aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Advertorial
Gheorghe Falcă: Peste nouă miliarde de euro pentru infrastructura din România. Ce facem cu ei? Și cine?

Gheorghe Falcă: Peste nouă miliarde de euro pentru infrastructura din România. Ce facem cu ei? Și cine?

la 9 March 2023 12:56 Reactualizat la: 9 March 2023 13:48
16 Comentarii

Gheorghe Falcă: Peste nouă miliarde de euro pentru infrastructura din România. Ce facem cu ei? Și cine?

9 March 2023 12:56 Reactualizat la: 9 March 2023 13:48
V-ați gândit, vreodată, nu doar cum ar arăta, dar ce ar însemna o Românie în care, de la Arad la Botoșani și de la Tulcea la Satu Mare, am putea circula pe autostradă, sau pe drumuri expres? Cum ar fi ca de la Constanța la Arad să avem linii ferate de mare viteză? Cum ar fi ca de la Cluj la Pitești să nu ai nicio emoție dacă se întâmplă să conduci un automobil electric?
V-ați gândit, vreodată, nu doar cum ar arăta, dar ce ar însemna o Românie în care, de la Arad la Botoșani și de la Tulcea la Satu Mare, am putea circula pe autostradă, sau pe drumuri expres? Cum ar fi ca de la Constanța la Arad să avem linii ferate de mare viteză? Cum ar fi ca de la Cluj la Pitești să nu ai nicio emoție dacă se întâmplă să conduci un automobil electric?

Trimite articolul

X

Sunt sigur că v-ați gândit. La fel cum sunt sigur și știu, pentru că mulți oameni mi-au spus asta, că v-ați gândit de multe ori, cu o legitimă frustrare, că anii trec, noi îmbătrânim și toate cele de mai sus vor deveni, poate, reale, pentru copiii sau nepoții noștri. Dar vreau să vă spun, că nu trebuie să fie așa, că, dimpotrivă, trebuie și se poate să fie altfel! Infrastructura României și România întreagă, ar putea fi transformate într-o perioadă cuprinsă între cinci și zece ani. Satele și orașele în care locuim, locurile de muncă, mobilitatea, afacerile pe care românii le au, viețile noastre, coeziune dintre noi ca națiune, toate pot arăta altfel și trebuie să arate altfel. Iar acum sunt și bani! Pentru prima dată, scuza lipsei de fonduri nu va mai putea fi invocată de nimeni. Așa cum anunța recent și Ministerul Fondurilor Europene, România are la dispoziție peste 9,2 miliarde de euro, prin Programul Operațional de Transport și prin PNRR, grație eforturilor depuse încă de acum câțiva ani de către președintele Klaus Iohannis. Este un fapt. Dar pentru toate acestea, există însă o condiție esențială: cineva trebuie să vrea cu adevărat acest lucru. Cineva trebuie să își dea interesul pentru asta, de dimineața până seara și de luni până duminică, vreme de mai mulți ani. Acel cineva este persoana care conduce Ministerul Transporturilor.

Înainte de orice altă persoană, cel sau cea care se află la conducerea ministerului respectiv trebuie să vrea, să își dea interesul, să se asigure, de azi, de acum, că banii nu ne prind, iar, cu proiectele nepregătite, cu documentațiile nefinalizate, cu o birocrație excesivă sau cu oameni dezinteresați și demotivați. Se vede clar și de la Strasbourg sau Bruxelles, la fel cum se vede clar și de la Arad sau București că avem nevoie de o persoană care, înainte de toate, să vrea să facă aceste lucruri, poate nu să-și piardă vremea luându-se la contre cu ucrainenii prin presă, de exemplu, ci să lucreze deja pentru banii care așteaptă proiecte, pentru drumurile și căile ferate care așteaptă să fie construite, pentru liniile de metrou, pentru cele de tramvai, pentru stațiile de reîncărcare și, mai presus de toate, pentru românii care au așteptat destul și care, cu siguranță, merită să trăiască în România pe care și-o doresc.

Acea Românie nu este un vis. Acea Românie poate și trebuie să devină realitate în mai puțin de un deceniu. Pentru acea Românie, sunt sigur că PNL, atâta vreme cât se va afla la guvernare, va face alegerile corecte.

Trimite articolul

X
Taguri:
advertorial ,
europarlamentar PNL/PPE ,
Gheorghe Falcă ,
infrastructura transport ,
romania
16 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. klaus says:
    March 9, 2023 at 2:04 pm

    Ii da-ti pe pensii speciale baiatule !! Adica nu o sa-i primim ,ca nu aveti voi sange… sa taiati pensiile ,,mafiei politice,, !! Ce mai conteaza atata vreme cat cei mai multi din tara asta nu pricep ce se intampla !

    Reply
  2. OLTENASH says:
    March 9, 2023 at 2:39 pm

    Pai trebuia sa ti-i dea tie….esti specialist la furaciuni si ai si pile in justitie!

    Reply
  3. Saxon says:
    March 9, 2023 at 2:43 pm

    Cum ce facem cu ei Gheo? Ceea ce a făcut toată clasa politică din România, ii împărțim frățește între noi și mai și cumpărăm influența în anumite sfere și cam atât.

    Reply
  4. Dascal Silviu says:
    March 9, 2023 at 3:11 pm

    Imediat facem studii de Pre si de Fezabilitate. Cum cine? Colegii de partid …

    Reply
    • f.b. says:
      March 10, 2023 at 7:10 am

      …pentru borduri si pavele

      Reply
  5. unu says:
    March 9, 2023 at 3:31 pm

    Ti s-a golit frigiderul?

