aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Au dezbătut problema parcărilor albastre

Au dezbătut problema parcărilor albastre

De Diana Duţu
la 16 May 2024 16:43 Reactualizat la: 16 May 2024 17:34
11 Comentarii

Au dezbătut problema parcărilor albastre

Întâlnirea de la Primărie FOTO: Facebook Lazăr Faur
16 May 2024 16:43 Reactualizat la: 16 May 2024 17:34
Reprezentanţi ai administraţiei locale s-au întâlnit cu reprezentanţi ai asociaţiilor persoanelor cu dizabilităţi.
Scris de Diana Duţu - Reprezentanţi ai administraţiei locale s-au întâlnit cu reprezentanţi ai asociaţiilor persoanelor cu dizabilităţi.

Trimite articolul

X
Sala Regina Maria din Palatul Administrativ a găzduit, săptămâna aceasta, întâlnirea (promisă de viceprimarul Lazăr Faur) dintre autorităţi şi reprezentanţi ai asociaţiilor persoanelor cu handicap din Arad, pe tema parcărilor albastre din municipiu. Din partea administraţiei au fost reprezentate următoarele instituţii: Primărie, Recons, Poliția Locală, Direcția de Asistență Socială.
„Apreciem inițiativa de a organiza o astfel de dezbatere pe o temă care ne privește și ne afectează în mod direct (ca aparținători ai unei persoane cu dizabilități și ca ONG de profil), ne bucurăm că am fost invitați și ascultați – spune Camelia Oprea, din partea Integra Asociația persoanelor cu dizabilități mentale Arad. Propunerile ridicate de participanți au fost preluate spre a fi transmise Consiliului Local. Sperăm că soluțiile care se vor adopta și pune în practică vor veni în sprijinul persoanelor cu dizabilități, vor avea efectul scontat, acesta fiind descurajarea și eliminarea folosirii cardurilor albastre în mod ilegal, imoral și abuziv de către unele persoane. Sperăm ca drepturile și demnitatea persoanelor cu dizabilități să fie respectate și onorate de către instituții și comunitate.”
Potrivit viceprimarului Lazăr Faur, „în urma întâlnirii și a consultării cu reprezentanții asociațiilor persoanelor cu dizabilități, referitor la modul de aplicare a modificărilor privind regulamentul pentru parcările publice din municipiul Arad, s-au convenit următoarele:
*Situația actuală, când anumite persoane abuzează de sistemul de parcare și ocupă nejustificat parcările din zona centrală, folosindu-se de cardul albastru în timp ce sunt la serviciu sau cu alte treburi în oraș, nu mai poate fi tolerată, urmând să fie aplicată hotărârea de restrângere a dreptului de parcare gratuită doar pe locurile albastre;
*Pentru a nu aduce prejudicii adevăratelor persoane cu dizabilități, se va dubla numărul locurilor albastre, cu accent pe zonele din apropierea instituțiilor, spitalelor, marilor magazine etc. În acest sens, stabilirea locurilor albastre suplimentare se va face în colaborare cu reprezentanții asociațiilor;
*Parcarea pe locurile albastre va fi verificată de Poliția Locală și reprezentanții Recons, în permanență, fiind posibilă astfel o verificare riguroasă prin restrângerea zonelor de control;
*S-a agreat propunerea privind implementarea unui abonament gratuit de parcare acordat, la cerere, persoanelor cu dizabilități și asociațiilor de profil din municipiul și județul Arad, nominal și valabil pentru un singur vehicul. În acest sens se va promova un proiect de hotărâre spre aprobare de către CLM;
*Se va proceda la înlocuirea tuturor cardurilor albastre, cu noul model prevăzut de actuala legislație în domeniu, ocazie cu care se elimină cardurile copiate și se anulează cele ale persoanelor decedate.
De asemenea, s-a convenit ca, periodic, să existe o consultare cu asociațiile pe subiectul parcărilor, pentru a constata efectele măsurilor stabilite și a le îmbunătăți dacă este nevoie” – a transmis viceprimarul Faur după întâlnirea cu reprezentanţii persoanelor cu dizabilităţi.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
Au dezbătut problema ,
Lazar Faur ,
parcările albastre
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cetatean says:
    May 16, 2024 at 5:09 pm

    Pana nu se introduc amenzi pentru utilizarea de legitimatii false (minim 10.00RON), nu se face disciplina. In plus, daca in sau la vehicul nu vine sau nu este asteptata persoana cu handicap, sa se aplice aceeasi amenda. Muilt prea multi smecheri si profitori, peste media UE.

    Reply
    • Maria says:
      May 16, 2024 at 7:29 pm

      Exact asta nu se dorește

      Reply
    • Leu says:
      May 16, 2024 at 10:42 pm

      Mulți sunt angajați statului.

      Reply
  2. helmut says:
    May 16, 2024 at 5:26 pm

    Faur demisia
    Esti demn de mila, unealta jalnica a lui Falca, un impotent politic, hot la drumul mare cu firma proarhitectura si tehnodomus

    Reply
  3. Imi says:
    May 17, 2024 at 12:39 am

    practic cand cereau copie dupa legitimatii la dosar cu sina isi faceau si lor una si o lasau in parbriz, de aia nu vor sa-i prinda

    Reply
  4. persoana says:
    May 17, 2024 at 9:20 am

    Exista o prevedere intr-o lege,daca nu ma insel,ca legea 448din 2006 sau 2007,care stabileste pentru persoanele cu nevoi speciale,gratuitatea parcarii vehicolelor; reine administratiei sa puna in aplicare legea,nu sa o limiteze,orice limitare adusa de orice organ sau persoana,fie chiar si primar ,este nelegala. Insa este laudabila initiativa oferirii unui abonament gratuit celor ce nu gasesc loc de parcare marcat albastru,spre a parca oriunde.In rest,este obligatia primariei,politiei,reconsului de a depisata fraudulosii,eident daca se doreste,insa nu cred ca o vor face,interesele acolititlo primeaza….

