aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
A intrat în sediul poliției, a făcut duș și s-a culcat. Va sta 3 ani în spatele gratiilor

A intrat în sediul poliției, a făcut duș și s-a culcat. Va sta 3 ani în spatele gratiilor

De Eugen Rogojan
la 12 March 2024 10:21 Reactualizat la: 12 March 2024 15:23
8 Comentarii

A intrat în sediul poliției, a făcut duș și s-a culcat. Va sta 3 ani în spatele gratiilor

12 March 2024 10:21 Reactualizat la: 12 March 2024 15:23
Este vorba despre un bărbat din Galșa, care în octombrie anul trecut a intrat în sediul Postului de Poliție din Păuliș. Acesta a găsit cheile în cutia poștală, a făcut focul, a făcut un duș, s-a pus să doarmă, iar dimineața a plecat cu uniforma polițistului și mai multe bunuri ale acestuia.
Scris de Eugen Rogojan - Este vorba despre un bărbat din Galșa, care în octombrie anul trecut a intrat în sediul Postului de Poliție din Păuliș. Acesta a găsit cheile în cutia poștală, a făcut focul, a făcut un duș, s-a pus să doarmă, iar dimineața a plecat cu uniforma polițistului și mai multe bunuri ale acestuia.

Trimite articolul

X

Judecătoria Lipova a decis că îl „condamnă pe inculpatul Farcaș Florin, la pedeapsa de 3 ani și 19 zile închisoare, pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat”, sentința cu fiind drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.

Conform informațiilor din hotărârea instanței, fapta s-a petrecut în noaptea de 3 spre 4 octombrie 2023. Bărbatul a intrat prin efracție în locuința de serviciu aflată în sediul Postului de Poliție Păuliș, de unde a furat „obiecte de vestimentație din componența uniformei de poliție, obiecte de îmbrăcăminte, încălțăminte și mai multe parfumuri” ale unui agent principal de poliție. Totodată, întrucât inculpatul încercase inițial să pătrundă în clădirea principală a Postului de Poliție Păuliș, cauzând distrugeri ușii de acces în această clădire, inculpatul a cauzat prejudicii și Inspectoratului Județean de Poliție Arad.

„La data de 04.10.2023, organele de poliție judiciare din cadrul Poliței oraș Lipova au fost sesizate prin plângere de către persoana vătămată cu privire la faptul că A.N. (autor necunoscut – n.r.) în noaptea de 03/04.10.2023, prin efracție și escaladare, a pătruns în incinta locuinței de serviciu de la Postul de Politie Păuliș, amplasată în aceeași clădire cu Postul de Poliție, la etaj, de unde i-a sustras un tricou de culoare negru cu inscripția «Poliția», un trening marca Nike, mărimea M, de culoare negru cu dungi albe, un trening marca Adidas, mărimea M, de culoare negru cu dungi roșii cu inscripția «FC Bayern Munchen», o geacă din fâș de culoare neagră marca Hummel, o geacă de poliție cu însemnul «Poliția Română», de culoare verde și bleumarin, o geacă de poliție, model nou, cu inscripția «Poliția», de culoare bleumarin, o pereche de pantaloni uniformă poliție, de culoare bleumarin, un toc pentru depozitarea cheilor din piele, de culoare negru, o pereche pantofi sport de culoare alb cu verde, un ceas marca Tommy Hilfiger de culoare negru cu cadran de bronz, un gel de păr, o pereche de ghete de fotbal culoare portocaliu cu negru, o pereche de mănuși pentru portar, o lanternă de culoare neagră și o pereche de grade corespunzătoare gradului de agent șef de poliție”, respectiv 9 parfumuri, prejudiciul cauzat fiind în valoare totală de aproximativ 10.000 lei, conform anchetatorilor.

Hoțul, un bărbat din Galșa, a fost identificat chiar a doua zi, pe baza amprentelor, acesta aflându-se deja în baza de date a Poliției. În aceeași zi în care a fost identificat pe baza amprentelor, bărbatul a fost depistat de polițiști, care, „Efectuând controlul corporal al acestuia, în buzunarul drept al pantalonilor au fost găsite o pereche de grade de agent șef de politie și o lanternă de culoare neagră. Cu ocazia controlului efectuat, în sacoșa de culoare neagră, au fost găsite o geacă de poliție cu însemnul «Poliția Română” de culoare verde și bleumarin, o geacă de poliție, model nou, cu inscripția «Poliția», de culoare bleumarin, o pereche de pantaloni uniformă poliție, de culoare bleumarin, un toc pentru depozitarea cheilor din piele”, precum și restul bunurilor furate din locuința de serviciu a polițistului din Păuliș.

