Ultimele acte au avut loc la sala LPS, în întrecerea băieților finala mică fiind câștigată de gazdele de la Liceul cu Program Sportiv, scor 28-16, în fața CN „Moise Nicoară”, iar finala mare a revenit jucătorilor de la „Peda”, 38-28 cu CN „E. Ghiba-Birta”. Sebastian Firca, Marius Iliescu – cel mai bun jucător -, Alexandru Chebac, Andrei Nicoară, Andrei Barna, Caius Suciu și Richard Bencze au format echipa cea mai valoroasă.
Competiția fetelor a fost câștigată tot de „Peda” profesorului Adrian Mazilu, care a dat și MVP-ul campionatului, Patricia Gădărici, școala din județ cu cele mai bune prestații fiind Lic. „J.G. Tajovsky” Nădlac. Lotul campioanelor le-a cuprins pe: Diana Spinean, Patricia Gădărici, Paula Popa, Alina Iercan, Alexandra Rotariu, Cristina Szabo, Anastasia Mera, Diana Ciocârlan și Timea Peter.
Echipele câştigătoare ale etapei județene vor reprezenta județul Arad la faza zonală ce se va desfășura în județul Alba, în 2-3 martie (feminin, Alba-Iulia), respectiv 10-11 martie (masculin, Sebeș).
Liceenii de la „Peda” sunt stăpânii coșurilor!
Liceenii de la „Peda” sunt stăpânii coșurilor!
Reactualizat la:
Colegiul Național Preparandia „Dimitrie Țichindeal” - Pedagogic a câștigat etapa județeană a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la baschet, la masculin și feminin.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Sfântul Nicolae a trăit în timpul Sfântului Mare Împărat Constantin cel Mare (306-337).
Mapamond
Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.
1
Ştiri sportive
Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.
1
Mapamond
Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.
Local
PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.
Local
Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
Local
Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel.
3
UT Arad
MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!