Ne mai despart două zile de meciul UTA-ei cu Petrolul Ploiești, în care arădenii au nevoie de victorie, pentru a încerca să scape de locurile de baraj. Rezultatele de până acum și programul viitor ne indică faptul că trupa lui Mircea Rednic ar putea termina peste Sepsi și FC Botoșani, Gloria Buzău și Unirea Slobozia părând deja retrogradate.
Dacă UTA bate Petrolul, scapă și de locurile de baraj, iar runda viitoare Sepsi are meci cu FC Botoșani, iar UTA, la Farul.
Orice alt rezultat în afara victoriei moldovenilor în secuime o face pe UTA să fie la mâna ei, în ultimul meci, cu Gloria Buzău, la Arad. Asta, indiferent de scorul partidei de la Ovidiu, cu Farul.
Bate UTA Petrolul?
Așadar, multe depind de meciul de luni. Mircea Rednic insistă pe faptul că jucătorii au clauze în contract, cum că li se mărește salariul dacă vor continua cu UTA și la anul în prima ligă. Însă, de unde știe Rednic că jucătorii mai vor să rămână la Arad?
Spunem asta deoarece de trei meciuri echipa nu joacă nimic, pare în vacanță. Din ultimele șase reprize, în cinci UTA aproape că nu a existat pe teren. Și atunci?
De fapt, fanii chiar pe asta sunt supărați: că fotbaliștilor străini nu le pasă de UTA și Arad, le este totuna că retrogradează sau nu, merg în altă parte. Rednic insistă, însă, că nu și nu…
Ultima declarație, cea de azi, este edificatoare în acest sens. „Nu există ruptură în vestiar între români și străini. Când au fost problemele financiare, toți au protestat. Pe mine nu mă interesează prietenia lor din afara terenului, dar când sunt aici trebuie să fie o familie, pentru că au același obiectiv. Trebuie să fie o echipă, am arătat-o acasă, dar nu și în deplasare. Sper că ei au înțeles momentul, am avut destule ședințe după jocul de la Sibiu. Cred că i-am responsabilizat, iar ei își urmăresc interesul, în primul rând. Cred că vor avea o atitudine bună. Toți au contracte sau opțiune de prelungire, cu mărire de salariu, deci au tot interesul să evolueze foarte bine, tot interesul ca noi să rămânem în prima ligă. Deja s-a discutat cu trei jucători, pentru prelungirea contractelor, dar s-a vorbit și cu cei care nu au avut opțiune sau ea era expirată. Este vorba de Iliev și Dussaut, cu restul nu sunt probleme. Din ce am discutat cu ei, își doresc să rămână, dar așteptăm să treacă aceste trei meciuri, să vedem ce buget vom avea, e important și pe ce loc vom termina. Contează foarte mult și dacă eviți locurile de baraj. Am discutat cu domnul Meszar despre jucătorii care continuă cu noi, în condițiile noastre”- a declarat Rednic.
Dacă toate sunt așa cum spune antrenorul, de ce echipa primește goluri cu nemiluita și dă cu pipeta? Ori nu mai vor la UTA, dar Rednic zice altceva, ori sunt lipsiți de valoare, ceea ce este și mai rău. Doar o întrebare pentru antrenor: i se pare că Omondi (foto) mai vrea să rămână la UTA?