    Reply
  6. Autostrazi says:
    March 9, 2023 at 3:33 pm

    Bagam un botox si de restu caramele

    Reply
  7. Vasile says:
    March 9, 2023 at 3:39 pm

    Gunoiul din poză, e mai rău decât Covidul. Poate avem norocul să distrugă și UE cum a distrus Aradul…

    Reply
  8. Helmut says:
    March 9, 2023 at 3:59 pm

    Gunoiul păduchilor

    Reply
  9. eu says:
    March 9, 2023 at 4:40 pm

    “Gheorghe Falcă: Peste nouă miliarde de euro pentru infrastructura din România. Ce facem cu ei? Și cine?” Cum adica “ce facem cu ei” ? Ii bagati in buzunar . Cum “cine” ? Tot voi, noi pulimea nu avem acces la ei.

    Reply
  10. Anonim says:
    March 9, 2023 at 4:49 pm

    Da….ar sta bine la tine in buzunar, ca la cum ai distrus Aradul sigur aici nu vor fi.

    Reply
  11. Arad says:
    March 9, 2023 at 5:17 pm

    Du-te du galeata

    Reply
  12. Etc says:
    March 9, 2023 at 7:50 pm

    Geo’…n-ai vrea sa ne pupi de 9 mil de euro sub burta?!

    Reply
  13. cinefil says:
    March 10, 2023 at 10:02 am

    Prevad cum acest muntoi de mangotzi se va transforma intr-un deal, care, la randul sau se va transforma intr-un camp plin de balarii.

    Reply
  14. pin says:
    March 10, 2023 at 11:58 am

    Nu stiu articolele cu domnu Falca cit sunt de ok, dar comentariile sunt intotdeauna savuroase.Multumesc.

    Reply
  15. cineva says:
    March 10, 2023 at 1:57 pm

    Rusine celor ce scriu prostii si injurii la adresa domniei sale. Habar nu aveti cite face acest domn pentru Romania. Cei ce vorbesc urit sunt invidiosi pe altii mai buni ca ei. De ce nu au ajuns pe scara sociala si ei asa sus? Pentru nu pot. Sa-i lasam pe cei ce ne conduc sa isi faca treaba nu tot sa injuram si sa vorbim urit la adresa conducatorilor nostrii. In fond noi i-am votat si tot pe noi ne injuram.

    Reply
  16. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Elevi seminariști arădeni, premiați la Olimpiada Națională de Religie
    3
    „Scoate violența școlară din anonimat!”
    4
    Prinsă cu marfă contrafăcută, la Sântana
    5
    Suporterii utiști, „îngeri” pentru Natalis
    6
    Un atac ucrainean cu drone provoacă un imens incendiu la o rafinărie rusă pe coasta Mării Negre
    7
    A încercat să-și „cumpere” iertarea
    8
    Povestea merge mai departe! Adi Lucaci, comemorat!
    9
    A fost prima ediție a simpozionului SPORT EDU ARAD
    10
    Comisia de Disciplină s-a sucit în privința lui Alomerovic

    România

    Pistol: Tunelul de la Margina - Holdea, vă spun realist, nu se finalizează anul acesta
    Prima ţintă strategică în domeniul rutier este finalizarea legăturii rapide între Marea Neagră şi Europa Centrală, pe coridorul pan-european 4, unde mai avem două verigi de închis pe această axă, prima fiind tunelul de la Margina - Holdea, pe autostrada Lugoj-Deva, care, vă spun realist, nu se finalizează anul acesta, a afirmat, luni, ministrul propus pentru Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, Cristian Pistol.

    România

    Motreanu: Poziţia PNL e clară, publică şi consecventă - partidul nu face parte din actuala formulă guvernamentală
    Prim-vicepreşedintele PNL, Dan Motreanu, consideră că asocierea actualului Guvern cu Partidul Naţional Liberal doar pe baza apartenenţei individuale a unor persoane reprezintă o manipulare a realităţii politice şi o încercare de a induce în eroare opinia publică.

    România

    Simion anunță că AUR nu votează Guvernul Veștea. Îl aștept pe premierul desemnat la sediul nostru până la 20:00
    Președintele AUR, George Simion, a declarat luni că Guvernul Veștea nu va avea voturile partidului său la învestirea din plenul reunit și a adăugat că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul AUR, până la ora 20:00, menționând că cei din AUR sunt dispuși să contribuie la un efort de consens, de reconciliere.

    Local

    CARP propune o excursie la Aiud, pe TransApuseana
    Ieşirea e programată duminică, 19 iulie 2026, şi costă 200 de lei/ persoană.

    Local

    Un nou premiu pentru „Aradi Kamaraszínház”
    Attila Harsányi, desemnat „cel mai bun actor” la Festivalul Național de Teatru din Ungaria.

    Local

    Șeful ANSVSA le-a „bătut obrazul” directorilor de la DSVSA Arad
    Alexandru Bociu a transmis, pe grupurile interne, un mesaj în care îi blamează pe șefii DSVSA Arad, anchetați de DNA. 1

    Local

    Iustin Cionca, bilanț la zece ani de mandat în fruntea Consiliului Județean
    Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a făcut un rezumat al celor zece ani de când se află în fruntea instituției. 1

    Advertorial

    Durerea de spate care nu trece. Când are sens să mergi la un kinetoterapeut
    Durerea de spate este una dintre cele mai frecvente cauze pentru care oamenii lipsesc de la muncă și una dintre cele mai des întâlnite afecțiuni tratate cu automedicație. Un antiinflamator, puțin repaus, poate un plasture termic și aștepți să treacă.

    Mapamond

    VIDEO
    Premierul britanic Keir Starmer anunță că demisionează
    Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.