aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Aproape 45% dintre apelurile la 112 nu au fost urgențe, anul trecut

Aproape 45% dintre apelurile la 112 nu au fost urgențe, anul trecut

De Eugen Rogojan
la 9 January 2024 10:56
3 Comentarii

Aproape 45% dintre apelurile la 112 nu au fost urgențe, anul trecut

9 January 2024 10:56
Arădenii au efectuat anul trecut peste 188 de mii de apeluri la numărul unic de urgențe 112. Procentul apelurilor non-urgente a crescut semnificativ.
Scris de Eugen Rogojan - Arădenii au efectuat anul trecut peste 188 de mii de apeluri la numărul unic de urgențe 112. Procentul apelurilor non-urgente a crescut semnificativ.

Trimite articolul

X
Statistica Serviciului de Telecomunicații Speciale, care administrează Sistemul național unic pentru urgență și Serviciul de urgență 112, arată că din județul Arad au fost efectuate, în cursul anului 2023, un număr total de 188.072 de apeluri. Dintre acestea, însă, 84.018 au fost cazuri care nu au reprezentat urgențe de niciun fel. Alte 104.054 de apeluri au fost pentru situații care au necesitat intervenția de urgență a diferitelor servicii.
Cei mai solicitați în cursul anului 2023 au fost cei de la Serviciul de Ambulanță Județean Arad, cu 78.607 solicitări prin 112. Au urmat cei de la Inspectoratul de Poliție Județean Arad, cu 33.909 apeluri prin 112, urmați la diferență mică – 33.563 de apeluri – de către cei de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Vasile Goldiș” – pompierii și SMURD-ul. Pentru intervenția Inspectoratului de Jandarmi Județean Arad s-a sunat de 8.405 ori la 112 anul trecut, în timp ce 2.249 de apeluri la 112 au fost pentru alte agenții de intervenție.
Cele mai puține apeluri la 112 au fost înregistrate la începutul anului trecut, în ianuarie și februarie – 13.824, respectiv 13.046 de apeluri, iar cele mai multe în lunile de vară – iunie, iulie și august, cu peste 18 mii de apeluri în fiecare dintre aceste luni. Cele mai multe apeluri care au făcut referire la urgențe au fost efectuate în lunile august – 9.995 de urgențe, iulie – 9.808 de urgențe și decembrie – 9.547 de urgențe, iar lunile cu cele mai multe „non-urgente” au fost iunie – 9.791 de apeluri și iulie – 8.856 de apeluri.
Pentru Serviciul de Ambulanță Județean Arad, media lunară a apelurilor prin 112 a fost de 6.550 de apeluri, cele mai aglomerate luni fiind august – 7.399 de apeluri, decembrie – 7.374 de apeluri și iulie – 7.148 de apeluri. La polul opus s-au aflat lunile februarie și noiembrie, cu 5.944 de solicitări și 5.979 de solicitări. Inspectoratul de Poliție Județean Arad a avut o medie de 2.826 de solicitări anul trecut, cele mai multe în august – 3.524 și iulie – 3.398, și cele mai puține în februarie – 2.176 și ianuarie – 2.316.
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Județean Arad a avut o medie de 2.797 de solicitări prin numărul unic de urgență 112. Cele mai aglomerate luni au fost și aici cele de vară – iulie, cu 3.301 solicitări și august, cu 3.292 de solicitări, iar cele mai „liniștite” au fost noiembrie – cu 2.421 de solicitări și februarie – cu 2.486 de solicitări.
Mai puține apeluri
În medie, de 700 de ori pe lună au fost solicitați jandarmii arădeni prin 112. Cele mai multe solicitări au fost în august – 918, iar cele mai puține în ianuarie – 522. La categoria apelurilor către „alte agenții”, Serviciul de Telecomunicații Speciale arată în statistica 112 că au fost efectuate, în medie, 187 de apeluri lunar, din Arad. Cele mai multe au fost efectuate în decembrie – 234 de apeluri, iar cele mai puține în luna mai – 69 de apeluri.
112, apelat mai… iresponsabil
Numărul de apeluri la 112 efectuate în 2023 din județul Arad a fost într-o ușoară creștere față de anul anterior – de la 187.179 de apeluri în 2022, la 188.072 în 2023. Arădenii au fost, însă, mai puțin responsabili decât în 2022. Dacă în 2022, din totalul apelurilor, 39,59% erau non-urgente, în 2023 procentul a crescut la 44,67%. Media zilnică a apelurilor la 112 a fost, în Arad, de 515,26 apeluri, iar media urgențelor a fost de 285 pe zi.
Situația în țară
La nivel național, în 2023, numărul unic de urgență a fost apelat de 10.489.979 de ori. Dintre aceste apeluri, 4.843.799 de apeluri au fost non-urgente și 5.646.180 au fost urgențe. Și la nivelul țării, cea mai solicitată a fost intervenția Ambulanței – aproape 3,9 milioane de apeluri. Au urmat Poliția, cu aproape1,9 milioane și pompierii și SMURD-ul, cu aproape 1,5 milioane de apeluri. În medie, în cursul anului 2023, românii au apelat la numărul unic de urgență 112 de 28.739 de ori pe zi.

