ARAD. Reprezentanții ISU Arad transmit că “având în vedere importanța acestui eveniment religios, la care se anunță participarea unui număr mare de credincioși, pentru siguranța participanților, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Arad, va monitoriza permanent evoluția dinamicii din teren, iar la nevoie vor fi dispuse măsurile imediate pentru optimizarea acțiunilor de răspuns în sprijinul comunităților. În plan operațional, zilnic, 130 de pompieri arădeni, încadrează mijloacele tehnice care sunt pregătite să intervină pentru acordarea asistenței medicale și salvarea persoanelor din medii ostile vieții. Răspunsul la urgențele medicale este asigurat prin intermediul echipajelor de pompieri SMURD, care vor interveni pentru primul ajutor medical”. Pentru ca această mare sărbătoare religioasă să se desfăşoare în condiţii de siguranţă ISU Arad recomandă respectarea următoarelor reguli: -parcarea autovehiculelor persoanelor care participă la eveniment se face astfel încât să nu blocheze căile de acces și evacuare pentru forţele de intervenţie, respectând indicaţiile autorităţilor;-aprinderea şi aşezarea lumânărilor se va face numai în locurile special amenajate în acest sens;-pe timpul ceremoniilor religioase fiecare credincios va avea grijă să protejeze persoanele din imediata apropiere de flacăra lumânărilor, pentru a preîntâmpina aprinderea articolelor de îmbrăcăminte sau a părului. Pentru a preîntâmpina producerea unor evenimente în această perioadă, pompierii arădeni recomandă cetăţenilor care doresc să se relaxeze în aer liber, turiştilor şi amatorilor de drumeţii montane să respecte următoarele măsuri preventive:-Utilizarea focului deschis în locuri cu pericol de incendiu și pe timp de vânt este interzisă;-Prepararea hranei prin utilizarea focului deschis se face numai în locuri special amenajateîn condiţii și la distanţe de siguranţă care să nu permită propagarea focului la construcţii, culturi agricole, păduri, sau la alte vecinătăţi;-Asiguraţi la locul arderii mijloace de stingere, un stingător sau o găleată cu apă;-Nu lăsaţi niciodată focul nesupravegheat;– Supravegheați în permanență copiii pentru a preveni jocul acestora cu focul;-Nu aruncaţi resturi de ţigări la întâmplare. Acestea pot aprinde vegetația uscată sau alte materiale combustibile;– Anunţaţi imediat orice incendiu pe care il observaţi la numărul unic de urgență 112!
130 de pompieri arădeni, la datorie de Sfânta Maria
130 de pompieri arădeni, la datorie de Sfânta Maria
130 de pompieri arădeni vor fi mobilizați, zilnic, în minivacanța de Sfânta Maria, având în vedere importanța acestei sărbători și a faptului că se așteaptă participarea unui număr mare de credincioși la slujbele religioase. Pompierii vor fi pregătiți să intervină pentru acordarea asistenței medicale și salvarea persoanelor din medii ostile vieții.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
6
Local
Irigarea terenurilor agricole din zona Păuliș - Vladimirescu nu se va putea face peste vară, pentru că în următoarea perioadă încep lucrările de impermeabilizare prin betonare a 2,7 kilometri din canalul în care este pompată apa din Mureș, proiect de 6,7 milioane de lei plus TVA.
Local
Arădenii sunt invitați să învețe gratuit manevre de resuscitate și alte tehnici de prim ajutor care pot face diferența în primele minute ale unei urgențe medicale.
Local
Arhiepiscopia Aradului dispune, începând din luna iunie 2026, de cinci consilieri specializați în domeniul adicțiilor, pregătiți să ofere sprijin persoanelor afectate de dependențe și familiilor acestora. În paralel, instituția continuă demersurile pentru înființarea Centrului de Educație și Recuperare Împotriva Adicțiilor „Sfântul Ilarion Felea”.
România
Evaluarea națională va începe luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a.
Local
Cadrele didactice ale Liceului Teoretic Adam Müller Guttenbrunn au încheiat anul școlar într-un mod inedit, oferind elevilor un exemplu de viață activă și respect pentru mediul înconjurător.
România
O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol.
Citiți principiile noastre de moderare aici!