aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Acțiune rutieră pe Arad- Șiria, drumul cu cel mai ridicat „risc accidentogen”

Acțiune rutieră pe Arad- Șiria, drumul cu cel mai ridicat „risc accidentogen”

De Ioana Costaș
la 16 February 2022 17:15
28 Comentarii

Acțiune rutieră pe Arad- Șiria, drumul cu cel mai ridicat „risc accidentogen”

Foto: IPJ Arad
16 February 2022 17:15
Polițiștii rutieri au organizat miercuri, 16 februarie, în intervalul orar 06:00-14:00, o acțiune preventivă pentru a reduce producerea accidentelor rutiere pe tronsonul de drum Arad-Șiria.
Scris de Ioana Costaș - Polițiștii rutieri au organizat miercuri, 16 februarie, în intervalul orar 06:00-14:00, o acțiune preventivă pentru a reduce producerea accidentelor rutiere pe tronsonul de drum Arad-Șiria.

Trimite articolul

X

ARAD. Acțiunea a vizat respectarea vitezei legale și efectuarea depășirilor regulamentare, această activitate fiind desfășurată în contextul în care, de la 1 decembrie 2021 și până în prezent, au fost semnalate mai multe evenimente rutiere pe acest tronson de drum, fiind înregistrate șapte accidente rutiere soldate cu cinci persoane rănite grav și 11 rănite ușor. Potrivit IPJ Arad, tronsonul Arad-Șiria este catalogat în acest moment drumul cu cel mai ridicat risc accidentogen.

„Polițiștii rutieri au acționat în cascadă, cu trei echipaje dotate cu aparate radar, acestea fiind situate în localitățile Horia, între Horia și Șiria, și în Șiria.
Principalele obiective vizate au fost reducerea riscului de victimizare prin accidente rutiere în rândul participanților la trafic, întărirea climatului de disciplină rutieră și combaterea depășirilor neregulamentare și a vitezei excesive. În urma acțiunii au fost aplicate 28 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de 13.250 de lei, în baza O.U.G 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, 24 dintre acestea pentru viteză excesivă. Totodată, au fost reținute și două permise de conducere pentru viteză excesivă”, informează IPJ Arad.

Trimite articolul

X
Taguri:
actiune rutiera ,
aparate radar ,
Arad-Siria ,
IPJ Arad
28 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anonim says:
    February 16, 2022 at 5:42 pm

    Eo cred ca riscul e acidentogenfeminin

    Reply
    • ROMANIA says:
      February 17, 2022 at 1:37 am

      Gen, sosocarule, provine de la latinescul genau, care inseamna a genera, a da nastere! Stim ca ai fost prezent numai la orele de rusa…

      Reply
      • anonim says:
        February 17, 2022 at 10:21 am

        @românia
        Ai văzut tu vreodată măcar un șoșocar deștept?
        Că eu personal nici nu am auzit de vreunul.

        Reply
  2. Alin says:
    February 16, 2022 at 5:45 pm

    Drumul e facut prost, e ingust si la margini are niste santuri ca daca derapezi, sigur mori. Pe drumul asta nu pot circula masini mai mari de 3,5 T. Politia mai bine ar amenda Consiliul Judetean ca au facut o lucrare demna de Dorel. Defapt …. Dorel este la putere.

    Reply
    • MD says:
      February 16, 2022 at 6:46 pm

      Si intrebarea este: cati centimedtrii de asfalt din latimea fiecarui sens au fost furati?

      Reply
      • Piuir says:
        February 16, 2022 at 7:41 pm

        Politia, penibila de altfel, da amenzi pe un drum neterminat si nemarcat. Adica… ar trebui sa le fie rusine sa faca legea pe un drum nemarcat corespunzator. Dar ei au fost de fapt trimisi la produs. E clar ca lipsesc multi cm din latimea drumului. Asa cum lipsesc si din Arad-Felnac. Dar… legea e iar pt pulime. Pacat ca avem politie si procurori de carton.

        Reply
        • ROMANIA says:
          February 17, 2022 at 1:40 am

          Acel moment cand constati ca nu ai studiat legislatie rutiera cu cine nu trebuie. Sau acel moment cand constati ca ce ai gasit in punga de pufuleti cu surprize nu poate fi considerat PERMIS DE CONDUCERE decat pe pista de masinute din Parcul de Distractii!

