Polițiștii din municipiul Hunedoara au reținut pentru 24 de ore două persoane bănuite că ar fi înșelat mai mulți bătrâni prin metoda „accidentul”.
Este vorba despre o femeie de 26 de ani din județul Timiș și un bărbat de 38 de ani din județul Arad, care ar fi sunat diverse persoane în care se prezentau situații urgente legate de accidente rutiere și probleme medicale grave ale unor rude apropiate ale persoanelor pe care doreau să le șantajeze.
Pe 10 mai, o femeie de 75 de ani din Hunedoara a sunat la poliție după ce a fost mințită și a dat suma de 40.000 de lei unui necunoscut. Aceasta fusese contactată telefonic de o persoană care s-a dat drept nepotul ei și i-a spus că a suferit un accident grav, necesitând intervenție medicală urgentă. Ulterior, la domiciliu s-a prezentat un bărbat care a ridicat banii.
La scurt timp a fost raportat un al doilea caz similar.O femeie de 81 de ani a fost contactată de o persoană care s-a recomandat drept fiica sa, susținând că se află internată în spital după un accident și are nevoie de 10.000 de dolari.
Mai multe detalii AICI.
Citiți principiile noastre de moderare aici!