Ministerul Educaţiei a scos la concurs toate cele 42 de posturi de inspectori generali şcolari, după aproape 10 ani de la precedentul concurs.
La concursul organizat în perioada 11 – 20 martie, au fost depuse 46 de dosare, cei mai mulţi candidaţi fiind din Mehedinţi (şase), Buzău şi Mureş (câte trei). În restul judeţelor, au fost câte unul sau doi candidaţi.
În primele zile s-a desfăşurat concursul pentru şefia inspectoratelor şcolare din judeţele Arad, Argeş, Bacău, Botoşani, Brăila, Cluj, Dolj, Galaţi, Harghita, Hunedoara, Iaşi, Mehedinţi, Iaşi, Neamţ, Olt, Sălaj, Vaslui şi Vrancea.
În urma acestuia, au promovat doar candidaţi din Botoşani, Cluj, Hunedoara, Iaşi, Mehedinţi şi Sălaj.
Reamintim că de la Arad au intrat în examen doi candidați din care unul s-a retras, Cladiu Mladin, iar cel de al doilea, Marius Gondor, a fost picat la proba orală, după ce la cea scrisă a luat peste nota 8.00.
Dezastru la promovabilitatea inspectorilor generali
BUCUREŞTI. Județul Arad nu face excepție când vine vorba despre rezultatele la examenul pentru ocuparea funcției de inspector școlar județean. S-a încadrat perfect în trendul național. Potrivit Mediafax, doar şase inspectorate şcolare au şefi după concursul organizat în 18 judeţe, în celelalte 12 candidaţii fiind respinşi sau retrăgându-se după ce au văzut subiectele.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Noii miniștri din Guvernul Bolojan - Radu Miruță (Apărare) și Irineu Darău (Economie) - au depus jurământul de învestitură, marți, în cadrul unei ceremonii desfășurate la Palatul Cotroceni.
Local
Un bărbat prins drogat și fără permis la volan a încercat să îl mituiască pe un polițist, pentru a scăpa de dosarul penal.
Local
Numărul pacienţilor cu afecțiuni respiratorii de sezon a crescut cu 40% faţă de săptămâna precedentă.
Citiți principiile noastre de moderare aici!