          Reply
  3. Gheorghe facebuchistu says:
    February 16, 2022 at 6:22 pm

    Accidentogen? Aha! Inapoi la scoala. Cititul si scoala ajuta.

    Reply
    • ROMANIA says:
      February 17, 2022 at 1:43 am

      Accidentogen, adica generator de accidente. Este pus intre ghilimele, analfabet functional sosocar (scuzati pleonasmul)! NU drumul este problema, ci cei care uita ca nu sunt pe pista de la Imola, Monte Carlo sau cine stie unde.

      Reply
  4. A says:
    February 16, 2022 at 6:36 pm

    Nu si-au rupt si limba in timp ce foloseau cuvintele astea de roboti? Accidentogen???

    Reply
    • ROMANIA says:
      February 17, 2022 at 1:45 am

      lat accidens, accidentis + sufixul genau, genere. Ma scuzi! Am spus sufix? Si asta ti-a rupt limba, asa-i, sosocare?

      Reply
  5. stefan51 says:
    February 16, 2022 at 6:47 pm

    accidentogen =?nimic in dex
    o secventa dintr-un comentariu pe marginea cuvintului
    Nici că avem vreo intenţie să ne grădinărim limba ci suntem, care, cum, preocupaţi să-i sporim, înspre insuportabil, tocmai negrădinărirea, altfel scris, în sinonimele cele de toate zilele, debandada, deranjul, neorânduiala, zăpăceala, brambureala, harababura, răvășeala, vălmăşagul, vraiştea, talmeș-balmeşul, balamucul, babilonia, tulburarea.
    Puncte negre (sau orice altă culoare neconfiscată politic) ar trebui statuate şi-n folosirea limbii române (cu pilonii, pare-se, neflexibilizaţi)i pentru a atenţiona “publicul larg” (altă sintagmă tâmpă) de iminentul pericol debandadotogen, deranjotogen, zăpăcealotogen, bramburealotogen, harababurotogen, răvășealotogen, vălmășagotogen, talmeș-balmeșotogen, balamucuotogen, babiloniotogen …

    Reply
    • .... says:
      February 16, 2022 at 7:42 pm

      🤣🤣🤣 Corect… si mai e tare asta “Principalele obiective vizate au fost reducerea riscului de VICTIMIZARE prin accidente rutiere în rândul participanților la trafic….” cu toate ca eventual se “victimizeaza” daca ii prinde cu radarul si le ia si carnetul 🤯

      Reply
      • ROMANIA says:
        February 17, 2022 at 1:51 am

        Carnetul de partid sau pe ala de munca? Intre timp s-au descoperit PERMISELE DE CONDUCERE! Cand conduci carutul de butelie pe DN nu iti trebuie permis! Tantalaule sosocar stefan51, sunt puse niste ghilimele, in primul rand, in al doilea rand, peste 80% dintre cuvinte sunt compuse din alte cuvinte prin alipire, adica prin sufix si prefix. Niciunul nu exista in DEX cand au fost compuse. Este mai usor sa scrii ACCIDENTOGEN, decat GENERATOR/GENERATOARE DE ACCIDENTE sau CARE GENEREAZA ACCIDENTE!

        Reply
    • Gustirom says:
      February 16, 2022 at 8:38 pm

      Stati calma !! Trebuie sa acceptam aceasta cultura copiata! Nu mai facem cumparaturi ci shopping,nu sufragerie ci living,dresing,sa nu mai vb ca de multa vreme nu am avut decat weekend .Ne-am modernizat,suntem romanini superiorii (smecherii )europei ! Si suntem pe deasupra mandri !

      Reply
      • ROMANIA says:
        February 17, 2022 at 1:56 am

        Gustirom, confunzi neologismele cu cuvintele compuse din alte cuvinte lipite, majoritatea provenite din alte limbi de mult uitate: latina, greaca veche, dalmata, slava, slavona veche etc. In vremea dacilor nu aveam decat (sau aveam doar) manz, varza, barza, gazda, brazda si alte cuvinte care se termina cu zda! Se vede ca pentru multi scoala a fost principalul ABSENTOGEN!

