Cătălin Lelea (Fan Arad) și Lucian Bădiceanu (CSU Reşiţa) au câştigat titlul naţional, învingând cu 2-0 echipa formată din fraţii Cornel şi Cătălin Miron (CSU Ştiinţa Bucureşti), pentru Lelea fiind a opta medalie de aur la “Naționale”. Încă o medalie pentru Arad a venit în urma finalei mici a seniorilor, după ce Marius Mascovits (CSM Arad) şi Andrei Laza (ProVolei Arad) i-au depăşit tot cu scorul de 2-0 pe Bogdan Bratosin şi Doru Ghimeş (CSU Ştiinţa Bucureşti).
În întrecerea senioarelor, Elena Prisecaru (CS Medgidia) şi Beata Vaida (CSM Bucureşti) sunt noile campioane naţionale, după ce au învins, cu scorul de 2-1, echipa formată din Sorina Răileanu şi Adina Stanciu (U. Cluj). În finala mică, Denisa Mocar şi Angelica Podină (U. Cluj) s-au impus, cu scorul de 2-0, în partida cu Haidu Roxana şi Andreea Maxim (CSU Oradea).
Meciurile de volei pe plajă continuă în aceste zile pe plaja „Dandana” din Mamaia, fiind programate Campionatele Naţionale de volei pe plajă rezervate junioarelor şi juniorilor, cluburile ProVolei și Westar fiind active pe tabloul băieților.
Reamintim că în întrecerea cadeților, ProVolei a cucerit aurul, iar Westar, bronzul.

Aur național la beach-volley pentru Fan Arad!
Aur național la beach-volley pentru Fan Arad!
Clubul condus de Ștefan Gog a reușit în cei șase ani de la înființare să joace tot atâtea finale în Campionatele Naţionale de volei pe plajă, în ediția din acest an cucerind pentru a treia oară titlul naţional.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Ciprian Ciucu, candidatul Partidului Național Liberal, a obținut 39.081 voturi (32,5%), în Sectorul 3 al Capitalei, la alegerile locale parțiale organizate duminică pentru funcția de primar general al municipiului București, arată datele publicate, în timp real, pe site-ul Autorității Electorale Permanente, după centralizarea voturilor din toate secțiile de pe raza sectorului, adică 294 de secții.
Mapamond
Președintele francez Emmanuel Macron a avertizat China, duminică, că dacă nu cooperează pentru a reduce excedentul său comercial, Uniunea Europeană va fi obligată să reacționeze în lunile următoare cu măsuri care ar putea include tarife vamale similare celor impuse de președintele american Donald Trump, relatează EFE și AFP.
UT Arad
ARAD. Comisia Centrală de Arbitri a decis ca meciul de mâine, de pe Arena Francisc Neuman, ora 17.30, să fie condus de numărul 1 în arbitrajul românesc, Istvan Kovacs (Carei).
România
Președintele Nicușor Dan se va afla în vizită în Franța luni și marți, când se va întâlni cu românii din diaspora, la Paris și va fi primit de omologul său, Emmanuel Macron, la Palatul Elysee.
7
Mapamond
Trimisul special al președintelui american în Ucraina, Keith Kellogg, a declarat că un acord pentru a pune capăt războiului din Ucraina este 'foarte aproape' și depinde acum de rezolvarea a două probleme principale nerezolvate: viitorul regiunii Donbas din Ucraina și a centralei nucleare Zaporojie, transmite duminică Reuters.
Mapamond
Ajustările făcute strategiei de securitate națională a SUA de către președintele Donald Trump sunt „în linii mari aliniate” cu viziunea Moscovei, a declarat duminică purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, într-un interviu acordat televiziunii de stat, informează AFP.
4
UT Arad
Marius Coman s-a adaptat repede la UTA, dar a avut nevoie de colegi pentru a ieși în evidență. Imediat ce el a ajuns la Arad, UTA n-a mai câștigat multe etape!
Evenimente
SEMLAC. Comuna Semlac pare că este locul preferat al părintelui Constantin Necula.
Citiți principiile noastre de moderare aici!