aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
13 primari au semnat o „petiție pentru normalitate”

13 primari au semnat o „petiție pentru normalitate”

la 20 November 2023 16:41
8 Comentarii

13 primari au semnat o „petiție pentru normalitate”

Foto: PMA
20 November 2023 16:41
Edilii sunt împotriva desfiinţării barierei de la trecerea la nivel cu linia ferată, de pe strada Şiriei.
Edilii sunt împotriva desfiinţării barierei de la trecerea la nivel cu linia ferată, de pe strada Şiriei.

Trimite articolul

X

ARAD. Mai bine de jumătate din populația județului Arad ar urma să fie afectată de desființarea trecerii la nivel cu calea ferată de la intrarea în Municipiul Arad dinspre localitatea Șiria. Acest lucru s-ar putea întâmpla odată cu finalizarea lucrărilor de amenajare a pasajului de trecere peste Calea Ferată Arad-București.

Având în vedere faptul că DJ 709 este cel mai utilizat drum județean, închiderea circulației la nivel cu calea ferată va aduce grave prejudicii intereselor economice ale cetățenilor și agenților economici din Municipiul Arad, cât și celor din nordul județului. La inițiativa primarului municipiului Arad, Călin Bibarț, luni, 20 noiembrie 2023, în sala Ferdinand a Palatului Administrativ, a fost semnată o petiție de către nu mai puțin de 13 primari din județul Arad. Documentul va fi expediat atât Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, cât și Companiei Naționale de Căi Ferate „CFR” S.A. București.

Prin acest document, edilii din Arad, Ineu, Șiria, Sebiș, Vladimirescu, Șilindia, Hășmaș, Șicula, Buteni, Bocsig, Cărand, Cermei și Brazii, în numele comunităților pe care le reprezintă, solicită ca la finalizarea lucrărilor de la pasaj, să fie menținute accesul și circulația rutieră la trecerea la nivel cu calea ferată la intrarea în Municipiul Arad, pentru a veni în sprijinul locuitorilor din municipiu și al altor cetățeni din localitățile limitrofe, care circulă pe DJ 709.

Argumentul semnatarilor este acela că desființarea trecerii la nivel cu calea ferată închide practic o intrare importantă în municipiul Arad și va îngeruna traficul rutier pe mai multe sectoare ale centurii. Mai mult decât atât, în situația în care trecerea rămâne deschisă, această rută ar putea reprezenta o alternativă eficientă pentru a evita blocajele rutiere în cazul producerii unui accident rutier pe pasaj sau în cazul în care au loc lucrări de mentenanță la nivelul acestuia.

„Noi ne dorim ca actuala Calea Șiriei să nu ajungă o stradă înfundată, respectiv bariera de sub pasaj să nu fie desființată odată cu finalizarea acestuia. Toată Valea Crișului își dorește aceste lucru. Reprezentăm mai bine de jumătate din populația județului și cred că este un demers logic, normal, de care cu siguranță vor trebui să țină cont cei de la București”, a declarat primarul municipiului Arad, Călin Bibarț.

„Aproape toți cetățenii Șiriei folosesc această rută de cel puțin 2-3 ori pe zi. Muncesc la Arad, iar această barieră trebuie să rămână deschisă. Să nu uităm că odată cu închiderea barieriei vor avea de suferit și firmele. Dacă ne gândim că peste puțin timp un cunoscut retailer va deschide un nou magazin la intrarea în municipiu, cu siguranță această investiție ar avea de suferit odată cu închiderea acestei bariere”, a punctat primarul comunei Șiria, Valentin Bot.

„Și așa avem destule blocaje în trafic. Dacă mai restricționăm un acces înspre municipiu, cel mai frecventat de noi, ineuanii, cred că este un lucru rău și pentru noi, și pentru municipalitate. Consider că radicalismul este necesar în aceste demers și sunt convins că cei de la minister vor avea discernământul de a da curs solicitării noastre”, a subliniat primarul orașului Ineu, Călin Abrudan.

