred ca e nimic de reprosat celor doi, dar asta spune multe. Atacantii nu au beneficiat de mingi utile de aici si lipsa de ocazii clare. Evident ca suporter as fi vrut sa vad mai multa determinare. Inca suntem la mana noastra.Forza UTA!

    Reply
  28. Cele mai citite știri

    1
    Marinos Tzionis, discuții pentru un transfer de la UTA!
    2
    CS AMEFA Arad, locul 4 la turneul final U18!
    3
    Nicușor Dan: Suntem supuși, ca toată Europa, unui război informațional. Știm și cine îl face - Rusia
    4
    „Vladi” are ambiţii mari în retur
    5
    Bolojan: Primăriile ar trebui să poată scădea impozitele până la minimul prevăzut de lege
    6
    UTA are destule regrete după meciul cu CFR Cluj
    7
    Consiliul Județean, transparent sută la sută
    8
    Un oficial militar rus de rang înalt, internat după ce a fost împușcat la Moscova
    9
    Rezultatele extragerilor Loto
    10
    Human Rights Watch: Donald Trump transformă SUA într-un stat autoritar

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Suntem supuși, ca toată Europa, unui război informațional. Știm și cine îl face - Rusia
    România este supusă unui „război informațional” orchestrat de Rusia, care afectează inclusiv încrederea oamenilor în medici, a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan, la Gala Colegiului Medicilor din România - „Medic pentru România. România medicală contează”. 2

    Ştiri sportive

    România ratează o nouă calificare la Cupa Mondială după ce a fost învinsă de Turcia cu 1-0
    Naționala de fotbal a României a ratat o nouă calificare la Cupa Mondială, după ce a fost învinsă de Turcia cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Beșiktaș Park din Istanbul, în semifinalele barajului de calificare la turneul final din 2026. 3

    România

    Ministerul Finanțelor: Deficit bugetar de 0,7% din PIB după două luni, la jumătate față de ianuarie-februarie 2025
    Execuția bugetului general consolidat în primele două luni ale anului 2026 s-a încheiat cu un deficit în termeni nominali de 14,23 miliarde lei, respectiv 0,70% din PIB, în scădere la jumătate față de deficitul de 30,24 miliarde lei, respectiv de 1,58% din PIB, aferent celor două luni ale anului 2025, a anunțat joi Ministerul Finanțelor.

    Mapamond

    Premierul slovac Robert Fico vine în România
    Premierul slovac, Robert Fico, va efectua vineri o vizită oficială în România, urmând să aibă discuții cu prim-ministrul Ilie Bolojan, la Palatul Victoria.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: În orizontul imediat nu se pune problema de raționalizare a carburanților
    Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, că, în orizontul imediat, nu se pune problema de raționalizare a carburanților. 4

    România

    Pensiile vor fi plătite mai devreme în luna aprilie
    Toate pensiile care se achită prin intermediul factorilor poștali vor fi distribuite până la data de 9 aprilie, iar conturile bancare pentru beneficiarii care au optat pentru această modalitate de plată vor fi alimentate pe data de 8 aprilie, a anunțat joi, Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTS). 2

    Mapamond

    Washingtonul nu a informat aliații NATO că urma să atace Iranul de teama unor scurgeri de informații, susține Rutte
    Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat joi că președintele american Donald Trump nu și-a informat aliații că urma să atace Iranul întrucât dorea „să păstreze secretă campania” inițială de bombardamente și se temea de scurgeri de informații, relatează agenția EFE. 1

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 26-03-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Media: Iranul a transmis un răspuns la planul propus de Statele Unite
    Iranul a transmis un răspuns la planul în 15 puncte propus de Statele Unite pentru încheierea războiului din Orientul Mijlociu, a relatat joi agenţia oficială iraniană Tasnim, citând o sursă familiarizată cu subiectul, căreia i s-a păstrat anonimatul - potrivit dpa. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.