MILANO. În anul 2002, bărbatul împreună cu alţi doi indivizi au intrat în locuinţa unei familii din Sebiş, de unde au furat bani, bijuterii şi alte bunuri. Potrivit IPJ Arad, cei trei tâlhari au folosit “acte deosebite de violenţă” asupra membrilor familiei. Arădeanul a fost prins imediat după comiterea tâlhăriei şi a fost cercetat în stare de arest pe o perioadă de câteva luni, alături de ceilalţi doi tâlhari. Până la finalizarea procesului şi emiterea sentinţei definitive, arădeanul a părăsit ţara. A fost descoperit la Milano, Italia, folosindu-se de o identitate falsă. “Poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din cadrul IPJ Arad au fost informaţi de către ofiţerul de legătură din cadrul IGPR aflat în misiune în Italia, despre faptul că, în urma informaţiilor oferite de către poliţiştii Compartimentului Urmăriri din cadrul Serviciul de Investigaţii Criminale – IPJ Arad, a fost identificat şi reţinut, pe raza localităţii Milano – Italia, urmăritul internaţional Dan M. de 32 de ani, din Arad. Bărbatul era urmărit la nivel naţional şi internaţional din data de 20 februarie 2009, acesta având de executat o pedeapsă de 12 ani de închisoare pentru comiterea infracţiunii de tâlhărie. În anul 2002, Dan M. împreună cu alţi doi bărbaţi, a pătruns în locuinţa unei familii din localitatea Sebiş, unde, prin acte deosebite de violenţă, au sustras mai multe bunuri, bani şi bijuterii. Cei trei au fost prinşi de către poliţiştii arădeni şi au fost cercetaţi în stare de arest o perioadă de câteva luni. Ulterior, până la finalizarea procesului şi emiterea sentinţei definitive, acesta a părăsit ţara şi s-a stabilit în Italia, unde a folosit o identitate falsă. Conform procedurilor în vigoare, arădeanul urmează să fie predat autorităţilor române şi va fi adus în ţară în vederea executării pedepsei cu închisoarea”, au declarat reprezentanţii IPJ Arad.
Aradean urmarit international pentru talharie, prins la Milano
Un arădean dat în urmărire internaţională a fost prins la Milano. Bărbatul, în vârstă de 32 de ani, era căutat din februarie 2009, după ce a fost condamnat la 12 ani de închisoare pentru tâlhărie.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Ungaria a restricționat printr-o hotărâre de guvern emisă sâmbătă eliberarea permiselor de ședere pentru imigranții din afara Uniunii Europene, informează dpa.
Mapamond
Aliații din Al Doilea Război Mondial au aniversat sâmbătă în Franța 82 de ani de la debarcarea în Normandia începută în 6 iunie 1944, relatează dpa.
România
Președintele Nicușor Dan anunță că Ministerul Apărării Naționale (MApN) și Ministerul Afacerilor Interne (MAI) vor intensifica, pe perioada verii, misiunile de cercetare și recunoaștere a eventualelor pericole, astfel încât litoralul românesc să fie în siguranță.
România
Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, la Constanța, că își dorește, la fel ca mulți cetățeni, clarificarea și închiderea subiectului privind anularea alegerilor din 2024, însă nu poate avansa deocamdată un termen pentru prezentarea raportului complet asupra acestui caz.
România
Președintele României, Nicușor Dan, susține că va discuta direct cu președintele Ucrainei, Volodimir Zeleski, pe tema dronei maritime ucrainene care a explodat, vineri, în Portul Constanța.
1
Local
DRAUȚ. Un bărbat din Drauț este cercetat de polițiști, după ce, fiind sub influența alcoolului, a condus un ATV fără a deține permis de conducere și s-a răsturnat.
Local
ARAD. Noaptea de 6 spre 7 martie a fost noaptea în care un bărbat din Arad a "declarat război" oglinzilor de la mașinile parcate pe două străzi din municipiu. După două luni, polițiștii l-au identificat pe "războinic" și l-au reținut pentru 24 de ore.
Local
Mii de arădeni ar putea să își recupereze bani de la bănci, sursele anunțând că băncile din România ar fi „aranjat” ROBOR-ul.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!