„Economia noastră gravitează în jurul municipiului, de aceea tot ce înseamnă intrarea în muncipiu va fi boicotată de o asemenea măsură. Toți tinerii din zona noastră studiază aici, vor avea astfel de suferit în ceea ce înseamnă mobilitatea urbană. De aceea suntem deciși să mergem în continuare cu acest demers pentru normalitate ”, a declarat primarul orașului Sebiș, Cristian Feieș.

„Reprezint cetățenii comunei. Mă bucur că nu s-au dat uitării comunele mai mici, care sunt în zona Sebiș-Moneasa. Avem mulți tineri care sunt la facultate în Arad, care lucrează aici și nu vrem să se desființeze această trecere peste calea ferată. Aici nu facem politică. Am răspuns unei inițiative menite să rezolve o problemă a cetățenilor noștri și implicit a județului Arad”, este de părere primarul comunei Cărand, Costuț Gligor .

„Particip la această întâlnire din solidaritate față de dl. Bibarț. Comuna Hășmaș este la 90 de kilometri de Arad, dar consider că și locuitorii comunei noastre ar trece prin aceleași chinuri dacă s-ar realiza ceea ce și-au propus cei de la București și nu suntem de acord. Ne dorim să se păstreze bariera, iar traficul să se desfășoare în mod civilizat și firesc”, a declarat primarul comunei Hășmaș, Cornel Popa.

„Ca și colegii mei de pe Valea Crişului și nu numai, suntem nemulţumiți de această măsură. Cred că toate nemulțumirile lor vor trece prin localitatea noastră pentru că tot traficul Arad-Șiria va fi preluat de noi. Deja suntem sufocați cu traficul pe DN7. Împreună cu domnul primar Bibarț încercăm să găsim soluții pentru a face cât mai multe legături și constatăm că suntem puși în fața unei situații care ar putea închide o legătură importantă înainte să putem deschide alta. Este un lucru frustrant și cred că este normal să rămână bariera. Suntem în slujba cetățenilor și luptăm pentru confortul lor”, a menționat primarul comunei Vladimirescu, Mihai Mag.

„Este o decizie fără noimă. Într-o epocă a mobilității, noi închidem drumuri de acces. Nu are niciun sens, nici tehnic, nici administrativ și consider că cetățenii județului au dreptul la un trafic decent în județ”, a declarat viceprimarul comunei Șicula, Nuțu Valea.

„Sunt semnatar al acestei petiții și sunt în totalitate de acord cu colegii mei. Dorim să creștem gradul de confort al cetățenilor, nu să-i încurcăm. Așadar, suntem împotriva desființării respectivei bariere”, este de părere primarul comunei Buteni, Mircea Braiț.

FOTO | 13 primari au semnat o „petiție pentru normalitate”

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Călin Bibarţ ,
CFR SA ,
desfintare bariera ,
document ,
drum judetean DJ709 ,
edili ,
ministerul transporturilor ,
normalitate ,
petitie ,
primari ,
primari judetul Arad ,
strada Siriei
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cetatea Zimbru says:
    November 20, 2023 at 5:33 pm

    13 generali. ..dar aia barem.au fost buni și patrioți

    Reply
    • Nelu says:
      November 20, 2023 at 6:14 pm

      Vezivca ala e vice la Sicula,dar viseaza sa devina primar…

      Reply
      • Tractoristul says:
        November 21, 2023 at 11:52 am

        Mai puțin și Nuțu este primar. Iar ăsta de ocupă în prezent această funcție va merge înapoi pe tractor, unde-i este și locul.

