Două localităţi din judeţul Arad, respectiv Lipova şi Săvârşin, beneficiază de apă potabile în regim de avarie, la presiune joasă. Anunţul a fost făcut de către cei de la Compania de Apă Arad, care au identificat şi vinovaţii: arădenii care folosesc apa de la reţea pentru a iriga grădinile. Pentru ca oamenii să aibă, în continuare, apă la robinet, cei de la companie trag un semnal de alarmă: în perioadele secetoase, folosiți apa potabilă pentru consum și uz casnic, nu pentru irigații. „Compania de Apă Arad roagă abonații ca, în special în perioadele caniculare și secetoase, să folosească cu responsabilitate apa potabilă, doar pentru consum și uz casnic și nu pentru irigații. Cantitatea de apă în sol este limitată în această perioadă și, pentru asigurarea cu apă potabilă a tuturor consumatorilor, conform parametrilor prevăzuţi, este necesară utilizarea raţională a apei. Din această cauză, zilele acestea, în localitățile Lipova și Săvârșin, furnizarea apei se face la presiune scăzută”, au declarat reprezentanţii companiei. Mai mult, aceştia spun că există şi un regulament care interzice folosirea apei potabile la irigaţii: „Conform Regulamentului Consolidat al Serviciului de Alimentare cu Apă și Canalizare din județul Arad, apa potabilă distribuită prin sistemele de alimentare cu apă este destinată satisfacerii cu prioritate a nevoilor gospodăreşti ale populaţiei, ale instituţiilor publice, ale operatorilor economici şi, după caz, pentru combaterea şi stingerea incendiilor, în lipsa apei industriale. Utilizarea apei potabile în alte scopuri decât cele menţionate este permisă numai în măsura în care există disponibilităţi faţă de necesarul de apă potabilă al localităţilor, stabilit potrivit prescripţiilor tehnice în vigoare”. Tocmai de aceea, Compania de Apă face apel ca, în perioadele acestea de secetă, arădenii să folosească apa numai în scop menajer, nu şi la irigaţii.
Arădeni, atenţie la ce folosiţi apa!
Arădeni, atenţie la ce folosiţi apa!
Compania de Apă Arad atrage atenţia arădenilor care folosesc apa de la reţea pentru a iriga grădinile.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
ARAD. Nu a fost prea linişte, miercuri dimineaţă, în unele birouri din Primăria Municipiului Arad. Potrivit unor surse din cadrul instituţiei, arhitectului şef Emilian-Sorin Ciurariu i s-ar fi solicitat demisia de către viceprimarul Lazăr Faur.
Evenimente
Filmul, care îmbină comedia neagră, drama și thriller-ul, spune povestea a doi frați într-o fugă improbabilă.
Evenimente
Primăria ne propune promenadă, gastronomie și programe artistice la o nouă ediție Open Boulevard.
România
Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, lider al PNL Ilfov, a anunțat, marți, că a fost dat afară din PNL, partidul în care a câștigat „fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot”, nu prin numire, spre deosebire de Ilie Bolojan, precizând că nu va renunța la mandatul pentru care cetățenii l-au votat.
România
Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii.
România
Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.
România
Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.
România
Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.
Citiți principiile noastre de moderare aici!