„Reprezentanţii PMP susţin că taxarea în plus a populaţiei nu era necesară, în buget existând bani de care însă primul ministru Victor Viorel Ponta nu vrea să se atingă, preferând să încarce facturile populaţiei. Partidul Mişcarea Populară consideră că taxa suplimentară pe combustibil are o singură menire : banii vor ajunge la baronii PSD, constituind un supliment binevenit la bugetele pentru găleţi, ulei, făină, zahăr, fasole, conserve, de care au nevoie în campania electorală”, a declarat Poptean. Purtătorul de cuvânt susţine că partidul a adunat din ţară peste 300.000 de semnături împotriva accizei, pe care le-a predat la Secretariatul General al Guvernului.
300.000 de semnaturi contra accizei
ARAD. Partidul Mişcarea Populară Arad, prin purtatorul de cuvânt Marius Poptean , solicită deputaţilor arădeni să voteze împotriva ordonanţei privind majorarea accizelor la combustibili, săptămâna viitoare, când va fi votată în plen.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
9
Local
Șase proiecte educaționale, însumând 250.000 de lei, vor fi finanțate prin Fundația Comunitară Timișoara.
Local
Angajați și angajatori sunt chemați să participe la o sesiune de informare privind noutățile și modificările aduse Codului Muncii.
Local
ADR Vest, organismul care implementează proiecte de miliarde de euro, fonduri nerambursabile, a depășit pragul de 100 la sută contractare.
România
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri, după consultările cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații pot să treacă în opoziție, dacă nu se ajunge la o armonizare a punctelor de vedere.
Local
Marți, 21 aprilie 2026, în fața Inspectoratului Școlar Județean Arad a fost dezvelit bustul filantropului basarabean Vasile Stroescu.
Mapamond
Premierul pakistanez, Shehbaz Sharif, a cărui țară joacă un rol de mediator în conflictul dintre Statele Unite și Iran, a salutat miercuri prelungirea armistițiului anunțată de președintele american, Donald Trump, notează AFP.
Local
63 de firme „cuplate” în opt asocieri au participat la liciția pentru construirea viitorului Complex Matern-Pediatrie.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!