Bihoreanul în vârstă de 34 de ani – care nu deţinea permise de conducere – s-a prezentat la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac – Csanadpalota, la volanul unui autoturism marca Renault Megane înmatriculat în Franţa. „La controlul de frontieră, bărbatul a declarat că actele i-au fost furate în Franţa şi a prezentat o copie xerox după un permis de conducere eliberat de autorităţile române. Cu ocazia verificărilor, poliţiştii de frontieră au constatat că bărbatul nu deţine permis de conducere valabil, iar în urma controlului amănunţit al autovehiculului s-a descoperit în portbagaj, ascunsă într-o pătură, o armă cu aer comprimat calibru 4,5 mm. Cu privire la cele constatate, persoana în cauză a declarat că a obţinut copia permisului de conducere contra sumei de 500 de euro, iar pentru armă a plătit unor cetăţeni români, în Franţa, suma de 20 de euro”, au declarat reprezentanţii Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Arad. Potrivit acestora, poliţiştii de frontieră arădeni au procedat la ridicarea armei, iar în cauză se efectuează cercetări pentru infracţiunile de conducere a unui autovehicul pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere şi tentativă la contrabandă calificată.
Armă cu aer comprimat descoperită la frontiera Nădlac
Armă cu aer comprimat descoperită la frontiera Nădlac
Un bărbat din judeţul Bihor a încercat să introducă în România o armă cu aer comprimat pentru care nu deţinea acte legale.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Prefectul județului Arad, Mihai Pașca, a transmis un set de recomandări pentru reducerea consumului de energie electrică, adresate instituțiilor publice, autorităților locale, operatorilor economici și cetățenilor. Măsurile sunt voluntare și urmăresc diminuarea risipei energetice, fără afectarea activităților esențiale.
ARADON Sport local
AIX-EN-PROVENCE. Șahistul Felix Ilinca, legitimat la Vados Arad, continuă să impresioneze pe scena internațională și a făcut un nou pas important către obținerea prestigiosului titlu de Mare Maestru Internațional (GM).
UT Arad
UTA este obosită, fără vlagă, exact invers decât anul trecut. Jucătorii nu au uitat, însă, fotbalul, așa că trebuie ca Mihalcea să-i trezească pe jucători, care par că sunt deja blazați.
ARADON Sport local
ONEŞTI. Junioarele de la CS Municipal Arad s-au remarcat și la din acest an, competiție desfășurată în weekend, la Onești.Campionatul Național de gimnastică ritmică pentru senioare și junioare.
Local
Au fost publicate rezultatele inițiale probei scrise pentru concursul de ocupare a posturilor didactice vacante/rezervate în învățământul preuniversitar.
ARADON Sport local
ŞAG. Unirea Sântana este singura dintre divizionarele C arădene care continuă în Cupa României la fotbal.
Local
Aproximativ 40 de arădeni au descoperit moștenirea arhitectului Silvestru Rafiroiu într-un nou tur Arad Free Tours
Local
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, marți, noi avertizări Cod roșu de căldură extremă, valabile până joi dimineața, treptat, în șapte județe din Crișana, Banat și Maramureș.
Citiți principiile noastre de moderare aici!