    Reply
  5. aradean says:
    May 17, 2024 at 9:27 am

    de ce edilii nostri dragi nu sunt interesati de parcari supraterane /etajate/ in zona centrala? bine ca se tot dau terenuri pt biserici ca nu-s destule in Arad ca de exemplu cea din pădurice pt care s-a defrisat un spatiu verde sau cea de la UTA ridicata peste drum de alta existenta, si exemplele pot continua

    Reply
  6. aradean 100% says:
    May 17, 2024 at 11:03 am

    In Germania orice persoana cu probleme are voie sa parcehze doar pe anumite parcari gratuit . Cine nu respecta legile e ridicata masina . Dece nu in Arad ? Aici sunt plin de soferi care au copiat acte de asa zisi handicapati si parcheaza peste tot . La astfel de persoane politia in alte State lear lua permmisul si ar fi ttrimisi in judecata !

    Reply
  7. Marcel-981@yahoo.ro says:
    May 17, 2024 at 3:46 pm

    Acest Clovn trebuie sa dispară din viata politica a orasului arad

    Reply
  8. Gigi says:
    May 17, 2024 at 11:10 pm

    Abureala creata politic, sa para ca pnl se implică in rezolvarea problemelor persoanelor cu dizabilități. Tactica de campanie electorală. Vraja marii. Se folosesc de probleme reale doar ca imagine, fara sa rezolve nimic.

    Reply
  9. Al3x says:
    May 19, 2024 at 8:34 am

    Eu zic sa le faceti pe toate albastre, sa aiba cei cu carduri false unde parca.
    De ce nu lăsați numărul lor așa cum este și sa fie verificat dacă se afla in mașina la plecare persoana cu dizabilități, sau dacă mașina este special adaptata in acest sens.Așa este in toate țările cu apa calda, unde exista administratie.

    Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Cum îți construiești obiceiul de a face sport acasă, fără presiune și fără scuze
    3
    Peste 5.000 de arădeni şi-au pierdut viaţa în 2025
    4
    Trei bărbați au furat un cablu din cupru de 1,5 milioane de euro de pe șantierul căii ferate Timișoara-Arad
    5
    O româncă și un iranian, puși sub acuzare pentru un incident în proximitatea unei baze de submarine în Regatul Unit
    6
    UPDATE. Foto. Echipaj de ambulanță implicat într-un accident, la Podgoria
    7
    Athletico Vinga rămâne în frunte
    8
    Încă o prezenţă sub tricolor!
    9
    Rezultatele extragerilor Loto
    10
    Un avion de luptă american a aterizat de urgență după un presupus tir iranian

    Local

    Traseul pacientului suspect de hantavirus: a ajuns la Arad pe 9 mai, după patru zile a devenit suspect de hantavirus
    Direcția de Sănătate Publică Arad a transmis informații cu privire la evoluția și traseul pacientului suspectat de hantavirus.

    Local

    Expresul Arad-Oradea, start în acest an?
    Chiar dacă autoritățile centrale anunțau că lucrările la Drumul Expres nu vor începe până în 2027, se întrevede o speranță.

    Local

    UPDATE. Furtună în Arad! Vânt puternic, descărcări electrice și posibil grindină
    Averse torențiale vineri seara în Arad. Furtuna a început în jurul orei 20:25, cu vânt puternic și descărcări electrice.

    Local

    Spitalul Județean Arad: „Pacientul e conștient și cooperant”
    Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad a explicat cazul bărbatului cu simptomatologie de hantavirus, internat la Arad.

    Local

    INSP despre bărbatul cu hantavirus: „Cazul rămâne încadrat drept suspiciune”
    Institutul Național de Sănătate Publică a transmis un comunicat în urma cazului cu suspiciune de hantavirus de la Arad.

    Local

    Pacient cu hantavirus în Arad!
    Potrivit primelor informații se pare că pacientul, care a ajuns internat la Arad, ar fi fost transferat de la Spitalul din Ștei. 6

    Local

    POLITIC. Falcă: „Domnul Grindeanu are obligația să își asume funcția de prim-ministru”
    În contextul consultărilor de la Cotroceni, care vor începe luni pentru formarea noului Guvern, președintele PNL Arad a transmis clar că liberalii nu vor accepta altă colaborare cu PSD. 2

    România

    Bolojan: În condițiile în care PSD va fi într-o guvernare, PNL va fi în opoziție
    Premierul interimar Ilie Bolojan, președintele PNL, a afirmat că, dacă PSD va intra la guvernare, PNL va trece în opoziție. Declarația a fost făcută în contextul consultărilor de la Palatul Cotroceni privind formarea unui nou guvern. 3

    România

    Nicușor Dan: Întrebarea mea pentru partide la consultări va fi: care e majoritatea pe care o propun la formarea Guvernului
    Consultările de luni de la Palatul Cotroceni cu partidele parlamentare vor începe de la întrebarea „care este majoritatea pe care o propun”, fie că este vorba de Guvern „complet”, minoritar sau tehnocrat, a declarat, vineri, președintele Nicușor Dan, care a menționat că trebuie să fie o majoritate prooccidentală.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.