Trimite articolul

X
Taguri:
112 ,
ambulanta ,
apeluri ,
apeluri 112 ,
apeluri de urgenta 112 ,
arădenii ,
IPJ Arad ,
ISU Arad ,
judetul arad ,
non-urgente ,
numar unic de urgente ,
politie ,
pompieri ,
SAJ Arad
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Dascal Silviu says:
    January 9, 2024 at 12:51 pm

    Unde este definit ce este urgenta si ce nu este urgenta ?

    Reply
    • VAI says:
      January 9, 2024 at 9:40 pm

      O ”urgență” ar fi manichiura dudui din poza articolului.😁

      Reply
  2. Jack says:
    January 10, 2024 at 12:50 pm

    O mare tampenie parca poti sti dinainte daca e urgenta sau nu !i se fave rau unui om si isi revine de unde sa fi stiut asta cu 112 e o mare mizerie platita tor din banii c3lor care cotizeaza pt acest serviciu!

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    De la OnlyFans la ANAF: un bărbat a încasat 700.000 de euro fără să declare nimic
    3
    Păulișul, în straie de sărbătoare
    4
    Trafic îngreunat pe autostrada A1, în zona nodului rutier Margina
    5
    Avansări în grad la ISU și Jandarmerie
    6
    Premierul Ilie Bolojan, huiduit la Alba Iulia la parada militară de 1 Decembrie. Oamenii au scandat: „Demisia, demisia”
    7
    Vicepremierul ungar Semjen: Este timpul ca a fi maghiar să devină un avantaj
    8
    FanShop UTA organizează tombolă pentru suporteri
    9
    POLITIC. Dorian Curcanu despre Târgul de Crăciun: „E mai animat, mai bine organizat, mai civilizat”
    10
    Ce a spus Adrian Mihalcea după izbânda de la Sibiu?

    Local

    VIDEO
    Trafic îngreunat pe autostrada A1, în zona nodului rutier Margina
    Potrivit autorităților, în momentul de față s-a format o coloană de 11 kilometri pe sensul Nădlac–București. Șoferii sunt sfătuiți să aleagă rute alternative.  1

    Local

    Spitalul Județean: Rezultate încurajatoare pentru doi pacienți cu Parkinson, după terapia asistată de dispozitiv
    Terapia a contribuit la îmbunătățirea mobilității, la creșterea nivelului de funcționalitate și la redobândirea unei relative independențe, în cazul a doi pacienți internați la Spitalul Județean Arad.

    Local

    VIDEO
    Haine contrafăcute, în Piața Obor
    Jandarmii arădeni au depistat duminică, la Obor, un bărbat care avea la vânzare articole vestimentare purtând inscripții identice sau similare cu mărci înregistrate.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Au fost extrem de puțini magistrați care și-au exprimat intenția să vină la discuții
    Președintele Nicușor Dan a anunțat, duminică, că au fost extrem de puțini magistrați care și-au exprimat intenția să vină la discuții, față de cei 1.000 care au semnat mesaj de susținere pentru magistrații care au avut curajul să facă dezvăluiri în reportajul Recorder despre problemele din sistemul judiciar și că există o teamă în rândul acestora că participarea la o astfel de întâlnire ar putea avea repercursiuni.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Voi iniția în ianuarie un referendum cu o singură întrebare: CSM acționează în interes public?
    Președintele Nicușor Dan a anunțat, duminică, într-o declarație de presă, că va iniția în luna ianuarie un referendum în cadrul corpului magistraților cu o singură întrebare: „CSM acționează în interes public sau acționează în interesul unui grup din interiorul sistemului judiciar?”. 1

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO | Orologerie: la 36 de ani de la Revoluție, Aradul marchează locul de unde a pornit drumul spre libertate
    Liviu Sabău, omul care, în 21 decembrie 1989, a deschis poarta fabricii, vorbește însă cu amărăciune despre prezent. 2

    România

    Loteria Română suplimentează cu 175.000 de lei fondul de câștiguri la Tragerile Speciale Loto de Crăciun de duminică
    Loteria Română organizează duminică Tragerile Speciale Loto de Crăciun, pentru care suplimentează fondul de câștiguri al categoriei I pentru jocurile Loto 6/49, Joker și Loto 5/40, cu 100.000 de lei, 50.000 de lei și respectiv 25.000 de lei, informează instituția. 1

    ARADON Sport local

    Ovidiu Haţegan, la un pas de Cupa Mondială
    ARAD. Au mai rămas doar 6 luni până la debutul Campionatul Mondial de fotbal din 2026, care se va desfășura în Statele Unite ale Americii, Mexic și Canada.

    Local

    Prefectul Mihai Pașca, despre investigația Recorder și sistemul de justiție: „Este vital să se audă vocea majorității magistraților”
    Investigația jurnaliștilor de la Recorder a generat un val de reacții în spațiul public, atât în rândul magistraților, cât și al politicienilor, dar mai ales în rândul societății civile. Aradul a rămas, însă, oarecum tăcut pe acest subiect. În afară de reacțiile pe canalele de social media, venite mai ales din partea reprezentanților societății civile, niciun politician nu și-a asumat o poziție fermă, iar magistrații au rămas și ei în umbră, cu excepția celor, puțini la număr, care au semnat scrisoarea de susținere pentru Raluca Moroșanu și Laurențiu Beșu. Pe acest fond, i-am adresat câteva întrebări prefectului Mihai Pașca, avocat și fost secretar de stat în Ministerul Justiției, tocmai în perioada în care au fost promovate controversatele legi care definesc azi sistemul. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.