aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
10 proiecte, 40 de milioane de euro

10 proiecte, 40 de milioane de euro

De Alin Gherasim
la 17 February 2020 06:28
2 Comentarii

10 proiecte, 40 de milioane de euro

Primarii care vor primi bani europeni nerambursabili FOTO: A.G.
17 February 2020 06:28
Zece proiecte depuse de oraşele şi comunele din judeţul Arad, aflate în listele de rezervă ale POR 2014-2020, au primit finanţare.
Scris de Alin Gherasim - Zece proiecte depuse de oraşele şi comunele din judeţul Arad, aflate în listele de rezervă ale POR 2014-2020, au primit finanţare.

Trimite articolul

X

ARAD. Aproximativ 40 de milioane de euro vor intra, suplimentar, în proiectele de dezvoltare ale unor oraşe şi comune din judeţul Arad. Anunţul a fost făcut de Iustin Cionca, preşedintele Consiliului Judeţean Arad, şi Sorin Maxim, directorul Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Vest. Finanţarea acestor proiecte prin Programul Operaţional Regional 2014-2020 a fost posibilă după ce Guvernul a decis supracontractarea de proiecte pe unele linii de finanţare. Astfel, zece proiecte ale unităţilor administrativ-teritoriale din judeţul nostru, aflate iniţial în lista de rezerve, vor primi fonduri europene nerambursabile.
Dar să vedem care sunt proiectele care vor fi implementate în urma acestor măsuri.
Primăria Municipiului Arad a prins cel mai mare proiect dintre cele zece, respectiv un proiect în valoare de 87,4 milioane de lei. Banii vor merge către achiziția de patru tramvaie noi de capacitate mare în municipiul Arad și încă şase vagoane de tramvai de capacitate medie. Îmbunătățirea calității vieții populației orașului Curtici prin investiții în înființarea unei creșe și a unui centru social pentru persoane vârstnice, precum și modernizarea unei străzi este proiectul Primăriei Curtici care va primi peste zece milioane de lei. Un alt proiect din lista de rezerve, care va primi bani europeni, se referă la reabilitarea și mansardarea școlii cu clasele I-IV la Ineu, transformarea în locuințe sociale a unei foste cazarme militare, respectiv construire și dotare centru cu funcțiuni culturale și recreative, dar şi extinderea reţelelor de apă şi canalizare şi modernizarea unei străzi. Pentru acest proiect va fi primită suma de zece milioane de lei. Tot Ineul va mai primi 4,8 milioane de lei pentru reabilitarea şi mansardarea unei şcoli din oraş.
Lipova va primi 4,5 milioane de lei pentru implementarea unui proiect care se referă la îmbunătăţirea calităţii vieţii populaţiei. Fosta grădiniţă cu program prelungit va fi reabilitată şi dotată din aceste fonduri. Oraşul Pecica a prins un proiect „mamut”, de peste 25 de milioane de lei, care se referă la modernizarea infrastructurii publice urbane şi la realizarea unor centre culturale, de tineret, dar şi construcţia unui teatru de vară. Şi Sebişul s-a aflat pe lista oraşelor ale căror proiecte trec din rezervă la finanţare. Aici vor ajunge 15,2 milioane de lei, bani cu care va fi construit un bloc ANL cu 24 de locuinţe şi 9,1 kilometri de piste de biciclete care vor porni din centrul oraşului spre ieşirile către Prunişor, Bârsa, Buteni şi Moneasa. Sântana are, de asemenea, un proiect care va primi o finanţare de 16,8 milioane de lei, bani cu care vor fi construite locuinţe sociale şi va fi amenajat Parcul Europa, din oraş.

Şi o comună
Pe lista proiectelor scoase din rezerve şi mutate la finanţare se află şi un proiect al unei comune. Este vorba despre comuna Semlac, care va primi 2,3 milioane de lei pentru modernizarea, reabilitarea, extinderea şi dotarea unei şcoli generale.
Un alt proiect care va primi finanţare, un proiect al Universităţii Aurel Vlaicu, se referă la reabilitarea, modernizarea, extinderea şi echiparea clădirii Corp A, de pe strada Paul Chinezu, din municipiu. UAV va primi aproape 27 de milioane de lei. JA-A.G.

Pentru centură
Preşedintele CJA, Iustin Cionca, şi vicepreşedintele instituţiei, Sergiu Bîlcea, au vorbit şi despre centura de sud-est a municipiului, un proiect de 40 de milioane de euro, care ar putea să primească finanţare încă din acest exerciţiu financiar. „Am solicitat, la București, să ni se aprobe supracontractarea pe AXA 6 privind finanțarea modernizării drumurilor județene, pentru că județul Arad are nevoie de bani pentru finalizarea șoselei de centură a municipiului, probabil una dintre cele mai consistente lucrări de acest fel din vestul țării, pentru că presupune și realizarea unei piste de biciclete, a unor sensuri giratorii, a unui pasaj peste calea ferată (care va decongestiona traficul spre și dinspre comuna Vladimirescu), a unui pod nou peste Mureș, la Fîntînele”, a anunţat Cionca.