A făcut un duș și s-a pus să doarmă

La audieri, bărbatul a povestit că în ziua de dinainte de a intra în sediul Poliției, s-a plimbat cu bicicleta din Arad la Frumușeni, apoi până la Lipova, iar după miezul nopții, în jurul orelor 1-2, a plecat din nou cu bicicleta, de data stă spre Păuliș. Pe drum, „A văzut din întâmplare o casă care părea părăsită, însă nu a realizat că este postul de poliție, deoarece nu a observat să scrie pe undeva acest aspect. A încercat să forțeze deschiderea ușii de la intrarea de jos cu o piatră, însă nu a reușit să o deschidă. Ulterior, a căutat în cutia poștală, unde a găsit o pereche de chei și a urcat la etaj. A observat că se potrivesc cheile și a intrat în clădire. Si-a dat seama că se află într-un post de poliție abia în momentul în care a intrat în clădire și a văzut uniforma de poliție”, arată anchetatorii. Bărbatul a povestit că a fost surprins, a realizat că se află într-un post de poliție, dar s-a gândit să rămână dacă tot a intrat, deoarece se înnoptase și era frig. A băgat bicicleta în interior să nu i-o fure cineva, a văzut niște lemne, a făcut focul, a făcut un duș, după care s-a pus să doarmă. S-a trezit în jurul orei 6:00, s-a îmbrăcat în uniforma de poliție cu gândul să meargă în „Checheci”, „să se plimbe pe acolo”, iar geaca de poliție reflectorizantă a luat-o pe el… ca să fie observat de mașinile care circulă pe drum, să nu fie lovit.

În dosarul de furt, agentul de poliție nu s-a constituit parte civilă, însă Inspectoratul de Poliție Județean Arad a solicitat recuperarea de la inculpat a contravalorii pagubelor produse de acesta: 510,21 lei daune materiale.

3 ani de închisoare

Hoțul din Galșa nu a fost la prima întâlnire cu instanțele de judecată. În 2018, acesta fusese condamnat la 1 an și 4 luni de închisoare cu suspendare, după ce a fost prins fără permis, la volanul unui autoturism neînmatriculat, în timp ce avea o alcoolemie mai mare de 0,80 g/l alcool pur în sânge. Ulterior, în 2021, acesta a mai fost condamnat la 1 an și 8 luni de închisoare pentru alte fapte, executând aproximativ 10 luni.

Acum, acesta a fost condamnat de Judecătoria Lipova la pedeapsa de 3 ani și 19 zile închisoare, pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat. Având în vedere antecedentele penale ale bărbatului, instanța a reținut că pedeapsa de acum va trebui executată în regim de detenție, deoarece inculpatul are o „predispoziția constantă de a săvârși fapte penale”.

Trimite articolul

X
Taguri:
a făcut duș ,
A intrat în sediul poliției ,
a intrat în sediul Postului de Poliție din Păuliș ,
Arad ,
bărbat din Galșa ,
dus ,
inchisoare ,
post de politie Paulis ,
s-a culcat ,
Va sta 3 ani în spatele gratiilor
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Garceo says:
    March 12, 2024 at 12:49 pm

    În primul rând;” un trening marca Nike, mărimea M, de culoare negru cu dungi albe, “, marca naic nu are dungi albe, dar garcea nu știeca deh, ei fac scoala speciala ca sa devina garcea. Ce de lucruri scumpe avea garcea, sigur mai face și minijob, sărăcuțu.

    Reply
    • CHR says:
      March 12, 2024 at 3:49 pm

      Tu esti ceva frustrat dinala care nu a reusit sa intre la scoala speciala ca sa devina si el garcea?

      Reply
      • pt@chr says:
        March 13, 2024 at 5:43 am

        Se pare că Tu ai reușit.

        Reply
    • POLI Tm says:
      March 13, 2024 at 1:03 pm

      Mai franzela,prost gramada poti fi !

      Reply
  2. Skyman says:
    March 12, 2024 at 5:43 pm

    Interesant, 9 parfumuri… c-am des schimbá nea Garcea parfumul, nevastá, amante… miciile atentii cumulate la drumul mare.

