Sunt copii cu nevoi speciale, bolnavi sau orfani, care învaţă în condiţii speciale. Sunt elevii Centrului Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Arad, care vor primi burse de la CJA. Din păcate, ajutorul financiar este infim: 60 de lei pe lună. Consilierii judeţeni au aprobat alocarea fondurilor pentru bursele acestora. Reprezentanţii Centrului Şcolar spun că sunt 60 de elevi care ar putea beneficia de burse sociale sau medicale în anul 2017. Dar nu toţi copiii se califică pentru acest ajutor financiar. Potrivit legii, „bursele de ajutor social (medical) se acordă următoarelor categorii de elevi înscrişi la cursurile cu frecvență din învățământul preuniversitar de stat: orfani de ambii părinți sau bolnavi de TBC şi care se află în evidența dispensarelor şcolare ori bolnavi de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbție grave, insuficiențe renale cronice, astm bronşic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatită cronică, glaucom, miopie gravă, boli imunologice sau infestați cu virusul HIV ori bolnavi de SIDA, sau care suferă de poliartrită juvenilă, spondilită anchilozantă ori reumatism articular, handicap locomotor”. Acordarea acestor burse se face pe baza certificatului eliberat de medicul specialist şi avizat de medicul de familie/medicul de la cabinetul şcolar.
60 de lei pe lună pentru copiii „speciali”
60 de lei pe lună pentru copiii „speciali”
CJA acordă burse de 60 de lei pe lună pentru copiii care studiază la Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Sute de credincioși au trecut, vineri, pragul Bisericii Minoriților din Arad pentru a se închina Relicvei Sfântului Francisc de Assisi, adusă pentru prima dată în municipiu și, totodată, pentru prima dată în România. Evenimentul face parte din pelerinajul organizat în cadrul Anului Jubiliar Franciscan 2026.
Local
Castelul Mocioni din Bulci, aflat în proprietatea Municipiului Arad și nefolosit ca unitate sanitară de 15 ani, ar putea primi o nouă destinație. Consiliul Local este chemat să își dea acordul de principiu pentru transformarea monumentului istoric într-un centru multifuncțional, însă decizia finală depinde de aprobarea Ministerului Sănătății.
Local
Senatorul Răzvan Anghel vorbește despre amendamentele propuse de PSD și AUR, care pun în pericol PNRR.
România
Guvernul a adoptat vineri cadrul legal necesar pentru ca C.N.T.E.E. Transelectrica S.A., prin Dispecerul Energetic Național, să poată dispune, până la data de 31 august, o serie de măsuri de siguranță dacă evoluția Sistemului Electroenergetic Național o va impune.
România
Alocările bugetare guvernamentale pentru cercetare și dezvoltare (GBARD) la nivelul Uniunii Europene s-au situat anul trecut la 288,9 euro pe locuitor, o creștere de 57,7% față de 2015 (183,2 euro pe persoană), arată datele publicate vineri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).
Advertorial
Carbenta Com - susține performanța în sport!
Local
Senatorul PNL Glad Varga anunță că Strategia pentru Biodiversitate nu impune noi interdicții fermierilor sau mediului de afaceri.
ARADON Sport local
ARAD. Două săptămâni ne desparte de startul sezonului fotbalistic 2026-2027 în Liga 4-Mavros.
Citiți principiile noastre de moderare aici!