aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Angajaţi puţini, bani mulţi

Angajaţi puţini, bani mulţi

De Alin Gherasim
la 17 January 2020 13:19
6 Comentarii

Angajaţi puţini, bani mulţi

17 January 2020 13:19
Statisticile arată faptul că Aradul a pierdut, în ultimii zece ani, peste 10.000 de angajaţi, dar profiturile firmelor aproape s-au dublat.
Scris de Alin Gherasim - Statisticile arată faptul că Aradul a pierdut, în ultimii zece ani, peste 10.000 de angajaţi, dar profiturile firmelor aproape s-au dublat.

Trimite articolul

X

Autorităţile se laudă cu creşteri ale numărului de firme an de an, cu locuri de muncă tot mai multe, dar statisticile arată altceva. Potrivit unor date adunate de www.listafirme.ro, un portal care publică informaţii referitoare la absolut toate societăţile din România, municipiul Arad se află pe un trend descendent atât din punct de vedere al firmelor care funcţionează aici, cât şi din punct de vedere al numărului de angajaţi.

Statisticile indică faptul că, în anul 2018, atât numărul de firme, cât şi cel al angajaţilor a crescut destul de mult. Pentru anul 2008, în municipiul Arad au fost depuse date de bilanţ pentru un număr de 9.752 de firme. Practic, asta înseamnă că acestea erau active. Zece ani mai târziu, pentru anul 2018 au fost depuse date de bilanţ pentru numai 9.081 de firme, în scădere cu aproape700 de firme active faţă de anul 2008. Mai departe, în anul 2008 erau peste 70.000 de persoane angajate la firmele din municipiul Arad, în scădere faţă de anul 2007, când s-a atins maximul de angajaţi din ultimii 15 ani: 74.360 de persoane.

 

Potrivit datelor adunate pentru anul 2018, în Arad existau 63.231 de angajaţi, cu peste 7.000 mai puţini decât în urmă cu zece ani. În schimb, contrar acestor statistici, cei de la listafirme.ro arată faptul că cifrele de afaceri şi profiturile au crescut vertiginos în perioada vizată.

În anul 2008, cifra totală de afaceri a firmelor din Arad era de 1.201.879.235 de lei. Zece ani mai târziu, cifra totală de afaceri a firmelor din municipiu era de 2.138.045.525 de lei. Aproape dublu. Şi profiturile înregistrate sunt mult mai mari. În 2008, profitul total net al firmelor din Arad era de 57.725.994 de lei, în timp ce în 2018 acelaşi profit a ajuns la o valoare de 116.047.567 de lei. Mai mult decât dublu.

Pe domenii

Acelaşi portal de informaţii economice a făcut şi un top al celor mai importante domenii de activitate ale firmelor din Arad, după cifra de afaceri neuzual de mare faţă de media naţională. În municipiu, pe primul loc se află fabricarea altor componente electronice, care depăşeşte media naţională cu peste 5.000 la sută. Mai departe, fabricarea articolelor de feronerie şi a echipamentelor de comunicaţii sunt şi ele foarte dezvoltate în Arad, cu o cifră de afaceri care depăşeşte media naţională cu peste 4.000 la sută. Firele, cablurile şi cablajele sunt un alt domeniu de activitate foarte bine reprezentat în Arad. În schimb, la polul opus, cei de la listafirme.ro spun că ar mai fi loc de firme din domeniul exploataţiei forestiere, a tăierii şi rindeluirii lemnului ori a comerţului cu amănuntul în magazine nespecializate, aceste domenii având o competitivitate mult mai mică faţă de media naţională.

Trimite articolul

X
Taguri:
angajati ,
Arad ,
bani ,
profituri
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Matragunaru says:
    January 17, 2020 at 2:02 pm

    Pai normal ca dau pe aia care au ramas ca pe sac,lucra unii tot cate 2 schimburi,dar cine sa verifice chestiile astea?.Pana nu se intampla vreun accident nimeni nu e curios.

    Reply
  2. Diego says:
    January 17, 2020 at 7:39 pm

    Cred ca nu trebuie să fii expert ca sa vezi ca Aradul se află în regres. Hotelurile mari din oraș sunt scoase la vanzare, industria, în cădere, doar cablaraie, magazinele mari au plecat, suntem la nivel cu Zalău, doar ei mai au doar un hipermarket in oras, turistic nu existam… un oraș obosit si trist. Dacă vrei să ieși undeva, mergi la Oradea sau Timișoara.

    Reply
  3. onica says:
    January 17, 2020 at 8:09 pm

    multinationalele cotizeaza la greu. ca oamenii ore suplimentare la greu si bani ioc.