    Reply
  3. anonim says:
    March 12, 2024 at 8:15 pm

    politistul nu s a constituit parte civila ??? cu alte cuvinte , bine ca mi am recuperat lucrurile , mearga unde o vrea , fure pe altul !!!!! ….. ma nene ! daca tu ca si politist privesti cu indiferenta astfel de fapte , atunci e clar si cu miltia romana

    Reply
  4. Georgi says:
    March 13, 2024 at 7:41 am

    3 ani de închisoare pentru tâmpenii și ani cu suspendare pentru accidente auto cu morți provocate de oameni iresponsabili…sau evaziune fiscală de milioane de euro ori dare de mită,etc.Justitia ar trebui să fie echilibrata și oarbă dar nu surdă, oarbă și cu un coeficient de inteligență la nivel de euglenă verde.Apropo ,neamul Colțeilor și toată rețeaua de notari și judecători corupți, cât au luat?

    Reply
  5. Nelu says:
    March 13, 2024 at 12:17 pm

    In cutia postala era locu cheilor? In cazul acesta trabuia pedepsit si politistul care a lasat cheile acolo. In al doilea rand. Toate Posturile de politie sant dotate cu alarma in momentul in care deschizi usa principala se porneste alarma. Inseamna ca alarma na fost conectata,tot vina politistului.

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Porți deschise la ISU Arad, pe 13 octombrie
    3
    Premierul Bolojan: Deciziile CCR ne permit să punem în aplicare două reforme importante
    4
    Incendiu la Dieci: o anexă gospodărească și acoperișul casei, mistuite de flăcări
    5
    Luni începe campania de toamnă „Aradul Curat”
    6
    Ofițerii anticorupție, la Penitenciarul Arad
    7
    Ar trebui să facă UTA scandal?
    8
    Oficial: Nicușor Dan a promulgat legea care aduce un „drept în plus” pentru șoferi
    9
    Secretarul de stat al Vaticanului acuză Israelul de comiterea unui „masacru” în Fâşia Gaza
    10
    Elon Musk susține că Uniunea Europeană ar trebui să fie „eradicată”

    Mapamond

    Elon Musk susține că Uniunea Europeană ar trebui să fie „eradicată”
    SUA. Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacționat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro rețelei de social media, informează DPA.

    Mapamond

    Orban: Alegerile parlamentare ungare din 2026, „ultimele înaintea războiului care se apropie”
    Alegerile parlamentare din Ungaria din 2026 vor fi „ultimele alegeri înaintea războiului care se apropie de noi”, a declarat sâmbătă premierul ungar Viktor Orban, în timpul unui miting desfășurat la Kecskemet (centru), transmite MTI. 1

    Local

    VIDEO
    Au ascuns drogurile sub preșul mașinii când au văzut jandarmii
    Doi arădeni care manifestau un comportament suspect au fost abordați de jandarmi, care au găsit substanțe interzise asupra lor.

    Mapamond

    Șase state UE solicită Comisiei să renunțe la interdicția asupra motoarelor cu ardere internă începând din 2035
    Șase lideri din statele membre ale Uniunii Europene, inclusiv premierul Italiei, Giorgia Meloni, au solicitat Comisiei Europene să propună o relaxare a normelor comunitare privind emisiile vehiculelor, în ideea de a opri o interdicție de facto a motoarelor cu ardere internă, planificată să intre în vigoare la mijlocul următorului deceniu, transmite Bloomberg.

    Mapamond

    Reuters: Donald Trump va reactiva Doctrina Monroe pentru a consolida SUA ca lider pe continentul american
    Statele Unite își vor reafirma dominația în emisfera vestică, își vor consolida forța militară în Indo-Pacific și, eventual, își vor reevalua relația cu Europa, a declarat vineri președintele Donald Trump într-un document strategic amplu care urmărește să redefinească rolul țării sale în lume, scrie Reuters, într-un amplu comentariu pe marginea acestei strategii. 2

    Local

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Cu sau fără bani, avansează lucrările la podul feroviar peste Mureș
    În câteva luni, noul pod peste Mureș ar urma să unească cele două maluri ale râului. 1

    Local

    Arădean arestat, după ce și-a sunat soția de șapte ori
    Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.

    Mapamond

    AIEA anunță că scutul protector al centralei nucleare de la Cernobîl a fost deteriorat
    Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters. 1

    Local

    Un al doilea polițist local trimis în judecată pentru bătaia urmată de moartea lui Vișinel
    Polițistul local Cosmin Ghilea, de la Poliția Locală Arad, a fost trimis în judecată pentru purtare abuzivă. 4
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.