Globurile din bradul de Crăciun pot fi extrem de periculoase, mai ales dacă sunt înghiţite. A aflat pe propria piele o căţeluşă din judeţul Arad, care a ajuns pe masa veterinarului după ce un astfel de obiect i-a rămas în gât. Maia a fost salvată în ultima clipă, globul fiind extras în urma unei operaţii de traheotomie.
Post-operator, Maia, căţeluşa Bichon, pare să nu mai îşi dorească să se joace cu globurile. Patrupedul a fost la un pas de moarte, după ce un glob mai mic, din sticlă, i-a rămas în gât. Stăpâna câinelui îşi aminteşte cum Maia a început să tuşească, după ce s-a jucat în jurul bradului. „Făceam bradul şi efectiv Maia se juca prin cameră, deodată am auzit că mestecă ceva tare în gură şi tot tuşea şi ne-am speriat amândouă. Nu am putut să dorm toată noaptea din cauza ei, că tuşea foarte tare”, a povestit Melinda Keresztes, stăpâna câinelui.
Iniţial, tânăra a mers la două cabinete din oraşul de domiciliu, însă medicii de acolo au tratat căţeluşa superficial. Dimineaţa, Melinda şi-a dus cainele la o clinică din Arad, iar Maia a avut noroc.
Willi Glasser, medicul veterinar la care a ajuns în final căţeluşa spune că „eram la masă, când am fost chemat de colegii mei, că a apărut o problemă şi am venit rapid, era deja făcută traheostomia, pentru că avea insuficienţă respiratorie severă, aşa că i-am pus un tub prin trahee, am încercat endoscopic să scoatem bila, dar era foarte alunecoasă şi nu am reuşit să o prindem şi ne era frică să nu o împingem în plămâni. Aşa am extras-o prin traheotomie”.
Operată de urgenţă, Maia a fost salvată, globul fiind extras cu succes. Căţeluşa va fi externată în câteva zile. Cel mai probabil, stăpâna ei va avea grijă, de acum, să nu o mai lase prin preajma bradului, decât supravegheată.



Câine salvat de medic după ce a înghiţit un glob
Câine salvat de medic după ce a înghiţit un glob
S-a jucat în jurul bradului, a înghiţit un glob şi era să moară. A fost salvată de medicul veterinar Willi Glasser. E vorba de căţeluşa Maia.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
ARADON Sport local
ŞIMAND. Transfer de cinci stele pentru Şoimii Şimand, singura grupare arădeană implicată în competițiile federale de futsal.
ARADON Sport local
ARAD. Doliu în lumea sportului arădean şi românesc. Un fost mare sportiv al Aradului a plecat dintre noi marți, 20 ianuarie, la vârsta de 77 de ani.
UT Arad
Chiar dacă a fost golgeterul unei generaţii medaliată cu argint, Ahmet Ekmekci nu a fost acceptat la UTA.
Local
Prof. Gheorghe Sinescu, despre marele incendiu din Sântana, notițele elevului Slavici și experiența de mai târziu a acestuia, ca „scrietor” al notarului din Comlăuș.
1
România
Un adolescent de 15 ani din Cenei, județul Timiș, dat dispărut pe 19 ianuarie, ar fi fost găsit ucis. După descoperirea unor bunuri ale acestuia și a unor urme de sânge, polițiștii au extins căutările și au găsit trupul adolescentului îngropat într-o grădină. Suspecții ar fi trei minori, prieteni ai băiatului, aflați în custodia poliției.
1
România
Un caz grav de neglijare a unui minor a ieșit la iveală în județul Maramureș, după ce o fetiță de doar doi ani și șapte luni a fost filmată fumând o țigară electronică, în brațele surorii sale adolescente.
Local
În momentul sosirii echipajelor la locul intervenției, incendiul se manifesta la rumegușul din interiorul depozitului pe o suprafață de aproximativ 100 mp.
Mapamond
Un accident feroviar a făcut un mort și patru răniți marți seară în Catalonia, în nord-estul Spaniei, când un tren suburban a lovit resturile unui zid de sprijin care se prăbușise peste calea ferată, transmite AFP.
Citiți principiile noastre de moderare aici!