    Reply
  4. ioana says:
    January 17, 2020 at 8:15 pm

    Bani mai multi pentru strainii jupini la corporatie. Pentru romani muncitori din ce in ce mai putini si fara valoare.

    Reply
  5. Robert says:
    January 17, 2020 at 9:47 pm

    Draga domnule Gherasim,cum s-au dublat profiturile?
    In 2008 cu 57.725.994 de lei profit la 1.201.879.235 de lei cifra de afaceri înseamnă ca au avut o marja de aproximativ 4,7%…iar in 2018 cu 116.047.567 de lei din 2.138.045.525 de lei înseamnă aproximativ 5,4%…unde este dublarea profitului?
    Folosiți titluri care induc in eroare,total aiurea.

    Reply
  6. gigi says:
    January 18, 2020 at 1:41 pm

    Cu toate că s-a pierdut 10.000 locuri de muncă profiturile firmelor au crescut asta inseamnă că cei rămași fac și treaba celor 10.000 , dar lucrul acesta nu se vede fiindcă se lucrează pe salar minim pe economie și muncesc pe rupte. Aceste multinaționale sunt susținute de romani unde sunt tratați ca sclavii , cei de afară nu au aceleași norme ca la noi și caștigă de trei , patru ori mai mult. ca romanii . Așa că doamna ministru sigur că nu a-ți lucrat la privat să susțineți că romanii sunt puturoși și că nu lucrează . Se lucrează in draci și romanii se aleg un trai de la lună la lună și dv. veți ca romanii să lucreze pană la 70 de ani , practic vreți ca romanii să nu se mai bucure de pensie , ca bugetarii să o ducă bine .

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Curtici: Incendiu extins de la anexă la casă
    3
    Tânăr de 19 ani, trimis în judecată după ce a răspândit simboluri legionare în Ineu
    4
    Dr. Vladimir Câmpeanu, fost șef al Serviciului de Ambulanță, a murit
    5
    POLITIC. USR Arad: „Aradul liber de păcănele, o victorie de etapă în lupta cu acest flagel”
    6
    Parlamentarii din Ungaria au votat împotriva ieşirii din Curtea Penală Internaţională, dorită de Orban
    7
    Probe diferite la BAC în funcție de profil. Cum arată noul model propus de Ministerul Educației
    8
    Președintele Nicușor Dan a convocat Consiliul Suprem de Apărare a Țării
    9
    Netanyahu afirmă public că a dat ordin armatei israeliene să preia controlul asupra a 70% din Gaza
    10
    Parchetul General spune că noua lege a salarizării aduce grave atingeri statutului procurorului

    Local

    Dr. Vladimir Câmpeanu, fost șef al Serviciului de Ambulanță, a murit
    Director al Serviciului de Ambulanță Județean Arad în anii 1990-începutul anilor 2000, dr. Vladimir Câmpeanu a condus instituția timp de 17 ani.

    Local

    S-a răsturnat cu mașina, în Subcetate
    O persoană a fost rănită după ce s-a răsturnat cu mașina, pe strada Eugen Popa din municipiul Arad.

    UT Arad

    UTA, start pe terenul campioanei României!
    Primul meci acasă pentru elevii lui Adrian Mihalcea este contra celor de la Oțelul.

    Local

    POLITIC. „PNL va trece în opoziție dacă se nominalizează un premier PSD”
    Senatorul Glad Varga a subliniat „Dacă președintele decide să nominalizeze un premier de la PSD, PNL va trece în opoziție”.

    Local

    Două zile de film în Underground Festival
    La fel ca anul trecut, și ediția de anul acesta a festivalului Underground are o secțiune dedicată filmului. Pe 27 și 28 iunie, filmele de scurt și mediu metraj vor fi proiectate pe ecranul sălii mari a Cinematografului Arta din municipiu.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Ziua Drapelului Național, marcată printr-un ceremonial militar și religios în Piața Catedralei
    Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită vineri, 26 iunie, la Arad, printr-un ceremonial militar și religios desfășurat în Piața Catedralei. 1

    UT Arad

    UTA l-a „blindat” pe Richard Odada
    Arădenii au prelungit înțelegerea cu fotbalistul kenyan până în vara anului 2028!

    Local

    POLITIC. PNL este mai puternic în urma Congresului!
    Congresul PNL a contribuit la clarificarea situației partidului, consideră Sergiu Bîlcea, președintele PNL Municipiul Arad. 1

    Local

    Traficul greu din Arad, „interzis” de căldură
    Traficul greu va fi interzis atât pe drumurile județene, cât și pe cele naționale și pe autostrăzi, din cauza valului de căldură.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.