Totodată, salvatorii au intervenit pentru stingerea a două incendii izbucnite la vegetație uscată în localitățile Zerind și Prunișor, în urma cărora au ars aproximativ 550 de metri pătrați de vegetație uscată. De asemenea, pompierii au desfășurat alte două intervenții în sprijinul comunității, pentru deblocarea unor persoane și asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor.
„Atragem atenția cetățenilor că arderea miriștilor, turbăriilor, litierelor pădurii, stufului, tufărișurilor sau vegetației ierboase este strict interzisă, potrivit art. 94 alin. (1) lit. n) din O.U.G. nr. 195/2005 privind protecția mediului, și constituie contravenție, sancționată cu amendă de la 7.500 de lei la 15.000 de lei pentru persoanele fizice și de la 50.000 de lei la 100.000 de lei pentru persoanele juridice. Un regim sancționator distinct este prevăzut pentru arderea miriștilor, stufului, tufărișurilor și vegetației ierboase din ariile naturale protejate și de pe terenurile supuse refacerii ecologice, faptă care constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, dacă este de natură să pună în pericol viața ori sănătatea umană, animală sau vegetală”, a transmis ISU Arad.
Citiți principiile noastre de moderare aici!