aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Arădenii reclamă peste tot mirosul de dejecții din oraș

Arădenii reclamă peste tot mirosul de dejecții din oraș

la 19 May 2018 11:18

Arădenii reclamă peste tot mirosul de dejecții din oraș

19 May 2018 11:18
Instituțiile nu au aplicat sancțiuni în cazul disconfortului produs de Stația de epurare, pentru că poluarea olfactivă nu poate fi determinată cu instrumente de măsurat.
Scris de M.B. - Instituțiile nu au aplicat sancțiuni în cazul disconfortului produs de Stația de epurare, pentru că poluarea olfactivă nu poate fi determinată cu instrumente de măsurat.

Trimite articolul

X

Zeci de sesizări au fost depuse de către arădeni la mai multe instituții, în ultimele săptămâni, cu privire la mirosul de dejecții care învăluie orașul de când s-a încălzit vremea.
Am contactat Garda de Mediu, Protecția Consumatorilor și Direcția de Sănătate Publică, toate aceste instituții confirmându-ne că arădenii reclamă disconfortul produs de nămolul aflat pe paturile de uscare de la Stația de epurare. Majoritatea nemulțumiților sunt din cartierele Alfa, Confecții și Pârneava, iar sesizări au ajuns inclusiv la Primăria Arad sau pe aplicația MyCity. ”Doresc să fac o sesizare cu privire la mirosul îngrozitor de fecale care vine de la Stația de epurare din zona aeroportului. Cu siguranță se cunoaște această problemă, dar nu se iau măsuri. Odată cu temperaturile ridicate de afară, mirosul este insuportabil. Mirosul se simte chiar și în casă dacă sunt geamurile deschise. În fiecare an e tot mai rău”, a sesizat Sava Betina.
În răspunsurile transmise de Primăria Arad reclamanților se arată că sesizările au fost trimise mai departe Companiei de Apă Arad „în vederea găsirii unei soluții pentru o diminuare a disconfortului produs de mirosul degajat”.

Nu se pot da amenzi
Autoritățile au fost deja în control la Stația de epurare, dar nu s-au aplicat sancțiuni. Asta pentru că acei parametri care pot fi determinați cu aparate se încadrează în limitele legale. Poluarea olfactivă, însă, nu poate fi determinată cu aparate, iar reprezentanții Gărzii de Mediu ne-au declarat că nici măcar nu este reglementată legal.
Astfel, deși există un disconfort uriaș pentru arădeni, nu se poate lua nicio măsură. Totul ține de investițiile care ar trebui să le facă operatorul Stației de epurare, respectiv Compania de Apă. Conducerea a transmis Gărzii de Mediu că ar fi nevoie de circa 20 de milioane de euro pentru a aduce tehnologii care să ne scape de nămolul provenit din canalizare astfel încât să nu poluăm natura și nici să nu provocăm disconfort locuitorilor.
Conform legistației, paturile de uscare pe care sunt puse mii de tone de nămol pe timpul verii trebuie să se afle la cel puțin 300 de metri de locuințe, iar în Arad distanța e mult mai mare. Vântul aduce însă mirosul până în oraș.

Modernizare cu efect nedorit
Situația neplăcută persistă pe timpul verii începând cu 2010, de când Stația de epurare a fost modernizată și s-a renunțat la tancurile în care se depozita nămolul și care produceau gaz ce era ars.
În urmă cu o lună, când am mai scris despre mirosul puternic de dejecții din oraș, reprezentanții Companiei de Apă Arad ne-au transmis că disconfortul s-ar putea
menține până la mijlocul verii, când nămolul adunat din canalizarea orașului va fi distribuit agricultorilor pentru a-l folosi pe post de îngrășământ.
„Anual, primăvara, o dată cu încălzirea vremii este posibil să se degaje mirosuri industriale din zona paturilor de uscare a nămolului stocat la Stația de Epurare Arad. Începând cu luna iulie însă, nămolul stocat va putea fi valorificat în agricultură ca îngrășământ. Fermierii care doresc să folosească nămolul pe terenurile agricole vor încheia un acord de colaborare cu Compania de Apă Arad, acesta concretizându-se în emiterea permiselor de aplicare elaborate de Agenția de Protecția Mediului în baza studiilor pedologice efectuate pe terenurile acestor fermieri de către Oficiul de Studii Pedologice Arad. Compania de Apă Arad oferă gratuit operatorilor agricoli din regiune nămolul rezultat din procesul de epurare a apelor, nămol pe care operatorii agricoli îl pot folosi ca îngrăşământ eficient pentru culturi. Datorită conţinutului mare de material nutritiv, nămolurile provenite din epurare pot ameliora caracteristicile fizico-chimice ale solurilor argiloase şi nisipoase. Pentru a putea fi valorificate, nămolurile rezultate în urma epurării apelor suferă o serie de procese de tratare complexe, stabilite în aşa fel încât să fie eliminate eventualele riscuri asupra mediului sau asupra sănătăţii oamenilor şi animalelor”, spuneau reprezentanții Biroul de presă al Companiei.