        Reply
    • Bilbao says:
      February 16, 2022 at 8:59 pm

      Asta este, din pacate, tot la ce te poti astepta de la Ioana

      Reply
    • Vircolacu says:
      February 17, 2022 at 12:58 am

      Braaavoo bre Stefane51!!! Pe unde-ai umblat pînă acuma?! Pe unde te ascunzi?

      Reply
  6. Silvia says:
    February 16, 2022 at 8:27 pm

    Am condus pe acel drum ingust si cu santul adancit prea aproape de sosea in decembrie si le-am spus tuturor cunoscutilor ca vor fi multe accidente grave pe aceea sosea. Rusine autoritatilo care s-au gindit sa dea amenzi pentru viteza si depasiri, mai un pic si monteaza denivelarile tip radar rusesc, in loc sa gaseasca solutia rapida de rezolvare a drumului. Unde sunt responsabili care au gindit si aprobat asa drum. Mai bine lasa drumul fara sant si mai aveau oameni sanse pe aratura. Sau, poate exagerez, dar au facut drumul in asa fel sa poata da cit mai multe amenzi, ca preventie nu poate fi. Vreau sa mentionez ca am permis de 30 ani si totusi am vazut drumul fiind periculos.

    Reply
    • ROMANIA says:
      February 17, 2022 at 1:58 am

      Le-ai dat si numarul de la masina sa stie sa te evite in trafic?

      Reply
  7. Patrascu says:
    February 16, 2022 at 8:33 pm

    Sa stea politia rutiera la copca și torpileze cioroi . Cite 3,4amenzi pe zi de ciumpalac

    Reply
  8. vioh says:
    February 16, 2022 at 8:41 pm

    Asa apare in dexonline daca tastezi cuvintul accidentogen :”Niciun rezultat pentru accidentogen”. Daca doriti sa-l introduceti in vocabular dati si o explicatie a lui.

    Reply
    • ROMANIA says:
      February 17, 2022 at 2:07 am

      Niciun, nicio nu se scriau asa pana acum 20 de ani, ci nici un, nici o.

      Reply
      • vioh says:
        February 17, 2022 at 7:40 pm

        Spre stiinta: “Conform DOOM (Dicţionarul ortografic, ortoepic şi morfologic al limbii române), editia 2005, care instituie regulile valabile pentru limba romana actuala, „niciun”/”niciunul” si „nicio”/”niciuna” se scriu intr-un cuvant

        Reply
  9. ROMANIA says:
    February 17, 2022 at 2:10 am

    Cele mai multe drumuri accidentogene sunt cele unde circula cei care au dat spaga ca sa obtina permisul! Daca toti ar obtine pe bune permisele, nimeni nu ar mai comite contraventii, infractiuni la domeniul rutier si, implicit, accidente, iar BPR s-ar desfiinta, ca nu mai au obiectul muncii!

    Reply
    • Tweety says:
      February 17, 2022 at 8:00 am

      Afirmația ta fără a aduce dovezi se numeste:

      CALOMNÍE, calomnii, s. f. Afirmație mincinoasă și tendențioasă făcută cu scopul de a discredita onoarea sau reputația cuiva; defăimare, clevetire. – Din fr. calomnie, lat. calumnia.

      Fără ghilimele!:)

      Reply
  10. Dd says:
    February 17, 2022 at 8:11 am

    Văd că mulți nu băgați în seamă ghilimelele, deci autorul recunoaște că l-a folosit “în sens figurat/deformat/adaptat”, pt a exprima CÂT MAI PE SCURT o anumită caracteristică/stare-de-fapt … 🤔
    Ghilimelele nu se folosesc doar la citarea unui text !

    Reply
  11. anonim says:
    February 17, 2022 at 11:01 am

    Ioana Costas, nu iti ajunge ca faci articole slabe, acum mutilezi si limba romana ?!? Unde ai vazut barbarismul ăsta mizerabil „risc accidentogen” Poti sa fii mai ridicola de atat ? ntoarce-te fată la scoala sau ia niste lectii de limba romana cu un profesor adevarat. Cei care te-au scolat ziarista vad ce parascovenii scrii ? Ce iti spun despre ,,productiile,, astea oribile ce le publici ?