Trimite articolul

X
Taguri:
Agenţia pentru Dezvoltare Regională Vest ,
Consiliului Judeţean Arad ,
Iustin Cionca ,
POR 2014-2020 ,
Sorin Maxim
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Gheban says:
    February 17, 2020 at 12:30 pm

    Fata de centura de vest a Oradiei, care va fi o parte autostrada si cealalta drum pe 4 benzi, cu nspe pasaje si alte chestii e un fleac. Pana si la Satu Mare se construiește o centura mai calumea sau Timișoara va avea si ea o centura care e din nou mai mare si mai complexa fata de flinticul nostru, cu termen de realizare în mare ceata…

    Reply
  2. Aradeanul says:
    February 17, 2020 at 1:10 pm

    D….lor..lasa ti vrajeala., promisiunile.visele si terminati odata pasajul de la Micalaca!Rusine …sa.nu fiti in stare sa terminati un pod!Drumul Arad -Siria este deja …punct de interes.turistic. Gropi, mizerie…reparatii la butelie….Astea sunt proiecte !,nu pus ampora pe o cazarma !.

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Foto. Mobilizare uriașă pe autostradă
    3
    A început sezonul căpușelor: 19 persoane au ajuns la Urgențe, în ultima lună
    4
    STIL DE VIAȚĂ. Adela Alexa, nutriţionist, dietetician: Rolul legumelor crucifere în prevenția bolilor
    5
    A demisionat și secretarul de stat Roxana Momeu
    6
    Puncte pentru bonusuri, la UTA
    7
    Apă „otrăvită” în mai multe fântâni publice din județ: concentrații mari de arsen și contaminări bacteriologice
    8
    Municipiul Arad are buget aprobat
    9
    3,5 milioane pentru proiectele ONG-urilor din Arad
    10
    Încă un pas spre promovare

    România

    Forumul Judecătorilor contrazice CSM: Judecătorii nu au votat pentru a denunța „încercarea politicienilor de a subordona puterea judecătorească”
    Asociația Forumul Judecătorilor contrazice, miercuri, Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii, care a transmis că peste 3.500 de judecători au votat „pentru denunțarea încercării politicienilor de subordonare a puterii judecătorești”, punctând că adunările generale ale instanțelor s-au reunit pentru reacții legate de erorile privind salarizarea magistraților.

    Mapamond

    Trump anunță reluarea bombardamentelor împotriva Iranului
    Președintele american, Donald Trump, a anunțat miercuri reluarea atacurilor aeriene împotriva Iranului, în urma doborârii unui elicopter american Apache și a întârzierii încheierii unui acord în urma negocierilor cu Teheranul, transmit agențiile internaționale de presă.

    România

    Nicușor Dan: Văd politicieni care nu fac decât să calculeze alegeri viitoare. Românii vor guvernare
    1

    Ştiri sportive

    Programul meciurilor la Campionatul Mondial de Fotbal 2026
    A 23-a ediție a Campionatului Mondial de fotbal va avea loc în perioada 11 iunie - 19 iulie. În această vară, fanii sportului rege se vor bucura de 39 de zile de spectacol total pe stadioane din SUA, Mexic și Canada. Pentru prima oară în istoria Cupei Mondiale, un număr de 48 de echipe s-au calificat la turneul final, unde vor avea loc 104 partide, cel mai mare număr înregistrat vreodată la World Cup. Vom avea parte de un veritabil maraton fotbalistic, cu doar cinci zile libere (8, 12, 13, 16 și 17 iulie).

    ARADON Sport local

    Vom avea aceeaşi conducere la AJF Arad!
    Dosarul lui Alexandru Moldoveanu la funcţia de vicepreşedinte a fost respins.

    Local

    Lubenița și vânzătorii necinstiți din Arad
    Directorul Direcției Agricole Arad anunță că au apărut primii comercianți cu pepeni de import și etichetă locală. 1

    Local

    Stagii postdoctorale internaționale prin Programul de Burse „Eugen Ionescu”, la UAV
    Finanțat de Ministerul Afacerilor Externe, programul oferă anual oportunități de mobilitate și cercetare pentru doctoranzi și postdoctoranzi proveniți din statele membre ale spațiului francofon.

    Local

    Amendă de 6.000 de lei pentru modificarea ilegală a spațiilor comune dintr-un imobil
    Un proprietar dintr-un imobil situat în Piața Plevnei a fost sancționat cu 6.000 de lei după ce a ocupat abuziv spații comune și a efectuat modificări fără acordul celorlalți locatari.

    Local

    Sukar Nation revine în concert la Terasa Flex
    După show-ul susținut în toamnă la Club Flex, formația se întoarce în fața publicului arădean cu un nou single, „Balkan Disco Dance”, piesă care continuă direcția muzicală a trupei: un amestec intens de ritmuri balcanice, atitudine punk, sonorități de fanfară și chef de viață.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.