Intenții
În urmă cu un an, se anunța că va fi amenajată o perdea vegetală în jurul stației de epurare, care ar urma să blocheze cel puțin parțial deplasarea mirosului spre zonele locuite. De asemenea, se spunea că se are în vedere achiziționarea unei instalații de incinerare care să asigure o tratare suplimentară a dejecțiilor provenite din canalizare, pentru a fi rezolvată complet problema.
În prezent, aproximativ 9500 de tone de nămol se află pe paturile de uscare, astfel că orice adiere de vânt aduce un miros care îi deranjează foarte mult pe locuitori și nu le face impresie bună celor care ne vizitează orașul.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradeni ,
aradon ,
dejectii ,
epurare ,
miros
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Daria Paliciuc, în competiţii
    3
    Modificări în circulația mai multor trenuri care tranzitează Aradul
    4
    CARP propune o excursie la Aiud, pe TransApuseana
    5
    Trump crede că războiul din Ucraina e pe sfârșite și că nu are nevoie de ajutorul Chinei în ce privește Iranul
    6
    150 de pachete cu alimente distribuite persoanelor aflate în dificultate, prin grija Arhiepiscopiei
    7
    POLITIC. Studenții liberali au un nou lider
    8
    POLITIC. Răzvan Anghel (USR Arad): „PSD și AUR, front comun pentru blocarea României și legitimarea extremismului”
    9
    Summit B9/Nicușor Dan: Scopul reuniunii este de a acorda viziunile despre viitorul Alianței Nord-Atlantice
    10
    Bolojan: Olguța Vasilescu a sunat colegi din PNL să le spună ce trebuie să facă

    Local

    CARP propune o excursie la Aiud, pe TransApuseana
    Ieşirea e programată duminică, 19 iulie 2026, şi costă 200 de lei/ persoană.

    Local

    Un nou premiu pentru „Aradi Kamaraszínház”
    Attila Harsányi, desemnat „cel mai bun actor” la Festivalul Național de Teatru din Ungaria.

    Local

    Șeful ANSVSA le-a „bătut obrazul” directorilor de la DSVSA Arad
    Alexandru Bociu a transmis, pe grupurile interne, un mesaj în care îi blamează pe șefii DSVSA Arad, anchetați de DNA.

    Local

    Iustin Cionca, bilanț la zece ani de mandat în fruntea Consiliului Județean
    Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a făcut un rezumat al celor zece ani de când se află în fruntea instituției. 1

    Advertorial

    Durerea de spate care nu trece. Când are sens să mergi la un kinetoterapeut
    Durerea de spate este una dintre cele mai frecvente cauze pentru care oamenii lipsesc de la muncă și una dintre cele mai des întâlnite afecțiuni tratate cu automedicație. Un antiinflamator, puțin repaus, poate un plasture termic și aștepți să treacă.

    Mapamond

    VIDEO
    Premierul britanic Keir Starmer anunță că demisionează
    Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters. 1

    Evenimente

    Scriitorul Andrei Mocuța, în fața publicului cu o nouă carte
    „Iubirile pierdute ale lui Richard Brautigan”, apărută recent la Editura Tracus Arte, va fi lansată marți, 23 iunie 2026, la librăria Cărturești din AFI Mall.

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Luni, 22 iunie 2026

    Local

    Irigațiile în zona Păuliș, oprite peste vară pentru lucrări de betonare a canalului
    Irigarea terenurilor agricole din zona Păuliș - Vladimirescu nu se va putea face peste vară, pentru că în următoarea perioadă încep lucrările de impermeabilizare prin betonare a 2,7 kilometri din canalul în care este pompată apa din Mureș, proiect de 6,7 milioane de lei plus TVA.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.