    Reply
  12. Cele mai citite știri

    1
    STIL DE VIAȚĂ. Adela Alexa, nutriţionist, dietetician: Digestia sănătoasă începe din farfurie
    2
    Media: Iranul va deschide „un nou front” în Bab el-Mandeb în cazul unei invazii terestre americane
    3
    Nicușor Dan: Condamn ferm comportamentul iresponsabil al Rusiei. România nu este parte la acest conflict
    4
    O româncă a fost arestată în Germania pentru spionaj în favoarea Rusiei. Un ucrainean, arestat în Spania în același caz
    5
    Comunicat de presă
    6
    A murit cel mai longeviv voluntar al Crucii Roşii
    7
    Un petrolier deținut de o companie turcă și încărcat cu țiței rusesc, atacat în Marea Neagră (oficial)
    8
    Media: Iranul a transmis un răspuns la planul propus de Statele Unite
    9
    Târgul de Paşte vine cu restricții de circulație în zona centrală
    10
    FOTO | Jessica Culda, speranța atletismului arădean

    România

    Nicușor Dan: Condamn ferm comportamentul iresponsabil al Rusiei. România nu este parte la acest conflict
    Președintele Nicușor Dan a condamnat ferm „comportamentul iresponsabil” al Rusiei și a declarat că incidente precum cel cu drona căzută la Galați demonstrează lipsa de respect față de normele de drept internațional, punând în pericol siguranța cetățenilor României, stat membru al NATO.

    Local

    GALERIE FOTO
    Familie rămasă pe străzi, după incendiul din Șiria
    ȘIRIA. O femeie și cele două fiice ale ei au rămas fără absolut nimic, după incendiul de vineri noaptea, care a distrus două case din comuna Șiria.

    Local

    „Moare” CET Hidrocarburi, apare Arad Energy
    O nouă companie a Municipalității, Arad Energy, va prelua activitatea falimentarei CET Hidrocarburi.

    România

    VIDEO
    Drona rusească a fost detonată. A fost oprită circulația pe DN 26, în apropiere de locul exploziei
    GALAȚI. Drona rusească căzută sâmbătă dimineață într-o gospodărie din municipiul Galați a fost detonată în jurul orei 14,20, într-o zonă de siguranță de lângă lacul Brateș, fiind oprită circulația autovehiculelor pe drumul național DN 26, situat în apropiere, timp de 15 minute înainte de detonarea controlată efectuată de către autorități.

    România

    VIDEO
    MApN face precizări cu privire la drona căzută în zona municipiului Galați
    Ministerul Apărării Naționale a făcut, sâmbătă, o serie de precizări cu privire la incidentul grav care a avut loc în zona municipiului Galați, unde o dronă folosită de Federația Rusă împotriva infrastructurii civile din Ucraina a pătruns neautorizat în spațiul aerian național și a avariat proprietatea privată și publică.

    România

    Bolojan: Violarea, din nou, a spațiului aerian românesc de către Rusia, un act iresponsabil și o încălcare a dreptului internațional
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, sâmbătă, că violarea, din nou, a spațiului aerian românesc de către Rusia este 'un act iresponsabil' și o încălcare gravă a dreptului internațional și a cerul Rusiei să înceteze imediat astfel de acțiuni.

    România

    MAE l-a convocat pe ambasadorul Federației Ruse, după prăbușirea dronei în zona municipiului Galați
    Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, l-a convocat sâmbătă, la sediul MAE, pe ambasadorul Federației Ruse la București, ca urmare a prăbușirii, în cursul nopții trecute, în zona municipiului Galați, a unei drone rusești folosite în atacurile asupra infrastructurii civile ucrainene. 1

    Local

    VIDEO
    Șilindia: amendă uriașă pentru deșeuri de asfalt
    Garda de Mediu Arad a aplicat o amendă de 70.000 de lei Primăriei Șilindia, după ce o carieră de piatră a fost transformată ilegal în depozit de deșeuri. 1

    România

    Avertizări Cod galben și Cod portocaliu de intensificări ale vântului, până luni la ora 2:00
    Administrația Națională de Meteorologie a emis mai multe avertizări Cod galben și Cod portocaliu de intensificări ale vântului, valabile de duminică dimineața, până luni la ora 2:00.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.