        Reply
  2. Riveran says:
    November 20, 2023 at 6:21 pm

    Dacă nu era Falcă ar fi rămas și bariera de la CET. Adică nu trebuia să mergi 2 km până la sensul giratoriu pentru a merge la Șofronea

    Reply
  3. Helmut says:
    November 20, 2023 at 7:53 pm

    13 pacalici. Cam repele a inceput campania

    Reply
  4. Boos says:
    November 20, 2023 at 7:54 pm

    Toți sunt primari PNL, Pâncota Târnava de la PSD .

    Reply
    • ROCO says:
      November 21, 2023 at 12:38 pm

      Desteptul de la Pancota nu are timp…..ca pozeaza plantarea de pomi!!pt FACEBOOK!!

      Reply
  5. csm says:
    November 21, 2023 at 11:27 am

    Vi se pare că bipârț și botu sunt primari normali ?

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Echipa arbitrilor din Arad, locul 2 în Ungaria
    3
    Fetele de la UTA, egal cu FC Argeş
    4
    Miruță declară că USR propune o rotație între un guvern minoritar de dreapta și un executiv monocolor PSD
    5
    Campanie de donare de sânge, la Şiria
    6
    Platforma europeană de social media eYou se lansează public cu 50.000 de utilizatori
    7
    Parteneriatul UTA – Villarreal merge mai departe
    8
    Comunicat de presa pentru inceperea proiectului
    9
    Europa și mișcarea „antifa”, vizate în strategia administrației Trump de combatere a terorismului
    10
    Filmul „Ultima transhumanță” va fi proiectat la „Arta” în prezența regizorului

    România

    Miruță declară că USR propune o rotație între un guvern minoritar de dreapta și un executiv monocolor PSD
    Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, membru al Biroului Național al USR, anunță că partidul din care face parte propune o rotație la guvernare între un executiv minoritar PNL-USR-UDMR și un cabinet monocolor PSD.

    Advertorial

    Când bucătăria vorbește despre tine înainte să apuci să scoți un cuvânt
    Există ceva aproape magic în felul în care o bucătărie bine gândită schimbă atmosfera întregii locuințe.

    România

    Nazare: România nu merită să piardă miliarde de euro din finanțări și fonduri. Românii au nevoie ca de aer de acești bani
    România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, așa cum risca în vara anului trecut, iar românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de acești bani și de acest loc în lume, a scris, miercuri, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare.

    Evenimente

    GALERIE FOTO
    Arădenii, invitați la deschiderea Ghioroc Summer Fest
    ARAD. Sâmbătă, 27 iunie, începe oficial ediția a XV-a a Ghioroc Summer Fest, eveniment devenit deja tradiție pe malul lacului Ghioroc.

    România

    PSD a decis să își asume guvernarea. Grindeanu - propunerea de premier
    Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să își asume responsabilitatea guvernării, iar președintele social-democraților, Sorin Grindeanu, să fie propunerea de premier.

    Local

    Arestat după ce și-a bătut soția și a amenințat că dă foc casei
    La data de 24.06.2026, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova a formulat o propunere de arestare preventivă față de inculpatul C.D., cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe în modalitatea violenței în familie, amenințare și distrugere. 1

    Local

    Penalizări record la Municipal. Tehnodomus plătește 51.658,38 lei pe zi
    Firma Tehnodomus este penalizată cu 51.658,38 lei pentru fiecare zi de întârziere a proiectului de modernizare a Spitalului Municipal, începând din data de 1 iunie. 2

    Local

    27 de intervenții pentru pompierii arădeni, în ultimele 24 de ore
    Pe lângă solicitările SMURD, pompierii au intervenit și pentru stingerea a două incendii de vegetație uscată care au afectat în jur de 500 de metri pătrați.

    România

    Cătălin Predoiu: Nu voi contesta o eventuală decizie a PNL de excludere. O voi lua ca atare
    Liberalul Cătălin Predoiu, ministru interimar al Afacerilor Interne, a declarat, miercuri, că nu va contesta o eventuală excludere a sa din PNL, arătând că e un „paradox” faptul că „cei care au votat un Guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă”.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.